Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

cum scap de mirosul neplacut

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 14.09.2007

View PostManowar, on 10th November 2011, 17:31, said:

...asta inseamna ce cred eu ca inseamna?
Ca o data la 3 zile se intalneste cu sapunul?Nu, ti se pare .

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
s-ar putea sa ai un dezechilibru hormonal sau probleme cu ficatul. nu vreau sa te sperii, am avut o colega de birou, dintr-odata am remarcat cu totii ca miroase a transpiratie si inca rau de tot, desi era o tipa curata si ingrijita. peste aproximativ un an a descoperit ca are ficatul plin de tumori, iar peste 3 luni de la aflarea acestui lucru, a plecat dintre cei vii.

pe langa sfaturile pe care le-ai primit legate de igiena zilnica (ras/epilat axila, obligatoriu dus inainte sa pleci la scoala, haine curate, inclusiv schimbarea zilnica a sutienului), folosirea unor deodorante antiperspirante, etc., incearca sa vezi ce anume nu e corect in stilul tau de viata. ce obiceiuri alimentare ai ? ce mananci /bei de obicei intr-o zi ? bei suficienta apa ? ce inaltime si ce greutate ai ? ai probleme cu tenul (acneic, seboreic) si/sau parul (se ingrasa rapid, ai matreata) ? ai un ciclu menstrual regulat ?

uitasem sa-ti precizez ceva important : vezi ca mirosul de transpiratie se imbiba si in geaca/pardesiu/palton sau ce porti tu de obicei. spala-le sau da-le la curatat mai des, pune-le in fiecare seara pe balcon la aerisit.

iar faptul ca te gandesti ca cei din jur te marginalizeaza pentru ca mirosi urat te face sa transpiri si mai mult, e un cerc vicios. ai putea sa le spui colegilor care comenteaza rautacios ca incerci sa rezolvi aceasta problema, ca vei merge la medic sa-ti faci investigatii, pentru ca desi ai o igiena riguroasa, problema persista . nu inteleg de ce nu ai curaj sa vorbesti deschis cu mama ta, ce crezi ca-ti face ?

#21
chio_darkk

chio_darkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2011
Multumesc pentru ajutor. Jur ca nu mai pot, mi groaza sa mai merg la scoala la cum se poarta colegii cu mine din cauza asta :sadwalk:, imi vine sa mor!!. Chiar nu-mi explic cum pot sa miros asa de tare, adica nici corpul meu, nici hainele in care am transpirat nu miros (adica chiar in halul asta, incat toata lumea din jurul meu sa se tina de nas!). Nu pot sa inteleg :mellow:.

#22
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postchio_darkk, on 15th November 2011, 17:15, said:

Multumesc pentru ajutor. Jur ca nu mai pot, mi groaza sa mai merg la scoala la cum se poarta colegii cu mine din cauza asta :sadwalk:, imi vine sa mor!!. Chiar nu-mi explic cum pot sa miros asa de tare, adica nici corpul meu, nici hainele in care am transpirat nu miros (adica chiar in halul asta, incat toata lumea din jurul meu sa se tina de nas!). Nu pot sa inteleg :mellow:.
lasa abureala, faci dus zilnic sau ba ?
apai daca ti-e lene sa te speli, in conditiile in care corpul tau "iti cere", meriti tot ce ti se intampla

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View Postchio_darkk, on 15th November 2011, 17:15, said:

Multumesc pentru ajutor. Jur ca nu mai pot, mi groaza sa mai merg la scoala la cum se poarta colegii cu mine din cauza asta :sadwalk:, imi vine sa mor!!. Chiar nu-mi explic cum pot sa miros asa de tare, adica nici corpul meu, nici hainele in care am transpirat nu miros (adica chiar in halul asta, incat toata lumea din jurul meu sa se tina de nas!). Nu pot sa inteleg :mellow:.

se spune ca, de cele mai multe ori, oamenii nu-si simt propriul miros.

daca iti mai ridica un pic moralul, pot sa-ti spun ca si fratele meu a trecut printr-o perioada similara la pubertate, transpiratia lui mirosea foarte urat, tot timpul eram cu gura pe el sa se spele, sa se schimbe, sa-si dea cu deodorant, dar el spunea foarte mirat ca nu simte mirosul de transpiratie.

vezi ca gasesti pe net (cred) deodorant solid, de fapt un fel de mineral, cica ar fi cel mai bun antiperspirant la ora actuala. si nici nu e daunator ca alte deodorante, care contin parabeni si saruri de aluminiu.

oricum ar fi, nu neglija vizita la medic si neaparat vorbeste cu mama ta. sunt convinsa ca te va intelege si te va ajuta sa treci cu bine peste aceasta perioada nefericita din viata ta.

#24
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostManowar, on 10th November 2011, 17:31, said:

...asta inseamna ce cred eu ca inseamna?
inseamna ca sambata/duminica, cand n-ai presiune la apa calda, inseamna ca fac dus/baie (se poate si mai grav, cand lasa apa in cada si se "spala" unul dupa altul) genul asta de oameni

#25
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Probabil si pustii de la scoala reactioneaza exagerat. Eu imi aduc aminte din generala, o fata prin clasa a VII-a, avea putina mustata, nu cine stie ce insa se exagera cumplit, au terorizat-o pana la inceputul liceului cu chestia asta, deci vreo 2 ani.

#26
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postalex-softpedia, on 15th November 2011, 17:46, said:

Probabil si pustii de la scoala reactioneaza exagerat. Eu imi aduc aminte din generala, o fata prin clasa a VII-a, avea putina mustata, nu cine stie ce insa se exagera cumplit, au terorizat-o pana la inceputul liceului cu chestia asta, deci vreo 2 ani.
nu cred ca reactioneaza exagerat, poate asta e modalitatea de-a face oamenii sa se spele mai des, in conceptia lor. si noi am avut unul de-asta prin liceu si dupa ce ne-am batut joc de el o perioada, a inceput, posibil ca de rusinea fata de noi, sa nu mai puta (atat de tare si uneori chiar deloc)

Edited by red-rose, 15 November 2011 - 17:52.


#27
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Elevii reactioneaza dur, nu exista etica la primate, e pe baza de ce simt, vad, aia exprim in cel mai grosolan mod. Duhoarea se simte si de catre purtator, aici ori e o problema de exagerare din partea copiiilor de la scoala ori e o problema de nesimtire (in ambele sensuri) din partea purtatorului de putoare.

Edited by alex-softpedia, 15 November 2011 - 18:46.


#28
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Hai frate, nu cred ca e cazul ca ar fi nespalata. Daca era nespalata lua atitudine si se baga zilnic la dus, nu statea sa intrebe pe softpedia ce e de facut.
Mai mult ca sigur e o problema hormonala. Se intampla in cazul adolescentilor la pubertate.
Cum s-a mai spus, solutia e sa vorbeasca cu mama ei si sa mearga la doctor.

#29
evil_evil

evil_evil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2011
exista si varianta injectarii cu botox in zona axilara, daca intr-adevar ai probleme. sunt insa destul de scumpe,iar efectul dureaza cateva luni, dupa care trebuie repetate.

#30
tehnicmircea

tehnicmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2014
Bicarbonatul de sodiu e solutia nr.1 pt. miros de transpiratie. La 1 litru de apa se dizolva 1 lingura buna de bicarbonat. Dupa ce te-ai zvantat pui pe palme si frictionezi cu acest lichid zonele care sti  ca-ti fac probleme. Astepti sa te zvinti din nou si te imbraci. Sigur dureaza o zi intreaga chiar si vara ! Garantat , ieftin si sanatos ! Se poate face si mai concentrata aceasta solutie...doar ca va ramane un praf alb cand se usuca. Eu imi dau si pe fata vara - neutralizeaza aciditatea .

#31
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Transpiratia urat mirositoare are, de cele mai multe ori, drept cauza, o substanta rezultata din digestie - trimetilamina (trimethylamine) care, in mod normal, este transformata in intestine in oxid de trimetilamina inodor. Trimetilamina asta miroase foarte urat, a peste sau a amoniac. Cand este in exces, miros urat transpiratia, urina, fecalele, respiratia, vaginul. Si poate fi in exces din multe cauze: hormonale (mai ales la femei, inaintea si in timpul menstruatiei), datorita stresului fizic si psihic, consumului de alimente de origine animala care contin colina - oua, lapte, carne rosie, consumul de alimente vegetale din familia verzei: varza, conopida, brocoli si alte vegetale: usturoi, ceapa, consumului de cafea, de peste si de fructe de mare. Iar remediile sunt extrem de simple si nu se afla in exteriorul corpului cu deodorante pline de aluminiu si nici in a elimina din alimentatie grupe intregi de alimente. Remediile vizeaza intestinele ca de acolo vine problema. Si din aceasta cauza, mersul des la toaleta ajuta. Pentru ca nu stagneaza trimetilamina in intestine ca sa fie eliminata prin alte cai. Cel mai eficient remediu sunt capsulele cu clorofila care oxideaza trimetilamina in exces facand-o inodora. Un alt remediu sunt capsulele cu carbune care absorb trimetilamina si vitamina B2-riboflavina care stimuleaza enzima care oxideaza trimetilamina.

Exista si o dereglare genetica care provoaca mirosul urat al corpului care se manifesta printr-o insuficienta a acelei enzime care transforma trimetilamina rau mirositoare in oxid de trimetilamina fara miros. Cica e rara. Eu cred ca e doar prost sau gresit diagnosticata, prin insasi natura dereglarii. Oamenii au o retinere in a verifica de ce miros urat. Mai degraba cred ca e vina lor ca nu au facut 5 dusuri in loc de 4 sau nu au folosit peria de sarma in loc de buretele de baie. Cred ca in Romania nici mediciii nu stiu ca exista aceasta dereglare sau/si sindromul mirosului de peste, cum se numeste dereglarea respectiva. In exterior este si o analiza de detectare a trimetilaminei in urina. In toate cazurile in care trimetilamina este in exces in corp ca urmare oricaror dereglari, ea poate fi indepartata asa cum am scris mai sus.

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://vegis-static6.while1.ro/images/products/img1/9195/normal/alaun-deodorant-piatra-de-alaun-120gr-31922.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Deodorant cu Piatra De Alaun este recomandat: https://vegis.ro/pen...de-alaun-120gr/

Edited by xmanyacs77, 18 August 2016 - 19:37.


#33
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Da, foarte dragut. Nu mai folositi deodorantele cu aluminiu, folositi piatra de alaun care este un sulfat natural de potasiu si aluminiu. Aluminiul natural e mai sanatos decat aluminiul industrial!!! E bio! Posted Image

Si mai si mint oamenii, scriind chiar pe ambalaj ca e fara aluminiu. Ca suntem toti habarnisti in ale chimiei.Posted Image

#34
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostSorof, on 18 august 2016 - 13:06, said:

Transpiratia urat mirositoare are, de cele mai multe ori, drept cauza, o substanta rezultata din digestie - trimetilamina (trimethylamine) care, in mod normal, este transformata in intestine in oxid de trimetilamina inodor. Trimetilamina asta miroase foarte urat, a peste sau a amoniac. Cand este in exces, miros urat transpiratia, urina, fecalele, respiratia, vaginul. Si poate fi in exces din multe cauze: hormonale (mai ales la femei, inaintea si in timpul menstruatiei), datorita stresului fizic si psihic, consumului de alimente de origine animala care contin colina - oua, lapte, carne rosie, consumul de alimente vegetale din familia verzei: varza, conopida, brocoli si alte vegetale: usturoi, ceapa, consumului de cafea, de peste si de fructe de mare. Iar remediile sunt extrem de simple si nu se afla in exteriorul corpului cu deodorante pline de aluminiu si nici in a elimina din alimentatie grupe intregi de alimente. Remediile vizeaza intestinele ca de acolo vine problema. Si din aceasta cauza, mersul des la toaleta ajuta. Pentru ca nu stagneaza trimetilamina in intestine ca sa fie eliminata prin alte cai. Cel mai eficient remediu sunt capsulele cu clorofila care oxideaza trimetilamina in exces facand-o inodora. Un alt remediu sunt capsulele cu carbune care absorb trimetilamina si vitamina B2-riboflavina care stimuleaza enzima care oxideaza trimetilamina.

Exista si o dereglare genetica care provoaca mirosul urat al corpului care se manifesta printr-o insuficienta a acelei enzime care transforma trimetilamina rau mirositoare in oxid de trimetilamina fara miros. Cica e rara. Eu cred ca e doar prost sau gresit diagnosticata, prin insasi natura dereglarii. Oamenii au o retinere in a verifica de ce miros urat. Mai degraba cred ca e vina lor ca nu au facut 5 dusuri in loc de 4 sau nu au folosit peria de sarma in loc de buretele de baie. Cred ca in Romania nici mediciii nu stiu ca exista aceasta dereglare sau/si sindromul mirosului de peste, cum se numeste dereglarea respectiva. In exterior este si o analiza de detectare a trimetilaminei in urina. In toate cazurile in care trimetilamina este in exces in corp ca urmare oricaror dereglari, ea poate fi indepartata asa cum am scris mai sus.

De unde stii toate astea? As fi si eu interesata fiinca eu am alta problema. Am renuntat la carne si imi pocnesc incheieturile. Genunchiul drept pocneste tare si coloana simt ca mai putin si se rupe. Manac oua si telemea. Dar e posibil sa ard proteine in loc de carbohidrati pt energie? In viitor vreau sa renunt si la oua si telemea. Acuma nici forta nu mai am ca pe vremea cand mancam carne. As vrea sa citesc ce ai citit si tu de cunosti reactiile organismului la anumite alimente si combinatii de alimente.
Oua si telemea manc pe langa foarte multe legume si fructe, nu mananc doar oua si telemea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate