Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Reglare plug

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
reglarea unui plug cu doua brazde:

http://stokesoftongn...h-settings.html

Google translate o rasoleste aici, dar pozele sunt suficiente pentru cine vrea sa faca un reglaj corect.

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Mai mult pentru cine vrea sa verifice daca nu`i deformat  cadrul decit reglajul plugului in brazda.

Grig

#21
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Inainte sa il bagi in brazda trebuie sa il ai aliniat si reglat. Explica ca plugurile produse acum 30 de ani nu veneau perfect aliniate si reglate din fabrica si probabil din aceste cauza mai vedem si pe la noi cate un u445 + PP2 + o galeata de pietroaie sa poate intra in pamant. La cele cu doua brazde este mai greu de observat ca brazdele nu sunt egale sau ca ai reglaje gresite la o trupita sau ambele ( pentru a nu prea ai cu ce sa compari ).

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

 IdI1, on 04 februarie 2013 - 18:01, said:

mai vedem si pe la noi cate un u445 + PP2 + o galeata de pietroaie sa poate intra in pamant.
Posted Image
Parca am vazut unu pe aici....Posted Image

Grig

#23
jenicaprod

jenicaprod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.02.2011

 sudest_om, on 17 noiembrie 2011 - 21:12, said:

Asa trebuie sa decurga aratul:priviti..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x3hTJH0Sfok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DE ACORD. Ce motocultor este si ce putere are?

Ce putere trebuie sa aiba un motocultor sa are ca cel al lui sudest_om?

#24
rhomeoo

rhomeoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.03.2007
Interesant ce postati dar eu nu am reusit sa.l fac sa mearga singur si drept. M.ai imping si eu de motosapa, acum am terminat dar in toamna voi testa mai mult.

Edited by rhomeoo, 17 May 2014 - 12:43.


#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mai încercă: link

#26
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
am un lemken cu optiquick de 30 cm trupita si nu il pot face sa mearga chiar perfect dupa tractor.am tractor de 105 cai ,posibil prea mare tractorul si rotile prea late pt plug?

#27
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ceva poze cu utilajele poate ne-ar ajuta ...

#28
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Care utilaje?

#29
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 raul_16nic, on 10 octombrie 2014 - 12:45, said:

am un lemken cu optiquick de 30 cm trupita...am tractor de 105 cai ...

...plugul legat de tractor>vedere din spate sus.....Posted Image

#30
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Problema ii daca se poate regla optim dupa tractor ca am vazut ca puterea maxima pt plug ar fi de vreo 80 de cai.asa din poze nu iti dai seama daca ii bine reglat sau nu decat in aratura.nu-s liniile chiar perfecte la asta ma refer

#31
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am cerut poze pt a vede plugul si ce si cum trebuie reglat.Eu,...cand m-am apucat de agricultura lu'peste,aveam 2 greutati de 45kg buc puse pe plug si tragea tractorul precum ''cainele in lant''.M-a vazut un unchi care lucrase in bransa  pe vremea inpuscatului si a pierdut cam 1 ora cu mine pe tarla sa regleze plugul(si asta este tot homemade si are tot felul de reglaje).Am dat jos si greutatile si surpriza,tractorul nu mai scotea fum negru iar plugul intra singur si la 35 cm daca il lasam.Nu mai tragea nici in tirantul din dreapta si uite asa am invatat sa il reglez singur in functie de ce aratura doresc sa fac.

#32
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
O sa pun un link cu o filmare.eu mai mult sunt curios sa vad daca nu ii prea mica latimea brazdei pt 105 cai.pe site la lemken scria maxim 80 de cai pt plugul respectiv.ma gandesc ca au avut un motiv pt care au dat puterea respectiva

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5mS5GhWMG5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by raul_16nic, 11 October 2014 - 19:49.


#33
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Presupunand ca asta este reglajul plugului tau,de la intinzatorul din dreapta se mareste prima brazda si de la cel din stanga se regleaza plugul astfel incat acesta (plugul)sa nu traga in ancora tirantului din dreapta.Am mai gasit pe net ceva poze cu intinzatori in spatele brazdarelor,insa nu imi dau seama daca acei intinzatori modifica unghiul cormanei sau altceva...

Attached Files



#34
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
L-am mai reglat eu dar tot cred ca era unul de 14" mult mai potrivit

L-am mai reglat eu dar tot mai potrivit ar fi fost unul de 14"

#35
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
stiu perfect ce fac intinzatoarele,dar plugul merge cu intinzatorul interior si mai scurt si mai lung  dar in nici unul din cauze nu imi trage tractorul stanga sau dreapta.din ce m-am uitat mai atent la filmare vad ca taietoarele de la brazadare taie drept brazda.

#36
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Adevarul este ca brazda se regleaza o singura data si dupa aia se alege adancimea.Avand un tractor puternic poti regla sa ia brazda maxima(prima brazda) si apoi,daca este cazul,jonglezi cu reglajul din intinzatorul din stanga si este recomandat ca plugul sa fie reglat sa traga foarte putin(intermitent daca se poate) de ancora tirantului din dreapta.In acest fel te asiguri ca plugul ia tot timpul brazda plina.La mine spre exemplu mai am un alt reglaj(2 pozitii doar)prin care pot regla  paralelismul intre plaz-ul plugului si directia de mers.In felul asta pot exploata la maxim cat de mare sa ia brazda si cormanele din spate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate