Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

achizitionare laptop : MSI sau ASUS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011

View Postrsn13, on 24th November 2011, 11:01, said:

asus, dell, toshiba, lenovo, hp [modelele noi] astea sunt firmele care au raport pret/calitate foarte bun.
Poti face un top 5 cu firmele specificate mai sus? Sa-mi fac o parere de ansamblu.

#38
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
nu pot sa fac un top, fiecare are si modele foarte reusite si unele mai slabe calitativ. mai zi odata bugetul si ce vei face cu el sa pot sa iti spun care merita.

#39
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View Postadrian3008, on 23rd November 2011, 23:25, said:

:confuzzled:  Si eu cu cine votez? ... Pardon ... Eu ce brand aleg?  :mellow:
:thumbup:  alege ce-ti doreste inimioara. la fel ai sanse sa-ti mearga o lunga perioada de timp si bine, sau nu, cu orice laptop, indiferent de numele lui.

eu iti dau un sfat umil....vezi ce configuratie are fiecare, fiecare piesa ce marca e si daca sunt act de cat asemanatoare alege dupa aspect.
chestia cu airflow,plastic de calitate, mizilicuri de astea sunt mofturi deja. important e sa mearag bine si la capacitatile lui ca bag mana in foc ca orice laptop are un airflow bun.

chestiile astea cu care laptop e mai bun in functie de nume e o prostie la fel ca vechea dilema la care nu s-a gasit nici azi raspuns: care e mai bun intel sau amd, nvidia sau ati.


ps: cine vroia sa-si cumpere telefon samsung acum 3 ani? cine vrea sa-si cumpere telefon samsung acum? hai sa fim seriosi pana acu 3 ani auzeam pe toate gardurile "nokia si restul telefoanelor" eeeeeeeeee..unde e nokia acum? la fel si cu laptopurile.

Edited by VipeR85, 25 November 2011 - 04:14.


#40
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011

View Postrsn13, on 24th November 2011, 20:40, said:

nu pot sa fac un top, fiecare are si modele foarte reusite si unele mai slabe calitativ. mai zi odata bugetul si ce vei face cu el sa pot sa iti spun care merita.
2250 ron. Pentru grafica in Illustrator si Photoshop, jocuri, filme HD. Initial am vrut sa raman la unul cu placa nvidia 310m, proc dual core si 2-4 rami. Acum vreau neaparat un i3 ca am auzit ca e mai *rece* , plus ca e de generatie noua, o placa video tot nvidia ( cel putin gt520m ) si 4 rami. Mi s-a pus pata : vreau doar intel si nvidia ( cica are chestia aia cool cu optimus, cand nu bag jocuri imi merge aia intel.

#41
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
merita asa samsung cu configuratia dorita sau acelasi samsung dar cu i5 [primesti la ambele acel cupon de 300ron]

Edited by rsn13, 27 November 2011 - 09:10.


#42
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011
Sa aleg un samsung in loc de ASUS sau MSI ?

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostVipeR85, on 25th November 2011, 04:10, said:

chestia cu airflow,plastic de calitate, mizilicuri de astea sunt mofturi deja. important e sa mearag bine si la capacitatile lui ca bag mana in foc ca orice laptop are un airflow bun.

Prostie mai mare n-am auzit de la tine...

Inainte sa cumperi un laptop trebuie citit musai despre chestiile astea. Nu de alta, dar daca iei un model cu designul racirii prost din fabrica care mai si aduna praf te vei trezi peste un an si ceva ca mergi tot mai des (3-4 luni) la service sa-l cureti de praf si sa-i mai dai un rand de pasta.

#44
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Lasa-l ca e in lumea lui.

View Postadrian3008, on 27th November 2011, 10:58, said:

Sa aleg un samsung in loc de ASUS sau MSI ?
Eu zic sa mergi pe Samsung-ul ala la 2.279 de lei pentru ca primesti si voucher cadou(300 de lei).

Daca vrei Asus, e la promotie aici.

Edited by Papillon_, 27 November 2011 - 11:51.


#45
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011

View PostPapillon_, on 27th November 2011, 11:50, said:

Lasa-l ca e in lumea lui.


Eu zic sa mergi pe Samsung-ul ala la 2.279 de lei pentru ca primesti si voucher cadou(300 de lei).

Daca vrei Asus, e la promotie aici.
Cred ca raman pe ASUS.

#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View PostAlexIP, on 27th November 2011, 11:27, said:

Prostie mai mare n-am auzit de la tine...

Inainte sa cumperi un laptop trebuie citit musai despre chestiile astea. Nu de alta, dar daca iei un model cu designul racirii prost din fabrica care mai si aduna praf te vei trezi peste un an si ceva ca mergi tot mai des (3-4 luni) la service sa-l cureti de praf si sa-i mai dai un rand de pasta.
:notangel: poate stii tu mai multe...lamureste-ma si pe mine ce laptopuri au airflow-ul prost din fabrica? macar sa ma feresc de ele. cu toate ca n-am auzit pana acum nici o cunostinta/prieten care are laptop sa se planga ca merge cu el des la desprafuit sau relipit pasta. in plus de asta mai am si vreo 2-3 prieteni care lucreaza in IT din care 2 la reparatii piese.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
uite si un DELL : http://www.oktal.ro/...gru-o64630.html
Are o configuratie OK

#48
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
eu detin un laptop MSI, la pretul de ~1500 ron, am mai avut experienta cu msi si nu m-a dezamagit,il am si-l folosesc,in afara de ecranul glarehd ,ce are reflexie mare nu ma deranjeaza cu nimic,materiale de calitate mi se pare,temperatura la cpu nu depasesete 45 C ,si nah pare inchegat .

Am mai cumparat un HP G6 mai scump ,mai performant  si brand renumit de altfel, in 3 saptamani s-a dus hdd-ul iar celalalt schimbat identic de emag, nou,are probleme cu butonul de la dvd-rw si scartaie intr`un colt.

In plus am vazut si ASUS,si nu mi se par ozn`uri pe langa MSI...desi n-ar trebui mai tine si de noroc + ca la MSI am primit garantie 2 ani la orice..deci n-am nimic de reprosat

Edited by Al3csutzul, 28 November 2011 - 00:19.


#49
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011
Ati pus careva mana pe acest model MSI CX640-055XEU http://www.marketonl...0m-500gb-4096mb ? M-ar tenta sa-l cumpar :notangel:

#50
adrian3008

adrian3008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.11.2011
Ce parere aveti de acest laptop, credeti ca merita?

#51
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
da :)

#52
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Depinde ce faci cu el. Placa video e slaba, degeaba are 8GB ram daca nu te folosesti de ei sau ai nevoie de placa video buna. Sa pui inca 4GB RAM la un laptop care are deja 4GB RAM te costa 90 lei, 5 minute din viata si-o surubelnita. Sa pui o placa video mai buna.....e muuuuult mai complicat :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate