Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

drujbe RURIS

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Am trecut prin dedeman si m-am uitat de curiozitate la ruris expert 450 de care zice colegul  de mai sus .Ce pot sa spun ..cel putin la exterior e cea mai bine lucrata din toate celelalte chinezarii care mai erau prin jurul ei. Ce ma uimit e ca m-am uitat la brandurile cu pretentii ceva mai mari Partner si johnsered care sunt mult mai scumpe si au acelasi calapod acelasi motor chinezesc de capacitate mai mica, in special johnsered motor mai mic constructie identica cu motorul china.

#56
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nu pune Partner si Johnsered cu puscatoarea de Ruris si in al doilea rand nu au motoare chinezesti si alte piese sunt detinator de Partner 842 am dat acum 5 ani 850 lei pe ea din Baumax dar nu imi pare rau.Nu vorbi in nestinta de cauza

#57
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
In principiu un lucru e clar.....motorul ruris este o copie a celor gen johnsered, partner etc


#58
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

 TudorCJ, on 03 decembrie 2015 - 21:30, said:

Nu pune Partner si Johnsered cu puscatoarea de Ruris si in al doilea rand nu au motoare chinezesti si alte piese sunt detinator de Partner 842 am dat acum 5 ani 850 lei pe ea din Baumax dar nu imi pare rau.Nu vorbi in nestinta de cauza
Atunci de curiozitate dute si te uita la partnerul de acuma sa vezi ca nu mai seamana deloc cu al tau.

Al tau are ambreajul inafara? ca partnerul nou si jonsered erau cu ambreiajul inafara exact identic china.
Sasiul identic, pana si surubul de reglaj debit de ulei .

 mettre, on 04 decembrie 2015 - 00:30, said:

In principiu un lucru e clar.....motorul ruris este o copie a celor gen johnsered, partner etc
Eu cred ca-i exact invers.

Edited by ragabader, 04 December 2015 - 10:41.


#59
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
E clar ! Esti cunoscator ai avut dreptate.....am fost si am verificat.....ruris e originalul
Acum am vazut ca si stihl copiaza dupa ruris si din 2016 dolmar e sub licenta ruris....
Lucrurile au luat o intorsatura prielnica pt economia romaniei....
Scuze off

#60
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Ha,.. .ce-am mai ras.

Ruris nu e o marca, in fapt toate drujbele china au acelasi tip de motor indiferent ce scrie pe ele, daca vrei sa-ti faci propria marca ii spui la chinez ce sa scrie modifici pe ici colo plasticul si gata.
Ca sa scada costurile partner si jonsered pot face la fel, pun motorul china si plastic de la ei. Poate ca sunt fake-uri desi m-as mira intr-un magazin mare, insa motorul era la fel, nu am nevoie de drujba dar daca as avea nu as da banii pe asa ceva.

frigider german liebherr cu motor china ai vazut?

#61
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Chiar o sa ma duc sa ma uit de curios in Praktiker si Dedeman al meu ii ambreiaj de huski 135 ambreiajul nu ii afara.Chiar acuma 2 ani am facut comparatie cu Partner si Husky desfacute si sunt la fel si piesele si producatori,saptamana ce vine dau si eu o fuga sa vedem chiar asa rau o ajuns astia in ziua de astazi cu drujbele.Am taiat si eu 5 carute de lemne cu o chinezeasca,primul lucru manii amortite,degetul de pe acceleratie amortit si sunt foarte incomode facute din sacure pe scurt.

#62
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

 ragabader, on 04 decembrie 2015 - 16:11, said:

Ha,.. .ce-am mai ras.

Ruris nu e o marca, in fapt toate drujbele china au acelasi tip de motor indiferent ce scrie pe ele, daca vrei sa-ti faci propria marca ii spui la chinez ce sa scrie modifici pe ici colo plasticul si gata.
Ca sa scada costurile partner si jonsered pot face la fel, pun motorul china si plastic de la ei. Poate ca sunt fake-uri desi m-as mira intr-un magazin mare, insa motorul era la fel, nu am nevoie de drujba dar daca as avea nu as da banii pe asa ceva.

frigider german liebherr cu motor china ai vazut?

Sunt oameni care nu observa ca sunt Riris.cu motoare chinezesti si ruris cu motoare Khumma japoneze. Este scris negru pe alb. Ori sunt care nu au puterea sa inteleaga asta..ori e o amagire si motoarele Khumma de care scriu ei ca sunt japoneze...ar fi de fapt chinezesti. Poate lamuri cineva problema asta? E o diferenta intre motoferastraiele Ruris cu motor chinezesc(TEZ) sau cele cu motor japonez(Khumma)?

Stima!

Edited by aedoh, 24 March 2016 - 13:17.


#63
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Eu am RURIs 450 Expert din octombrie 2014.
O folosesc doar pentru casa , si taie in jur de 10 mc de lemn de fag/stejar pe an si mult lemn de brad.
Minusuri:
- grea
-lantul original e de mai slaba calitate
Plusuri:
- puternica
-fiabila
- am pus un lant stihl si e o mare deosebire in bine (fata de lantul original)

Consider ca e una dintre cele mai bune (daca nu chiar cea mai buna ) variant de drujba la acest pret.
(eu am dat pe ea in jur de 490 lei in 2014, (dedeman).

#64
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
La motofierastraie exista STIHL si restul lumii.... teapa pe care si-o iau naivii este ca din  diferenta de pret la coji de motofierastraie  sub 600 ron.. daca trebuie sa-i pui lama OREGON originala si lant STIHL original  cam tot pe acolo ajungi...la bani....

Iata clasamentele date de compari.ro  la vanzari in RO....  

https://drujba.compari.ro/

Motoarele Stihl cu 2 segmenţi dezvoltă puterea începând de la turaţii mai joase. În schimb motoarele Husqvarna cu 1 segment pe piston, merg la turaţii mai înalte, datorită diferenţei de greutate şi, implicit, a vibraţiilor mai mici ale pistonului.

#65
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Sa moare țonțonel🐭 ca nu stiai ca exista husqvarna cu 2 segmenti pe piston ..

Sau makita sau solo tot cu 2 segmenti...

Ma bate gandul sa fac una cu 3 segmenti ..ce zici ma promovezi?
In alegerea unei drujbe nu neaparat cati segmenti are conteaza...altele is mai importante ...ii las pe profesionisti..

Si ca si o concluzie nu am nici stihl nici husqvarna...nu s nici pentru sau contra pt nici una...au plusuri si minusuri toate

Iar linkul pus de la compari..nu are nici o legatura cu topul vanzarilor,e doar o clasificare a ofertelor puse pe caprarii(brand,model,capacitate cilindrica etc)

#66
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Taietorii profesionisti de lemne din Canada folosesc exclusiv STIHL gama profesionala de la 1500 USD in sus
N-au auzit de restul de pocnitori de talcioc sau magazine obscure  cu caracteristici din burta si recomandat uleiuri borsuri de pana in 40 lei si lanturi chinezarii  ce le sar dintii dupa 2 mc taiati. Pot avea si 7 segmenti pe piston  tot pocnitori sunt materialele.  Doar Un carburator Walbro original Japan  e 300 ron pe ebay. Mor de ras cu toate gimi ciu-urile facute in baraci cu etichete de Dorei. Deci concluzie exista Stihl in zona profi si restul....indiferent cata bataie de taste e de marketing. Cati folosesc ulei full syntetic Stihl HP ultra ? Sub 1 la 1000.... Ca e cam 150 ron litrul ? De ce oare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate