Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Amazon Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
catalinux2001

catalinux2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 19.01.2007
As vrea sa cumpar un HTC Sensation de pe Amazon Germania (400 euro la ei si aproape 600 euro la noi) si as vrea sa stiu daca a cumparat cineva de acolo si cum a fost. Deasemenea daca apare vreo problema cu produsul, cum se procedeaza cu garantia? Trebuie sa il trimit inapoi in Germania la ei?

#2
la_coste

la_coste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2009

 catalinux2001, on 5th November 2011, 19:45, said:

Deasemenea daca apare vreo problema cu produsul, cum se procedeaza cu garantia? Trebuie sa il trimit inapoi in Germania la ei?
Am cumparat un Nokia din Germania si a fost acceptat in garantie la Nokia Romania pe baza facturii.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu cumpar de pe amazon.co.uk (de obicei e mai ieftin decat .de) si nu sunt probleme.
Livreaza telefoane in ROmania?

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Majoritatea producatorilor seriosi ofera garantie internationala .

#5
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu am cumparat de zeci de ori chestii de pe amazon.de. Atat direct de la ei cat si de la parteneri. N-am avut niciodata probleme.

#6
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
HTC ofera garantie internationala. Ai grija ca cei de la CORDON Electronics fac figuri daca certificatul de garantie nu este de la HTC. Atata timp cat ai o factura pt. a demonstra ca ai cumparat telefonul legal totul este in regula chiar daca cei de la CORDON sunt magari. In cazul in care ai o problema cu telefonul incearca sa iei legatura direct cu HTC, dar nu HTC Romania pt. ca sunt niste aiuriti. Intri pe chat suport si vb cu un consultant din afara.

Edited by stylus93, 07 November 2011 - 11:09.


#7
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
Am vazut ca este un topic vechi dar nu am vrut sa deschid un thread nou. Vreau sa intreb daca a facut cineva retur la Amazon.de
Vad pe site la ei ca ar avea retur preplatit la DHL si ca trebuie sa scot la imprimanta ceva eticheta apoi sa las pachetul la DHL. Este valabila chestia si pentru Romania sau va trebui totusi sa platesc pentru acel retur?

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Si nu ai intrebat la noi la DHL? Aia ce au zis?

#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Acum cativa ani se platea, nu stiu daca s-a schimbat ceva.
Si nu era putin. DHL mi-a cerut vreo 700 de lei pe un colet relativ mic de sub 1 kg, UPS 1000 de lei. Adica mai mult decat produsul :)
Si Amazon rambursa o suma fixa pentru transport de vreo 12 euro..
Cu posta se incadra in suma aia

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Go figure, mi s-a stricat un Kindle, luat de pe amazon.de. Dupa ce am pierdut timpul prin chat-uri, ultima persoana cu care m-am conversat mi-a marturisit ca nu exista vorbitori de engleza disponibili pentru chat, si voi fi contactat pe e-mail (scuze, germana mea este la nivel elementar, departe de a putea purta o conversatie, fie ea si una pe chat). Pana la urma am fost sunat din Londra, persoana a fost foarte draguta, a verificat seria, m-a asigurat ca pot trimite coletul din Romania cu eticheta lor si chiar a verificat asta in sistem (desi fusese cumparat la o adresa din Germania) si-mi va fi trimis alt produs in momentul in care este scanata trimiterea mea. A fost dragut, dar absolut inutil, DHL-ul din localitate nu are ce face cu codul lor, AWB-ul pe care-l folosesc ei este diferit. Totodata in contul meu e-reader-ul apare in procedura de reparatie, nu de inlocuire (foarte amuzant, pentru ca am vazut cum arata un Kindle desfacut, le doresc mult succes). L-am trimis cu Posta Romana, la adresa indicata de eticheta tiparita, 56 lei. Om vedea unde ajunge Posted Image

#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Cumpăr relativ frecvent de pe amazon.de (mai degrabă decât pe amazon.com)

Niciun rateu, foarte corecţi! :OK:

amazon.uk nu am încercat vreodată :habarnam:

 Srachi, on 22 noiembrie 2022 - 11:29, said:

Am vazut ca este un topic vechi dar nu am vrut sa deschid un thread nou. Vreau sa intreb daca a facut cineva retur la Amazon.de
Vad pe site la ei ca ar avea retur preplatit la DHL si ca trebuie sa scot la imprimanta ceva eticheta apoi sa las pachetul la DHL. Este valabila chestia si pentru Romania sau va trebui totusi sa platesc pentru acel retur?

Da, am făcut şi un retur, aparatul nu funcţiona.

Am primit unul NOU.

#12
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
N-am mai folosit de mult amazon.de si am facut greseala sa dau 2 comenzi de curand pentru produse vandute de amazon germania.

Prima comanda consta din 2 produse identice pe care le-au trimis cu 2 pachete diferite trimise la o zi distanta.
Aici apare prima problema, mi-au dat un singur AWB asa ca am zis sa sun sa vad ce se intampla dar optiunea asta a disparut (acum inteleg de unde s-a inspirat si emag).
Incep cu chatul, ma lupt un pic cu bot-ul si in sfarsit ma transfera la o vorbitoare de engleza. Imi scriu eu off-ul meu si tanti baga mesaje aleatoare de zici ca se juca la pacanele.
Astia de sunt platiti de amazon sa faca chat cu clientii sunt platiti la mesaje trimise?
Bref, am abandonat discutia si astept sa vad daca primesc ambele pachete dar mi-e clar ca suportul este 0!

A doua comanda, tot de pe amazon.de vandute tot de amazon germania si vad ca mi-au trimis pachetul din UK. Abia astept sa vad daca mi-l aduce la usa sau ma trezesc cu ceva declaratii vamale si mizerii facute de curier.

#13
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Asa cum am banuit, pachetul a ajuns prin UPS in vama asa ca au cerut  tot tacamul de declaratie vamala, EORI, etc....
Asta pentru produs cumparat de la AMAZON E.U. de pe AMAZON.DE.

Bref, nu mai cumpar nici de la astia!!!

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Poate ti-a scapat ceva, pune link la produs.

#15
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
mai bine un printscreen de la comanda de pe amazon.de :

Attached Files



#16
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,539
  • Înscris: 10.04.2009
ciudat... am comenzi pe IT, DE, FR, UK + ES

si niciodata nu am patit asa ceva

inclusiv prin intermediari am comandat (cand nu se puteau livra direct in RO) si am completat formularul cu explicatii ce contine pachetul (pentru vama) si totul a decurs ok

https://forum.softpe...ri/page__st__90

am comandat chiar recent din US si ieri mi-a ajuns coletul prin ei... desi a trecut mai mult timp, dar  afost perioada sarbatorile, libere, etc...

#17
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna, vreau sa comand o pereche cizme de pe Amazon.de - https://www.amazon.d...AKR8XB7XF&psc=1

Voi plati tVA /taxe vamale sau nu? Citisem ca depinde de unde e trimis coletul asa ca nu ma lamuresc. Eu inteleg ca ma costa 80eur cu transport cu tot - asa e?

#18
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Pretul afisat de Amazon pentru livrare in Romania ala e. Nu o sa platesti nimic in plus, si-l vei primi primi prin curier.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate