Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cheltuieli permise in cadrul firmei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bitshok

bitshok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2011
Buna!
Ca antreprenor la inceput de drum am foarte multe nelamuriri, neavand un background economic ci doar unul pe domeniul pe care activez nu inteleg prea bine cum functioneaza o societate.
Detin un SRL cu asociat unic si fara angajati, acum imi dau seama ca nimeni nu imi poate spune sau nu imi va spune cum sa fac bani in cadrul firmei, asta e la latitudinea noastra, dar as vrea sa ma ajutati cand vine vorba de cum sa cheltui in cadrul firmei.
Ce am voie sa cumpar in cadrul firmei si cum, am nevoie de chitanta, bon fiscal, factura ? Spre exemplu pot sa folosesc banii firmei sa cumpar de mancare ( ca doar atunci cand muncesc mai am nevoie si de mancare ) sau cafea, apa? Pot sa iau bonul de la restaurant sa il duc la contabil sa il treaca la cheltuieli pe firma? Sau pot sa imi fac un abonament la sala? Ce am voie sa cumpar, presupun ca este o limita, ca nu as putea cumpara chiar tot ce imi trece mie prin cap.
Imi cer scuze daca intrebarea mea pare banala, dar sunt sigur ca stiti ca nu s-a nascut nimeni care sa le stie pe toate.
Apreciez orice raspuns care ma poate ajuta!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Codul fiscal, ART. 21: http://static.anaf.r...m#_Toc304299669
Intreaba contabilul si te lamureste.

Edited by neagu_laurentiu, 07 November 2011 - 17:01.


#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Este foarte simplu, in fapt. Orice cheltuiala trebuie sa fie facuta in scopul obtinerii de venituri si trebuie justificata cu acte. Exemplu: Daca ai un salon de coafura, un uscator de par este deductibil. Daca ai o firma de software, nu.

Legat de cheltuielile personale, stiu ca este ciudat ca o salopeta pentru un muncitor este deductibila, dar un costum de haine pentru director, nu.

Cheltuielile cu protocolul se accepta pana in 2% din profit.

#4
contabilul12

contabilul12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2011
bitshok nu este nici o rusine ca intrebi, toti avem lucruri de invatat
raspunsul este: codul fiscal, ART. 21 Cheltuieli, http://static.anaf.r...m#_Toc304299669
cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare

Daca ai nevoie de ajutor contabil iti pot sta la dispozitie, vezi promotia mea de aici: [url="iau bani de la membri "[/url]

Edited by morogan, 08 November 2011 - 20:11.


#5
bitshok

bitshok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2011
va multumesc tuturor pentru raspuns

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTLGsoft, on 7th November 2011, 21:39, said:

....Orice cheltuiala trebuie sa fie facuta in scopul obtinerii de venituri si trebuie justificata cu acte. Exemplu: Daca ai un salon de coafura, un uscator de par este deductibil. Daca ai o firma de software, nu.........

o observatie: cheltuielile la care te referi tu sunt cele deductibile. nu te opreste nimeni sa cumperi un uscator de par pentru firma de software, dar nefiind o cheltuiala deductibila o sa platesti impozit.

#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Pe profit, pe dividende, TVA. Adica tot. Adica e ca si cum o iei pe PF. Iar daca o deduci totusi, la control iti ia si taxele inapoi dar si penalitati de intarziere.

Edited by Astor, 10 November 2011 - 18:38.


#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Iar abonamentul la sala, mancarea pe care o mananci ca sa lucrezi sa functioneze firma si celelalte cheltuieli personale se presupune ca le faci din salariu.
Te angajezi la firma frumos, iti iei salariu - iar din suma respectiva dai in jur de 50% impozit :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate