Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motor electric monofazat pentru gospodarie...

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 Tycc, on 07 februarie 2018 - 12:25, said:


Absolut de acord ca motoarele electrice romanesti mai vechi sunt cele mai bune. Foarte fiabile, nu suna, nu vibreaza, nu se incalzesc, numai de bine.
Am unul micut la zdrobitorul de fructe, saracul asa-i de murdar de n-ai idee, dar nu se lasa invins desi este abuzat in fiecare an si de multe ori trebuie ajutat manual la fulia de actionare (mai ales la gutui si piersici)

#56
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Motoarele romanesti nu se incalzesc dar daca e asa murdar cum spui ,o radere cu un lemn iar prinde bine ca totusi trebuie sa se raceasca - altfel nu ar vea ventilator .
Poate acel motorare inca placuta si daca ai posibilitatea sa masori curentul de mers in gol te rog sa-l pui pe forum .

"-curentul absorbit de o faza e 0,79A la mersul in gol
Care este corelatia dintre curentul de mers in gol si curentul nominal?"

#57
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Ieri am făcut măsurători la un motor de 90 Kw ce are curentul nominal de 151 A. In gol lua 65 A.
Poate te ajută cu ceva.

#58
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 Tycc, on 24 februarie 2018 - 12:36, said:

Motoarele romanesti nu se incalzesc dar daca e asa murdar cum spui ,o radere cu un lemn iar prinde bine ca totusi trebuie sa se raceasca - altfel nu ar vea ventilator .
Poate acel motorare inca placuta si daca ai posibilitatea sa masori curentul de mers in gol te rog sa-l pui pe forum
Scuze ca nu ma pricep, cu wattmetru masor curentul? Am un aparat din asta dar nu cred ca arata amperi ci numai wati.

#59
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Watmetrele electronice masoara si curentul si defazajul .
Curentul de faza se masoara cu un ampermetru de ca .
Puterea estimata la motorul meu e de 1,1 ... 2,5kW .
Puterea electrica in ca trifazat al unui motor este  1,73*U*I*cos fi iar cea mecanica e 1,73*U*I*cos fi*randamentul de transformare ; daca curentul masurat in gol e 0,79A atunci curentul nominal e 0,79* (151/65)= 1,83A iar puterea e 1,73*1,83*380*0,8*0,8= 770W ceea ce contrazice aprecierea conform gabaritului .

#60
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Referitor la titlul topicului . Experienta mea poate ajuta un începător  în  agricultură .Eu am un bătător de porumb cu motor asincron cu rotorul în scurtcircuit de 1,5 kw  si 1500 turații , abric si circular cu același tip de motor de 2,2 kw la 3000 rotații  ( asta l-aș vrea de 3 kw  cel puțin ,cu cât  mai mare cu atât  e mai bun , atenție la tipul /diametrul  panzei  ) moara cu ciocanele   cu același  2,2 kw la 3000 , polizor  cu motor de același tip 280w ,1500 rotații .Motorizarea circularului mi s-a părut cel mai greu de realizat combinatia :diametrul/grosime panza circular- motor -raport fulie .

#61
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 corsica, on 24 februarie 2018 - 12:50, said:

Ieri am făcut măsurători la un motor de 90 Kw ce are curentul nominal de 151 A. In gol lua 65 A.
Poate te ajută cu ceva.

Fiind motor relativ mare incadrarea ar fi pe la 750 rpm.
La un motor mic curentul in gol este semnificativ mai mare decit la unu mare.
La fel difera curentul in gol in functie de numarul polilor, cuiti mai multi cu atit mai mare.

#62
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Am masurat curentul pe o faza dar sunt 3 faze .Acel 0,79A vine inmultit cu 3 si rezultatul devine 770*3 = 2310W ceea ce e plauzibil , corespunde puterea cu gabaritul .
Exact o sa stiu daca puterea e cea necesara in momentul probei practice . Din acel moment pot trece la optimizari in functionare .

Edited by Tycc, 04 March 2018 - 15:49.


#63
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Este si nu prea, depinde de puterea motorului si numarul de poli.
Cu cit numarul de poli este mai mare cu atit si curentul in gol.
Este pe undeva aproximativa treaba asta cu masurarea curentului in gol.

#64
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Numarul de poli il stie decat producatorul , crestaturile statorului sunt tot 36 la numar iar rotorul e camasuit deci tot producatorul stie cate bare are . Numarul de poli pot sa-l calculez dupa turatia nominala .
Stiu corelatia dintre turatie si numarul de poli pt un motor asincron la 50Hz :
- 750rpm 8 poli ,1000 rpm 6 poli ,1500 rpm 4 poli si 3000rpm 2 poli . Acestea sunt turatii de referinta ,practic pot diferi dar poti sa-ti dai seama cu ajutorul lor de numarul de poli :de ex un motor care are 2810rpm pe masurate e cu 2 poli .
Un profesionist de motoare (pe partea de proiectare) intr-o scurta discutie zicea ca nu e nimic nou sub soare ,modelele care s-au dovedit cele mai reusite se optimizeaza (adica se adapteaza la noile cerinte tehnice) .
Am retinut faptul ca consusumul e direct proportional cu numarul de poli .

#65
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017
Buna ziua am si eu o intrebare vreau sa cumpar un motor monofazic 4 kw am gasit cv de la micu fermier scri in descriere
4kw
2800 rotati
Curent7,0 A
Si motor monofazat 3kw de la electroprecizia
2800 rotati
Curent 17A care e diferenta la amperajele aste inseamna ca e mai bun asta de 3kw? Astept un raspuns va multumesc si e diferenta si de pret ala de 4kw cat spune ca are e 550 lei si asta romanesc electro precizia de 3kw e 950

Edited by Sorinmassey, 25 March 2018 - 17:11.


#66
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Micul Fermier chinezarie cu bobinaj de aluminiu invelit cu cupru, electroprecizia bobinaj 100% cupru.  Daca vrei sa-l folosesti la treburi mai grele si mai des  as alege cel romanesc. Daca nu o sa il soliciti prea tare merge si chinezescul.

#67
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Electroprecizia 3kW are 3 kW putere mecanica la ax ,ala chinezesc consuma curent 4kW ;in plus cel chinezesc functioneaza putin la aplicati grele /semi cel de Electroprecizia e pe termen lung (lasat mostenire?).
Pt chinezesc trebuie luata in calcul si suma de 300 lei (rebobinarea ,nervi si timpul pierdut nu se pun) .
Aplicatie usoara ar fi un ventilator .In cazul de fata despre ce aplicatie e vorba?

Edited by Tycc, 25 March 2018 - 18:37.


#68
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017
Vreu sal folosesc la moara aceasta

Deci eu am unu chinezesc uite asa scrie pe placuta , oare ce putere are la ax?

Attached Files



#69
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
4kw, scrie pe el.
Avand in vedere ca ia 27A tind sa cred ca acea valoare este aproape de realitate.

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2018 - 19:05.


#70
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Cineva zicea ca unul chinezesc a tinut chiar 2 saci .
Pt aplicatia data , optati pt cel de Electroprecizia care chiar scoate 3kW putere mecanica in regim multiorar si are si clasa de izolatie F .

Edited by Tycc, 25 March 2018 - 19:25.


#71
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017

 PoeOvidiu, on 25 martie 2018 - 19:05, said:

4kw, scrie pe el.
Avand in vedere ca ia 27A tind sa cred ca acea valoare este aproape de realitate.
Si pe alea micu fermier scrie 4kw si ca amperaj curent 7.0A dc cati kw are la ax ala?

#72
Tycc

Tycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2007
Se calculeaza puterea electrica care e U*I*cos fi ;puterea mecanica e puterea electrica * randamentul .
Amperaj nu stiu ce formatie e  decat voltaj .In tehnica se numeste intensitate si se masoara in amperi (A) iar in volti e tensiunea electrica si se masoara in volti (V) .Puterea se masoara in wati si se noteaza cu W .
Curentul de 7A e o informatie falsa ,precum restul motorului . Cateva sute de lei sunt prea multi pt un loz in plic necatigator ... .
Clasa de izolatie e importanta deoarece arata cat tine un motor bobinat pe cupru ;cele chinezesti sunt pe aluminiu cuprat ;statul de cupru find foarte subtire are rol decorativ numai .
Un motor electric are si altceva in afara de bobinaj - statorul de exemplu . Statorul e compus din tole ferosilicioase izolate intre ele ; calitatea aliajului ferosilicios si al lacului izolator este determinant pt randamentul total .
Importanta consumului e importanta deoarece daca din 4kW consumati ajung la ax 2,5kW ,restul de 1,450kW se pierd sub forma de caldura si 0,05kW pe ventilator .
Bobinajul se incalzeste datorita efectului Joule ,statorul datorita curentilor Focault ,lagare datorita frecarii , pierderi in rotor .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate