Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacia LODGY - noua masina de familie a constructorului de la Mioveni

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#19
paul_s

paul_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 20.01.2007
Ba mie numele imi pare ochei, vine de la loja, inspira spatiu si confort, pt un monovolum zic eu ca e ok !

cat despre design, din ce se vede, imi plac stopurile spate ( derivate din mcv care mi-a placut de asemenea ) iar farurile plus modul cum se imbina cu grila fata arata interesant, sunt curios numai cum vor fi integrate pe varianta comerciala.

Edited by paul_s, 14 November 2011 - 21:33.


#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nume de cacat, despre restul nu ma pronunt inca.

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Inca o refolosire a celebrei platforme B0...
Probabil se va vinde bine, la fel ca celelalte.

Numele e ciudat, dar probabil a fost gandit pentru piata din vest. La noi se vand sedanuri si combi...

Aspectul nu impresioneaza, dar ca la celelalte Dacii, pentru succesul ei important va fi pretul.

Edited by Wotan, 15 November 2011 - 00:37.


#22
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Masini destinate nisei pastorilor... ca sa nu zic altfel :D

#23
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ce poate fi mai relevant ca reclama la Sandero pentru...clientii tinta Dacia?

,,Unii oameni traiesc pentru masinile lor.Altii, pur si simplu traiesc'' :)

#24
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

 TheGrudge, on 15th November 2011, 10:40, said:

,,Unii oameni traiesc pentru masinile lor.Altii, pur si simplu traiesc'' :)
... chestie care sintetizeaza foarte bine care-i treaba cu masinile.

Prea des si prea multi (inclusiv aici pe forum) socotesc ca masina e un scop si nu un mijloc /  o unealta (se vede mana marketerilor profesionisti). E evident ca nu te poti duce la discoteca cu Dacia papuc sau la o intalnire de afaceri cu Dacia breack. Insa in cele mai multe din cazuri, masina e o simpla unealta. Si in astfel de cazuri, prea se face caz de o unealta: i se alege culoarea cu mare atentie, i se critica orice element al caroseriei care nu e tocmai estetic (am observat nenumarate cazuri cand masina se alege pe criterii estetice ce tin de caroserie, ignorandu-se interiorul), i se da nume, i se aplica fel de fel de briz-briz-uri care nu o ajuta la functionare (aici m-a amuzat in repetate randuri un coleg de forum din Cluj - ala care punea poze in maieu, daca il tineti minte - care tinea mortis sa faca modificari inutile masinii).

#25
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
au frunzele unde sa cada intre parbriz si capota...cam 2 galeti ...

#26
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
LODGY «GLACE»: CEL MAI NOU VEHICUL Dacia VA ATRAGE ATENȚIA PUBLICULUI

Dacia Lodgy «GLACE» este varianta de competiție a unei noi mașini de familie, ce va fi produsă în serie și care va fi prezentată în martie 2012 la salonul auto de la Geneva. Numele său evocă spațiul interior și universul de familie. Angajată în cele mai nebunești competiții sportive, marca Dacia face odată în plus dovada spiritului său îndrăzneț, surprinzând din nou lumea auto. Pentru prima oară în istoria Trofeului Andros, la linia de start a competiției se va alinia un vehicul derivat dintr-un model de familie.
...
http://www.dacia.ro/...ia-lodgy-glace/

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, mașina va fi produsă în... Maroc.  :dontgetit:

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Mosotti, on 14th November 2011, 21:27, said:

nume imbecil si design cretin. sau nume cretin si design imbecil. anyway, looks like a fucking shit :puke:
io zic ca la cum arata mult mai tare era Dacia TÎRNAȚ

#29
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 djl, on 16th November 2011, 02:15, said:

Apropos, mașina va fi produsă în... Maroc.  :dontgetit:

decizie normala tinind cont ca romanul fuge de break si van...

Edited by H725, 17 November 2011 - 02:38.


#30
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Prima imagine oficiala:
[ http://s5.postimage.org/wbmbk0qtj/dacia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
lol , un fel de Sandero prelungit ca sa zic asa

#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
That shit looks fake.

On-topic: 2005 just called, au sunat sa multumeasca pentru Loganul break. :lol:

#33
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 AlexIP, on 21st November 2011, 00:49, said:

That shit looks fake.

On-topic: 2005 just called, au sunat sa multumeasca pentru Loganul break. :lol:

pt ca:

 H725, on 14th November 2011, 20:53, said:

se iau pozele spion, se adauga elementele de design prezente si pe sania cu motor si se obtine imaginea vanului Dacia...

Edited by H725, 21 November 2011 - 02:46.


#34
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
Dacia Lodgy ajunge in showroom-uri in aprilie 2012, confirma seful gamei Entry a Renault

Dacia Lodgy, al saptelea model din gama Dacia, va fi prezentat in premiera mondiala in martie 2012, la Salonul Auto de la Geneva, iar lansarea comerciala va avea loc imediat dupa, in aprilie, a declarat pentru 0-100.ro directorul gamei Entry a Renault, Eric Pasquier. El este de parere ca Lodgy va fi un succes comercial la fel ca SUV-ul compact Duster, pentru care tintele de vanzari au fost depasite de aproape trei ori decat cele estimate initial.

“A inceput productia de preserie, testam uzina. (…) Productia de serie va demara la sfarsitul lunii februarie, inceput de martie. (…) Vanzarile incep in aprilie”, a spus Padquier catorva jurnalisti romani care sunt prezenti in zilele de 3 si 4 decembrie 2011 in Franta, la Val Thorens, unde varianta de competitie a monovolumului Dacia, denumita Logdy Glace, concureaza in prima etapa a Trofeului Andros – cunoscuta competitie auto pe gheata.
...
“Ideea este sa promovam noul model diferit fata de lansarile normale. Asa am facut si acum doi ani cu Duster, acum este al treilea an in care concuram in Trofeul Andros si ne-am gandit ca este mai interesant sa utilizam noul model decat sa venim iar cu Duster. (…) Este un mod nou de a prezenta masini, facem un mic teasing inainte de a prezenta varianta de serie. Aceasta este ideea Dacia, sa fie un pic diferita”, a explicat Eric Pasquier.

El a adaugat ca Lodgy este un model complementar in gama Dacia, iar Logan MCV va fi pastrat.

Dacia Lodgy va fi produsa in Maroc si doar acolo pentru inceput, nu in Romania, cum se intampla cu celelalte modele ale gamei Dacia. Din Maroc monovolumul Lodgy va fi exportat in principal catre pietele din Europa de Vest, masina fiind creata special pentru acestea.
...
sursa

#35
erreac

erreac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.07.2010
sunt foarte curios cum va fi primita in Romania

in Franta/Germania va avea succes insa in RO sunt inca sceptic.

#36
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 strabun_backup_2, on 15th November 2011, 11:57, said:

Prea des si prea multi (inclusiv aici pe forum) socotesc ca masina e un scop si nu un mijloc /  o unealta (se vede mana marketerilor profesionisti)...

E adevarat si nu prea.
E o chestie culturala ca sa-i zic asa si e mult mai veche.
La tara, unde 90% dintre noi am avut bunici sau strabunici era o mandrie sa ai cai mai frumosi decat ai vecinului sau chiar cel mai frumos cal din sat.
Si un cal mai urat sau care tine capul in jos tragea la fel de bine.
La fel, pe langa caruta de zi cu zi multi aveau si o caruta usoara care era mai de plimbare cu cosul pictat si alte minuni pe ea.
Intamplator am vazut cosul unei carute dintr-astea, fiind singurul lucru mai de valoare din curtea bunicilor care a scapat de confiscarile comunistilor si care a stat tot timpul in pod si chiar pot sa zic ca arata foarte frumos, nu a kitsch.

Cred ca de aici ni se trage cu masinile, de la cal si de la caruta care erau si unelte dar si motiv de mandrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate