Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

placa video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
227 replies to this topic

#37
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
da asa este :P dar este prea scumpa pt bugetu meu...din pacate. insa doresc sa t intreb... cu aceasta placa msi 450 or sami mearga jocurile l hight sau nu prea ...sau peste 1 an nu o saq mai corespunda cu cerintele jocurilor

#38
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postdjhappy89, on 19th November 2011, 14:34, said:

da asa este :P dar este prea scumpa pt bugetu meu...din pacate. insa doresc sa t intreb... cu aceasta placa msi 450 or sami mearga jocurile l hight sau nu prea ...sau peste 1 an nu o saq mai corespunda cu cerintele jocurilor

Sunt convins ca inainte sa deschizi acest topic ai considerat ca placile video sunt de 256 de 512 de 1Gb si/ sau mai mari...
Asta e motivul pentru care foarte multi se "limiteaza" in a studia si compara performantele si isi pun doar problema banilor - vrea placa video de 1GB dar sa fie ieftina. FALS !
Exista placi video cu 1 GB la 180 lei iar altele la 1500 lei... Aici nu-si mai pune intrebarea ce le diferentiaza pentru ca are alt raspuns , tot FALS pregatit - frecventa...si uite asa se pierde in amanunte.
Totdeauna un HD6770 va fi peste GTS450. Nu vorbim de memorie, nu vorbim de frecvente. Vorbim de chipuri grafice , de motorul care este pus la treaba intr-un joc. Celelalte aspecte sunt caracteristici, parametrii.
Evident ca si GTS 450 va da gres la un moment dat. Nu de natura faptului ca nu va putea rula un joc ci il va rula la setari mai mici.
Crysis a fost primul joc (din ultimii ani ) care a scos din minti posesorii de placi video . Ce placa video sa-si cumpere in asa fel incat sa ruleze la HIGH si sa beneficieze de grafica exceptionala ( si acum mai este ) a jocului . Iar producatorii
de jocuri nu se vor opri aici.

#39
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
am,  inteles asta si e normal pana la urma toate se demodeaza .. dar ma refeream pe placa asta gts crezi ca imi merg jocurile care sunt acum? la conditii hight? de ex  Assassin?s Creed: Revelations,COD MW3Battlefield 3, ultimu nfs GTA 4, crysy 2 si care mai sunt acuma in voga ..

Edited by djhappy89, 20 November 2011 - 01:17.


#40
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Uite de ce e in stare un GTS450 http://www.guru3d.co...review-roundup/
Dai la sumar/VGA Performance si ai cateva jocuri acolo sa te inspiri.
Apropo, ce rezolutie are monitorul tau??

#41
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011

View Postionutzradu, on 20th November 2011, 01:27, said:

Uite de ce e in stare un GTS450 http://www.guru3d.co...review-roundup/
Dai la sumar/VGA Performance si ai cateva jocuri acolo sa te inspiri.
Apropo, ce rezolutie are monitorul tau??


salut .. momentan asta pe care il am acum are 1360X768


nu gasesc unde zici tu sa dau ...

Edited by djhappy89, 20 November 2011 - 01:42.


#42
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View PostAMETHIST, on 19th November 2011, 04:09, said:

El iti explica ca nu merita sa dai 50 ron in plus pentru un 450 cu 1 GB fata de un 450 cu 512 MB indiferent de la ce producator e, performanta e aceeasi.
Adica ori iei 450-ul ala ieftin ori mai pui bani sa iei un 6770. Sa mai pui bani pentru un alt 450 care are 1 GB nu merita.
De fapt sunt vrei 30 lei in plus pentru msi GTS450 1GB si merita cu varf si indesat.
Ai vazut ce minuni poate face CUDA in seria Adobe CS5, si nu numai?
Problema e ca nu o poti activa cu 512MB iar in multe alte softuri, FOARTE UTILE utilizatorului de rand, multe functii sunt limitate din cauza memoriei (ex. vReveal, redare in timp real a formatelor full hd folosindu-te de accelerarea GPU).
O alta perla pe care o scoti din gura aburinda este cea cu CUDA pe placi cu 48 procesoare shader (GT 220, cum spui tu). Ce nu intelegi e ca aceste procesoare sunt grupate in asa-zisele multiprocesoare (Streaming Multiprocessors) si, in functie de numarul si de gradul de ocupare, se comporta aidoma CPU, cu amendamentul ca puterea procesorul lui grafic este folosita mai eficient la modelele mai slabe.
Adica, mai pe intelesul tau, un GT 220 cu 80% grad de ocupare ofera aproape aceeasi putere de calcul (in CUDA, nu in jocuri!) cu un GTS 450 ocupat la 20%. \
Altceva nu am la indemana dar mai jos ai o demonstratie de putere a unei placi relativ modeste, GT 240 1GB:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tKayJaXJhDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu inteleg de ce tot o dai cu "altii", zapacind topicul omului, cand tu esti unul din agitatorii cei mai inversunati de pe aici?


Editare:
Pentru cei care nu inteleg filmuletul expus.
In prima parte se foloseste puterea procesorului iar in partea a doua se comuta pe accelerare GPU (CUDA). Pentru cei care au mai lucrat in program, cat timp nu folosesti CUDA, bara de sub scala are culoarea rosie iar cand o activezi, are culoarea galbena.
Attached File  Clipboard01.jpg   135.85K   12 downloads

Edited by Sarcastic, 20 November 2011 - 02:06.


#43
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Maresale pe unde ai umblat? Ti-am simtit lipsa :))

Chiar nu ne intereseaza ce faci tu in adobe cu GT220 sau GTS 450.
Nu are rost sa te bagi in seama si sa te lauzi pe aici.
A spus de cel putin 10 ori ca ii trebuie o placa video pentru jocuri. Trebuia sa iti deseneze sa pricepi? :))

#44
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Amu, fara suparare, cam la 99% dintre utilizatori, "li se rupe" de CUDA. Cine o foloseste stie ce sa-si ia.

#45
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View PostAMETHIST, on 20th November 2011, 02:34, said:

Chiar nu ne intereseaza ce faci tu in adobe cu GT220 sau GTS 450.
Nu are rost sa te bagi in seama si sa te lauzi pe aici.
A spus de cel putin 10 ori ca ii trebuie o placa video pentru jocuri. Trebuia sa iti deseneze sa pricepi? :))
Am incercat doar sa motivez cei 30 lei care tu zici ca sunt dati inutili pentru 512 MB in plus. Si nu e vorba doar de CUDA dar n-are rost sa aprofundam un subiect care te depaseste complet, in speta, cel al texturilor incarcate in memoria video.

Cu laudatul? Inca imi rasuna in urechi mizeria aia cu cultul personalitatii care ai aruncat-o acum 2-3 zile pe forum.
Adica tu, luptatorul, ce de 3 ani te chinui sa aduci pacea si prosperitatea pe la astia care intreaba pe aici si nu se lipeste nimic de ei, mama lor de sarantoci si ignoranti.
Chiar imi facusem griji pentru sanatatea ta. Din fericire pentru viitorul acestui forum, ai trecut peste soc!  :kisstogether:

Nu, nu ma laud. Doar ti-am desenat cum sta treaba cu eficienta celor 30 lei. Si daca tot mi-am pierdut timpul cu tine, am incercat sa-ti explic cat mai sumar cu putinta arhitectura acelor procesoare grafice de care vorbesti din postura de habarnist.
Pe tine insa te intereseaza graficele si atat! Are 0.34543 fps-uri in plus in Dirt? Clar e mai buna!

Spor la delirat despre bulldozere pe topicuri destinate placilor video. Cum apari, cum se intinde topicul pe 2-3 pagini despre AMD si Radeon iar initiatorul pleaca mai zapacit decat a venit.

Editare: incearca in masura posibilitatilor tale limitate sa nu mai folosesti plurarul. E in limita bunului simt sa nu vorbesti in numele celorlalti.

View Postmarius ro, on 20th November 2011, 02:37, said:

Amu, fara suparare, cam la 99% dintre utilizatori, "li se rupe" de CUDA. Cine o foloseste stie ce sa-si ia.
Poate 99% spun "never say never". Daca te referi la profesionisti, stiu ei mai bine ca noi ce le trebuie.
Ceilalti probabil stiu doar de jocuri (in special adolescentii) dar o camera 720p a ajuns chiar si pe la 300 lei in ziua de azi si e pacat sa nu-ti folosesc calculatorul la capacitatea maxima.
Adica daca tu nu folosesti nu stiu ce, nu inseamna ca nici celorlalti nu le trebuie.
Si de cand cu Fermi, PhysX si CUDA chiar sunt gratuite, raportul pret/performanta bruta in 3D fiind egal in acest moment intre cei doi concurenti. Diferentele le fac dotarile, ce tin de producatorul placii video, si facilitatile, ce tin de producatorul chipului grafic.

View Postdjhappy89, on 20th November 2011, 01:38, said:

salut .. momentan asta pe care il am acum are 1360X768
MSI GTS 450 1024MB DDR5
Are pret imbatabil (390 lei) si este foarte potrivita pentru monitorul tau. Se descurca bine si la rezolutii mai mari, stai linistit.

Lasa balacareala de pe aici si da comanda! ;)

Edited by Sarcastic, 20 November 2011 - 03:52.


#46
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
fratilor nu stiu daca ati inteles sau ma confundati eu nu ma pricep in domeniu IT...am alt domeniu in care lucrez; am intrat aici sa ma lamureasca si pe mine cineva...
acum mi se spune despre CUDA... prima data am zis ca este un zeu...si ca trebuie sa lucram pentru el ...cuda in sus cuda in jos habar nam ce este...
Acum eu nu iau in ras despre "CUDA" chiar nu stiu nici definita , daca poate cineva sa imi explice pe intelesul unui incepator, repet  pe intelesul unui incepator, poate am sa inteleg si eu cate ceva.

#47
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
cuda e o tehnologie suportata de placile nvidia care poate fi utila in unele programe de arhitectura, conversii video si chestii de genu'.
Pentru 99.9% din utilizatori la fel de utila ca stergatoarele de parbriz la bicicleta.
unul si acelasi argument inutil pe care il au fanii obsedati de nvidia.

Edited by AMETHIST, 20 November 2011 - 04:07.


#48
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011

View PostAMETHIST, on 20th November 2011, 04:01, said:

cuda e o tehnologie suportata de placile nvidia care poate fi utila in unele programe de arhitectura, conversii video si chestii de genu'



am inteles! nu ai somn nici tu nu?

asa deci revenim am, inteles asta si e normal pana la urma toate se demodeaza .. dar ma refeream pe placa asta gts crezi ca imi merg jocurile care sunt acum? la conditii hight? de ex Assassin?s Creed: Revelations,COD MW3Battlefield 3, ultimu nfs GTA 4, crysy 2 si care mai sunt acuma in voga...

Edited by djhappy89, 20 November 2011 - 04:06.


#49
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
La monitorul tau da.
Ce va fi pe viitor nu se stie.

#50
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
a pai e bine...


asa sa trecem la altceva acuma am auzit pe la colturi ca  atunci cand iti alegi placa video tre sa ai grija cu watii sa nu se arda sa ai suficienti ..ceva de genu crezi ca la mine ar fi o problema ..?

#51
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View Postdjhappy89, on 20th November 2011, 04:16, said:

a pai e bine...


asa sa trecem la altceva acuma am auzit pe la colturi ca  atunci cand iti alegi placa video tre sa ai grija cu watii sa nu se arda sa ai suficienti ..ceva de genu crezi ca la mine ar fi o problema ..?

Sa nu se arda watii? :bicycle: :ciocan:  
Probabil te-ai referit la sursa,insa am vazut ca ai Sirtec Element 400W deci nu trebuie sa iti faci griji!

#52
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdjhappy89, on 20th November 2011, 03:56, said:

acum mi se spune despre CUDA...
Tu nu vezi citatele?
Am raspuns unui talent inchipuit care habar nu are de structura interna a placilor video si tot comentariul a avut ca baza fraza de mai jos:

View PostAMETHIST, on 18th November 2011, 19:21, said:

am vazut si eu exemple de fani mai inraiti decat majoritatea fanilor nvidia care insista cu cuda si PhysX la placi gen 210 - 220.
Pricepi acum?
Nu stiu pe unde a vazut el afirmatii cu physx si cuda la 210 si 220 dar in cazul lui gt220 CUDA chiar da o mana de ajutor in sisteme limitate. Eiffel, moderator pe aici, a comparat onboardul 9400 (putere foarte slaba si mult mai slab decat GT 220) cu nu stiu ce quad de la intel. Rezultatele au fost apropiate sau ceva de genul, iar de curand si-a cumparat GT430 special pentru CUDA.
Daca-i citesti posturile vei observa ca nu degeaba e moderator. Omul chiar stie se pricepe in domeniu.

In ceea ce te priveste, chiar tu ai pus ochii pe un model excelent, ce se incadreaza in buget. E vorba de un GTS 450 1GB, pe stock la Market Online si care costa 390 lei in acest moment.

Hai sa-ti motivez si strugurii aceia acrii de la nVidia: GTS 450 se situeaza ca putere de calcul undeva intre HD 5750 si HD 5770 dar nici una din acestea nu ofera un raport pret performanta mai bun decat acel GTS450 1GB.
Vorbim strict de pretul acela, care este best buy indiscutabil. In zona aceea de pret gasesti doar HD5750 512MB, variantele cu 1GB sarind de 400 lei, cel putin la magazinele cele mai cunoscute. Sa nu mai vorbim ca MSI este brand puternic.

Ei bine, in acel pret ai si physX, CUDA si 3D Vision. De asemenea ai si alte avantaje, impactul cel mai direct asupra ta e ca Fermi de la nVidia este superior rivalului in lucrul cu windows 7.
Si astea la un pret sub cel al concurentei!
Ca le folosesti sau nu pe viitor, nu conteaza. Important e ca le ai gratis. ;)

Io zic sa lasi vorbaraia pe topic si sa dai comanda cat inca se mai gaseste la acel pret pentru ca pretul de piata se situeaza undeva pe la 420-450 lei.


P.S. 99.9% din posesorii de placi grafice Radeon nu folosesc CUDA si PhysX iar strugurii li se par acrii. Ceilalti 0.1% se chinuie cu drivere modate si casatorii mixte ATI-nVidia, doar-doar...
Repet: daca te costa ceva in plus era loc de discutie pe tema, dar asa...

Si cu asta am incheiat.

Edited by Sarcastic, 20 November 2011 - 10:39.


#53
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
ia frate ati 5670 de 1gb de la saphire, gt-ul din primul raspuns sau 6770 si poti sa te joci linistit ce vrea muschiul tau :D.

#54
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Sa nu se arda watii? :bicycle: :ciocan:  



ce tare a fost asta :))) da la sursa me refeream ..apropo  eu intreb de faza asta cu sursa pentru ca atunci cand am cumparat pcul tot la voi am apelat si mi-am laut la bobarnace in cap ca am laut sursa asta ...ca e pea mica ca are doar 400 de W ca trebuia 500 sau mai mult de asta zic...deci sper sa nu fie probleme.:P

View Postvictor.andrey, on 20th November 2011, 14:15, said:

ia frate ati 5670 de 1gb de la saphire, gt-ul din primul raspuns sau 6770 si poti sa te joci linistit ce vrea muschiul tau :D.


aolo pai v-am mai intrebat care din ele e mai buna saphire sai msi ??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate