Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ocoliti NorAuto Service

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
M-am gandit mai bine si postul care l-am scris aici merita transformat intr-un topic la Coltul Turnatorului.
Macar atat . De platit, le-am platit serviciile mizerabile ,am ingitit in sec la usa cand mi-am dat seama ca m-au pacalit ,la anpc nu i-am reclamat, dar frustarea a ramas .
Am ca dovada "constatarea" facuta de ei si bonul.

   Cu o zi in urma de aventura cu ei am facut revizia. La revizia respectiva cand s-a inlocuit filtrul de motorina, s-a scurs motorina . Nu-i nimic rau in asta . Numai ca a doua zi,ma uit de altceva si vad usor umed pe cutia de viteze ,inclusiv pe burta. Am decis sa fug repede la un service fara sa mai ma gandesc. Era sambata . Unde sa gasesc deschis decat la NorAuto . Mare retea de service-uri .
Merg acolo, se uita "mesterii" pe rampa :
-Domnule trebuie data jos cutia si desfacuta !
- Usor ,usor ca am luat masina de curand, a fost inspectata si era uscat . De atunci nu a fost lovita, nimic. Ia vedeti sa nu fie cumva lichid de servo directie ,le spus eu.
Coboara masina de pe elevator, se uita si imi zic :
- Da domnule lichid servo este . Ia uitati ce manjite sunt conductele ! Trebuiesc inlocuite ca s-au spart !
- Aaa, deci nu este cutia ? Nu trebuie desfacuta !?
-Nuuu ,conductele de servo directie sunt !

Mi-a spus spus ca sa vin in alta zi sa mi le desfaca , ca fiind sambata sunt ocupati. S-a indepartat de langa masina si s-a dus la palm-ul respectiv da noteze si sa printeze constatarea.

Mi-au scos masina afara in parcare,am mers sa platesc si naucit de verdict am spus sa verific si eu atat cat ma pricep.
Am mers cu mana pe conductele respective si am vazut ca duc in pompa de motorina . Le-am frecat intre degete , am mirosit -si stupoare ! Motorina !
Cutia si conductele de motorina erau murdare de motorina de cand s-a schimbat filtrul cu o zi in urma .

Va dati seama ca aia ma puneau sa dau cutia jos si sa o desfac ? Nici nu au verificat daca este valvolina ,motorina sau alt lichid ..
Realizati ca ala imi arata conductele de motorina si imi spunea ca sunt conductele de servo directie ?!! Mai si  spunea ca curg fara sa verifice ce lichid este!
In plus, nici conductele de motorina nu au nimic. Nici vorba sa fie sparte .Erau dau manjite.

Ii consider incompetenti !

Edited by mihai!, 13 November 2011 - 21:00.


#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmihai!, on 13th November 2011, 20:34, said:

Am ca dovada "constatarea"
... ar fi interesant de vazut ce scrie pe hirtia aia.

Edited by adrian_r5, 14 November 2011 - 08:48.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:) peste tot sunt imbecili
stai sa vezi cand confunda motorul diesel cu cel cu benzina...

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In general sunt probleme cu service-urile multi-marca.Poti sa incerci eventual sa te orientezi catre service-uri specializate, bineinteles, nu reprezentante.Eu am avut probleme similare cu mai multe service-uri, la un Fiat Stilo.As fi preferat sa ma trimita acasa decat sa faca teste pe mine..cu banii mei !

#5
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Spune-ne si la ce unitate a Norauto ai mers. Incompetenti sint peste tot, dar sa generalizezi de la un singur "mecanic" la o intreaga retea de service e cale lunga. Spun asta pentru ca intimplator am ajuns pe acolo si sincer mi-a placut ce am vazut: programarea s-a respectat, hala curata, oameni binevoitori si care nu se grabesc, tarife ok. Pentru ca in final s-a dovedit ca problema pentru care am ajuns acolo nu e adevarata, m-au taxat doar pentru verificare.

View Postaeon, on 14th November 2011, 10:29, said:

stai sa vezi cand confunda motorul diesel cu cel cu benzina...

Corect: mie la o reprezentanta au vrut sa imi puna in motorul pe benzina ulei pentru PD VW (injectie mecanica diesel).

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postundesignus, on 15th November 2011, 12:06, said:

Spune-ne si la ce unitate a Norauto ai mers.
NorAuto Militari.

View Postadrian_r5, on 14th November 2011, 08:46, said:

... ar fi interesant de vazut ce scrie pe hirtia aia.
O sa o scanez la servici . Scrie "scurgeri ulei conducte servo directie" sau ceva de gaenul .

Edited by mihai!, 15 November 2011 - 22:42.


#7
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006
Daca si voi le platiti servicile... ce sa va fac. Eu nu le plateam, si daca ma prindeam mai tarziu, plecam inapoi sa-mi recapat banii, si daca faceau gargara... sunam frumos la telefonul de la protectia consumatorului, il au obligat pe undeva, si ii rezolvam eu, pana la urma sunam si la PRO TV, abia asteapta astia un caz mai special sa faca si ei rating. Si faceam asta si pentru 10 RON, u era nevoie de o suma mare sa ma apuce damblaua.

#8
Viki22

Viki22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2013
nu au nevoie de oameni pregatiti costa mult daia nu au calitate

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmihai!, on 15 noiembrie 2011 - 22:41, said:

NorAuto Militari.
O sa o scanez la servici . Scrie "scurgeri ulei conducte servo directie" sau ceva de gaenul .

Pentru ca a fost dezgropat topicul asta dupa 2 ani , revin cu o precizare care, atunci , pentru ca abia  am luat masina nu o stiam .
Servodirectia nici macar nu este hidraulica (cu ulei) , este electrica . Posted Image

Edited by mihai!, 24 November 2013 - 18:27.


#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Lasa, ca asa am fost si eu la o revizie, mi-au schimbat filtrele, lichidele, etc. (VW 1.9 TDI)
Pana sa ajung la service, totul era normal. Cum am plecat de acolo, simteam in volan si nu numai o vibratie suparatoare, care in unele momente, se transforma in furnicaturi.
M-am intors, le-am explicat, la probele lor, intr-adevar au vazut ca am dreptate, si au trecut la bagat ranga pe la bucse, articulatii, sa vada ce e. Rezultatul... trebuie sa schimb suportii la motor, ca au cedat (masina avand in acel moment 4 ani vechime). Costurile pe masura.
Incercam sa analizez in minte manevrele facute la revizie, dar nu imi aduceam aminte niciun soc consistent care sa fi putut rupe suportii. Mi-am zis: "Asta e... nu am bani acum, mai aman". Am plecat si am mers asa vreo doua zile, cand, avand putin timp mi-am zis sa curat putin motorul (nu spalat, doar sters cu carpa si spray). Cand am dat cu carpa pe filtrul de motorina, acela balanganea, mai mai sa zboare din locasul lui.
Am strans colierul metalic care tinea filtrul acolo si gata, mi s-au reparat si suportii la motor si bucsele, au disparut si furnicile din volan.

Attached Files


Edited by bonygy, 25 November 2013 - 09:40.


#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmihai!, on 13 noiembrie 2011 - 20:34, said:

ma uit de altceva si vad usor umed pe cutia de viteze ,inclusiv pe burta.
Ia vedeti sa nu fie cumva lichid de servo directie ,le spus eu.

View Postmihai!, on 24 noiembrie 2013 - 18:12, said:

Servodirectia nici macar nu este hidraulica (cu ulei) , este electrica . [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/roll2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai daca le spuneai ca e electrica ti-ar fi spus ca izolatia la cabluri e imbatrinita si s-a scurs curentu' [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/devilred.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmihai!, on 24 noiembrie 2013 - 18:12, said:

atunci , pentru ca abia  am luat masina nu o stiam .
Servodirectia nici macar nu este hidraulica (cu ulei) , este electrica
Ai luat masina fata sa stii ce fel de servodirectie are ? ce masina e ?

#12
Viki22

Viki22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2013
ce zice patronu  nu am nevoie de mecanici de formula 1 doar de un sef si in rest daia care sa schimbe anvelope si ulei si va mai mirati ca nu merge treaba bine  de unde sa stie astia ce este uleiul de servo patronul (seful) care este macaronar si batut in cap a dat pe toti mecanici care mai stiia ceva si a adus necalificati pe 800 de lei si mai aveti curajul sa va lasati masina pe mina lor

#13
rumby

rumby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.05.2005
Salut.
Am fost pentru o simpla revizie la o Skoda Octavia 1, benzina cu piesele cumparate de la ei (sediul TITAN). Am stat langa masina pe perioada reviziei si am vazut lucrarea.
La schimbarea filtrului de polen, nu au aspirat mizeria inainte sa scoata filtrul vechi a.i. au intrat cateva frunze uscate in aeroterma cand l-au scos. Acest lucru l-am observat dupa ce am plecat si am dat drumul la ventilator si bordul a inceput sa vibreze (s-a dezechilibrat ventilatorul datorita frunzelor). Am rezolvat personal problema in parcare, demontand aeroterma si scotand mizeria din ventilator.
Filtrul de polen comandat de la ei pe baza talonului, a fost cu 5 mm mai inalt (30 mm) si nu a intrat complet in locasul dedicat, capacul nefiind blocat cu ajutorul clemelor. Am revenit dupa ce am incercat eu sa-l potrivesc si am observat ca este imposibil deoarece filrtru original are 25 mm (l-am cautat pe net). Au fost intelegatori si mi l-au inlocuit cu unul potrivit. Montarea am facut-o personal in parcarea norauto cu seful de service langa mine.
Dupa o saptamana am observat ca am scurgeri de ulei sub masina. Am fost inapoi si au gasit scurgere pe la busonul de la baia de ulei. Aceata era strans suficient. Explicatia a fost ca ori busonul este uzat (trebuie schimbat la 2 revizii) sau filetul baii de ulei este mutilat. Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu scurgeri de ulei pana la aceasta revizie si nu mi s-a adus la cunostinta ca acel buson trebuie schimbat. Mi s-a spus ca nu au cum sa recupreze uleiul pt diagnostic (dar daca este nevoie or sa se descurce...). Deoarece pentru o simpla revizie, atat de multe eveniment neprevazute se intampla la Norauto, am preferat sa imi rezolv problema in alta parte...

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am ajuns si eu  la NorAuto Titan acum vreo 6 luni , desi ma temeam de ei datorita comentariilor negative de aici. Pentru ca era Duminica si urma sa plec la un drum lung pe seara, am zis asta e...

Aveam deja piesele (bielete antiruliu si placute frana) asa ca m-au luat in primire rapid. Mi le-au schimbat in aprox. 1h . Mi-a placut faptul ca puteam sa intru in service sau puteam vedea masina pe monitoarele din incinta magazinului desi imaginile nu erau foarte detaliate. Oamenii au fost ok , lucrarea a fost ok, pretul a fost acceptabil (pentru Bucuresti) .........acum ce sa zic, poate am avut mai mult noroc.

Edited by polizei, 12 September 2016 - 12:53.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
La masinile noi pistonasele de la etrieri se elibereaza din computerul masinii, nu fortat manual, ca sa schimbi placutele. Oare baietii cum au procedat ?!

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Rețeaua Norauto s-a închis, a plecat din România, nici site-ul nu le mai merge.

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cand ? Luna trecuta am facut din nou revizia la ei .Daca e asa, mie imi pare rau .Aveau produse cu preturi bunicele si anumite accesorii care nu se gaseau oriunde  ... iar la service-ul din Titan nu am avut probleme.Chiar il recomandam prietenilor.

Edited by polizei, 09 September 2019 - 18:05.


#18
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Zilele trecute s-a închis și cel din Grand arena!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate