Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

RO.A.D.2012.10 - probabil cea mai completa harta GPS a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#73
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

La Europa de exemplu exista:
... mai exista?

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

europe city navigator
Discontinued.

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

europe city select
Discontinued.

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

europe metroguide
Discontinued.

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

city navigator europe nt
DA (pentru aparatele moderne)

View Postf300, on 10th December 2011, 22:28, said:

recreational map of europe
Discontinued (din 2004!)

Din ce pestera ati iesit domnul meu? Ca vreau si eu un astfel de loc!

#74
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Discontinued e o eticheta pe site-ul Garmin, nu inseamna ca nu se mai vinde si foloseste in realitate. Lumea inca mai cauta sa cumpere Windows XP (2001) si inca mai foloseste device-uri din 2004 cu windows mobile 2003 (poate si mai vechi, zic numai ce stiu eu). Confuziile astea sint reale, stiu cazuri in care au luat programul nepotrivit cu device-ul sau au luat harta cutare si era zona respectiva, device-ul bun dar nu avea rutare/cautare strazi.

#75
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Mi-e greu sa cred ca mai vinde cineva (pe canal oficial) harti discontinued de Garmin de mai bine de 3 ani. Nici macar "baietii" nu mai au asa ceva pe torrents. Cine cui da tzeapa, oare?

#76
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eh, trecu si februarie 2012 (si mama lui) si, nimeni, nimic...?

Pe mine ma intereseaza harta cu zona Deltei Dunarii foarte bine detaliata si auzim pareri (dar putine, si nu bag mana in foc pentru sursa) cum c-ar fi cel mai bun soft de navigatie pentru acea zona. E adevarat?

Mi-ati putea recomanda altceva? De preferat variante pentru PC, Windows Mobile sau Android. Multumesc

#77
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt. delta gasesti la reprezentanta la Garmin aparate special pt. barca.

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaverick_65, on 09 decembrie 2011 - 22:09, said:

Daca vrei RO.A.D. 2012 (varianta pe CD, pentru Mapsource, care va aparea in februarie 2012) cu actualizari gratuite pe viata, atunci trebuie sa cumperi asta:

http://www.garmin.ro...p...9&cat_id=19

si cu asta:

http://www.garmin.ro...p...9&cat_id=19

Cum preturile afisate sunt fara TVA, rezulta un total de aproximativ 1500 lei.
Mai aveti vreo atire despre varianta Map Source ROAD?
Oare au renuntat la ea? Vad ca se ofera doar varianta de download sau card. (img).

Edited by dorin_2k, 21 November 2012 - 16:12.


#79
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Nu exista nicio astfel de stire; exista insa posibilitatea ca RoAD 20xx (cate release-uri vor mai fi in urmatorii ani) sa nu fie disponibila deloc ca varianta MapSource. Daca se schimba ceva intre timp voi fi primul care sa anunte asta.

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca as putea folosi ROAD in Mapsource ar fi foarte bine.
Merge de transformat fisierul img in format Mapsource cu MapSetToolkit sau alt tool?

#81
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Poti sa incerci insa fisierul .img recunoscut de firmware-ul special are in comun cu .img -ul clasic Garmin doar numele si extensia.

#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Dar o harta interactiva gen Garmin http://www8.garmin.c...2&rz=0&k=1&sc=1 nu se gaseste?

#83
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Daca nu e la Garmin pe site... nu Posted Image

#84
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Apare la Third Party Mapping Products doar firma SHEBA. alte detalii NU.
http://www.garmin.co...elopers#Romania

Inca o intrebare: la device-urile cu firmware modificat pt ROAD, mai merg si hartile Garmin City Navigator Europe NT simultan cu ROAD 2012?

#85
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Da, RoAD20xx (xx >= 12) merge in combinatie cu orice fel de harti Garmin, in ipoteza in care le poti pune impreuna pe aparat (ma refer la faptul ca nu toate aparatele au slot de card). Firmware-ul modificat de Sheba recunoaste orice fel de harta Garmin.

#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pai eu am pe al meu doar pe memoria interna
gmapbmap.img harta de baza
gmapprom.img ROAD 2008
gmapsupp.img CNE NT
In slotul de card mai pun cateodata alta harta sa o mai testez.
Si merg fara probleme.

#87
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Incredibil cat de ieftin: http://www.garmin.ro...id=39&cat_id=19 Si mai se poate face si retur in 60 de zile =))

Edited by LunaCrystal, 21 November 2012 - 22:14.


#88
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,530
  • Înscris: 27.09.2006
Sunt posesorul unui aparat Garmin + harta ROA.D. (cumparate oficial de la GarminRomania).

- Harta este precisa si incredibil de complexa (ca aparatul meu sa se miste fluid, a trebuit sa mai reduc din "detaliile afisate"),
- Actualizarile hartii (cheia de deblocare + link de descarcare a hartii noi) sunt trimise pe e-mail. Foarte civilizat!

- Ca aspect negativ, semnalez faptul ca neefectuarea regulata a update-urilor aduce dupa sine "anularea" hartii existente in aparat. Pe scurt, aparatul "nu mai vede harta" dupa o anumita perioada de timp! Harta care, pana atunci, a functionat perfect!
- Este neplacut, mai ales daca esti toata ziua pe drumuri si te trezesti la un moment dat ca nu mai ai harta in aparat (repet, harta cumparata oficial, cu licenta!). Mi s-a intamplat de doua ori pana acum.
- Explicatia oficiala este aceea ca harta se autodezactiveaza pentru a te obliga se faci update la versiunea mai noua.

Edited by acvaristul, 22 November 2012 - 08:41.


#89
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Dezactivarea automata a hartii este in primul rand o masura de protectie fata de cei care cumpara harta si apoi se gandesc sa faca retur in limita celor 60 de zile pe ideea ca iau banii inapoi si raman oricum cu o harta buna. Timeout-ul de dezactivare nu este in niciun caz a doua zi dupa ce se lanseaza un update ci undeva intre 1 si 2 luni dupa versiunea urmatoare deci eu zic ca e un timp absolut suficient pentru a actualiza aparatul.

#90
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Deci nu merge faza cu returul. :( Oricum cu device-urile mele nu cred ca e compatibila harta, sau este ? Eu am doar pda-uri cu windows mobile, garmin mobile xt ruleaza, dar am inteles ca harta aceasta nu ar functiona pe Garmin mobile XT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate