Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Preferați ceai sau cafea ? De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nikushoru

nikushoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2010
Bună, am o întrebare, mai mult sondaj : Preferați ceai sau cafea ? Da că preferați cafea cu ce scop ?

#2
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Ceai (verde).
Cafeaua ma agita, beau cam 2 pe luna.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cafea in fiecare dimineata si ceai cand sunt racit

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Cafea în fiecare dimineață, ceai negru în fiecare seară.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mãi ce ați fãcut, același subiect clonat !

Sã le unifice un administrator.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mda, un topic nu era suficient.
E stupid pusa problema oricum avand in vedere ca de obicei cele doua lichide magice se folosesc in moduri diferite. Si ca sunt sute de tipuri de plante din care se face ceai. Si daca ne referim strict la planta de ceai, tot avem mai multe optiuni. Ce-ar trebui sa dezvaluie "sondajul"? Urmeaza o reclama? :P

Eu beau si una si alta, o cafea dimineata - din obisnuita si pentru ca imi place, in rest ceai de toate felurile (alb, verde, negru dar si din/cu alte plante) tot pentru ca-mi place. Si apa.

#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Both.

#8
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postnikushoru, on 8th November 2011, 18:28, said:

Bună, am o întrebare, mai mult sondaj : Preferați ceai sau cafea ? Da că preferați cafea cu ce scop ?

Vinul.

View PostDev, on 8th November 2011, 19:24, said:

Si apa.

Pentru ca-ti place, sper.

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostCharger, on 8th November 2011, 19:17, said:

Pentru ca-ti place, sper.
Aproape intotdeauna.
Vinul mi s-a parut subiect de alt topic :rolleyes:

#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
De d-aia, ceai. In zilele de autodistrugere, bag cafea, cel putin asa consider eu.

#11
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Ceai, cafea ft rar (vara, ca frappe doar de dragul spumei). Daca vreau cofeina beau ceai englezesc (negru, cu lapte) sau verde.

Ca preferinta generala aleg ceaiurile de iasomie, menta de maroc, fructe de padure (doar daca e Lipton - chestiune de gust), ceai de tei, de ghimbir, de mustel, de mere, rooibos.

#12
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Ne incurca rau limba romana de data asta, fiindca zicem ceai si la infuzia din frunze ale plantei cu acelasi nume si la infuzii/decocturi din orice alte plante. In alte limbi se face o distictie clara intre unele si altele. Sigur, sigur, o sa intrebe cineva cum se numesc amestecurile de ceai cu alte plante  :boredlook: .

Ca sa si raspund la intrebare, imi plac si ceaiurile si cafeaua (desi nici cafeaua nu e una singura, insa provenind din acelasi gen de plante hai sa zicem cafea, nu cafele), au gusturi f diferite, se combina bine cu diverse alimente si au si efecte diferite - unele contin cofeina/teina pe cind altele deloc, unele sint aromate, unele au efecte medicinale dovedite samd.

Care era scopul intrebarii? Poate ca a lipsit la recentul recensamint si cineva s-a gindit sa dea o mina de ajutor Institutului de statistica  :harhar:

#13
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAprilia, on 12th November 2011, 23:31, said:

Ne incurca rau limba romana de data asta, fiindca zicem ceai si la infuzia din frunze ale plantei cu acelasi nume si la infuzii/decocturi din orice alte plante. In alte limbi se face o distictie clara intre unele si altele. Sigur, sigur, o sa intrebe cineva cum se numesc amestecurile de ceai cu alte plante  :boredlook: .
Limba română a preluat cuvântul "ceai" din rusă (limbă care nu face nici ea distincția - "чай" e universal). Bunicul meu, care a crescut prin Bucovina (cea din Ucraina de azi), când era copil nici nu-și imagina că se poate face infuzie din altă plantă decât din camelia sinensis (planta de ceai), iar ceea ce bea era ceai negru. Mai târziu, când s-a mutat în "regat", a început să numească ceaiul negru "ceai rusesc". Nu știu cum a fost prin alte părți ale țării, dar tind să cred că avem o istorie foarte săracă în privința ceaiului, iar până acum câteva zeci de ani nu cred că se consuma decât "ceai rusesc".

Edited by Rabbit, 16 November 2011 - 01:03.


#14
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Ambele. :D

Ceai beau zilnic, cel putin doua cani. Iar cafea ocazional, cand mi-e pofta, oricum, desi e mult de cand nu mai sunt copil, tot mi se pare ca mirosul ei e mai grozav decat gustul. Intotdeauna o fac cu frisca si lapte. Si un ingredient in plus care o face foarte gustoasa, un sfert de lingurita de visinata. :bigwhitegrin:

Daca ar fi dupa mine as bea doar un singur fel de ceai, cel de menta. Il ador. Si nu cumpar de la Plafar,  merg si adun de pe coclaurile dealurilor si muntilor de prin zona mea. Plus ca mi-am facut niste pile la tara de unde ma aprovizionez daca nu gasesc eu sau iau in plus.

Mai beau insa si de chimin, tei, cimbrisor, maces. Ultimele doua plante de asemenea le culeg, le las la uscat si abia apoi le folosesc.

Cateodata cumpar de la libraria Carturesti fiindca ma-ndeamna continutul insa am ramas totusi la ceaiurile traditionale.

Edited by roua, 16 November 2011 - 01:31.


#15
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postroua, on 16th November 2011, 01:30, said:

Daca ar fi dupa mine as bea doar un singur fel de ceai, cel de menta. Il ador. Si nu cumpar de la Plafar,  merg si adun de pe coclaurile dealurilor si muntilor de prin zona mea.
Găsești peppermint (aroma din Orbit albastru) sau spearmint (din Orbit verde)?

#16
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostRabbit, on 16th November 2011, 01:41, said:

Găsești peppermint (aroma din Orbit albastru) sau spearmint (din Orbit verde)?

Nu-nteleg.

Ce gasesc eu e menta care creste pe langa paraiase sau in gradinile oamenilor. Alea-s pilele. :D

Iar asta pentru ca-s Apusenii aproape. Nu-i ca cea de la Plafar nici intr-o 1000 de ani.

Edited by roua, 16 November 2011 - 01:47.


#17
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Există două varietăți uzuale de mentă: peppermint (mentha piperita, numită popular izmă, identificată în gume/bomboane prin culoarea albastră) și spearmint (mentha spicata, mentă sălbatică, identificată prin verde). Pentru mine e ca și cum ar fi două plante distincte pentru că aromele sunt foarte diferite. Pe coclaurile pe care am fost eu nu am găsit decât mentă sălbatică și eram curios unde și dacă pot găsi în libertate peppermint.

Ceaiurile din comerț sunt de obicei o combinație a celor două și de asta nu prea îmi plac.

Edited by Rabbit, 16 November 2011 - 02:10.


#18
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostRabbit, on 16th November 2011, 02:07, said:

Există două varietăți uzuale de mentă: peppermint (mentha piperita, numită popular izmă, identificată în gume/bomboane prin culoarea albastră) și spearmint (mentha spicata, mentă sălbatică, identificată prin verde). Pentru mine e ca și cum ar fi două plante distincte pentru că aromele sunt foarte diferite. Pe coclaurile pe care am fost eu nu am găsit decât mentă sălbatică și eram curios unde și dacă pot găsi în libertate peppermint.

Ceaiurile din comerț sunt de obicei o combinație a celor două și de asta nu prea îmi plac.

Ceea ce gasesc eu e cea verde. N-as putea sa-ti spun daca ai putea gasi sau nu peppermint.

Cea verde uscata fiind dupa ce-ai cules-o are o aroma persistenta si un gust extraordinar. Cu putina miere e delicios ceaiul.

Edited by roua, 16 November 2011 - 12:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate