Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

paradox sp 4000

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
@Dobrin_M
Daca cumperi o casa care are instalat un sistem de alarma montat de cativa ani de catre cine-stie-cine, ce faci? Dai jos  sistemul,
sau chemi politia sa caute instalatorul?!

#38
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Dacă e "montat de cativa ani de catre cine-stie-cine" da, o dai jos sau intri sub incidența respectivei legi.
Dacă e în regulă, preiei (pe cale legală) actele de la fostul proprietar.
Dar chiar nu are sens să discutăm acest subiect. Ca întotdeauna prin Românica în spatele multor legi, hotărâri de guvern etc, se ascund niște interese.
Eu am vrut doar să-l avertizez pe respectivul user de riscul unei astfel de acțiuni.

Edited by Dobrin_M, 07 December 2015 - 21:29.


#39
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Cunosc si eu foarte bine toate legile privitoare la sistemele de alarma, dar din pacate la noi se vand sisteme in magazine nespecializate,
pe care chiar vanzatorul (si manualul sistemului) spune ca poate fi pus in functiune si de catre persoane necalificate. Cat despre un sistem
instalat, nu te obliga nici o lege sa-l dai jos sau sa nu-l folosesti.

#40
Clau_Cristiansen

Clau_Cristiansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2016
Salutare, am cumparat recent o centrala Paradox. Sp4000+2 senzori Paradox476 Pro Plus +1 contact magnetic pt usa+tastatura Paradox k636 +bateria 12v 7ah+2 sirene interior simple (au doar cele 2 fire pt alimentare). Am citi postul tau despre cum se leaga senzorul cu cele doua rezistente si despre configurare dar nu am inteles chiar totul. Daca se poate te rog o chema pt montaj in panou  pt senzori ,sirene si contactul magnetic + programarea lor . Se poate cumva programa alarma daca senzorul 2 este activat sa urle alarma direct ? Si cum se pot schimba parolele default ? As atasa tentativa mea de plan al casei cu cum doresc amplasarea lor dar nu reusesc . Orice sugestie este binevenita.Multumesc !

#41
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Te ajut sa legi senzorii si sa programezi sistemul daca atasezi planul casei si locul fiecarui senzor, al contactului magnetic si al
tastaturii. Faci un desen in Paint sau ce program vrei, il salvezi ca .jpg, apoi ai butonul "Mai multe optiuni de raspuns", iar de
acolo, ai "Ataseaza fisiere".

Edited by mateus13, 24 January 2016 - 07:24.


#42
Clau_Cristiansen

Clau_Cristiansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2016
Ce repede ai raspuns..wow . Cam asa arata .

Attached Files


Edited by Clau_Cristiansen, 24 January 2016 - 08:57.


#43
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pentru programare:
Tastezi KEY (tasta cu un cerculet cu linie sus),apoi cod instalator [0][0][0][0] apoi tasta [TBL], apoi tasta [1], acum introduci timpul de intrare /_/_/_/ (3 numere) de ex. ptr. 15 secunde tastezi [0][1][5], apoi apesi tasta [2] si repeti timpul de intrare sau poti tasta [0][0][0], apoi apesi tasta [3] si introduci timpul de iesire /_/_/_/ (3 numere) de ex. ptr. 30 secunde tastezi [0][3][0], apoi apesi tasta [4] si introduci timpul de sirena /_/_/_/ (3 numere) de ex. ptr. 4 minute tastezi [0][0][4] si poi apesi tasta [5] si introduci 12 numere pentru ora si data ( /H/H/m/m/A/A/A/A/L/L/Z/Z/ ), [Enter][Clear][Clear].
Acum intrii din nou in programare cu [Enter][cod instalator] apoi [7][0][5] acum apesi tasta [1] care va ramane aprinsa pe tastatura, apoi [3] si [4] si apesi [Enter], apoi apesi tasta [2] care va ramane aprinsa pe tastatura, apesi [Enter] si [Clear][Clear].
Acuma incepi programarea zonelor:
Intrii din nou in programare cu [Enter][cod instalator] apoi [0][0][1], apoi [0][1], apoi apesi tasta [1] si apoi [Enter], apoi [0][5], dupa care [1] si apoi [Enter], apoi iar [0][8], dupa care [1] si apoi [Enter] si [Clear][Clear].


PS:
Timp intrare = timpul pe care il permite senzorul dupa detectarea miscarii, pentru introducerea codului de dezarmare.
Timp iesire = timpul pe care il permite alarma dupa introducerea codului la armare, pentru a parasii sapatiul pazit.
Rezistenta de 1k dintre +BELL si -BELL, este optionala, avand in vedere ca ai 2 sirene de interior, dar nu e nici o problema daca o legi.
Tamperul (sabotajul senzorilor) este programat "24h audible", adica daca un senzor nu are capacul inchis corect, sau i se deschide capacul, sirena v-a suna, chiar daca sistemul de alarma nu este activat.
Pentru a schimba codul instaler (cel cu care se programeaza unitatea de alarma), Intrii in programare cu [Enter][cod instalator de fabrica], tastezi [3][9][7], apoi introduci noul cod instalator dorit [X][X][X][X], apoi [Enter] si [Clear][Clear].
Pentru a schimba codul master de fabrica, adica (1234), tastezi KEY (tasta cu un cerculet cu linie sus),apoi cod master (1234), apoi [0][1], dupa care introduci noul cod master [X][X][X][X], repeti noul cod master [X][X][X][X], apoi [Enter] si [Clear][Clear].

Attached Files


Edited by mateus13, 24 January 2016 - 09:23.


#44
Clau_Cristiansen

Clau_Cristiansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2016
Multumesc foarte mult, esti meser  ! Posted Image

#45
Clau_Cristiansen

Clau_Cristiansen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2016
Toate bune si frumoase, doar ca la sfarsit cand sa schimb codul master am gresit ceva si nu mai merge nici cel vechi si nici cel nou. Cum se face un reset sa revin la setarile din fabrica ?

Edited by Clau_Cristiansen, 24 January 2016 - 14:49.


#46
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu este nevoie de reset, poti schimba masterul si cu codul instaler:
Pentru a schimba codul master , Intrii in programare cu [Enter][cod instalator], tastezi [3][9][9], apoi introduci noul
cod master dorit [X][X][X][X], apoi [Enter] si [Clear][Clear].

Edited by mateus13, 24 January 2016 - 15:12.


#47
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Buna ziua.Am nevoie de putin ajutor daca se poate.Am o centrala sp4000 montata la o locatie.Acum vreau sa montez a doua centrala la locatia 2 acelasi model sp4000.La ambele centrale vreau sa atasez cate un modul RX1 si sa inrolez 3 telecomenzi care sa armeze,dezarmeze ambele alarme.Credeti ca se poate?Sant in impas,nu stiu daca sa comand modulele rx1 si telecomenzile sau nu.

#48
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Se poate fara nici o problema, cu completarea ca alarmele sa nu fie aproape una de alta, adica cand se folosesc telecomenzile sa nu primeasca
semnal ambele module RX1 simultan.

#49
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Ok mersi.Am sa le comand astazi.Daca intru in impas cu inrolarea lor ,sper sa ma scoti la liman si dau o bere ca santem consateni Posted Image .

#50
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Te ajut cu placere, oricum nu-i prea complicat.

#51
alexandru16

alexandru16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2008
Salut ,
Am si eu nevoie  de ajutorul tau ,am o alarma D.Sc. 585 cu 4 senzori Paradox 476+ si vreau sa o Montez daca ma poti ajuta cu o schema cum sa o conectez in special senzori si modulul Gprs ca acolo ma cam incurc Raman dator. Si daca poti sa imi spun un pic si despre programare ar fi perfect ,mentionez ca alarma nu este Noua ,si nu stiu nici un COD la ea decat cel de  Acces . Multumesc mult de tot .

#52
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Un pic de ajutor...Posted Image ..pentru Paradox SP7000 cu tastatură K32+ (fără afişaj) cum o programez....

#53
muscania

muscania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

centrala trebuie alimentata direct din panoul electric si pozitionata tot acolo?

multumesc,

#54
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Centrala trebuie instalata intr-o zona protejata instant, (adica sa nu fie in zona unde se afla si tastatura, care este zona temporizata) si pe cat
posibil sa nu fie la vedere si in apropierea unei surse de 220V. E foarte bine daca se alimenteaza dintr-un circuit separat, direct din tablou,
dar nu este obligatoriu, decat pentru sistemele mari, care se fac dupa un proiect avizat, conform unei evaluari de risc.

Edited by mateus13, 08 September 2016 - 04:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate