Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Reglare plug

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006
Am incercat sa ar cu motocultorul si trage foarte tare in dreapta.,Stie cineva ce se poate face?  
In filmuletele pe care le-am vazut folosesc cei mai multi roti de cauciuc. Care roti sunt mai utile?
   Multumesc.

Attached Files


Edited by recki27, 20 March 2016 - 18:02.


#128
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Roteste plugul spre stanga cateva grade  cat sa stea drept in brazda. tu acum il ai aranjat sa stea la 900 pe teren drept.
REglaj la rece: ridica roata din stanga 20 cm pe ceva si roteste plugul cat sa stea drept, faci proba si vezi ce rezultate ai. Plazul ar trebui si el sa fie putin ridicat cat sa bagi o tigare la capatul lui.

#129
nicusor-nic

nicusor-nic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2016
sal sunt nou pe forum si am nevoie de in mic ajutor.Am o motosapa verdina 6.5 cp.cu motor b&s ,am luat-o cu plug si nu reusesc sa reglez plugul.Plugul se prinde cu un bolt de suport.Nu iese brazda cum trebuie

#130
danielparvoni

danielparvoni

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.11.2015
Salut. Ati mai vazut vreun plug cre sa aiba bara de prindere in tiranti la un nivel mai ridicat decat cadrul plugului. Eu am un asemenea plug si nu ii dau nicicum de cap cu reglajul. Tinde sa intre foarte tare in pamant prima cormana si oricat as lungi tirantul central tot asa face si nu il trage tractorul(u445). Nu mai stiu ce sa ii fac. De fapt el este un plug cu 3 cormane insa am dat jos pe ultima. Sa fie asta o cauza , il dezechilibreaza?

#131
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
In mod normal ultima trupita are un plaz mai mare( decat celelalte) care are rolul de a mentine plugul drept. Atunci cand inlaturi ultima trupita (cazul tau), trebuie sa iei plazul de pe trupita 3 si sa-l montezi pe trupita 2. Dar nu cred ca asta este problema la tine.

Attached Files

  • Attached File  plaz.jpg   97.7K   105 downloads


#132
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 danielparvoni, on 23 octombrie 2016 - 15:33, said:

Salut. Ati mai vazut vreun plug cre sa aiba bara de prindere in tiranti la un nivel mai ridicat decat cadrul plugului. Eu am un asemenea plug si nu ii dau nicicum de cap cu reglajul. Tinde sa intre foarte tare in pamant prima cormana si oricat as lungi tirantul central tot asa face si nu il trage tractorul(u445). Nu mai stiu ce sa ii fac. De fapt el este un plug cu 3 cormane insa am dat jos pe ultima. Sa fie asta o cauza , il dezechilibreaza?

Pune o poza cu plugul,in care sa fie vizibil tot;eventual din mai multe unghiuri.

#133
danielparvoni

danielparvoni

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.11.2015
Nu am poze acum si nicipe net nu am gasit vreunul similar cu al meu. O safac niste poze in weekend cand merg la sat si va pun sa imi dati o parere. Oricum mi se pare tare ciudat si prinderea in tiranti si pozitia fierului de pe carman care are o poziie prea verticala pe sol, am impresia ca si din cauza asta trage sa intre tot in jos . Oare daca indoi un pic fierul ca sa il fac mai paralel cu solul?

#134
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010

 recki27, on 20 martie 2016 - 18:02, said:

Am incercat sa ar cu motocultorul si trage foarte tare in dreapta.,Stie cineva ce se poate face?  
In filmuletele pe care le-am vazut folosesc cei mai multi roti de cauciuc. Care roti sunt mai utile?
   Multumesc.

Va  salut ,

Am  aceleasi  probleme  si  eu....
Am  acelasi  tip  de plug  si  cred  ca  si  de motocultor.....

As  vrea  sa  stiu  daca  am  inteles  bine  .....distanta  de  la  interiorul  anvelopei  din  dreapta pana  la   plaz   ......reprezinta  latimea   brazdei  taiate....

Cu  cat  mut  boltul  plugului  catre  anvelopa  scad  latimea  ,  si  cu  cat  mut  boltul  plugului  catre  axa  longitudinala  a  motocultorului  cresc   latimea  brazdei......

Gresesc.....????

#135
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Teoria e buna,insa practica spune ca atunci cand plugul fuge de spate spre stanga,atunci partea din spate a plazului ar trebuii dusa mai spre stanga.Asta se poate face fie din cadrul plugului fie adaugand un [adaos] intre plaz si suport (cand inclinatia longitudinala a plugului nu se poate face).Se mai poate face un artificiu,inclinand plugul spre stanga...

#136
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Va salut pe toti,cu respect si bineinteles o intrebare am la dvs.Am un plug reversibil mecanic cu doua trupite John Deere-Lanz,model RB 500(asa scrie pe tablita lui cu date tehnice)de prin 1975(aproximativ)L-am folosit pana anul asta dupa un tractor SAME MINITAURO 60,cu rezultate bune.Anul asta cumparand un tractor mai mare(MASSEY FERGUSON 690 de 90 de cai,l-am prins dupa el si surpriza:plugul nu intra in pamant ca dupa cel mic(nu intra la aceeasi adancime,cu cel mic intra in pamant de nu-l mai putea duce:30 de cm,si mai mult)Fara a schimba nici un reglaj,ce-i adevarat,intr-un pamant in general tare,doar in unele locuri mai moale,nu inrta in pamant.Am ascutit cutitele,crezand ca-s tocite(au fost un pic tocite,sunt cam jumate,uzate)si nici o schimbare.Precizez ca in aceeasi parcela,acelasi plug,dupa tractorul mic,intra in pamant(cu cutitele neascutite)mai bine,semnificativ,decat dupa tractorul asta mare;care sa fie problema, va rog, ca principiu,ce nu fac eu bine?Intre timp bineinteles,am incercat o gramada de reglaje(plugul este foarte responsiv la orice reglaj),dar de asta data orice i-am facut,nimic...nici gand sa intre in pamant asa cum o facea inainte.N-am apucat totusi sa mai incerc si alte variante,am zis ca intreb aici.Acu plugul e prins,la tractor in gaura cea mai de jos(asa am arat cu el)iar pe el e doar o gaura de prindere.Ca idee la tractorul asta mare ecartamentul intre roti(daca conteaza)e mai mare ca la cel mic.La asta mare e de 1,95 m(masurat de la exterior la exterior la rotile spate)iar la cel mic e de 1,70 m(masurat tot asa).Ce buba sa aiba,va rog,e din reglaje problema?E faptul ca tractoru asta mare are o pozitie mai inalta si il tine mai sus?(n-as merge pe varianta asta,dar cu argumente sunt deschis la orice parere).Va multumesc anticipat tuturor,o seara buna.Mai mentionez ca am si locuri unde pamantul e mai bun(de cris)uneu poti ara si cu un fier in loc de plug,dar n-am ajuns sa ar acolo inca....deci nu stiu cum ar merge acolo...

Edited by Adi-Arad, 02 November 2018 - 19:51.


#137
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
Salut.  Eu vad 3 posibile cauze care le vad responsabile de problema ta. Masoara distanta de la sol la nucile de prindere cu tirantii lasati la punctul cel mai de jos la ambele tractoare(ma gandesc ca MF sa nu lase asa jos tirantii ca si cel mic). Alta cauza care imi vine in gand sunt ancorele de la tiranti care daca sunt prea stanse si se blocheaza suspenda utilajul la o pozitie mai sus decat pozitia de lucru(am patit de multe ori lucrul acesta), deci verificale sa fie slabe in pozitia de lucru. Ar mai fi pozitia "tirantului" central care teoretic are 4 gauri la prinderea pe tractor si alte gauri pe plug si din cate am vazut conteaza pozitia de prindere mai ales la lucrarile grele, pe tractor ar trebui alese gaurile 1-2 de jos in sus pentru plug.

#138
baitalpaulet1972

baitalpaulet1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.03.2019
Fearele de la keverland se acuta normal  traditional?

#139
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Nu se bat la forjă, daca asta vrei sa stii. Dacă plugul e corect reglat se ascut singure in pămînt. Cînd se uzează se schimba. Dalta se întoarce invers. La două seturi de dalti schimbi si brazdarele( cutite cum le-ai spus)

#140
baitalpaulet1972

baitalpaulet1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.03.2019
Multumesc.

#141
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Am pus un antecutit la plugul de la motocultor, merge sensibil mai bine cu el.
Aduna ceva resturi dar mai mult se aduna pe birsa decit pe cutit.
Una peste alta a fost un lucru pozitiv ca l`am facut.


#142
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Azi am continuat cu aratul, a mers nesperat de bine, reglat cu grija se tine motocultorul cu o mina mai mult pentru a nu te pierde de el.
A mers bine desi pamintul a fost inghetat  superficial, cam 5cm.
Fara cutit era cam aiurea de incercat, nu putea rupe stratul inghetat.

#143
nonu

nonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.08.2007

 Ion_Bumbu, on 24 ianuarie 2020 - 18:02, said:

Am pus un antecutit la plugul de la motocultor, merge sensibil mai bine cu el.
Aduna ceva resturi dar mai mult se aduna pe birsa decit pe cutit.
Una peste alta a fost un lucru pozitiv ca l`am facut.
IMG_1985.JPG
mai vad o contrafixa intre plaz si cormana... cred ca si asta ajuta. eu n-am facut modificari(inca), dar am reusit sa rup un bolt la motocultor din cauza intoarcerii pe loc. doua poze cu reusitele mele.

Attached Files



#144
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Da, se indoaie plazul daca nu pui contrafisa aia, cel putin la mine asa a fost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate