Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Magneziu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Mi-am luat Magne B6 drajeuri si pe prospect scrie ca trebuie sa iau 6-8 pastile pe zi , ceea ce mie mi se pare cam mult. Am toate simptomele carentei de magneziu si as dori sa stiu si care e faza cu "reglarea magneziemiei". Adica fac tratamentul asta cu drajeuri si mi se regleaza magneziul in corp nefiind necesar sa mai suplimentez in continuare cu magneziu ? Sau trebuie sa iau mai mult timp ? Ultima intrebare , corpul o sa-mi asimileze magneziul din Magne B6 , ca am citit ca se asimileaza in sistem destul de greu.

Cand fumam si consumam alcool saptamanal in cantitati industriale , dormeam putin aveam tahicardie paroxistica , imi bateau muschii involuntar, stari de anxietate , stress , atacuri de panica ( rezolvate partial cu terapie congnitiva ), tulburari de somn etc.

#2
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Daca spui ca ai avut probleme cu inima, eu zic ca inainte sa iei orice supliment sa consulti un cardiolog sau medicul de familie, nu sa intrebi aici.

#3
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 Alex-AR, on 8th November 2011, 14:23, said:

Daca spui ca ai avut probleme cu inima, eu zic ca inainte sa iei orice supliment sa consulti un cardiolog sau medicul de familie, nu sa intrebi aici.


Am fost la cardiolog, nu am nimic, doar ma suprasolicit. Multumesc pentru ingrijorarea pe care o arati. Raspunsul tau e un raspuns ? sau trebuie sa ma duc la cardiolog sa-l intreb de niste amarate de pastile de magneziu ?

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pentru inceput poti sa iei linistit doza din prospect.
Dozele trecute in prospecte sunt corecte, uneori in caz de carenta severa se poate lua chiar mai mult.
Este greu de zis daca dupa tratament vei mai avea sau nu nevoie de magneziu suplimentar.
Daca mananaci sanatos si diversificat nu ar trebui sa iti faci griji in principiu.
Dar cum aproape nimeni nu mai face asta azi, suplimentele de vitamine / minerale sunt binevenite.

#5
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 onlyone, on 8th November 2011, 15:30, said:

Pentru inceput poti sa iei linistit doza din prospect.
Dozele trecute in prospecte sunt corecte, uneori in caz de carenta severa se poate lua chiar mai mult.
Este greu de zis daca dupa tratament vei mai avea sau nu nevoie de magneziu suplimentar.
Daca mananaci sanatos si diversificat nu ar trebui sa iti faci griji in principiu.
Dar cum aproape nimeni nu mai face asta azi, suplimentele de vitamine / minerale sunt binevenite.

Multumesc, principala mea nedumerire era vis-a-vis de dozaj , dar peste tot scrie ca zilnic intre 6 si 8 pastile. Este ok atunci si ma simt lamurit.
Inca o intrebare . Daca am calciu prea mult imi creez cumva carenta de magneziu ?

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Exact acelasi lucru ia si mama de vreo doua zile, in timpul mesei scrie parca sa le iei, ea le ia dupa masa, 2 dimineata, 2 la pranz, 2 seara, ia 6 nu 8.

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 AnoXys, on 8th November 2011, 22:23, said:

Inca o intrebare . Daca am calciu prea mult imi creez cumva carenta de magneziu ?
Reformuleaza.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Se merge la medicul de familie, se da trimitere pt. analize de sange, se revine cu rezultatul la medicul de familie, se obtine reteta cu produs si dozaj optim.
Tratamentele dupa ureche ori nu dau rezultatul scontat ori provoaca altele (gen exces de vitamina D3 => pietre la rinichi).

Edited by shiva, 10 November 2011 - 09:43.


#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Hai ca nu-i chiar asa de grav, mai ales la cei cu lipsa de calciu si magneziu. Probleme pot aparea in cazul vitaminelor liposolubile, intr-adevar.
Reteta cu dozaj optim...
:lol:
Medicii din ziua de azi nu recomanda veci antibiograma sau administrare de antibiotic cu antimicotic, dapoi dozaj optim.
Si e chiar greu de facut asa ceva, dozajul optim se afla masurand concentratia de substanta activa din sange, daca e pana acolo.

#10
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Eu am fost diagnosticat mai demult cu "nisip" la rinichi ( nu doresc la nimeni prin ce am trecut pana am eliminat nisipul si pietricica ).Pentru mine ca novice, excesul de calciu tinde spre piatra la rinichi. Nu "am reusit" niciodata sa-mi rup nici un os , sunt foarte rezistente si am citit undeva ca excesul de calciu este echivalent cu , carenta de magneziu.

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
http://www.romedic.r...med/articol/456
Un studiu foarte interesant, fa-ti timp si citeste-l.

#12
nutyca

nutyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.07.2011
Si mai grav este ca se depune unde nu terbuie ,tratezi  una si apare alte probleme mai grave ......Spun din propria experienta ,am luat calciu ,magneziu ,zinc ,la recomandarea medicului si la citeva luni am descoperit ca era depus la inima ,rinichi si nu la oase ,deci......mare grija !

#13
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 oaspetele, on 11th November 2011, 17:41, said:

http://www.romedic.r...med/articol/456
Un studiu foarte interesant, fa-ti timp si citeste-l.

Foarte interesant studiul. Am invatat multe despre asimilarea substantelor in si rolul lor in metabolismul uman.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate