Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prezentare proiect pe DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010
Buna ziua,

Trebuie sa fac o prezentare pentru un proiect pe un CD sau DVD care sa poata fi vazuta atat pe PC cat si pe un DVD Player.
Prezentarea cuprinde texte, imagini si videoclipuri (textele se pot converti in imagini, nu-i asa?)
Nu am lucrat niciodata cu un program de creeat Meniuri DVD dar din ce am vazut grafica mi-se pare prea simpla.
As vrea ceva asemanator cu grafica unui website.
Ceva idei???
Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Poti face in Powerpoint si s ail salvezi ca video, iar Nero de ex poate sa ti-l faca in format DVD.
Meniul de la DVD e deja alta mancare de peste.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ori folosesti un soft dedicat cu care realizezi un colaj (Movie Maker este cel mai simplu), ori lucrezi in PPT, salvezi ca jpg si apoi faci colajul.
Exista nenumarate abordari ale acestei situatii, dar toate se invart in jurul unui fisier video, suportat de playerul dat.

#4
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010
Problema este ca trebuie sa fie ceva interactiv.
Spectatorul trebuie sa poata alege de exemplu
- Caracteristicile produsului X
- Video despre utilizarea produsului Y
- Informatii despre firma
- Date de contact
...etc

de asta spuneam ca trebuie o interfata ca a unui website
un film de 30 min care este vizionat  cap-coada nu ma ajuta

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru fiecare optiune din meniu, asa cum spui, trebuie creat un fisier video.

Adica: Prezentarea firmei-un fisier, cate produse prezinti-atatea fisiere, pentru date de contact-alt fisier.

Cand faci DVD-ul, le adaugi in timeline in ordinea in care doresti sa le vizionezi.
Fisierele avand nume diferite, vor fi tratate ca titluri diferite de programul de authoring si se va genera pentru fiecare fisier o optiune de meniu.

Incearca cu Nero Vision. Are, pentru unele versiuni de menu, o grafica mai draguta.
Exista multe programe cu care sa faci authoring, posibilitatile fiecaruia de a personaliza meniurile sunt mai mici sau mai mari, dar ce e important: cele bune NU SUNT GRATIS!

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am folosit cu succes asta http://www.cdmenupro.com/

#7
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
@cornelvideo
Din cauza faptului ca prezentarea trebuie rulata si pe DVD-player-e, nu cred ca te ajuta un soft de tip "autorun-CD/DVD". De exemplu CD/DVD-urile care vin cu revistele de calculatoare nu ruleaza pe DVD-player.
Eu am folosit candva varianta trial a DVDlab si stiu ca acest soft te-ar putea ajuta.

In principiu trebuie sa faci un DVD in care meniurile/submeniurile sunt mai importante decat "main movie/s". Softul respectiv (varianta cea mai ieftina) permite crearea de pana la 250 de meniuri/submeniuri.
Ideea este ca daca faci text sub forma de "main movie", nu vei mai avea un control prea mare asupra prezentarii (ca in PowerPoint). De aceea trebuie sa pui textul sub forma de submeniuri.

De exemplu, daca ai un text cu 20 de caracteristici ale unui produs, nu vei putea pune acest text intr-un singur cadru pentru ca va fi ilizibil. Avand mai multe cadre, va fi nevoie sa ai control asupra lor (next, previous, etc).
Va fi suficient sa faci aceste cadre in fisiere de tip bmp, jpg, png, etc, apoi sa le folosesti in DVDlab ca background pentru meniuri, sau poti sa scrii si sa aranjezi textul direct in soft: creezi un meniu/submeniu, alegi un background, apoi incepi sa scrii/aranjezi textul respectiv.

Din ce-mi aduc eu aminte, daca urmaraesti cateva tutoriale, e foarte usor de invatat. Testeaza intai varianta "trial", altfel softul este destul de scump.
Bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate