Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Renovare casa veche + alungire

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
La anul vreau sa ma mut la casa pentru ca ma voi casatori. Casa dateaza cam din anii 40 dar arata destul de bine pentru ca a fost locuita de bunica pana recent. As vrea sa o alungesc: sa-i adaug o baie o bucatarie, pentru ca actuala bucatarie e foarte mica, iar pe ce extind, sa fac 2 dormitoare mici cu o baitza, la mansarda. Asta inseamna sa extind casa cam cu 6 metri ( in care intra si accesul cu trepte la mansarda).
Casa e destul de inalta, urci 7 trepte pana sus, asa ca ce alungesc vreau sa fac mai jos, ca sa nu am atat de mult de urcat in casa.
M-am gandit sa fac in prelungirea holului un hol cu 3 trepte in jos ce sa dea in bucataria cea noua, si din bucatarie sa ies pe-o terasa afara in curte; si tot din hol alte trepte ce duc sus, la mansarda de pe bucatarie (treptele sunt in desen in prelungirea casei la G, langa baie).

Deci practic lipesc o casuta mai joasa de casa inalta.

As vrea sa stiu cam cat m-ar costa sa fac urmatoarele:
-extindere casa 6x6 m ( bucataria sa fie zugravita, cu geam si usa pt exterior din termopan, iar mansarda de deasupra doar acoperis din tabla zincata si netencuita, deci in rosu) (extinderea la casa am facut-o cu negru ingrosat)

-zugravit holul care are peretii ce trebuie indreptati pt ca as vrea semi-lavabila (4x5 m), plus parchet laminat.

-zugravit  living, si aici vreau parchet (il pun peste cel vechi din lemn pentru ca e foarte negru chiar daca l-am slefuit.)
(mentionez ca peretii casei sunt rotunjiti la imbinarea cu tavanul, dupa cum era moda pe vremuri si mi-ar placea sa-i indrept)

-reparata fundatia roata, pentru ca tencuiala e veche, cum se facea pe vremuri, cu nisip mult in moltar, si se macina in cateva locuri. Casa o s-o izolez plus zugravit alta data. Doar reparata! Punem placi cand zugravim toata casa.

-schimbata usa de la intrare ( e inca cea originala)

-schimbata usa de la viitorul living ( e mare, dubla)

-geamuri termopan la hol (le-am colorat cu verde pe schema)

- fosa septica la 20m de casa, cu tot ce implica, racorduri, tevi, etc. pana la baie ( transform camara actuala in baie)
-amenajarea baii: vana, gresie, faianta, etc. ( baie de 3x3.5)
-centrala pe gaz cara sa poata duce pentru bucatarie, baia de jos si un dormitor sus (chiar daca dormitorul nu-l terminam anul acesta, dar sa fie tevile trase).
Cam atat...
Ar mai fi si altele: termopane la restul camerelor, acoperis schimbat, resul usilor schimbate, o centrala pe lemn in toata casa si sa scoatem sobele afara, schimbat tot acoperisul...

dar astea alta data, cand om mai avea bani


Oare cat ma costa ce vreau sa fac acum cu manopera cu tot?
Un pret informativ, ca sa nu fiu tepuita de meseriasi.
Stau in judetul Cluj.
Multumesc  :peacefingers:

asta e planul...cam stangace, dar nu prea ma pricep la desenat pe calculator :deadtongue:


https://picasaweb.go...feat=directlink

#2
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Daca nu ai cunostinte de constructii solide si ceva practica,pentru inceput nu investi in casa veche.La o casa din'40 poti avea tot felul de surprize(majoritatea neplacute)
Concentreaza intregul efort financiar pe casa noua,eventual foloseste racordurile la utilitati de la casa veche.Dupa ce vei avea ceva experienta poti apoi,impreuna cu un ing constructor sa gasesti solutii viabile pe termen lung pt consolidarea casei vechi.
Din punct de vedere a preturilor depinde cu cine vrei sa lucrezi (si cum)-la mica intelegere(cu "meseriasi")sau oficial,cu deviz de executie ,printr-o firma de constructii si cu proiect autorizat.
Spor la treaba

#3
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
[quote name='lemar' date='17th November 2011, 18:39' post='10699528']
Daca nu ai cunostinte de constructii solide si ceva practica,pentru inceput nu investi in casa veche.La o casa din'40 poti avea tot felul de surprize(majoritatea neplacute)
Concentreaza intregul efort financiar pe casa noua,eventual foloseste racordurile la utilitati de la casa veche.Dupa ce vei avea ceva experienta poti apoi,impreuna cu un ing constructor sa gasesti solutii viabile pe termen lung pt consolidarea casei vechi.
Din punct de vedere a preturilor depinde cu cine vrei sa lucrezi (si cum)-la mica intelegere(cu "meseriasi")sau oficial,cu deviz de executie ,printr-o firma de constructii si cu proiect autorizat.
Spor la treaba
[/quote


Stiu ca pot aparea surprize neplacute, dar din pacate, nu imi permit sa construiesc o casa noua, nici sa cumpar un apartament fara un credit mare. asa ca reamenajarea casei mi se pare cea mai buna solutie :(

#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu te sfatuieste de rau colegul. Orice casa veche e un ou kinder cu supriza incepand de la instalatii si terminand cu acoperisul. Nu stii niciodata ce gasesti chiar daca la prima vedere totul pare ok si carpelile intotdeauna costa mai mult decat ceva nou. Vinde casa daca chiar nu poti altfel si cu banutii care-i mai ai iti faci o casuta noua. Tot ceea ce ai insurat tu mai sus acolo te costa minim 30.000 de euro daca nu cumva mult mai mult si nu-ti ofera garantia unul lucru de calitate facut pentru multi ani de-acum incolo.  :peacefingers:

#5
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011

View PostInginerul_bv, on 24th November 2011, 07:22, said:

Nu te sfatuieste de rau colegul. Orice casa veche e un ou kinder cu supriza incepand de la instalatii si terminand cu acoperisul. Nu stii niciodata ce gasesti chiar daca la prima vedere totul pare ok si carpelile intotdeauna costa mai mult decat ceva nou. Vinde casa daca chiar nu poti altfel si cu banutii care-i mai ai iti faci o casuta noua. Tot ceea ce ai insurat tu mai sus acolo te costa minim 30.000 de euro daca nu cumva mult mai mult si nu-ti ofera garantia unul lucru de calitate facut pentru multi ani de-acum incolo.  :peacefingers:

eu stiu perfect ce ziceti, si aveti dreptate!!
dar, sa nu mi-o luati in nume de rau:

daca eu demolez casa, pot sa fac una cu 30-40.000 euro? Nu prea cred... :(
Plus ca am gazul tras si curent. Ma gandeam ca daca razuiesc peretii pana la caramida pe interior si sa-i tencuiesc din nou. O camera deja e in lavabila, restul au fost zugravite acu 5 ani in var, dar am zis sa le rad de tot sa fiu eu linistita, si sa le zugravesc din nou.

am pus o poza, nu se vede mare lucru, dar casa pe dinafara nu e crepata

Attached Files



#6
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
O situatie ingrata. Casa veche in stare buna. In exterior arata chiar binisor. Imi plac ornamentele de la ferestre. Daca bine imi amintesc alea sunt de influienta austro ungara. Verifica ce fundatie are. Poti avea surpriza sa aiba o fundatie de 50 cm sau deloc. Eventual fa o subzidire ca se poarta.

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Aceeasi situatie si la mine: casa mamei este construita prin 86-87 si cu maxim 5-6000 euro va arata foarte bine. Nu e din zidarie ci paianta si la constructia ei am participat activ si eu. Geamuri termoizolante are iar in weekend va fi izolata termic cu polistiren. Pe interior va fi finisata folosind rigips pentru pereti si tavan si extrudat+sapa pentru pardosele.
La ce ai acolo eu as merge pe ce am spus eu si iesi mai ieftin, in plus daca spui ca ai si utilitati... finisajele se fac pe parcurs in functie de finante, o camera de renovat nu cred ca e mai mult de 1000 lei grosso-modo.

#8
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011

View Postticusor, on 29th November 2011, 23:23, said:

O situatie ingrata. Casa veche in stare buna. In exterior arata chiar binisor. Imi plac ornamentele de la ferestre. Daca bine imi amintesc alea sunt de influienta austro ungara. Verifica ce fundatie are. Poti avea surpriza sa aiba o fundatie de 50 cm sau deloc. Eventual fa o subzidire ca se poarta.

casa are  1 m fundatie sub pamant. E destul? Mai trebuie subzidire? Am auzit ca costa mult. oare cat ma costa?

Edited by mellymel, 30 November 2011 - 17:23.


#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Dupa parerea mea nu e necesara subzidirea (1m e suficient). Probabil fundatia e din caramida. Casa e tot din caramida sau din pamant/vaiuga?.

#10
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011

View Postticusor, on 30th November 2011, 18:01, said:

Dupa parerea mea nu e necesara subzidirea (1m e suficient). Probabil fundatia e din caramida. Casa e tot din caramida sau din pamant/vaiuga?.


E din caramida, pe dinafara e ciment de calitate, adica e facut din materiale care se folosesc si acum, braul trebuie dat jos roata pana la caramida pt ca am avut jgheaburi fisurate si s-a prelins apa de ploaie care a cam mancat ici colo.

Inauntru, casa arata foarte bine dar.., as fi mai impacata daca as razui pana la caramida, pt ca e ciment ff vechi, cum se facea pe vremuri (nisip cu nu stiu ce). Am zugravit noi frumos in sensul c-am razuit peretii de zugraveala veche dar atat, n-am innoit ctencuiala. Am schimbat o galerie la un geam si mesterul si-a rugat moartea. Intra bormasina ca-n branza, si diblurile cadeau cu galerie cu tot.  :deadtongue:

#11
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
O sa-ti trimit niste poze cu o subzidire sa vezi despre ce e vorba. Asa de amorul artei, ca la tine se pare ca nu e vorba de asa ceva.

#12
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Pozele promise

Subfundarea e o lucrare destul de delicata ce presupune:
-sapatura pe langa fundatie si sub fundatie
-introducerea unei armaturi si a betonului in golul format
-izolarea peretelui de fundatie

Iti dai seama ca cladirea ramane suspendata si exista un risc mare de prabusire. De aceea sapatura si turnarea se fac pe portiuni mici.
E greu de gasit o echipa care sa garanteze lucrarea.

Ca si cost e aproape ca al unei fundatii noi iar rezistenta nici pe departe, asa ca aveau dreptate colegii cand spuneau ca e mai scump sa consolidezi decat sa construiesti de nou.

Adica subfundarea e un fel de: mai bine decat nimic.

Attached Files



#13
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Postmellymel, on 18th November 2011, 04:15, said:

La anul vreau sa ma mut la casa pentru ca ma voi casatori.

Intr-un an multe se pot schimba !!!!!!! Cu inflatia din ziua de azi degeaba faci calcule de acuma.

#14
Gabi0913

Gabi0913

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2018

View Postmellymel, on 30 noiembrie 2011 - 18:16, said:

E din caramida, pe dinafara e ciment de calitate, adica e facut din materiale care se folosesc si acum, braul trebuie dat jos roata pana la caramida pt ca am avut jgheaburi fisurate si s-a prelins apa de ploaie care a cam mancat ici colo.

Inauntru, casa arata foarte bine dar.., as fi mai impacata daca as razui pana la caramida, pt ca e ciment ff vechi, cum se facea pe vremuri (nisip cu nu stiu ce). Am zugravit noi frumos in sensul c-am razuit peretii de zugraveala veche dar atat, n-am innoit ctencuiala. Am schimbat o galerie la un geam si mesterul si-a rugat moartea. Intra bormasina ca-n branza, si diblurile cadeau cu galerie cu tot.  Posted Image
Buna, stiu ca este un subiect vechi dar voiam sa stiu ce ai reusit sa faci cu casa? Cat te-a costat in cazul in care ai ales sa renovezi? Eu sunt in aceeasi situatie acum si m-ar interesa daca merita sa investesc in casa veche a bunicii - tot de prin anii 40, tot din caramida si fundatie de 1 m. Merci!

#15
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
solicit sfaturi pt renovarea unei case batranesti de 100 ani din caramida cu bundatie caramida ilfov
eventual echipa meseriasi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate