Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

emigrare canada - DA sau NU?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006
@Tarzy: tocmai asta e ideea. muritor de foame nu sunt. aici am familie si prieteni care ma pot ajuta oricand.


@Rosebud09: exact pentru tipul asta de info am postat aici, multumesc. perspective in romania as avea zic eu. pana acum nu am avut probleme sa-mi gasesc job si avand in vedere ca in timp am evoluat profesional ma gandesc ca imi voi putea gasi in continuare.

View PostRosebud09, on 18th November 2011, 00:46, said:

M-am intors dupa 4 ani dar am avut impresia ca m-am intors cu 20 ani in timp. Lasand la o parte dezvoltarea exploziva din ultimii ani, mai ales dintre 2004 si 2008 si foarte mare in raport cu ritmul dezvoltarii vestice, in ceea ce priveste functionarea societatii, serviciilor, calitatea fiecarui lucru distanta fata de vestul-vest ramane foarte insemnata.

Ca si "canadian" vechi de acum, m-am obisnuit sa nu ma intereseze lucruri ca pretul benzinei, al intretinerii, gazului, curentului, hainelor obisnuite, chiar al mancarii. Asta nu inseamana ca arunc cu banii sau nu ii socotesc, dar nu am stress din cauza greutatii de a avea lucrurile vitale sau de la baza piramidei nevoilor umane.

cam pentru asta as incerca o alta tara. insa teoria "vrabiei din mana" ma cam face sa cantaresc situatia cu multa chibzuiala.

cel  mai bine e sa ma duc la interviu, vad despre ce e vorba si apoi sa evaluez situatia.

#20
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,629
  • Înscris: 02.10.2009

View PostTarzy, on 18th November 2011, 08:48, said:

@Rosebud09 - ma bucur ca tu te-ai obisnuit si ca te simti bine in Canada, dar poate nu ar fi strica sa constienrtizezi ca nu suntem toti la fel, ca nu avem aceleasi asteptari de la viata.
Nu am spus ca in Romania ar fi perfect, am si precizat ca sunt inca multe de indreptat .... dar ca per ansablu atat timp cat nu faci foamea e de preferat ipostazei de "emigrant". (1)
Daca in Romania ai plecat de foame e normal sa crezi ca l-ai prins pe dumnezeu de-un picior daca ajungi sa ai stomacul plin ....(2)
dar nu toata lumea este in aceasta situatie. Nu am venit aici cu ideei preconcepute .... dar nici nu intentionez sa-mi fac doar asa ... ca vezi doamne ce fain e la altii ca vorba aia .... am venit eu aici.
Inca un exemplu ....in Belgia locuiesc intr-o zona cat de cat faina (comuna Auderghem ptr cei care stiu) .... dar nu prea trece luna fara sa aud ca a fost spart un apartament, in Bucuresti printre cunoscutii mei nu stiu pe nimeni care in ultimii 10 ani sa fi patit la fel. Nu e poate cel mai relevant criteriu .... dar sincer e unul care ma streseaza de fiecare data cand plec de acasa .... si asta nu e totul.

(1) Ai o problema daca gandesti asa. A fi emigrant nu e intotdeauna chiar asa cum crezi sau cum ai simtit pe propria piele. Cum spuneai, nu suntem toti la fel. Esti poate unii dintre cei care consideri la gramada emigrantii, de exemplu cei plecati "la munca", aiurea prin Europa mai ales, fata de cei - in numar mai restrans- care au plecat (si) din alte motive decat cele de "foame", cu acte in regula si ca rezidenti cu toate drepturile in noua tara, din prima zi. Pe de alta parte, hai sa fim seriosi, nu se face chiar foame in Ro si in acest caz dupa ideea dumitale n-ar trebui sa mai fi existat nimeni care sa emigreze.
(2) Nu am plecat de foame, am lasat in urma o cariera de aprope 20 ani in inginerie, fara intrerupere si fara sa fi plimbat hartii vreodata, o firma SRL de consultanta, o PFA ambele cu ativitati profitabile, plus un serviciu decent cu functie de coordonare in companie cunoscuta. Am lasat casa (o mai am si acum) dar am vandut restul, masina, mobila, alt apartament. Astea de fapt sunt lucruri curente in cazul celor care au plecat in Canada "pe puncte". De foame poate ca au plecat profesorii la capsuni in Spania (si imi pare sincer rau ca au fost nevoiti sa faca lucrul asta).
Unul din numeroasele motive ale plecarii din Ro: niste ticalosi aveau o mult prea mare influenta asupra vietii de zi cu zi a cetatenilor, prin decizii foarte importante facute dupa ureche, inversari de situatii la fiecare cateva luni, hotii la drumul mare, ingerinte permanente in toate aspectele vietii oamenilor in conditiile unei totale lipse de respect pentru demnitatea si timpul nostru. La urma urmei ce altceva avem de la viata decat acel timp, 60-70 ani, cu noroc si aia, de ce ar avea drept altii sa-l fure sau sa-si bata joc de el?
Am fost furat si umilit destul 45 ani, hai sa vad ce pot "ceilalti". Ei, mai smecheresc si aia cateodata, fura ori de cate ori ceilalti dorm in front, dar spre deosebire de romani: 1. au de unde fura. 2. mai lasa si la altii.
Sunt diferente mari intre Europa de vest si Canada, asa cum sunt diferente mari chiar intre provinciile canadiene. Criza de acum niveleaza cumva unele aspecte ale vietii, aducand preocupari comune europenilor si canadienilor dar daca ne gandim la viitorul tarilor si societatilor, balanta va inclina puternic spre vestul extrem. Poate noi nu vam trai pana atunci, dar copii nostri cu siguranta.

#21
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostRosebud09, on 18th November 2011, 17:08, said:

Unul din numeroasele motive ale plecarii din Ro: niste ticalosi aveau o mult prea mare influenta asupra vietii de zi cu zi a cetatenilor, prin decizii foarte importante facute dupa ureche, inversari de situatii la fiecare cateva luni, hotii la drumul mare, ingerinte permanente in toate aspectele vietii oamenilor in conditiile unei totale lipse de respect pentru demnitatea si timpul nostru. La urma urmei ce altceva avem de la viata decat acel timp, 60-70 ani, cu noroc si aia, de ce ar avea drept altii sa-l fure sau sa-si bata joc de el?
Am fost furat si umilit destul 45 ani, hai sa vad ce pot "ceilalti". Ei, mai smecheresc si aia cateodata, fura ori de cate ori ceilalti dorm in front, dar spre deosebire de romani: 1. au de unde fura. 2. mai lasa si la altii.
Sunt diferente mari intre Europa de vest si Canada, asa cum sunt diferente mari chiar intre provinciile canadiene. Criza de acum niveleaza cumva unele aspecte ale vietii, aducand preocupari comune europenilor si canadienilor dar daca ne gandim la viitorul tarilor si societatilor, balanta va inclina puternic spre vestul extrem. Poate noi nu vam trai pana atunci, dar copii nostri cu siguranta.

Subscriu afirmatiei tale .Din pacate, incet, dar sigur, Romania se tiganizeaza si se indreapta spre insolventa.Europa de Vest este mai dezvoltata decat Canada?Daca ai da timpul inapoi si te-ai afla in Romania, tinand cont de actuala ta experienta de viata, ce ai face acum?Ai sta aici,in aceasta mocirla economica si sociala,  sau ai incerca sa te stabilesti intro tara din Europa de Vest(tarile scandinave, Elvetia, Germania) sau Canada?

Edited by fredy2007, 18 November 2011 - 22:26.


#22
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostTarzy, on 18th November 2011, 17:48, said:

Daca in Romania ai plecat de foame e normal sa crezi ca l-ai prins pe dumnezeu de-un picior daca ajungi sa ai stomacul plin ...
In Romania aveam apartament proprietate - achitat! - si venit pe luna din 4 cifre in euro. Cu toate astea nu ne placea acolo din diverse motive, asa ca ne-am hotarat sa facem burta plina in alta parte.

View PostMalvolio, on 18th November 2011, 19:14, said:

[...]teoria "vrabiei din mana" ma cam face sa cantaresc situatia cu multa chibzuiala.
Nu sunt sigur ca doar pentru un standard de viata mai ridicat merita sa pleci tocmai pana in Canada, mai ales daca esti foarte legat de familia si prietenii din Ro. Poti cauta un job in Europa de Vest daca vrei doar bani mai multi. Dar daca esti o persoana flexibila merita iesirea, mai degraba pentru experienta castigata decat pentru bani.
Parerea mea, in cunostinta de cauza: ca sa pleci asa departe cred ca trebuie un strop suplimentar de detasare, oarece spirit de aventura si capacitatea de a te dezbara de prejudecatile unei societati inchistate cum e cea din Ro, unde sunt uimit sa aud ca majoritatea oamenilor inca-s ramasi mental in secolul XVIII si au cea mai mare incredere in armata si biserica :lol:

Edited by beastie, 20 November 2011 - 00:40.


#23
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,629
  • Înscris: 02.10.2009

View Postfredy2007, on 18th November 2011, 23:26, said:

Subscriu afirmatiei tale .Din pacate, incet, dar sigur, Romania se tiganizeaza si se indreapta spre insolventa.Europa de Vest este mai dezvoltata decat Canada?Daca ai da timpul inapoi si te-ai afla in Romania, tinand cont de actuala ta experienta de viata, ce ai face acum?Ai sta aici,in aceasta mocirla economica si sociala, sau ai incerca sa te stabilesti intro tara din Europa de Vest(tarile scandinave, Elvetia, Germania) sau Canada?

Timpul nu se poate da inapoi.
La data cand am decis sa plec, si in decursul celor peste 3 ani cat a durat procesul, Romania era foarte departe de ceea ce este acum, ca si dezvoltare materiala, infrastructura, comert, institutii. Era inca Ilici la putere si tocmai fusesem impinsi a vota "raul mai mic", adica intre batrana carpa kaghebista si cel care i-a spus asa. Chestia aia a fost exact picatura care a umplut paharul. Nu existau multe alternative, Europa parea inca departe, increderea mea in ea era foarte redusa (la fel ca si acum).
Normal ca intre timp am castigat ceva experienta de viata, lucruri pe care altfel nu aveam cum sa le aflu, atat despre lume cat si, mai ales, despre mine.
Acum multe lucruri s-au schimbat in Romania, intrarea in UE a avut o influenta foarte insemnata fata de ce era inainte. In plus, acum e floare la ureche sa pleci in Europa si cum se vede, se pleaca in nestire, oameni care in alte conditii (ma refer la cele de acum 10 ani sa zicem) nu ar fi avut nici o sansa de plecare sau de reusita. Normal ca acum e mai simpla si incomparabil mai ieftina si lipsita de riscuri o emigrare intr-o tara europeana, dar nu uitati si zicala: "putin dai, putin iei" care e valabila in foarte multe situatii.
De revenit in Ro nu se pune problema, cel putin in decursul vietii mele active. Am vazut atatea lucruri functionand bine, m-am obisnuit cu un anumit mod de viata care difera substantial de ceea ce este inca in Ro. Nu vreau sa supar pe nimeni sau sa fac pe desteptul dar sunt atatea lucruri aiurea in Ro pe care cei mai multi de acolo nu le vad, s-au obsnuit cu ele si li se par firesti, si ceea ce este mai rau e ca nu mai pot gandi dincolo de ceea ce stiu. Nu vorbesc de politica ci de viata de zi cu zi. N-as zice "mocirla", fata de multe alte state sau chiar regiuni din vest lucrurile sunt inca relativ decente in Ro, ce ma supara este continua decadere morala intretinuta parca intentionat de politicieni si televiziuni. Sunt lucruri absolut de neconceput din punctul unui cetatean vestic (m-am schimbat in oarecare masura, e un proces inerent) si nu nu sunt dispus sa le mai accept nici o clipa.
Vorbind discutii, a ma intoarce intr-o tara europeana ar fi tentant in masura posibilitatilor mai degraba "turistice" pe care le ofera Europa, datorita distantelor infime intre state si localitati comparate cu cele intalnite in America, nu ca nivel de trai material care nu este - cu rare exceptii- mai bun decat acolo unde sunt. Una din deosebirile majore: clima care aici este mai severa, mai ales iernile, incomparabile cu cele europene, exceptand poate Rusia. Uite, acum la mine sunt minus 26 si 15 cm de zapada, dar poimane ci-ca vor fi doar zero si plus 4... ( vreme de plaje adica :lol: ). Dar ne-am obisnuit si nu mai conteaza asa tare.
Canada este inca intr-o pozitie mai buna, la toate capitolele, desi vremea cainilor cu covrigi in coada, daca a existat vreodata, s-a topit. E de lucru gramada, teritorii enorme care parca asteapta sa fie populate si desebirea mare fata de locuitorii Europei: aici toti sunt imigranti, nu prea au ce "mostenire" sa apere.
In acelasi timp, cerintele pe piata muncii in Canada sunt destul de ridicate, e concurenta mare pentru ca in fiecare an vine un sfert de milion de emigranti cu acte in regula, majoritatea selectati pe anumite criterii.
In schimb Europa nu mai e ce a fost, lasand la o parte stigmatul de "roman" deci infractor, sunt multe alte probleme majore care conduc la un viitor destul de sumbru pentru emigranti. Nu ma refer deloc la actuala criza, o sa treaca, sunt probleme profunde, existentiale as zice, desi suficient de indepartate in timp sa nu ma afecteze. Pentru cei mai tineri insa vor fi probleme.
Revenind la oile mele: parca as vrea sa ma retrag la pensie intr-o zona linistita si ieftina la Mediterana... :photo:

Edited by Rosebud09, 20 November 2011 - 05:09.


#24
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Revenind la oile mele: parca as vrea sa ma retrag la pensie intr-o zona linistita si ieftina la Mediterana... :photo:
[/quote]

Linistita ar fi Andaluzia , ieftina in momentul acesta ar fi Murcia ,Castellon sau cauta ceva in Franta cu viager ocupat pe cind iesi la pensie poate ai noroc sa te poti muta.

#25
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006
am fost la interviu. mi-au spus ca salariul ar fi pe la 45k before tax. cel mai sigur voi afla cand primesc oferta concreta. sincer interviul nu mi s-a parut cine stie ce. adica foarte putina parte tehnica. mai mult mi s-a parut ca vor sa afle cum sunt eu ca individ. am avut interviuri mult mai grele aici in romania. :)

acum nu stiu ce sa zic. e ok? as putea trai cu banii astia? se merita sa plec? pozitia e de Senior QA. la noi se poate lua si peste 1500 euro pt pozitia asta. depinde de domeniu, companie si cunostintele/certificarile tale evident.

#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostMalvolio, on 22nd November 2011, 18:49, said:

am fost la interviu. mi-au spus ca salariul ar fi pe la 45k before tax.
45k? Daca e in CAD e foarte putin, m-as astepta la o oferta de cel putin 75-80k.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMalvolio, on 22nd November 2011, 09:49, said:

mi-au spus ca salariul ar fi pe la 45k before tax.

Confirm ce zice beastie. Am un var care acum mai bine de 10 ani scotea pe la 50 k pe un average job (truck driver). Ma rog, cu ore suplimentare, bonusuri etc.
Oricum, nu refuza. Poti cere ulterior o marire de salariu (sau poti pleca la firma concurenta :) ).
Acum e important sa-ti faci experienta canadiana, dupa 1-2 ani probabil vei putea impune alte conditii.

Edited by Bogdan R, 22 November 2011 - 13:30.


#28
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006

View PostBogdan R, on 22nd November 2011, 13:29, said:

Confirm ce zice beastie. Am un var care acum mai bine de 10 ani scotea pe la 50 k pe un average job (truck driver). Ma rog, cu ore suplimentare, bonusuri etc.
Oricum, nu refuza. Poti cere ulterior o marire de salariu (sau poti pleca la firma concurenta :) ).
Acum e important sa-ti faci experienta canadiana, dupa 1-2 ani probabil vei putea impune alte conditii.

si mie mi s-a parut putin, dar nu am refuzat. astept sa vad oferta exacta pentru ca cei de la interviu nu mi-au spus o suma concreta.

prin "experienta canadiana" nu prea stiu la ce te referi. avand in vedere ca la interviu nu prea m-au chestionat despre experienta mea concreta in domeniu. in afara de vreo 2-3 tool-uri pe care le-am mentionat eu, nu m-au intrebat ce am folosit si cum am folosit. ca si standarde si concepte lucrurile cred ca sunt la fel. mi-e greu sa cred ca fac ei lucrurile altfel sau in "stil canadian". mai ales ca am experienta de lucru cu echipe din alte tari.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMalvolio, on 22nd November 2011, 13:42, said:

prin "experienta canadiana" nu prea stiu la ce te referi.

In Canada, dar si in alte tari occidentale uneori e foarte sa gasesti un job calificat daca nu ai mai lucrat in tara respectiva. Oamenii sunt reticenti, e plin si acolo de tot felul de imigranti dubiosi, cu obiceiuri dubioase, din cine stie ce colturi dubioase ale lumii. ''Experienta canadiana'' inseamna  de fapt ca ai fost deja testat de o terta firma si corespunzi cerintelor de pe piata muncii (nu ma refer doar la competente profesionale ci si la cultura muncii, adaptarea la program, abilitatile lingvistice, interactiunea cu colegii etc).

#30
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,629
  • Înscris: 02.10.2009

View PostBogdan R, on 22nd November 2011, 15:05, said:

In Canada, dar si in alte tari occidentale uneori e foarte sa gasesti un job calificat daca nu ai mai lucrat in tara respectiva. Oamenii sunt reticenti, e plin si acolo de tot felul de imigranti dubiosi, cu obiceiuri dubioase, din cine stie ce colturi dubioase ale lumii. ''Experienta canadiana'' inseamna de fapt ca ai fost deja testat de o terta firma si corespunzi cerintelor de pe piata muncii (nu ma refer doar la competente profesionale ci si la cultura muncii, adaptarea la program, abilitatile lingvistice, interactiunea cu colegii etc).


Corect.

80-85 K pentru cineva care habar n-are ce este Canada... Vorbiti sa va aflati in treaba sau ce?
Senior QA ptr inca ne-sosit in CA?
45 este f.bun pentru un incepator, pentru ca in timp se poate creste, pe masura ce se obtin certificari, se fac cursuri, etc.
Inteleg ca asa e IT ul, salarii foarte mari comparativ cu restul muritorilor, uneori pentru raspundere zero fata de societate, dar in acelasi timp e foarte bine ca se gaseste asa ceva si bravo celor care apuca un post bun!
Cu exceptia medicilor si partial in IT, la 80-85k nu ajungi fara vechime buna in CA plus certificari din partea asociatiilor profesionale (nu hartii de la Microsoft!), plus un domeniu in care se plateste bine.
Salarii bune? La extractia de petrol, in nord-vestul Albertei sau Saskatchewan. Nu trebuie multa scoala (mai deloc), e munca mai grea si in frig iarna, dar pentru tineret pus pe treaba poate fi un bun inceput. Asta pentru baieti (pardon barbati! :lol: ). Pentru fete: surori medicale. Trebuie un pic de scoala inainte, dar dupa aia, cel putin la salariu dau flit la 70 la suta din canadieni.
Dar toate se duc printre degete daca nu reusiti sa stapaniti limba, adica ceea ce se vorbeste acolo, nu ce ati invatat in Ro si va inchipuiti ca e destul.
Baga mare, ca o experienta din asta nu strica, da-i naibii de bani, la urma urmei 45K ajung pentru o familie de 3 sa traiasca destul de decent sau cel putin pana se dumiresc ca nu pica banii din cer nici in CA. Dar daca doar banii conteaza, cauta aia 1500 in Ro, ca e mai bine.
Cea mai mare sursa de nemultumire este stabilirea unor obiective prea mari pentru momentul respectiv.
Vreti "six figures salary"? Asteptati sa va pice din prima!

#31
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View PostRosebud09, on 20th November 2011, 05:05, said:

Am vazut atatea lucruri functionand bine, m-am obisnuit cu un anumit mod de viata care difera substantial de ceea ce este inca in Ro. Nu vreau sa supar pe nimeni sau sa fac pe desteptul dar sunt atatea lucruri aiurea in Ro pe care cei mai multi de acolo nu le vad, s-au obsnuit cu ele si li se par firesti, si ceea ce este mai rau e ca nu mai pot gandi dincolo de ceea ce stiu. Nu vorbesc de politica ci de viata de zi cu zi. N-as zice "mocirla", fata de multe alte state sau chiar regiuni din vest lucrurile sunt inca relativ decente in Ro, ce ma supara este continua decadere morala intretinuta parca intentionat de politicieni si televiziuni. Sunt lucruri absolut de neconceput din punctul unui cetatean vestic (m-am schimbat in oarecare masura, e un proces inerent) si nu nu sunt dispus sa le mai accept nici o clipa.
Poti sa dai cateva exemple te rog?as vrea sa iti aud parerea ta ,cum vezi lucrurile dupa un timp afara.

#32
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostRosebud09, on 20th November 2011, 05:05, said:

In schimb Europa nu mai e ce a fost, lasand la o parte stigmatul de "roman" deci infractor, sunt multe alte probleme majore care conduc la un viitor destul de sumbru pentru emigranti. Nu ma refer deloc la actuala criza, o sa treaca, sunt probleme profunde, existentiale as zice, desi suficient de indepartate in timp sa nu ma afecteze. Pentru cei mai tineri insa vor fi probleme.


Nicio tara din occident nu mai este ce a fost.Canada este o tara bogata in resurse naturale, are o agricultura foarte bine dezvoltata, este industrializata si avansata tehnologic, iar institutiile statului sunt  organizate dupa modelul anglo-saxon, adica  eficient, motiv pentru care aceasta tara este  mult mai putin afectata de recesiunea economica globala in comparatie cu alte state, inclusiv marea vecina din sud, SUA.
Tu locuiesti in Alberta, nu?Poate chiar in Edmonton.


View PostRosebud09, on 22nd November 2011, 17:02, said:

Corect.


Salarii bune? Pentru fete: surori medicale. Trebuie un pic de scoala inainte, dar dupa aia, cel putin la salariu dau flit la 70 la suta din canadieni.
Dar toate se duc printre degete daca nu reusiti sa stapaniti limba, adica ceea ce se vorbeste acolo, nu ce ati invatat in Ro si va inchipuiti ca e destul.

Cam cat poate castiga o asistenta medicala cu experienta, in Canada?Dar un farmacist sau electrician?4000-5000 dolari/luna?
Daca vorbesti limba engleza la nivelul IELTS este ok sau trebuie sa stapanesti in special idiomele locale?

Edited by fredy2007, 22 November 2011 - 21:04.


#33
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006

View PostRosebud09, on 22nd November 2011, 17:02, said:

Corect.

80-85 K pentru cineva care habar n-are ce este Canada... Vorbiti sa va aflati in treaba sau ce?
Senior QA ptr inca ne-sosit in CA?
45 este f.bun pentru un incepator, pentru ca in timp se poate creste, pe masura ce se obtin certificari, se fac cursuri, etc.
Inteleg ca asa e IT ul, salarii foarte mari comparativ cu restul muritorilor, uneori pentru raspundere zero fata de societate, dar in acelasi timp e foarte bine ca se gaseste asa ceva si bravo celor care apuca un post bun!
Cu exceptia medicilor si partial in IT, la 80-85k nu ajungi fara vechime buna in CA plus certificari din partea asociatiilor profesionale (nu hartii de la Microsoft!), plus un domeniu in care se plateste bine.
Salarii bune? La extractia de petrol, in nord-vestul Albertei sau Saskatchewan. Nu trebuie multa scoala (mai deloc), e munca mai grea si in frig iarna, dar pentru tineret pus pe treaba poate fi un bun inceput. Asta pentru baieti (pardon barbati! :lol: ). Pentru fete: surori medicale. Trebuie un pic de scoala inainte, dar dupa aia, cel putin la salariu dau flit la 70 la suta din canadieni.
Dar toate se duc printre degete daca nu reusiti sa stapaniti limba, adica ceea ce se vorbeste acolo, nu ce ati invatat in Ro si va inchipuiti ca e destul.
Baga mare, ca o experienta din asta nu strica, da-i naibii de bani, la urma urmei 45K ajung pentru o familie de 3 sa traiasca destul de decent sau cel putin pana se dumiresc ca nu pica banii din cer nici in CA. Dar daca doar banii conteaza, cauta aia 1500 in Ro, ca e mai bine.
Cea mai mare sursa de nemultumire este stabilirea unor obiective prea mari pentru momentul respectiv.
Vreti "six figures salary"? Asteptati sa va pice din prima!

Rosebud09 eu nu visez la 80-85k. nu inteleg la ce te referi tu prin "incepator"? adica experienta in domeniu am, certificare internationala in domeniu am, cunostinte cat sa fiu clasat la macar "middle" oriunde in lume(in QA) cred eu ca am. sigur, daca ei cereau ceva specific si eu nu stiam as fi fost de acord ca mai am de invatat multe. plus ca m-as duce acolo pe pozitie de "senior". sau de fapt in acceptiunea lor "senior" pt emigrant roman abia ajuns in CA nu e totuna cu "senior" pt canadian sau emigrant cu 5 ani de CA in spate?

nu vreau sa ma dau rotund sau sa para ca ma supraevaluez, doar ca sunt un pic confuz de modul asta de a pune problema. pana la urma ce-mi ofera ei sunt 2000 euro pe luna. se merita sa plec pt 1000 de euro in plus, in canada?

ps: ca tot a pomenit fredy2007 - am certificare cambridge la nivel "advanced", conteaza?

Edited by Malvolio, 22 November 2011 - 21:03.


#34
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostMalvolio, on 22nd November 2011, 21:00, said:

nu vreau sa ma dau rotund sau sa para ca ma supraevaluez, doar ca sunt un pic confuz de modul asta de a pune problema. pana la urma ce-mi ofera ei sunt 2000 euro pe luna. se merita sa plec pt 1000 de euro in plus, in canada?

Daca vrei sa traiesti intro alta cultura, la alte standarde, atunci da, merita.Multi oameni au plecat si mai pleaca din Romania nu doar pentru bani, ci pentru ca sunt scarbiti de stilul de viata, mentalitatile  si de interminabila tranzitie care nu se mai termina.Daca tu te simti foarte bine aici , atunci chiar ca nu are rost sa pleci.

#35
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,629
  • Înscris: 02.10.2009

View Postfredy2007, on 22nd November 2011, 21:10, said:

Daca vrei sa traiesti intro alta cultura, la alte standarde, atunci da, merita.Multi oameni au plecat si mai pleaca din Romania nu doar pentru bani, ci pentru ca sunt scarbiti de stilul de viata, mentalitatile si de interminabila tranzitie care nu se mai termina.Daca tu te simti foarte bine aici , atunci chiar ca nu are rost sa pleci.


De acord. Banii sunt un lucru foarte important (mai ales daca nu-i ai...) dar odata ce-i ai, macar suficienti pentru majoritatea necesitatilor zilnice, problema se pune altfel, in sensul celor de mai sus.

@ Malvolio

IT ul e un domeniu mai special, mai ales din cauza ca limbajele, procedurile, echipamentele sunt standardizate universal, nu e mare diferenta intre tari. In cazul celor din domeniu, adaptarea profesionala la alta tara tine de alte aspecte, adica de cultura, obiceiuri, comprtament. Nu inseamna ca e simplu, in unele locuri lucrurile sunt tratate mult mai riguros ca in Ro.
Problema canadienilor este ca nu recunosc usor experienta in afara Canadei, pana la a o nega in totalitate, ca si cand nu exista atceva pe lume decat tara lor si eventual US. Cu exceptia notabila a IT (doar uneori insa), in general experienta "oficiala" din alta tara e zero. Poti fi in medicina sau inginerie de 20 de ani, cu realizari documentate, la inceput vei fi tratat ca incepator. Avantajul este ca daca acea experienta exista cu adevarat, nu doar ani adunati, se poate avansa mai rapid si mai sus decat cei cu adevarat incepatori.
Eu nu lucrez in IT, am cateva cunostinte care sunt acolo, de varste foarte diferite si nationalitati diferite. Posturi bune se mai gasesc, nu ca acum 5-6 ani dar sunt, in acelasi timp sunt destule pozitii temporare, durata medie (contract) dupa care trebuie luat de la inceput. Se avanseaza foarte greu insa, odata luat un post bun sansele ca salariul sa creasca peste inflatie sunt destul de mici, poate creste doar daca schimbi angajatorul si renegociezi eventual (de obicei nu se negociaza nimic, dar nu vreau sa va stric ziua...). Depinde de companie.
Fiecare cu experienta lui. Din a mea, cea de aici, cand aud ca vine un imigrant pe pozitie de senior imi vine sa ma tavalesc de ras, dar nu o fac totusi, gandindu-ma ca la urma urmei orice se poate...in IT :notangel:

Certificare Cambridge, teste IELTS... Sunt bune daca sunt luate pe merit dar uitati un lucru, sau faceti o confuzie: alea sunt hartii iar in Canada hartiile de orice fel nu prea conteaza.
Trebuie sa vorbesti si sa intelegi bine (scris/citit nu intereseaza pe nimeni, doar asa ptr "hartii"). Daca vii cu o baza solida, cea care a permis sa obtii un cerificat C sau IELTS, in scurta vreme lucrurile se vor imbunatati radical, pentru cei mai multi. Exista oameni exceptionali in domeniul lor dar care nu pot asimila o limba straina, tine si de biologic nu numai de vointa. Atentie aici. Sunt unii incepatori care in decursul perioadei de proba de 3 luni nu dovedesc suficiente cunostinte sau progres. Uneori asta inseamna concediere, dar nu cred ca e cazul in IT unde comunicarea orala foarte buna nu este esentiala (poate doar in functii de management).

Quote

Nicio tara din occident nu mai este ce a fost.Canada este o tara bogata in resurse naturale, are o agricultura foarte bine dezvoltata, este industrializata si avansata tehnologic, iar institutiile statului sunt organizate dupa modelul anglo-saxon, adica eficient, motiv pentru care aceasta tara este mult mai putin afectata de recesiunea economica globala in comparatie cu alte state, inclusiv marea vecina din sud, SUA.
Daca ai stii cate probleme aiurea sunt in agricultura (mai ales), dar si in industrie, institutii, etc, te-ai lua cu mainile de cap. Diferenta in favoarea Canadei nu vine neaparat din superioritatea canadiana ci categoric din "superioritatea" organizarii romanesti.
Hai sa dau un exemplu, ca tot vrea cineva exemple: eu mananc acum un iaurt, dar nu unul obisnuit ci unul destept, umblat prin lume. Vaca care a facut laptele traieste in apropiere. Lapticul a fost luat si dus la fabrica "de iaurturi" si adus inapoi ca iaurt, la mall-ul din colt. Distanta: 7000 kilometri, linie dreapta. Nu se putea face aici, aproape? Nu. De ce? De aia.

Quote

dolari/luna?
Cam cat poate castiga o asistenta medicala cu experienta, in Canada?Dar un farmacist sau electrician?4000-5000 dolari/luna?
Daca vorbesti limba engleza la nivelul IELTS este ok sau trebuie sa stapanesti in special idiomele locale?

Exista mai multe feluri de asistente medicale, in functie de cata scoala si experienta (in Canada!) au. Scoala de 2 ani sau de patru ani, ceritficare de la asociatia de profil ("registered nurse), conteaza putin si locul unde lucreaza (spital mare, mic, clinica privata, publica, etc).
Un 40 de dolari pe ora deci cca 7000 dolari pe luna e o valoare curenta pentru persoane cu experienta, dar in jur de 30/h e mai obisnuit pentru vechime de cativa ani.
Farmacistii castiga cam la fel, depinde iarasi de unde-si desfasoara activitatea (in unele provincii nici nu exista "farmacii" de sine statatoare). Aste sunt salarii foarte bune.
Electricianul sau instalatorul priceput face cel putin dublu pe atat, mai are ceva cheltuieli, dar oricum castiga excelennt. In acelsi timp un absolvent de facultate umanista poate fi ani de zile la 18-22 dolari/ora.

#36
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ne poti spune si niste preturi la alimentele zilnice, la chirie, la abonamentul la net si tv?
Am gasit aici niste comparatii si sincer, preturile mi se par mult prea mari fata de cele din Romania. Un litru de lapte echivalentul a 8,35 lei? Abonamentul lunar la transportul public echivalentul a 376 de lei? O bere echivalentul a 18,69 lei? Foarte scump.
Dar nivelul impozitelor pe salarii +contributia la asigurarea de sanatate si somaj din partea angajatului cat e? Cu cat mai ramane in mana din salariul brut?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate