Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

RO.A.D.2012.10 - probabil cea mai completa harta GPS a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#163
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
Este publicată pe vreundeva vreo statistică apropo de numere poştale, număr de kilometri şi tipuri de drumuri în "ultimul update la google maps"? Acest update are vreun număr, dată, link, ceva?

#164
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Nu cred ca e nevoie de statistici. Nu e genul celor de la Google. Dar ia cateva orase mici si vezi atunci cum se descurca ROAD si mai apoi Google Maps.

Edited by adryanos, 06 August 2014 - 12:00.


#165
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Nu, dar se poate verifica usor ca au numere in toate orasele mici, mijlocii si mari din tara. Nu cred ca vei vedea o informare de la google despre acoperire, nr kilometri sau procent de numere bagate. Numerele au fost bagate la nivel "profesional" de catre google. Se pare ca nu va mai exista acces vreodata la numere pe editor. Si incet incet vor scoate accesul la o gramada de alte functii in editor pe masura ce va trece la nivel profesional.  Nu au ele precizia locatiei prea buna pe o gramada de strazi luate asa la verificat aleator, dar oricum este un pas mare pt. google. Numerele sunt puse intr-un layer ascuns pentru a nu putea fi copiate. Se pot vedea doar facand click foarte aproape de o strada sau cautand adresa respectiva. Dar se pare ca deocamdata nu sunt disponibile si in aplicatia de navigatie...

#166
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
Fără statistici publicate toate aceste aprecieri rămân la nivelul de poveşti de marketing şi trolling. Navteq a declarat acoperită România la nivel de detaliu - ce-o fi însemnând asta din punctul lor de vedere - din noiembrie 2012. Şi de atunci încoace o tot "detaliază"... Când o să aveţi statistici, numere, cifre, ceva concret, o să puteţi polua şi topicul ăsta, eu nu am venit pe topicurile de gmaps să vă arăt că ROAD are numere şi în multe comune şi sate, nu numai în oraşe. Oricum mă bucur pentru cei care folosesc gmaps că se ocupă în fine cineva profesional de ei...

#167
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Povesti de marketing zici? Nu am vazut pe nicaieri sa se laude Google cu ceea ce au facut. In schimb producatorii ROAD da. Trolling? Eu doar am adus la cunostinta o stire noua ce ar putea interesa pe cineva care vrea sa arunce o gramada de bani pe harta asta. Si cine naiba a adus in discutie Navteq? Dar daca tot ai adus asta in discutie are sens sa te mai intreb daca ar fi existat ROAD pe viata fara Navteq?

#168
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
Ştirea asta, cum binevoieşti Dta. s-o numeşti, este ca povestea cu cei doi vecini, unu cu un BMW cu care se duce în fiecare zi la lucru, celălalt cu o rablă pe care o scoate din garaj doar duminica s-o spele de praf. În ziua în care cel cu rabla îşi permite s-o alimenteze cu benzină prinde curaj şi se semeţeşte peste gard la cel cu BMW-ul: "- Ei, vecine, te fac o tură până la colţ?!" După care arătând cu mândrie spre rabla lui mai spune: "-Are 4 roţi? Are volan? Acu' că are şi benzină, cine dracu mai are nevoie de-un BMW?"

Edited by Zatoichi, 06 August 2014 - 13:58.


#169
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Eu stiu o alta poveste adevarata, si anume un prieten de-al meu cu un BMW seria 5 care o scoate o data la luna sa o spele( in 5 ani a facut 10.000 km) si un alt prieten cu un ford focus care merge zi de zi cu masina in toate partile, la munca , in concedii (in 5 ani a facut 100.000 km). Cind se intilnesc, cel cu BMW nu-si mai incape in piele ca are scula de masina.
Dar realitatea este ca se strica in parcare...Posted Image
Sa nu ma intrebi ce legatura are asta cu gps-urile ca iti raspund

Edited by amami, 06 August 2014 - 14:52.


#170
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008

View PostZatoichi, on 06 august 2014 - 13:56, said:

Ştirea asta, cum binevoieşti Dta. s-o numeşti, este ca povestea cu cei doi vecini, unu cu un BMW cu care se duce în fiecare zi la lucru, celălalt cu o rablă pe care o scoate din garaj doar duminica s-o spele de praf. În ziua în care cel cu rabla îşi permite s-o alimenteze cu benzină prinde curaj şi se semeţeşte peste gard la cel cu BMW-ul: "- Ei, vecine, te fac o tură până la colţ?!" După care arătând cu mândrie spre rabla lui mai spune: "-Are 4 roţi? Are volan? Acu' că are şi benzină, cine dracu mai are nevoie de-un BMW?"
Sa inteleg ca tu esti cel cu rabla. Ai prins bani, ti-ai cumparat harta ROAD si ai inceput sa o lauzi peste tot.

Edited by adryanos, 06 August 2014 - 15:16.


#171
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Domnule Zaitoichi - or mai fi fraieri pe aici dar nu sunt printre ei. In acest topic o harta expirata din multe puncte de vedere cu o gramada de informatii neactualizate sau inutile si care nu mai reflecta de mult realitatea este ridicata la rang de " rege" si totul formulat ca in vorba aceea binecunoscuta- "crede si nu cerceta". Oricum , oricat te-ai zbate in incapatanarea ta de a ne vinde pe aici informatii umflate despre un produs care este departe fata de cum il ridici tu in slavi, nu rezolvi nimic. Nu prea se gasesc oameni care sa te creada si sa dea o poala de bani pe ceva care se poate gasi si la alti producatori si mult mai ieftin... Si incet incet cam toate hartile digitale pentru navigatie gps vor ajunge sa fie disponibile gratis. Producatori ca Here sau TomTom stiu deja ca se va intampla asta mai devreme sau mai tarziu si deja incep sa se gandeasca ce vor face...

#172
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007

View Postadryanos, on 06 august 2014 - 15:16, said:

Sa inteleg ca tu esti cel cu rabla. Ai prins bani, ti-ai cumparat harta ROAD si ai inceput sa o lauzi peste tot.
Ultima oara când am verificat, acesta era topicul de ROAD, care este o hartă compatibilă Garmin, iar posturi de-ale mele nu găseşti în alte părţi... aşa că matale eşti cam departe de casă. Offtopic, cum ar veni. Aşa că până te lămureşti matale cât ulei de floare şi cât trascău ai pus în rezervor pe post de benzină - ca să vorbesc pe înţelesul dumitale, aceasta este o metaforă pentru numerele poştale legendare şi misterioase adăugate în opinia dumitale de google fără să publice date tehnice la ele - ia-ţi jucăriile şi du-te şi cântă pe la alte mese. Plimbă ursu', măcar până-l înveţi nişte trucuri noi, că de trolling de proastă calitate suntem toţi sătui!

#173
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007

View Postrazor74, on 06 august 2014 - 15:36, said:

Domnule Zaitoichi - or mai fi fraieri pe aici dar nu sunt printre ei. In acest topic o harta expirata din multe puncte de vedere cu o gramada de informatii neactualizate sau inutile si care nu mai reflecta de mult realitatea este ridicata la rang de " rege" si totul formulat ca in vorba aceea binecunoscuta- "crede si nu cerceta". Oricum , oricat te-ai zbate in incapatanarea ta de a ne vinde pe aici informatii umflate despre un produs care este departe fata de cum il ridici tu in slavi, nu rezolvi nimic. Nu prea se gasesc oameni care sa te creada si sa dea o poala de bani pe ceva care se poate gasi si la alti producatori si mult mai ieftin... Si incet incet cam toate hartile digitale pentru navigatie gps vor ajunge sa fie disponibile gratis. Producatori ca Here sau TomTom stiu deja ca se va intampla asta mai devreme sau mai tarziu si deja incep sa se gandeasca ce vor face...
Drăguţă, eu nu am publicat decât linkuri oficiale, care aduc informaţii verificabile şi cifre concrete. Matale şi acoliţii vă băgaţi cu chestii umflate de genul "crede şi nu cerceta", un exemplu fiind afirmaţia "o harta expirata din multe puncte de vedere cu o gramada de informatii neactualizate sau inutile si care nu mai reflecta de mult realitatea". Păcat că nu ai dat exemple, ca să nu trebuiască să descalificăm această frază din start cu tag-ul "gunoi". Eu nu am spus niciodată că ROAD ar fi rege, altcineva a făcut-o. Sunt de acord că încet încet toate hărţile digitale GPS de duzină ajung gratis, în fond de ce să plăteşti ceva pentru ceva prost şi neactualizat?!... Nu matale spuneai acum câteva luni că alde Here au rămas fără personal, la cote de avarie, pentru că nu au încasări?! Bănuiesc că o să-mi spui că viitorul este OSM... că pe-acolo-ţi faci veacul. Posibil, nu am bila dumitale de cristal să văd în viitor. Eu doar spun că există şi alte alternative, acum, evident, pentru cine-şi permite...

#174
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postrazor74, on 06 august 2014 - 15:36, said:

Producatori ca Here sau TomTom stiu deja ca se va intampla asta mai devreme sau mai tarziu si deja incep sa se gandeasca ce vor face...
Iti vor oferi navigatoarele cu harti care vor fi  reactualizate pe gratis, pe toata durata de viata a navigatoarelor.Deja Garminul face acest lucru de ceva vreme.Un simplu utilizator care se limiteaza doar sa ajunga din Botosani la Timisoara sau Bucuresti se descurca si in prezent daca foloseste de exemplu hartile Here sau TomTom.Foarte multi sunt incantati de harta celor de la google.

View PostZatoichi, on 06 august 2014 - 16:01, said:

Nu matale spuneai acum câteva luni că alde Here au rămas fără personal, la cote de avarie, pentru că nu au încasări?!
Apropo de Here.In vara anului 2012, in orase de talia mun.Sibiu sau Baia Mare erai dus doar pana la intrarea pe strada, de regula langa imobilul nr.1 sau 3,  unde erai anuntat ca ai ajuns la destinatie, desi tu vroiai sa ajungi la imobilul nr.156 iar pana acolo mai aveai de mers.Versiunea CN EUROPE NT 2014.40 te ducea la nr de imobil in cele doua orase.Posibil ca si versiunile anterioare sa fi avut aceasta capabilitate.Actuala versiune CN EUROPE NTU 2015.10 este mai precisa iar versiunea CN EUROPE NTU 2015.20 va fi un pic si mai detaliata.
Cei de la TomTom sunt mai harnici.Ei stau in prezent mai bine cu acoperirea teritoriului Romaniei fata de Here.

Edited by fredy2007, 08 August 2014 - 14:49.


#175
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
A apărut noul ROAD!
https://www.romaniad...ro-a-d-2014-44/

#176
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
A apărut noul ROAD!
https://www.romaniad...ro-a-d-2015-10/

#177
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
A apărut noul ROAD!
https://www.romaniad...ro-a-d-2015-20/

#178
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostZatoichi, on 14 august 2015 - 10:47, said:


Mi-ar placea sa aflu cate harti au vandut cei de la Romania Digitala in ultimii 5 ani.Date reale nu abureli.
De cativa ani, la noi in tara, majoritatea pensiunilor, hotelurilor si punctelor turistice de interes general au postate si coordonatele gps asa ca ajungi lejer la aceste destinatii folosind celelalte harti disponibile.
Nu contest complexitatea hartii ROAD.

Edited by fredy2007, 14 August 2015 - 17:13.


#179
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Presupun ca o duc bine baietii. Daca nu o duceau bine ar fi renuntat la treaba si se apucau de altceva...

#180
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007
A apărut noul RO.A.D.2016.10!
https://www.romaniad...ro-a-d-2016-10/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate