Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Paypal disputa returnare!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
XtremeLnd

XtremeLnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.10.2009
Salut,


Am si o nelamurire, detin un joc gen world of warcraft ! , am o pagina de donatii cu termeni si conditii pe care trebuie cititi inainte de continuare ! , un utilizator care a cumparat de mai multe ori ..., a primit suspendare pentru cateva luni deoarece a facut abuz in joc ! , a zis ca o sa vorbeasca cu cei de la paypal sa isi ia banii inapoi  este posibil asa ceva?adica stiu ca poti sa iei banii inapoi dar in cazul lui se poate? din moment ce in termeni spune ca o face pe propria rasundere si nu este obligat sa o faca + ca a platit pentru niste servicii pe care le-a primit!


Multumesc,

#2
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
sunt sanse destul de mari ca paypal sa-i returneze banii iar tu sa ramai cu buza umflata

Edited by fiber-net, 07 November 2011 - 17:16.


#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
o sa deskida disputa trebuie sa ai dovezi clare ce a gresit si incalcat,pp doar mediaza problema la ineput dar daca esti cooperant si ai dovezi stai linistit

Edited by botelucian, 07 November 2011 - 17:19.


#4
XtremeLnd

XtremeLnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.10.2009
ce aiurea..si nici nu inteleg de ce..

#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cati bani ti-a dat?

#6
XtremeLnd

XtremeLnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.10.2009
nu este vorba de suma ..poti vorbi in general!

#7
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Cumparatorul respectiv are dreptul de a deschide o disputa in cazul in care este nemultumit de serviciile oferite de vanzator. Numai ca, atat vanzatorul, cat si cumparatorul trebuie sa aduca dovezi in acest sens ca a facut nasoale in timpul jocului. Daca nu va intelegeti, la sfarsit va decide PayPal cine are intr-adevar dreptate.

Eu ma intreb cum dovedesti ca respectivul a abuzat de termenii si conditiile jocului respectiv? Ai un server in care sunt stocate informatii privind activitatea utilizatorului in timpul jocului?

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Daca in regulamentul jocului tau e prevazuta sanctionarea cu suspendarea contului pentru abuz, atunci stai fara griji.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este mai complicat. In primul rind depinde care paypal ca in functie de tara au reglementari vag diferite.
In general paypal nu ofera refund la bunurile "virtuale" (mai ales pentru ca e foarte greu de dovedit ceva, fata de situatiile in care e ceva de trimis unde poti avea tracking number de la transportator, chitanta de primire, etc).
Pe de alta parte cumparatorul poate face chargeback pe instrumentul de plata folosit ca sa plateasca paypal-ului (direct debit, credit card) si atunci e posibil sa decida sa-ti ia banii inapoi ca nu a fost o plata buna. Dar e putin probabil.
Cit timp a trecut de la plata?

#10
XtremeLnd

XtremeLnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.10.2009
"Cumparatorul respectiv are dreptul de a deschide o disputa in cazul in care este nemultumit de serviciile oferite de vanzator. Numai ca, atat vanzatorul, cat si cumparatorul trebuie sa aduca dovezi in acest sens ca a facut nasoale in timpul jocului. Daca nu va intelegeti, la sfarsit va decide PayPal cine are intr-adevar dreptate.

Eu ma intreb cum dovedesti ca respectivul a abuzat de termenii si conditiile jocului respectiv? Ai un server in care sunt stocate informatii privind activitatea utilizatorului in timpul jocului?"


Da ,detin toata activitatea utilizatorilor si tot ce vorbesc/fac!
Deasemenea a donat de mai multe ori nu numai o data!

Edited by XtremeLnd, 07 November 2011 - 18:04.


#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca deschide o disputa in Paypal (nu chargeback la banca), paypal iti va pune pe hold suma respectiva (se scad din cont) pana la solutionare. Pentru solutionare, vei fi pus sa bifezi una dintre aceste 3 optiuni: (scriu din memorie)

a ) I have refunded the payment
b ) I didn't ship the product/service and I will refund the payment
c ) I shipped the product/service

Si de aici se continua. Habar n-am care-s pasii urmatori pentru ce vrei tu sa alegi ( c ), eu intotdeauna am ales b ) unde pasul urmator este refund al banilor pusi pe hold si inchiderea automata a disputei.

Cu chargeback la banca nu mai exista atatea optiuni, s-au dus fara drept de apel si mai platesti si o amenda la paypal.

Edited by don_dannielo, 07 November 2011 - 18:36.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Please note that some purchases such as vehicles in the Motors category, intangible items, capital equipment in the Business & Industrial category, and Real Estate aren't eligible for PayPal Purchase Protection.

#13
XtremeLnd

XtremeLnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.10.2009
Din ce a spus f300 si ii multumesc pentru raspuns! reiese ca nu poate sa faca nimica in aceasta situatie!

DAR , exista un dar , cum le povestesc celor de la paypal ca am dreptat?in legatura cu asta

Multumesc

Edited by XtremeLnd, 07 November 2011 - 21:06.


#14
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postf300, on 7th November 2011, 19:13, said:

Please note that some purchases such as vehicles in the Motors category, intangible items, capital equipment in the Business & Industrial category, and Real Estate aren't eligible for PayPal Purchase Protection.
Chiar daca scrie asta, eu cred ca respectivul cumparator tot poate deschide o disputa. Insa, daca e putin mai iestet poate sari peste PayPal si cere ajutor bancii in solutinoarea problemei. Dar, de asemenea, inainte de a trece efectiv la etapele de chargeback banca ii va cere detalii privind problema mentionata de el.

don_dannielo: Nu i se va returna automat suma de bani, chiar daca efectuat un chargeback. Trebuie sa treaca prin niste etape, una dintre ele fiind si contactare de catre PayPal a vanzatorului, si apoi i se va cere sa explice ce s-a intamplat.

#15
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007
Daca e vorba de donatie, stai linistit.

Seteaza ca de acum toti sa iti trimita banii sub forma de 'gift'. Astfel, nimeni nu va mai putea face dispute pe vreo tranzactie.

#16
cris2012

cris2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2012
Buna ziua, am mare nevoie de un sfat.
Am cumparat de pe ebay(impropriu spus) deoarece cand vanzatorul a postat produsul nu aveam suficienti bani pe card,ea mi-a rezervat(adica a scos-o din vanzare) si mi-a tr. un ordin de plata direct in paypal. Am platit dupa weekend 170euro ,pe 07.05.2012.I-am tr. email daca mi-a pus coletul si sa-mi dea nr. de urmarire,si ma tot amana.
In plus pe data de 9 a pus din nou in vanzare produsul.Am intrebat-o ce se intampla,ca-i deschid disputa, si-a cerut scuze pt. eroare si a retras rochia.
Am sunat la banca, mi-au tr. formular pt.refuz de plata.Vreau sa-l completez .Procedez corect?

#17
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
De ce te incurci cu banca in loc sa deschizi disputa pe PayPal?

#18
cris2012

cris2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2012
Buna ziua, pentru ca sper sa am mai multe sanse sa-mi recuperez banii prin chargeback.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate