Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Reglare plug

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
deci teoretic nici nu ar trebui sa mai ai lant la tiranti daca ii reglat plugul bine?

#38
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Teoretic,...da.Practica insa demonstreaza contrariul.[Duritatea ]solului nu este uniforma si lipsa lanturilor ar face ca plugul sa mearga astfel incat sa aleaga solul cu rezistenta cea mai mica.Probabil ati vazut multi tractoristi care atunci cand ara tin directia virata spre stanga(spre partea nearata) pt a compensa directia in care trage plugul.Asa cum am amintit ,plugul trebuie sa traga usor catre partea nearata insa numai intermitent.Practic lanturile sunt un fel de ghidaj si nu o conditie.Felul cum este reglat plugul face ca tractorul sa traga mai usor sau mai greu si influenteaza si calitatea araturii in final.De asemenea cred ca ati vazut o aratura unde se poate numara cate treceri cu plugul au fost(cate [pachete] de brazde sunt ...La un plug bine reglat nu trebuie sa deosebesti prima si ultima brazda;practic ar trebuii sa nuti dai seama cate brazde a avut plugul cu care a fost arat un teren...

#39
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
azi am reusit sa  reglez exact plugul si chiar se poate ara si fara lacate la tiranti.chiar functioneaza optiquick.

#40
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ma bucur ca ai reusit;spor la treaba!

#41
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Salut,

Ce parere aveti despre acest plug? Daca se demonteaza ultima brazda poate fi folosit doar cu 2 brazde?
Ce putere credeti ca-mi trebuie la tractor pentru 2 brazde? Dar pentru 3brazde?
Latimea unei brazde este de 25cm.
Tractorul meu are 35CP si pamantul este pamant greu  este in zona de deal

multumesc

Attached Files


Edited by crocodil1, 27 October 2014 - 16:04.


#42
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce tractor?...poze...?...conteaza f. mult si greutatea tractorului nu numai puterea...

#43
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
U650 pentru 3 brazde. Daca ai reductor poate il duci cu doua brazde si cu cel de 35 de cai, dar foarte incet 1,5-3 Km/h  uneori intrand in patinaj sau te ridica de fata la urcare..

P. S.
Vezi daca ti se potrivesc nucile de la tiranti, as pune pariu o :cheers:   ca nu se potrivesc.

#44
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 IdI1, on 27 octombrie 2014 - 19:04, said:

...Vezi daca ti se potrivesc nucile de la tiranti, as pune pariu o Posted Image   ca nu se potrivesc.
Eu am intors tirantii din cauza asta...

#45
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006

 gcom61, on 27 octombrie 2014 - 17:17, said:

Ce tractor?...poze...?...conteaza f. mult si greutatea tractorului nu numai puterea...
Tractorul este japonez Hinomoto NX35 (Kubota GL 35) de 35CP la priza de putere, si are masa totala de 1488KG (700Kg axa fata, 1300Kg axa spate), are invesor cu 8 viteze inainte si 8 inapoi, si reductor de viteza, la fel cu 8 viteze inainte si 8 inapoi

Tractorul este japonez Hinomoto NX35 (Kubota GL 35) de 35CP la priza de putere, si are masa totala de 1488KG (700Kg axa fata, 1300Kg axa spate), are invesor cu 8 viteze inainte si 8 inapoi, si reductor de viteza, la fel cu 8 viteze inainte si 8 inapoi

Edited by crocodil1, 29 October 2014 - 09:31.


#46
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da... cred ca ar putea duce 2 brazde,insa nu stiu cat de bine il vei putea regla.

#47
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006

 gcom61, on 29 octombrie 2014 - 12:05, said:

Da... cred ca ar putea duce 2 brazde,insa nu stiu cat de bine il vei putea regla.
de ce nu as putea sa-l reglez bine? care ar fi cauza?

multumesc

#48
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
In pamint greu, tractor de 1500Kg , plug cu 2 trupite cu brazdar de 40cm cam greu de tras....
Pare a fi un plug pentru tractor mediu , de aia s`ar putea sa nu`l poti regla.

Grig

#49
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si...chiar daca ai putea sa reglezi ca plugul sa mearga mai spre dreapta,vei fi in situatia cand un brazdar merge plin si unul mai putin incarcat sau deloc.In nici un caz nu vei putea regla ca ambele brazdare sa mearga cu aceeasi latime de brazda ,pt ca nu sunt reglaje individuale pt fiecare brazdar.Ma refer la faptul ca nu poti regla paralelismul plaz-urilor fiecarei cormane cu directia de inaintare a tractorului.Sunt si pluguri ,la care se poate regla acest lucru chiar si numai partial

#50
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Multumesc pentru lamuriri

ce pluguri au reglaje pe fiecare brazda in parte? ca  pana acum din poze nu mi-am dat seama care ar fi plugurile cu reglaje individuale pe fiecare brazdar?

#51
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu,de ex. am confectionat un plug,folosind brazdare la care exista 2 modalitati de prindere a cormanei,astfel incat cutitul plugului(taisul lui) sa creeze un unghi mai mare sau mai mic fata de directia de inaintare si am pastrat acea posibilitate.

Edited by gcom61, 29 October 2014 - 18:17.


#52
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006

 gcom61, on 29 octombrie 2014 - 17:56, said:

Eu,de ex. am confectionat un plug,folosind brazdare la care exista 2 modalitati de prindere a cormanei,astfel incat cutitul plugului(taisul lui) sa creeze un unghi mai mare sau mai mic fata de directia de inaintare si am pastrat acea posibilitate.
ne dai cateva poze?
multumim

#53
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca nu uit....maine fac poze.

#54
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
am tot vazut pe siteuri de pluguri ca da puterea maxima pt pluguri.ce vrea sa reprezinte cu asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate