Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

U 445 aratura cu efort controlat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
adyanghel

adyanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.01.2007
Buna, cum trebuie folosit mecanismul hidraulic pentru aratura "cu efort controlat". Am un tractor U 445 si in cartea tehnica a lui vad ca sunt trei posibilitati de folosire a mecanismului hidraulic 1. Pozitie controlata 2. Pozitie flotanta 3. Efort controlat Atasez fragmentul din cartea tehnica la care ma refer.

Attached Files

  • Attached File  u.pdf   415.15K   755 downloads


#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postadyanghel, on 18th November 2011, 09:36, said:

Buna, cum trebuie folosit mecanismul hidraulic pentru aratura "cu efort controlat". Am un tractor U 445 si in cartea tehnica a lui vad ca sunt trei posibilitati de folosire a mecanismului hidraulic 1. Pozitie controlata 2. Pozitie flotanta 3. Efort controlat Atasez fragmentul din cartea tehnica la care ma refer.


petru arat este nevoie de efort controlat.

#3
adyanghel

adyanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.01.2007

View Poststarpom, on 18th November 2011, 11:54, said:

petru arat este nevoie de efort controlat.
Eu nu inteleg si nici nu am gasit pe nimeni sa ma indrume despre cum functioneaza acel opritor de la tirantul central. Eu inteleg urmatoarele :

1. ridic plugul la maximum
2. desfac opritorul tirantului central (este ca un fel de pana mica la tirantul central)
3. las plugul la maximum in jos
4. incep aratul
5. plugul intra in pamant si ma opresc la adancimea ce imi convine (sa zic 22 cm)
5. ridic in sus maneta A - din figurile 19 . 20
6. ridic plugul maxim din tiranti
7. pun la loc pana de la tirantul central (aici nu stiu daca sa o pun la loc sau nu in desen arata ca nu trebuie)
8.las plugul in jos la maximum si incep aratura ... (plugul nu coboara mai jos in aceasta situatie decat adancimea stabilita prin actionarea manaetei A din figurile 19 20)

Oare am inteles bine ?

#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postadyanghel, on 18th November 2011, 12:59, said:

Eu nu inteleg si nici nu am gasit pe nimeni sa ma indrume despre cum functioneaza acel opritor de la tirantul central. Eu inteleg urmatoarele :

1. ridic plugul la maximum
2. desfac opritorul tirantului central (este ca un fel de pana mica la tirantul central)
3. las plugul la maximum in jos
4. incep aratul
5. plugul intra in pamant si ma opresc la adancimea ce imi convine (sa zic 22 cm)
5. ridic in sus maneta A - din figurile 19 . 20
6. ridic plugul maxim din tiranti
7. pun la loc pana de la tirantul central (aici nu stiu daca sa o pun la loc sau nu in desen arata ca nu trebuie)
8.las plugul in jos la maximum si incep aratura ... (plugul nu coboara mai jos in aceasta situatie decat adancimea stabilita prin actionarea manaetei A din figurile 19 20)

Oare am inteles bine ?


La efort controlat, maneta A este trasa in sus, iar pana este deblocata.

#5
adyanghel

adyanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.01.2007
Am reusit sa fac o aratura ieri cu "efort controlat" am deblocat pana de la suportul central si am ridicat maneta de preselectie A.

Vreau sa spun ca merge ff bine tractorul, cand se afunda prea tare se ridica plugul automat cativa centimetri si astfel NU PATINEAZA. Au dreptate cand spun in cartea tehnica faptul ca ajuta la un consum redus de motorina si reduce uzura pneurilor. Da, chiar mi-a placut.

Acum mai am o mica problema cu regaltul plugului ... nu reusesc deloc sa bag a doua brazda (cea din spate) mai adinc in pamant. .. dar mai am de lucru .. mai am de studiat cartea tehnica si cu siguranta voi gasi acolo un raspuns.

Pe toti tractoristii pe care i-am intrebat nici unul nu stia de aceasta chestie "efort controlat"

#6
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Ca sa bagi trupita din spate mai tare intinde mai tare fusul si o sa vezi ca intra si aia.Daca nu iti place dupaia cum se baga prima ca o sa se ridice unpic cand intinzi fusul mai lasi jos tirantul dreapta ca ai o maneta de care il ridici sau il lasi jos.

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postadyanghel, on 24th November 2011, 09:47, said:

Am reusit sa fac o aratura ieri cu "efort controlat" am deblocat pana de la suportul central si am ridicat maneta de preselectie A.

Vreau sa spun ca merge ff bine tractorul, cand se afunda prea tare se ridica plugul automat cativa centimetri si astfel NU PATINEAZA. Au dreptate cand spun in cartea tehnica faptul ca ajuta la un consum redus de motorina si reduce uzura pneurilor. Da, chiar mi-a placut.

Acum mai am o mica problema cu regaltul plugului ... nu reusesc deloc sa bag a doua brazda (cea din spate) mai adinc in pamant. .. dar mai am de lucru .. mai am de studiat cartea tehnica si cu siguranta voi gasi acolo un raspuns.

Pe toti tractoristii pe care i-am intrebat nici unul nu stia de aceasta chestie "efort controlat"

Tractoristii controleaza ei efortul :P

Legat de a doua trupita, ar trebui sa intre daca lungesti tirantul central. Problema este ca, daca terenul e tare, si pe seceta asta este tare, plugul va fugi pe deasupra, nu va mai intra nici prima trupita. Depinde si ce plug ai, dar tot nu vei putea merge ca la carte pana cand nu ploua cateva saptamani :P

Ai plug de asta? Sau ce model e?

[ http://img526.imageshack.us/img526/6580/sdc19231.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rand, 24 November 2011 - 15:27.


#8
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postrand, on 24th November 2011, 15:25, said:

Tractoristii controleaza ei efortul :P

Legat de a doua trupita, ar trebui sa intre daca lungesti tirantul central. Problema este ca, daca terenul e tare, si pe seceta asta este tare, plugul va fugi pe deasupra, nu va mai intra nici prima trupita. Depinde si ce plug ai, dar tot nu vei putea merge ca la carte pana cand nu ploua cateva saptamani :P

Ai plug de asta? Sau ce model e?

[ http://img526.imageshack.us/img526/6580/sdc19231.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tudor de ala am si eu.Acest plug are rezultate mai bune daca is e sudeaza in capul fiarelor niste ''ciocuri'' in capul fiarelor.Sceste ''ciocuri'' de fac din foaie de arc de Aro si am vazut ca dau rezultate f bune.spor

#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Ce sa tot sudezi cand sunt gata cutitele de cumparat la 110 lei 2 bucati cu cioc si intarite cu sudura.Sau cea mai buna varianta la plug cu 2 trupite ii sa pui cutite de plug de 650.Eu asa am avut dar sau tocit rau si acuma cumparat acuma deastea cu cioc ca luam iara de 650 dar nu am avut finante pentru ele.Fiecare face cum crede si cum se poate descurca.

Attached Files



#10
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View PostTudorCJ, on 24th November 2011, 20:15, said:

Ce sa tot sudezi cand sunt gata cutitele de cumparat la 110 lei 2 bucati cu cioc si intarite cu sudura.Sau cea mai buna varianta la plug cu 2 trupite ii sa pui cutite de plug de 650.Eu asa am avut dar sau tocit rau si acuma cumparat acuma deastea cu cioc ca luam iara de 650 dar nu am avut finante pentru ele.Fiecare face cum crede si cum se poate descurca.
ce bine arata astea cu cioc gata facute,pentru la anul sigur o sa-mi i-au si eu.Dar ia zi-mi cu alea de 650 trage mai greu tractorul(te intreb pt ca eu nu am 4*4)?

#11
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nu trage mai rau numa daca ii pamantul tare eu folosesc 4x4 numa cand ii la deal tare sau ar pe pamant gunoit,pe moale.In rest tot fara 4x4 ar numa cu spatele cu alea de 650 ia mai mult si mai frumoase brazde.Si astea cu cioc cum le-am luat noi merg brici.

#12
adyanghel

adyanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.01.2007

View Postrand, on 24th November 2011, 15:25, said:

Tractoristii controleaza ei efortul :P

Legat de a doua trupita, ar trebui sa intre daca lungesti tirantul central. Problema este ca, daca terenul e tare, si pe seceta asta este tare, plugul va fugi pe deasupra, nu va mai intra nici prima trupita. Depinde si ce plug ai, dar tot nu vei putea merge ca la carte pana cand nu ploua cateva saptamani :P

Ai plug de asta? Sau ce model e?

[ http://img526.imageshack.us/img526/6580/sdc19231.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


VICTORIE !!!! am reusit sa fac sa intre si a doua trupita , am intins fusul si in plus am mutat bratele de suport ale tirantilor in pozitie maxima ... nu ii permitea sa intre prea adanc in pamant.


Am un plug exact cum este cel din fotografie .. .. are 20 de ani si a arat cred ca maxim 2 ha (l-am cumarat de nou) la viata lui .. l-am gresat pe la toate incheieturile si acum functioneaza chiar bine.

Problema este ca nu mai am la cine sa "prestez servicii" ... pt ca lumea a cam terminat de arat. . asta este. .. poate la anul viitor.

Oricum sunt foarte incantat de ceea ce poate sa faca acea mica "pana" de la suportul tirantului central de care nu stia nici un tractorist pe care l-am intrebat .. motorul merge rotund la turatie constanta si aratura iese foarte bine .. nu se impotmoleste nu trebuie sa ridic si sa las jos plugul .. IN concluzie e fff bine sa citesti ce mai scrie si in carte.


Mai am o scurta intrebare. Intentionez sa dau tractorul unui vecin sa presteze lucrari de aratura prin sat. . .problema este ca nu stiu care sunt preturile .. adica cine pune motorina, cat primeste "tractoristul" cum urmaresc consumul de motorina si mai ales cum urmaresc ce suprafata si cat timp lucreaza cu tractorul meu ?

#13
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postadyanghel, on 25th November 2011, 08:33, said:

Am un plug exact cum este cel din fotografie .. .. are 20 de ani si a arat cred ca maxim 2 ha (l-am cumarat de nou) la viata lui .. l-am gresat pe la toate incheieturile si acum functioneaza chiar bine.

Cu ala din fotografie am trecut de 100ha arate inainte de a-l vinde... (din 1991 pana in 2011) dar nu este un model stralucit de plug. Cel putin pe terenuri in panta si argiloase lasa mult de dorit. Am avut pe el tot felul de brazdare, de la originale, la cele pentru PP3-30 (care trebuie scurtate, ca sunt mai lungi decat astea) pana la brazdare facute din foaie de arc.
Pe terenuri usoare face aratura buna.

Edited by rand, 25 November 2011 - 10:51.


#14
vcristi

vcristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.01.2010

View Postadyanghel, on 18th November 2011, 09:36, said:

Buna, cum trebuie folosit mecanismul hidraulic pentru aratura "cu efort controlat". Am un tractor U 445 si in cartea tehnica a lui vad ca sunt trei posibilitati de folosire a mecanismului hidraulic 1. Pozitie controlata 2. Pozitie flotanta 3. Efort controlat Atasez fragmentul din cartea tehnica la care ma refer.
Da fisierul atasat de unde este ca si eu as fi foarte interesat ca sunt la fel de novice in tractoare, dar dornic de invatatura.

#15
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Dupa mine ii cel mai bun plug posibil la toate felurile de sol nu face aratura de mantuiala chiar una foarte buna daca ii reglat foarte bine.

#16
adyanghel

adyanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.01.2007

View Postvcristi, on 25th November 2011, 21:06, said:

Da fisierul atasat de unde este ca si eu as fi foarte interesat ca sunt la fel de novice in tractoare, dar dornic de invatatura.
Am tractorul cumparat acum 20 de ani nou .. si are carte tehnica. Am scanat cateva pagini de acolo dar merge ff greu .. Nu pot sa scanez toata cartea peste 300 pagini.  Nu stiu ce alta solutie am putea avea sa va transmit cartea.

#17
Ionutasd

Ionutasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.08.2011

View Postadyanghel, on 28th November 2011, 16:03, said:

Am tractorul cumparat acum 20 de ani nou .. si are carte tehnica. Am scanat cateva pagini de acolo dar merge ff greu .. Nu pot sa scanez toata cartea peste 300 pagini.  Nu stiu ce alta solutie am putea avea sa va transmit cartea.

Hmm.. ai scanner acasa ? Daca nu costa !

#18
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Postzscf, on 24th November 2011, 19:50, said:

Tudor de ala am si eu.Acest plug are rezultate mai bune daca is e sudeaza in capul fiarelor niste ''ciocuri'' in capul fiarelor.Sceste ''ciocuri'' de fac din foaie de arc de Aro si am vazut ca dau rezultate f bune.spor

Pune pe acea poza un semn unde vin puse ciocurile, si cum vin puse. Am si eu un plug tot din ala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate