Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

U 445 aratura cu efort controlat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
''ciocurile'' vin puse chiar in varful fiarelor dar trebuie avuta grija la inclinatie,deci obtez pt fiarele puse de tudor mai sus cam ca la ele trebuie sa fie linia daca se sudeaza dalti(ciocuri).daca sunt prea drepte si pamantul este care ca si cel de acum te cam scoate din brazda.

#20
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
pune-ti niste poze cu ciocurile, chiar nu prea inteleg cum vin puse si unde exact

#21
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 rhdghdhs, on 7th December 2011, 20:35, said:

pune-ti niste poze cu ciocurile, chiar nu prea inteleg cum vin puse si unde exact
vezi ca @ionutpop1 le-a pus singur http://forum.softped...m...&p=10774584

#22
8icicleta

8icicleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2012

 adyanghel, on 18th November 2011, 09:36, said:

Buna, cum trebuie folosit mecanismul hidraulic pentru aratura "cu efort controlat". Am un tractor U 445 si in cartea tehnica a lui vad ca sunt trei posibilitati de folosire a mecanismului hidraulic 1. Pozitie controlata 2. Pozitie flotanta 3. Efort controlat Atasez fragmentul din cartea tehnica la care ma refer.

Salut Adyanghel, am vazut ca ai o parte din manualul U445 in romana, eu am aceeasi carte de aici de pe forum dar in franceza si sunt destui termeni tehnici cu care nu ma lamuresc.
Te rog, daca o ai scanata si daca vrei, sa o pui pe forum.
Multumesc si Sarbatori Fericite!

#23
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012

 adyanghel, on 18 noiembrie 2011 - 09:36, said:

Buna, cum trebuie folosit mecanismul hidraulic pentru aratura "cu efort controlat". Am un tractor U 445 si in cartea tehnica a lui vad ca sunt trei posibilitati de folosire a mecanismului hidraulic 1. Pozitie controlata 2. Pozitie flotanta 3. Efort controlat Atasez fragmentul din cartea tehnica la care ma refer.
Sistemul de efort controlat (mecanic sau electronic) se foloseste fara roata de copiere sau ridicata in pozitie maxima.La U445 dupa ce sa ridicat maneta pt. efort controlat si pana de blocaj a arcului tirantului central ridicata, se pune boltul tirantului la  gaura de jos a monoblocului pt. teren greu sau cu una mai sus pt.teren usor, dupa care daca plugul nu coboara la maxim in jos sau nu intra destul de adanc se regleaza galetul care culiseaza pe pana bratului drept slabind piulita galetului si rotind de el intr-un sens sau altul (axul galetului fiind cu excentric).Galetul trebuie sa ramana lipit de pana cand plugul este in pamant.Gresat bine tot mecanismul si spor la treaba.

Edited by AGROTRON, 16 September 2012 - 20:40.


#24
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si eu tot citesc pe aici cu efort controlat dar tot nu il folosesc acolo ii tot sistemul fuctional eu chiar ieri am reglat plugul sa intre unifor ambele trupite si merge brici.

#25
andy2639

andy2639

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2011
stie cineva cum sa folosesc si la un john deere 1630?

#26
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 TudorCJ, on 17 septembrie 2012 - 09:03, said:

.... reglat plugul sa intre unifor ambele trupite si merge brici.

Asta pt ca ai aderenta suficienta si tractorul nu patineaza pt adancimea reglata.La mine,fara DTsi cu amvelope 9,5-9/36 ,pt o adancime a araturii de 25cm nici macar nu incerc sa ar fara sistemul de copiere.Eu reglez adancimea din roata de copiere a plugului,iar sensibilitatea sistemului,atat din gaurile de fixare ale tirantului central cat si din maneta de ridicare a plugului si parghia de sensibilitate(cea mica de pe monobloc).In acest fel obtin o aratura uniforma ,iar sistemul incearca tot timpul sa tina tractorul [presat] de pamant pana la limita de ridicare a plugului,avand o aderenta aproape dubla.De cate ori am arat fara roata de copiere a plugului,adancimea era variabila in functie de cat de tare era solul.Atunci cand aparea brusc o portiune tare,sistemul ridica plugul din brazda rezultand niste bolovani de toata frumusetea;in plus motorul ,parca functioneaza mult mai [rotund].

#27
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 gcom61, on 25 octombrie 2012 - 17:27, said:

Asta pt ca ai aderenta suficienta si tractorul nu patineaza pt adancimea reglata.La mine,fara DTsi cu amvelope 9,5-9/36 ,pt o adancime a araturii de 25cm nici macar nu incerc sa ar fara sistemul de copiere.Eu reglez adancimea din roata de copiere a plugului,iar sensibilitatea sistemului,atat din gaurile de fixare ale tirantului central cat si din maneta de ridicare a plugului si parghia de sensibilitate(cea mica de pe monobloc).In acest fel obtin o aratura uniforma ,iar sistemul incearca tot timpul sa tina tractorul [presat] de pamant pana la limita de ridicare a plugului,avand o aderenta aproape dubla.De cate ori am arat fara roata de copiere a plugului,adancimea era variabila in functie de cat de tare era solul.Atunci cand aparea brusc o portiune tare,sistemul ridica plugul din brazda rezultand niste bolovani de toata frumusetea;in plus motorul ,parca functioneaza mult mai [rotund].
ce rol are cea mica de pe monobloc, pt sensibilitate?

#28
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
http://forum.softped...8#entry12679900

#29
Gheghe10

Gheghe10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2014

 adyanghel, on 18 noiembrie 2011 - 12:59, said:

Eu nu inteleg si nici nu am gasit pe nimeni sa ma indrume despre cum functioneaza acel opritor de la tirantul central. Eu inteleg urmatoarele :

1. ridic plugul la maximum
2. desfac opritorul tirantului central (este ca un fel de pana mica la tirantul central)
3. las plugul la maximum in jos
4. incep aratul
5. plugul intra in pamant si ma opresc la adancimea ce imi convine (sa zic 22 cm)
5. ridic in sus maneta A - din figurile 19 . 20
6. ridic plugul maxim din tiranti
7. pun la loc pana de la tirantul central (aici nu stiu daca sa o pun la loc sau nu in desen arata ca nu trebuie)
8.las plugul in jos la maximum si incep aratura ... (plugul nu coboara mai jos in aceasta situatie decat adancimea stabilita prin actionarea manaetei A din figurile 19 20)

Oare am inteles bine ?
salut
maneta A o ridici cand plugul este lasat in brazda, jos ?
eu nu pot sa o ridic decat cand plugul este ridicat.
si in scanul atasat de tine zice ca se ridica doar cand bratele sunt ridicate
cum este , nu am inteles bine ?
multumesc

#30
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Plugul ridicat,se ridica maneta de efort controlat,se ridica pana dintre arcul tirantului central si monobloc.
Se ridica roata de copiere a plugului,mai sus decat vrei sa ari si incepi aratul
Initial,plugul va incerca sa intre f adanc;atunci ridici cate putin din maneta de ridicare a tirantilor,pana cand adancimea de arat este cea dorita sau pana cand tractorul nu va mai patina.Daca la cel mai mic efort(cand se infige plugul prea adanc),sistemul nu ridica instant plugul(atat cat sa se deblocheze-sa nu patineze tractorul),atunci incerci sa modifici pozitia parghiei mici de pe monobloc,in sensul acelor de ceas.Daca pozitia acesteia este la maxim,muti prinderea tirantului central cu o gaura mai sus.
Prin folosirea manetei de ridicare tiranti se alege adancimea de arat.Dupa ce ai ajuns la concluzia ca totul merge bine,pui acel opritor pt limitarea ridicarii/lasarii manetei pt tiranti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate