Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Edgar Allan Poe

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Nu tin minte exact unde am citit de Edgar Alan Poe si scrierile dansului - romantism caracteristic perioadei imbinat uneori cu horror, alteori cu SF si alteori cu genul "detectiv..." http://en.wikipedia....Edgar_Allan_Poe.

Cautand in biblioteca personala mostenita de la parinti am gasit "Edgar Allan Poe, Scrieri alese", doua volume cu coperti cartonate, publicate in 1963" si cumparate de ai mei de la un anticariat.

Fiind un cititor rabdator, am avut placerea sa descopar in E.A.P. un scriitor "romantic" cu scrieri deosebite in genul horror, anticipatie, politienesc....care imi plac.

- Personajul Hans Phall...este un exemplu de explorator in Luna...SF...dar E.A.P. face exces de cunostinte tehnice si biologice in povestire...asa cum erau pe atunci.

- Personajul inteligent, gen detectiv amator care locuieste in aceasi casa cu povestitorul, Auguste Dupin din "Crimele din Rue Morgue" sau "Misterul Mariei Roget" au fost punctul de inspiratie al lui sir Conan Doyle in crearea personajului Sherlock Holmes: "Sir Arthur Conan Doyle said, "Each [of Poe's detective stories] is a root from which a whole literature has developed..."

Citind toate cele din volumul 1 nu pot sa remarc cultura generala a lui EAP la nivel de latini, greci (vechi)  dar si cunostintele dansului de fizica, chimie si medicina....

Va recomand sa-l cititi...

Edited by gabicen, 09 November 2011 - 00:14.


#2
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Atunci permite-mi să-ți recomand HP Lovecraft aici. Cam ce-a fost Poe pt secolul 19 a fost Lovecraft pt secolul 20. Poți începe cu The Call of The Cthulhu.

Stephen King: "Lovecraft is undeniably the best horror writer of all times".

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMaxDemian, on 9th November 2011, 01:43, said:

Atunci permite-mi să-ți recomand HP Lovecraft aici. Cam ce-a fost Poe pt secolul 19 a fost Lovecraft pt secolul 20. Poți începe cu The Call of The Cthulhu.

HP L. a fost tradus si tiparit in RO?
Cunosc ceva engleza dar nu la nivelul de a citi un/o scriitor/carte.

#4
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
A fost tradus la editura Leda, aici. Sunt doar cateva povestiri, si nu cunosc calitatea traducerii.

#5
DumitruAdelin

DumitruAdelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2012
Hans Phall nu prea m-a incantat..In schimb The Fall of the House of Usher e geniala - am citit-o si in romana si in engleza , in editii mai vechi
Multi autori s-au inspirat din Poe, vezi si poeziile lui Bacovia

#6
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
[ http://i61.tinypic.com/22m9g9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Merita o adaugire
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eUL4WUOcW2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
Mi-a placut foarte mult "Inima care isi spune taina" si "Povestea casei Usher".

#9
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Se numea „Prăbușirea casei Usher”, dar mă rog, e posibil să fi apărut și sub altă traducere.

Mi-a plăcut în mod deosebit epigraful din Metzengerstein: „Pestis eram vivus, moriens tua mors ero” -- „Cât am fost viu am fost ciumă - murind voi fi moartea ta”. În original, sentința i-a aparținut lui Martin Luther și i-a fost adresată Papei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate