Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Linux Mint 12 (Lisa)

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#37
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
~20 noiembrie '11

#38
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Versiunea 12 nu e LTS.
Nici nu are cum pt. ca trebuie sa aibe la baza Ubuntu LTS.
Urmatorul LTS de la ubuntu va fi Ubuntu 12.04.
Cand vor face un Mint bazat pe urmatoarea versiune Ubuntu LTS atunci acel Mint va fi si el LTS.

#39
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Aici se poate vedea ca RC-ul este aproape gata, testat si pregatit de prima infatisare in lume, maine 11.11.11 ar trebui sa apara Linux Mint 12RC (Lisa)...

#40
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Asta mi se pare tare:

You can disable all components within MGSE to get a pure Gnome 3 experience, or you can enable all of them to get a Gnome 3 desktop that is similar to what you’ve been using before. Of course you can also pick and only enable the components you like to design your own desktop.

Asta inseamna ca poti avea un Gnome Shell pur cum l-au facut cei de la Gnome fara nici un fel de extensii? Daca da atunci e o idee buna a celor de la Mint si Linux Mint ar putea fi o alternativa pentru mine la Debian Sid. Totusi o sa fie bazat pe Ubuntu ceea ce inseamna ca o sa mearga mai incet decat Debian. Oricum eu unul sunt foarte incantat de Gnome Shell asa cum vine el de la mama lui, mi se pare o adevarata revolutie in ceea ce priveste interactiunea cu calculatorul.  :wub:  

Vad ca Gnome 3 a ajuns in Debian testing asta inseamna automat ca a ajuns si in Linux Mint Debian Edition? Ar fi foarte bine pentru ca in felul asta as putea avea ceva Debian based cu Gnome Shell. :D

#41
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu te retine nimeni sa incercisi alte distributii cu gnome 3, gen Fedora 16, Arch Linux.

#42
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
A venit si momentul adevarului, desi oficial inca nu a aparut anuntul cu lansarea RC-ului noului Linux Mint 12 (Lisa) serverele lor au inceput sa fie populate cu imaginile CD-urilor/DVD-urilor ce contin aceasta distributie. Unul din servere este ACESTA - in josul paginii o sa vedeti cele 4 .iso-uri mult asteptate. ENJOY IT! :naughty:
Eu m-am apucat de descarcat deja, sa vad ce e de capul lor daca au pe bune sanse cei de la Mint prin MGSE si MATE sa detroneze Ubuntu.

Edited by 13YTe, 11 November 2011 - 20:12.


#43
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Cateva screenshoturi inainte si din timpul instalarii.
Revin cu pareri si mai multe screenshoturi dupa instalare. :peacefingers:

Attached Files



#44
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa o scurta butonare, mi-am facut o parere buna...cel mai ciudat mi s-a parut imbinarea dintre clasicul meniu de Linux Mint (panelul de jos) si meniul specific gnome-shell(panelul de sus), insa arata bine si functioneaza mai mult decat bine (in Virtual Box) daca ar fi instalat direct ar merge si mai bine...Cred ca o sa fie una dintre cele mai reusite distributii si din momentul lansarii v-a incepe "sa preia" din fanii Ubuntu carora le place mai mult Gnome 2 decat Unity. :peacefingers:

#45
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
More screenshots. :P

Attached Files



#46
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Din screenshot-urile puse de tine seamana al naibii de mult cu ce vreau eu !

L-am pus la descarcat, maine dau o tura cu el ! Ma rog, ea, ca-i Lisa  :D !

#47
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkodiak, on 11th November 2011, 23:19, said:

Din screenshot-urile puse de tine seamana al naibii de mult cu ce vreau eu !

L-am pus la descarcat, maine dau o tura cu el ! Ma rog, ea, ca-i Lisa  :D !
Si mie imi place cum arata...daca o sa ramana macar cum este in momentul de fata, cred ca-l voi instala cand nu voi mai primi update-uri la Ubuntu 10.10. Cealalta varianta ce o iau in considerare e Fedora, ultimul release (Verne) e foarte cool. :peacefingers:

#48
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Dupa cateva ore de butonat ma declar incantat de ceea ce le-a iesit celor de la Mint, cred ca e cu adevarat o distributie ce o sa prinda, nu stiu daca o sa ajunga ei numarul 1 dar cu siguranta ma vor avea si pe mine de utilizator in viitorul apropiat. Pentru prima data vad gnome shell-ul fiind mai digerabil...

Edited by 13YTe, 12 November 2011 - 00:05.


#49
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Post13YTe, on 7th November 2011, 12:58, said:

Conform comunicatului postat pe blogul Linux Mint (aici) se doreste depasirea celor de la Canonical prin introducerea si folosirea tehnologiilor MGSE si MATE ce vor aduce GNOME 3 aproape de aspectul si functionalitatea versiunii 2.32.
Eu din cauza asta am ramas cu Ubuntu 10.04 si abia astept sa instalez Mint 12. Vor depasi Ubuntu cu siguranta. Eu nu suport noua interfata de la Ubuntu.

#50
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
MATE nu funcționează la mine.
Vine cu gnome tweak tools in care ai o listă lungă de extensii preinstalate.
Mi-ar fi plăcut ca cei de la mint sa integreze meniu lor in loc de aplications.
Tema e cea default gnome 3.
Puteți instala gnome shell pe Ubuntu + extensiile in 15 minute.

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postslash95, on 11th November 2011, 20:54, said:

Cateva screenshoturi inainte si din timpul instalarii.

View Postslash95, on 11th November 2011, 23:15, said:

More screenshots. :P

Ciudat, cum ai facut sa iti apara ca in primul post? Mie imi apare doar uratenia din al 2-lea si nu prea  imi place. MintMenu din v11 era mult mai aspectusp, dupa parerea mea.

#52
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am si eu o intrebare (mai nebuneasca), aceasta distributie noua de la Linux Mint
"merge" fara probleme pe un cpu d-asta sau din *astalalt ?!
nu de alta, dar pe acest
cpu nu functioneaza nici Julia si nici Katya, de-abia "merge" Isadora :(

*DEX

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca procesorul a fost problema la tine !

#54
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Teoretic ar trebui sa mearga, pana la urma nu ai nimic de pierdut, descarca imagine, pune-o pe un stick usb, si incearca sa bootezi in live cd.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate