Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RO.A.D.2012.10 - probabil cea mai completa harta GPS a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tu ai vreo informatie fie publica fie din interior sau asa iti imaginezi tu ca merg chestiile cu leak-uri controlate sau mai stiu eu ce? Pentru ca eu in general vad numai pasionati (sau rareori concurenta care mai ajuta cu vreo chestie mai scumpa gen ion beam sau microscop electronic pentru vreo schema de protectie hardware).

Iar in ceea ce priveste vinzarile de hardware care "au explodat" la Garmin da-mi voie sa fiu extraordinar de sceptic; de la un nume in domeniu Garmin a ajuns practic nimeni, cu o cifra de afaceri precum si valoare la nivelul degetelor de la o mina in miliarde. Daca credeti ca e mare brinza puteti compara cu Geocities care a costat 3.6 miliarde pentru ceva 100% virtual si nu de f mare valoare care a fost in final pur si simplu inchis de yahoo. Garmin au fost tari, speciali, unici odata, demult. Acum au reusit sa se ingroape.

In ceea ce priveste super-protectia "Sheba" probabil nu le-a spus nimeni ca nu poti sa dai si sa nu dai simultan un program. Daca n-o sa fie spart o sa fie doar pentru ca nimeni nu il vrea nici macar gratis.

#56
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Totusi 475 lei fara TVA cred ca e un pret enorm. Dpdv economic chiar nu inteleg acest pret, cu siguranta duce spre piraterie. Poate 200 as plati cum a fost la trecerea de la 2006 la 2008.

Dar acum cand exista multe alte posibilitati de navigare (personal folosesc acum mai mult Google maps) eu zic ca e sinucidere curata.


PS: CNE e mai ieftin. OMG!

Edited by rotnic, 07 December 2011 - 13:49.


#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
daca ai road 2008 achizitionat oficial ti se ofera reducere de 50%.

#58
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Tot e scump :) dar daca o sa am drum prin Bucuresti mai vedem.

#59
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.01.2004
Este un pret maricel, daca vrei varianta Mapsource si actualizari ulterioare gratuite atunci ajungi undeva la aproximativ 1500 lei (TVA inclus).

Eu personal o sa cumpar varianta Mapsource sau download (in februarie 2012) pentru ca, din auzite, daca pierzi varianta SD Card atunci trebuie sa cumperi din nou soft-ul (o mare prostie, d.p.m.d.v.).

#60
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
1500 asta chiar ar fi tare... S-or crede inapoi in 2004. Si fara sa mearga pe iPhone sau Android sau ultimul Windows Mobile, cum s-o mai chema saptamina asta.
In conditiile in care exista Openstreetmap, Google Maps, Nokia Maps (si atentie m-am oprit la ce e legal free, daca includem si chestiile disponibile fie contra unui cost modic fie gratis pirat ca deh e Romania atunci concurenta e chiar zdrobitoare, mai ales ca include si toate versiunile vechi de ROAD).

#61
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Mentalitate de persoana care vaneaza reducerile la hipermarket. Dar bine, iti trebuie o anumita experienta de viata si un anumit nivel de trai pentru a realiza ca exista o diferenta de calitate intre "setul de pat cu pilota" dat ca premiu anual pe puncte la Cora si un set similar cumparat sa zicem din Kika sau din alt magazin cu marfa mai scumpa. Tu vezi doar bumbacul din amandoua si ti-e suficient. Dar nici n-o sa te mai contrazic de acum incolo  :notangel:

#62
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
1500ron si mie-mi pare un pret mare. daca nu ai nevoie de aceasta harta profesional, ci pt uz propriu, pt 1-2 vacante pe an care le face romanul (daca le face in tara) cred ca enorma majoritate ar prefera si harta de hartie decat sa plateasca o asemenea suma. bine, exista si varianta pe card la pret mai decent, dar sa nu uitam ca majoritatea romanilor nu fac comparatia intre R.O.AD cu hartile si softurile free ci cu cele care merg piratate si care nu-s rele deloc. chiar daca nu se pricepe el personal sa le pirateze, gaseste el prin cunostinte un "baiat priceput" care sa-i aranjeze device-ul contra unei sume modice.

nota bene, am inteles ca aparatele care le cumperi acuma de noi cu R.O.AD 2012 preinstalat, acesta vine la un pret pe care eu zic ca-i ok, adica vreo 100 ron.

Edited by Fane, 07 December 2011 - 18:10.


#63
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Btw, pentru cei care poseda aparate Garmin si nu au ROAD cu licenta exista o promotie pana pe 24 decembrie: daca achizitioneaza licenta de ROAD2008 (varianta "download", adica in unele cazuri doar se "legalizeaza"  :notangel:  ) pot achizitiona abonamentul AllROAD la 50% din pret (update-uri lifetime valabile atat pe aparat cat si in MapSource). Cam 870ron mi-a iesit la calcul.

#64
DJsven

DJsven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.02.2009
1500 ron o hartă gps ...... ori eu nu sunt întreg la cap ....
O alternativă pentru iubitorii muntelui www.openmaps.eu o hartă gps free cu trasee turistice, poteci, drumuri forestiere pe layere care este open.... fără urși, berze și cocostârci.  Pentru Austria, Ungaria este mai detailată decât hărțile pa bani ...

#65
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.01.2004
Este un pret "picant" dar mai mult decat atat, nu stii cat de sigur poti fi ca o sa primesti acele actualizari pe toata durata de viata a aparatului (fara nici o intentie sa fiu carcotas, doar realist). Nu ma refer la nerespectarea contractului de catre producator, ma refer la faptul ca producatorul poate intra in faliment mult mai devreme decat varsta de pensionare a GPS-ului Garmin (care poate fi indepartata daca ai grija de el).
1500 lei poate inseamna si aproximativ 3 salarii pentru multi bugetari pasionati de drumetii dar sunt si altii (in minoritate) care isi pot permite. Trecand peste situatia economica actuala a tarii care descurajeaza pe multi sa investeasca in asa ceva si trecand peste ceea ce se vede la orizont din acelasi punct de vedere, ar trebui tinut cont de numarul posibil de cumparatori in viitor (probabil mic cu trend descrescator). Cei care au nevoie probabil au cumparat deja cu actualizari pe viata, deci nu mai ai cum sa scoti bani de la ei; cei care au deja un Garmin si vor harta dar nu au bani, vor cumpara probabil intr-un viitor apropiat dar nu cred ca acest val de cumparatori este semnificativ si nici nu este garantia ca acestia vor cumpara si pachetul de actualizari pe viata. Mai sunt cei care au in plan cumpararea unui GPS, care poate fi sau nu Garmin, iar unii dintre cei care vor Garmin probabil vor lua Garmin pentru constructia aparatului d.p.d.v. hardware (si pentru CN Europe care le este suficient si "accesibil") si nu pentru a putea folosi neaparat RO.A.D. 2012 pe el. Mai raman cei care prefera unitati precum Kenwood DNX9280BT sau care cumpara Garmin pentru ca era cel mai scump de pe raft sau pentru ca asa i-a recomandat vanzatorul sau nu stiu ce prieten (si profitul din vanzarea de GPS-uri) dar nu stiu daca acest profit va permite dezvoltarea si actualizarea ulterioara a lui RO.A.D. Cam astea ar fi motivele care ma fac sa ma intreb daca chiar voi avea parte de "actualizari pe durata de viata a aparatului" la RO.A.D.
Daca Sheba ar avea in plan pentru viitor realizarea unui EU.A.D. (Atlasul Digital al Europei) poate ca altfel ar fi fost situatia, nu ar fi cumparat romanii dar poate ar fi cumparat altii, era altceva (nici nu vreau sa ma gandesc care ar fi pretul pentru asa ceva daca doar pentru Romania costa 1500 lei).

P.S. Care dintre voi primeste uratori? :D

#66
it24tang

it24tang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.11.2011

View Postmaverick_65, on 9th December 2011, 09:05, said:

Este un pret "picant"
Dar de unde a aparut pretul asta de 1500 de lei?
Daca e real, atunci producatorii hartii sunt nebuni. Chiar nu cred ca se va gasi vreun cumparator sa scoata 1500 de lei din buzunar pentru o harta, fie ea si cea mai buna.
Eu am cumparat road cu actualizare pe viata acum cativa ani, si m-a costat vreo 600 de lei parca.

#67
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.01.2004

View Postit24tang, on 9th December 2011, 19:07, said:

Dar de unde a aparut pretul asta de 1500 de lei?
Daca e real, atunci producatorii hartii sunt nebuni. Chiar nu cred ca se va gasi vreun cumparator sa scoata 1500 de lei din buzunar pentru o harta, fie ea si cea mai buna.
Eu am cumparat road cu actualizare pe viata acum cativa ani, si m-a costat vreo 600 de lei parca.

Daca vrei RO.A.D. 2012 (varianta pe CD, pentru Mapsource, care va aparea in februarie 2012) cu actualizari gratuite pe viata, atunci trebuie sa cumperi asta:

http://www.garmin.ro...p...9&cat_id=19

si cu asta:

http://www.garmin.ro...p...9&cat_id=19

Cum preturile afisate sunt fara TVA, rezulta un total de aproximativ 1500 lei.

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Dar dac ai RO.A.D. 2012.20 - CD (unde scrie: Pret cu ROAD20xx, cu update-uri Contracost: 644.35* RON) la ce iti mai trebuie AllRO.A.D ?

#69
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.01.2004
Ca sa ai parte de actualizari gratuite pe viata (a aparatului).

#70
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Ca sa ai dreptul la update-uri (viitoare) gratuite. Altfel sunt contracost. In loc sa dai pe viitorul update  360 lei + TVA (cat costa acum) cumperi pe cel pe toata viata cu 540 + TVA.

#71
it24tang

it24tang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.11.2011

View Postmaverick_65, on 9th December 2011, 22:09, said:

Daca vrei RO.A.D. 2012 (varianta pe CD, pentru Mapsource, care va aparea in februarie 2012) cu actualizari gratuite pe viata, atunci...
Foarte alambicat magazinul ala online, trebuie sa faci integrale pe contur ca sa intelegi ce vand si cat costa.
Intrebare: cat costa harta pe aparatul gps (pe card), nu pe calculator, cu actualizare pe viata? fara cd, si alte mofturi. eu asta am cumparat, si tin minte ca am dat 600 de lei, dar poate gresesc.

#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La Garmin intotdeauna nu s-a stiut ce trebuie sa iei ca sa fie "cel mai tare" si sa-ti mearga cu device-ul tau. Adauga si faptul ca softul nu e ieftin si nu poate fi dat inapoi si o sa vezi atunci clienti platitori frustrati.
La Europa de exemplu exista:

europe city navigator
europe city select
europe metroguide
city navigator europe nt
recreational map of europe

si probabil am ratat niste combinatii similare pe care nu mi le mai amintesc dar care arata similar. Asta numai pentru strazi, nu am pus la socoteala alea pentru ape, topo si alte smecherii. Si nu am luat in considerare hartile locale ca ROAD-ul (de care exista pentru multe tari). Care cu ce merge si care e cel mai tare (v9 sau 2008? de exemplu) numai ei stiu, confuzie maxima.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate