Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

iPhone 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3078 replies to this topic

#55
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postcspot, on 22nd June 2012, 00:28, said:

Se spune ca fiecare pasare pe limba ei piere. Eu unul sunt lamurit perfect in ce priveste Apple asa ca nu imi mai trebuie. Orice device cumparat de la ei, este ca si unul inchiriat, de vreme ce tu ca proprietar nu ai nici un fel de control asupra dispozitivului cu pricina.
    Ai 16 respectiv 32 Giga de memorie in telefon pe care nu poti stoca decat muzica si filme cumparate cu bani de la Apple.
     Nu poti face decat upgrade la soft si atunci numai cu acceptul si ajutorul lor.
     Nu poti crea si/sau instala o aplicatie fara acordul Apple. E adevarat ca ai platit scump device-ul cu pricina, dar ai platit doar chiria.
     Singura situatie in care dovedesti ca esti proprietar e atunci cand iei un ciocan si il faci praf. In rest, ai nevoie de acordul Apple pentru absolut orice.

Fals! Cu drag & drop pui ce filme și ce muzică vrei tu. Faci upgrade când vrei tu. Cu aplicațiile e foarte bine, te protejezi te malware. Și oricum, sunt multe aplicații free. Dacă ai putea instalaa aplicații după capul tău, te poți infecta cu viruși, plus că developer-ii pierd bani datorită pirateriei. Am contrazis tot ce ai zis tu :)

#56
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@andreigherghe: vorbesti prostii !

#57
BlueAviCii

BlueAviCii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 02.03.2010
Am de ~2 saptamani un iPhone 4S (32 GB neverlocked) .
Ceva grav este in neregula cu voi de laudati "chestia" asta !

Ma bucur ca vor schimba mufa caci mie mi s-a stricat astazi !!! De foarte slaba calitate ,urata si ocupa 80% din baza telefonului in plus atrage scame intr-o veselie .
Totusi cat timp : LG, Motorola, HTC, Nokia, RIM, Samsung, Sony Ericsson au adoptat micro USB de ceva timp prin ograda pe la Apple n-a ajuns inca vestea ?
Porcaria aia de adaptor nu ma multumeste si e o hidosenie fara egal !

Edited by BlueAviCii, 22 June 2012 - 01:43.


#58
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
cspot, nu mi se pare deloc normal sa ai atatea restrictii. Nu stiu daca treaba sta exact cum zici tu, nu am avut never Iphone, dar daca e asa, atunci e nasoala treaba.

andrei, daca ar face si cei de la microsoft asa, sa bagi aplicatii doar cu acordul lor, ai mai fi asa bucuros de initiativa? Apple te face pe tine sa crezi ca asta e pt siguranta ta, cand defapt asta e pt castigurile lor.

Incep din ce in ce mai mult sa ajung la concluzia ca daca Apple ar scoate un ca**t, s-ar ingramadi multa lume la el.

#59
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postcspot, on 22nd June 2012, 01:04, said:

@andreigherghe: vorbesti prostii !

Really? Arată-mi "greșelile".

View Postoauzor, on 22nd June 2012, 01:40, said:

cspot, nu mi se pare deloc normal sa ai atatea restrictii. Nu stiu daca treaba sta exact cum zici tu, nu am avut never Iphone, dar daca e asa, atunci e nasoala treaba.

andrei, daca ar face si cei de la microsoft asa, sa bagi aplicatii doar cu acordul lor, ai mai fi asa bucuros de initiativa? Apple te face pe tine sa crezi ca asta e pt siguranta ta, cand defapt asta e pt castigurile lor.

Incep din ce in ce mai mult sa ajung la concluzia ca daca Apple ar scoate un ca**t, s-ar ingramadi multa lume la el.

Nu există restricțiile alea. Oricum, nici pe WP7 nu poți instala aplicații în afara MarketPlace-ului :)

#60
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
mie imi place mufa 30 pini. poti sa conectezi o gramada de chestii utile, line out, butoane de comanda multimedia, are si 3.3v out pentru alimentarea diferitelor chestii cum ar fi un transmitator bluetooth sau FM sau chiar si un mic amplificator cu boxe. sunt mai multe smecherii cu mufa aia, nu cred ca e chiar atat de deranjanta odata ce primiti cablu si incarcator.
nu stiu cum faceti dar mie nu mi se rupe cablul. folosesc un ipod classic la masina si line out plus alimentare este foarte util. daca asa avea micro usb ar trebui sa stau cu o gramada de fire si mufe si incarcatoare.

partea nasoala la iphone e ca nu poti sa-l concectezi pur si simplu la pc si sa arunci in el un mkv, un avi, un pdf si niste poze fara sa ai itunesul ala infect. m-am gandit de multe ori sa trec pe android dar cand ma gandesc ca nu pot sa trimit fisiere prin bluetooth de pe laptop pe iphone sau ca trebuie sa sincronizez cu itunes orice pdf si orice video pe care-l vreau... in plus ecranul mic, ce draq faci cu 3,5"?

daca am scris cam aiurea, imi cer scuze, sunt jumate adormit...

#61
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postcspot, on 22nd June 2012, 01:04, said:

@andreigherghe: vorbesti prostii !

Tu vorbesti prostii si nu mai dezinforma ca esti complet paralel cu iphone-ul.

View Postcspot, on 22nd June 2012, 00:28, said:

Se spune ca fiecare pasare pe limba ei piere. Eu unul sunt lamurit perfect in ce priveste Apple asa ca nu imi mai trebuie. Orice device cumparat de la ei, este ca si unul inchiriat, de vreme ce tu ca proprietar nu ai nici un fel de control asupra dispozitivului cu pricina.
    Ai 16 respectiv 32 Giga de memorie in telefon pe care nu poti stoca decat muzica si filme cumparate cu bani de la Apple.
     Nu poti face decat upgrade la soft si atunci numai cu acceptul si ajutorul lor.
     Nu poti crea si/sau instala o aplicatie fara acordul Apple. E adevarat ca ai platit scump device-ul cu pricina, dar ai platit doar chiria.
     Singura situatie in care dovedesti ca esti proprietar e atunci cand iei un ciocan si il faci praf. In rest, ai nevoie de acordul Apple pentru absolut orice.

Pe aia 16/32 gb poti sa pui orice muzica si filme vrea muschiu tau.
Poti sa faci si update si downgrade de soft.
Poti instala orice aplicatie din appstore sau alte surse fara acordul nimanui.
Sigur nu ai mai uitat nimic? Ma mir ca n-ai bagat si prostealamcu ringtoneu.

Edited by tkd29, 22 June 2012 - 07:16.


#62
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrasistu, on 22nd June 2012, 07:20, said:

partea nasoala la iphone e ca nu poti sa-l concectezi pur si simplu la pc si sa arunci in el un mkv, un avi, un pdf si niste poze fara sa ai itunesul ala infect
Nu stiu daca o fi asa si acum dar ultima data cind am vazut problema asta era chiar mult mai rau decit ca trebuia sa instalezi itunes: trebuia sa folosesti itunes-ul TAU, daca te duceai la altcineva si instalai itunes nou (sau avea el deja instalat) nu puteai sa faci nimic, decit daca acceptai sa iti reinitializeze aparatul tau si sa-ti stearga tot (lucru evident nedorit).

Faza cu incarcarea e si mai rea, acu' nu numai ca bateria nu se poate schimba (la fel ca la toate ifoanele) dar chiar daca ti-ai luat un incarcator extern care merge de la o baterie exterioara (care poate sa fie de la o scula mica cu 1 baterie AA pina la o scula mare cu 10000 si peste mAh) atunci trebuie sa-ti gasesti cablu nou si pentru jucaria ta "reincarcatoare". Ca aia normal ai venit cu 15 mufe dar nu cu mufa "viitoare" a lu' Apple.

#63
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Dacă noul conector va ingloba tehnologia magsafe, o sa va cam retrageti cuvintele...

#64
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Magneti la mai putin de o palma de senzorul magnetic (AKA busola). What can go wrong?
Daca chiar vor sa se joace de-a "ce mi-a sters cardurile (de credit) saptamina asta" pot baga inductive charging ca la Palm Pre. Si asa pot sa scape de toate mufele (ca transferul de date se poate face pe wifi si bluetooth).

#65
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cum era treaba aia cu toate telefoanele care vor avea mufa universala pt incarcare?
http://ec.europa.eu/...eu/index_ro.htm

#66
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Apple n-o fi in aia 14: "14 dintre producătorii cei mai importanți de telefoane au căzut de acord..."

#67
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009

View Postf300, on 22nd June 2012, 10:39, said:

Magneti la mai putin de o palma de senzorul magnetic (AKA busola). What can go wrong?

Magnetul, sau electromagnetul, nu trebuie sa fie neaparat in telefon, poate fi in mufa, iar busola aia poate afisa un mesaj de avertizare cum ca precizia ii este afectata atunci cand telefonul se incarca. (oricum e afectata de acest lucru, cu sau fara magsafe, dar asta e partea a 2-a).

#68
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Este si Apple:
http://ec.europa.eu/...natories_en.pdf

Edited by gumball3000, 22 June 2012 - 10:13.


#69
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgumball3000, on 22nd June 2012, 10:49, said:

Cum era treaba aia cu toate telefoanele care vor avea mufa universala pt incarcare?
http://ec.europa.eu/...eu/index_ro.htm
N-are treaba cu Apple, ei au bani si pot sa plateasca amenzile date de UE. din profitul care il vor face cu lumea care isi va schimba vechile extensii cu cele noi pentru mufa o mica parte se va duce in amenzii.

#70
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din ce am inteles eu acolo, nu este data nicio directiva care sa cuprinda si sanctiuni.
Este mai mult o intelegere de comun acord.

Este mai degraba vorba despre un memorandum de intelegere: http://ec.europa.eu/...al/index_ro.htm

#71
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View PostCourage, on 22nd June 2012, 00:02, said:

Deci se pare ca Apple tot nu vrea sa inteleaga si sa intre in randul lumii cu mufa MicroUSB.
Desigur, adaptoarele si cablurile nu sunt ieftine... :(

Actualul conector e vechi si mare (30 de pini), asa ca vor sa introduca unul nou, cu 19 pini.

Sunt adaptoare de la 10 usd la 20 usd pentru mac fata de 149-199 de lei originalul apple si merg perfect. eu folosesc un delock minidisplay port ->HDMI.
http://www.delock.de...ukte/index.html

pentru ipad : http://www.delock.de...1/merkmale.html


Este drept ca am intalnit un fanatic care ma intreba de ce nu am cumparat de la apple ca sunt mai bune, albul este mai alb, calitatea imaginii este superioara. Astept cu nerabdare sa scap de ipad si sa trec la o tableta fara restrictii. Oricum nu este productiva , aplicatiile au devenit plictisitoare, iar browserul de pe android este mai rapid decat safari.

Asa cum S2 si S3 au luat o cota importanta din piata , in curand o sa spunem la fel despre ipad.

Edited by ad-bloc, 22 June 2012 - 12:40.


#72
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Posttkd29, on 22nd June 2012, 07:15, said:

Pe aia 16/32 gb poti sa pui orice muzica si filme vrea muschiu tau.
Poti sa faci si update si downgrade de soft.
Poti instala orice aplicatie din appstore sau alte surse fara acordul nimanui.
Sigur nu ai mai uitat nimic? Ma mir ca n-ai bagat si prostealamcu ringtoneu.

Exact.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate