Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

PASII PRIMA CASA BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
danelino

danelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.11.2011
[font="Century Gothic"][size="2"]IATA PASII SI CHELTUIELILE UNUI DOSAR PRIMA CASA.   ASA CUM M-AU AJUTAT SI PE MINE POSTARILE VOASTRE , SPER SA VA FIE SI VOUA VIITORILOR PROPRIETARI DE PRIMA CASA O CALE SA VA PUNA LA PUNCT TOATE NEDUMERIRILE! :thumbup:
             Pe la inceputul lunii octombrie 2011 ne-am hotarat sa plecam spre un apartament prin programul "Prima  Casa"!   Asa e ,ne-am cam grabit ca se auzea ca se schimba criteriile de achizitionare prin acest program, dar spre bucuria noastra a ramas asa deocamdata.  
             Am mers la banci si am EXAMINAT toate programele prima casa, sunt unele care cer foarte multe acte si te astepti sa-ti mai ceara cate ceva pe la miJlocul aprobarii dosarului.  Noua ni s-a parut cel mai avantajos la bcr pt k are cele mai multe fonduri, in rest dobanzile sunt cam la fel,, chiar daca unele banci i-ti calculeaza pt inceput mai putina.
              Asa k pe data de 5 octombrie am depus adeverintele de salariat , ne-am incadrat cu veniturile noastra la un 31000 euro. Sunt banci care i-ti acorda mai mult, dar noi nu voiam mai mult k si rata creste.
Pe data de 7 ni s-a adus la cunostinta ca banca ne acorda respectivul fond, asa k ne-am apucat de cautat apartament.
              Cum am vrea cu toti sa gasim fara agentie imobiliara, am cautat toate ziarele si saiturile, dar cum proprietarii cer mai mult decat piata si toate anunturile sunt puse la agatat de agentii nu am gasit nimic. In final m-am hotarat sa plec cu agentiile, am mers cu toate in speranta ca o sa gasesc ceva bun, dar toate joaca necinstit. Mergeam la aprtamente care nu erau date prin agentie, care l-e vedeam cu alte agentii, te duceau la cele mei proaste care nu reusise sa le vanda de ceva luni de zile, cautau sa le dau avansul ca sa ma prinda la mana.  VA ZIC ASTEA K SA VA FERITI SI VOI, SI FITI ATENTI LA ACTELE APARTAMENTELOR CA DEGEABA SUNT AGENTII EI NU AU VAZUT NICIODATA ACTELE SI ITI GARANTEAZA K SUN IN REGULA DAI AVNSUL SI COMISIONIL SI TRE SA STAI DUPA ACEEA SA FACA INTABULAREA , PARTAJUL...AVETI GRIJA :naughty:
               Asa k pe data de 19 oct am semnat antecontractul si am dat avansul agentiei (avans agentiei dati-l la urma sau jama juma daca se poate k mine), avans de 5% adica 1550 euro la pretul apartamentului de 31000 euro.
                 Pe 24 am semnat antecontractul si am cerut extrasul de carte funciara pt informare, toate astea m-au costat 315 lei.
                    Pe 28 oct mi-a iesit extrasul de carte funciara, fiti atenti ca asta iese in minim 3 zile lucartoare si e valabil doar 10 zile.
                 Am dus repede pe 31 aceste ACTE LA BANCA dupa ce am facut si declaratiile ca nu detinem imobil(75 lei) si opinia notariala (60lei), zic repede ca sa nu fie expirat extrasul de cf pana in momentul in care verifica banca
                  Tott pe 31 am depus si banii pentru evaluator 301 lei, evaluarea mi-a facut-o pe 1 noiembrie am avut noroc a mers repede.   ProblemA cu acest evaluator e ca mi l-a evaluat la 30000 EURO si putin , pt asta a trebuit sa dau eu restul de bani la proprietar.
                   PE 2 NOV a trimis si dosarul pentru aprobare la banca centrala bcr pe 4 nov am fost anuntat ca s-a aprobat creditul pentru acest apartament si trimite dosarul la fondul de garantare.
                    La 9 noiembrie m-a anuntat de la banca ca a fost aprobat si de fondul de garantare si in 10-20 de zile tre sa ajunga dosarul inapoi,.
                   Culmea pe 15 ne-au chemat la banca pentru semnarea dosarului de credit si de garantare. Am depus fondul colateral de de 400 euro(1755 lei) atat vine la creditul meu(adica 3 dobanzi, numai dobanzile atat) , comisionul fondului de garantare 72 euro(300 lei) pe un an si asigurarea imobilului de 53 euro(225 lei).
                    Am cerut un alt extras de carte funciara la notar la 15 nov  si pe 19 iese si mergem sa semnam contractul de vanzare cumparare,inabulare pe numele meu si scrierea in aceasata a ipotecii.
                     La 19 noiembrie depun si contractul de vanzare cumparare ,banaca il trimite spre aprobarea creditului si pe 25 noiembrie ii intra banii in contul vanzatorului si gata sunt proprietar.
      Cheltuieli ar mai fi daca vanzatorul nu vrea sa le suporte certificatul energetic  400 lei si comisionul de retregere numerar 0,5 % ,la mine ar fi vreo 600 lei.
      DECI TOATE CHELTUIELILE CA O MARJA LA UN CREDIT CUM AM EU DE 30000 EURO - 1500 AVANS =28500 EURO VA TREBUIE CAM 14500 LEI. :thumbdown:  



                            ASTA E TOT CU CE VA POT AJUTA , DAC MAI AVETI INTREBARI EU MAI INTRU PE AICI SI VA LAS COMENTURI!  :naughty:

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cand iti vine in minte sa ai de a face cu BCR primul pas este sa FUGI !

Edited by mihai!, 16 November 2011 - 21:03.


#3
danelino

danelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.11.2011
IATA PASII SI CHELTUIELILE UNUI DOSAR PRIMA CASA. ASA CUM M-AU AJUTAT SI PE MINE POSTARILE VOASTRE , SPER SA VA FIE SI VOUA VIITORILOR PROPRIETARI DE PRIMA CASA O CALE SA VA PUNA LA PUNCT TOATE NEDUMERIRILE! thumbup.gif
Pe la inceputul lunii octombrie 2011 ne-am hotarat sa plecam spre un apartament prin programul "Prima Casa"! Asa e ,ne-am cam grabit ca se auzea ca se schimba criteriile de achizitionare prin acest program, dar spre bucuria noastra a ramas asa deocamdata.
Am mers la banci si am EXAMINAT toate programele prima casa, sunt unele care cer foarte multe acte si te astepti sa-ti mai ceara cate ceva pe la mijlocul aprobarii dosarului. Noua ni s-a parut cel mai avantajos la bcr pt k are cele mai multe fonduri, in rest dobanzile sunt cam la fel,, chiar daca unele banci i-ti calculeaza pt inceput mai putina.
Asa k pe data de 5 octombrie am depus adeverintele de salariat , ne-am incadrat cu veniturile noastra la un 31000 euro. Sunt banci care i-ti acorda mai mult, dar noi nu voiam mai mult k si rata creste.
Pe data de 7 ni s-a adus la cunostinta ca banca ne acorda respectivul fond, asa k ne-am apucat de cautat apartament.
Cum am vrea cu toti sa gasim fara agentie imobiliara, am cautat toate ziarele si saiturile, dar cum proprietarii cer mai mult decat piata si toate anunturile sunt puse la agatat de agentii nu am gasit nimic. In final m-am hotarat sa plec cu agentiile, am mers cu toate in speranta ca o sa gasesc ceva bun, dar toate joaca necinstit. Mergeam la apartamente care nu erau date prin agentie, care l-e vedeam si cu alte agentii, te duceau la cele mei proaste care nu reusise sa le vanda de ceva luni de zile, cautau sa le dau avansul ca sa ma prinda la mana. VA ZIC ASTEA K SA VA FERITI SI VOI, SI FITI ATENTI LA ACTELE APARTAMENTELOR CA DEGEABA SUNT AGENTII EI NU AU VAZUT NICIODATA ACTELE SI ITI GARANTEAZA K SUNT IN REGULASI SA DAI AVANSUL SI COMISIONUL SI TRE SA STAI DUPA ACEEA SA FACA INTABULAREA , PARTAJUL...AVETI GRIJA !!!!!!!!!naughty.gif
Asa k pe data de 19 oct am semnat antecontractul si am dat avansul agentiei (avans agentiei dati-l la urma sau jama juma daca se poate k mine), avans de 5% adica 1550 euro la pretul apartamentului de 31000 euro.
Pe 24 am semnat antecontractul si am cerut extrasul de carte funciara pt informare, toate astea m-au costat 315 lei.
Pe 28 oct mi-a iesit extrasul de carte funciara, fiti atenti ca asta iese in minim 3 zile lucrartoare si e valabil doar 10 zile.
Am dus repede pe 31 aceste ACTELE LA BANCA dupa ce am facut si declaratiile ca nu detinem imobil(75 lei) si opinia notariala (60lei), zic repede ca sa nu fie expirat extrasul de cf pana in momentul in care verifica banca
Tott pe 31 am depus si banii pentru evaluator 301 lei, evaluarea mi-a facut-o pe 1 noiembrie am avut noroc a mers repede. Problema cu acest evaluator e ca mi l-a evaluat la 30000 EURO si putin , pt asta a trebuit sa dau eu restul de bani la proprietar.
PE 2 NOV a trimis si dosarul pentru aprobare la banca centrala bcr pe 4 nov am fost anuntat ca s-a aprobat creditul pentru acest apartament si trimite dosarul la fondul de garantare.
La 9 noiembrie m-a anuntat de la banca ca a fost aprobat si de fondul de garantare si in 10-20 de zile tre sa ajunga dosarul inapoi,.
Culmea pe 15 ne-au chemat la banca pentru semnarea dosarului de credit si de garantare. Am depus fondul colateral de de 400 euro(1755 lei) atat vine la creditul meu(adica 3 dobanzi, numai dobanzile atat) , comisionul fondului de garantare 72 euro(300 lei) pe un an si asigurarea imobilului de 53 euro(225 lei).
Am cerut un alt extras de carte funciara la notar la 15 nov si pe 19 iese si mergem sa semnam contractul de vanzare cumparare,inabulare pe numele meu si scrierea in aceasata a ipotecii.
La 19 noiembrie depun si contractul de vanzare cumparare ,banca il trimite spre aprobarea creditului si pe 25 noiembrie ii intra banii in contul vanzatorului si gata sunt proprietar.
Cheltuieli ar mai fi daca vanzatorul nu vrea sa le suporte certificatul energetic 400 lei si comisionul de retregere numerar 0,5 % ,la mine ar fi vreo 600 lei.
DECI TOATE CHELTUIELILE CA O MARJA LA UN CREDIT CUM AM EU DE 30000 EURO - 1500 AVANS =28500 EURO VA TREBUIE CAM 14500 LEI cu tot comision agentie. thumbdown.gif



ASTA E TOT CU CE VA POT AJUTA , DAC MAI AVETI INTREBARI EU MAI INTRU PE AICI SI VA LAS COMENTURI! naughty.gif

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate