Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce recomanda doctorii 18 grade in dormitor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 Stef_Stef, on 12 septembrie 2019 - 10:20, said:


Corect! E bun deci si pt slabit!
Eu cred ca temp recomndata (18 grade )are cumva legatura si cu inmultirea virusurilor, am citit undeva ca temp optima de inmultire a lor ar fi undeva la 26 grade

Nimic nu e perfect...

Eu sunt OK si cu 25C daca nu bate vantul, dar mai putin simt ca e deja rece si neplacut.
Pt. efort fizic intens o fi OK si 24, si 23, si in caz ca sunt deja incins inainte, o fi OK si 20 sau chiar si 18 C, dar altfel, daca ma scol dimineata din somn si vad termometrul la 20C, cresc brusc local sansele unei descarcari bruste de energie in zona +/- 4 YJ, asa ca mai bine ar fi ca oamenii sa se respecte reciproc si sa nu impuna altora preferintele lor subiective.

Edited by loock, 12 September 2019 - 10:45.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu toti oamenii sunt nascuti si selectati genetic la Miercurea Ciuc, Intorsura Buzaului, Islanda, nordul Suediei pe langa cercul polar, nordul Finlandei, etc.

Din cauza asta nici nu emigreaza mai multi in Canada..., unde cand e zi cu soare sunt minus 30 C...
Unii oameni prefera clima mai temperata, daca se poate chiar mai temperata decat e ea continental.

Dar altfel sigur ca nimic nu e perfect.
Intr-o clima perfecta - care exista in unele locuri si insule, cu 25-26 tot anul, am vazut chiar si locuri care au stabil si  ironic 27 C iarna si 26 vara, mergea 1 grad mai putin..., evident ca acolo se inmultesc si chestii pe care poate nu le vrei aproape, virusi, bacterii, scorpioni, paianjeni, serpi inclusiv veninosi, si alte animale, pisici de mare, rechini, etc.

Edited by loock, 12 September 2019 - 11:15.


#39
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

 Remicade, on 01 noiembrie 2011 - 21:30, said:

Am vazut ca exista aceasta recomandare din partea medicilor dar care e fundamentul ? Eu ma simt bine la 21-22 sub 20 simt ca mie cam frig.
Ce incompetenti recomanda asa ceva?! Trebuie sa fii cioban la stana, sportiv, persoana foarte activa si santoasa sa nu simti discomfort la sub 22 de grade. Azi noapte(spre ziua canmd scade temperatura corpului) la 23 de grade stateam cu capul sub patura. Apoi cand m-am pus pe buda mi s-a facut frig de mi se stransese...., noroc cu tehnologia de am dat drumul la caldura! Oamenii care nu-si pot asigura in casa minim 22 de grade dupa parerea mea se afla in starea de "saracie energetica"; trebuie ajutati sa faca imbunatatiri la case si subventionati la facturi. Spunea o fatuca azi la TV la digi, ca sa punem termostatul pe 20! Chiar sunt curios daca ea cand se dezbraca....tot pe 20 il tine! La 23 de grade nu o sa se planga nimeni ca este prea cald decat daca a facut vreo activitate fizica intensa iar cu ii e frig la 23(a cazul meu cateodata) ia un flece ceva pe el. Daca ma duc la cineva in vizita si are 22 de grade nici nu-mi dau caciula jos din cap. Am prieteni carora le spun direct fara ocolisuri; "ba daca vrei sa vin la tine macar cat stau eu la tine da si tu caldura mai mare". Cand aveam 20 de ani stateam si la 18 grade; luam doua pulovere pe mine si aia era acum nu mai merge; pun termostatul fix pe 23,5 Grade. Acum am de la soare fix 25 grade(ah ce bine e!) dar pana maine dimineata scade la 23. Temperatura ideala este undeva apropiata de aia din sectiile de noi nascuti!

#40
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Odata cu noile tarife la gaze si electricitate (alea majorate de 3 ori nu de 5 ori, ca suntem in plafonare, deocamdata..), sa vedeti ce o sa coboare termostatele la 19 sau 20 de grade!! O sa ne ia un chill mai mare cand o sa vedem facturile de 2000 sau 3000 lei decat daca am vedea termostatul la 19 grade, va zic eu!! Eu deja am trecut la 20 de grade si am si casa scarii sub mine si pereti exteriori destui si vecini plecati in strainezia..

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Europa de Vest e demult pe 17-18 grade, cica 'asa recomanda medicul'. Acum se uita romanii in portofel si descopera si ei 'sfatul medicului'. Iar cand vine diaspora infunda soba buncii si se lipesc de teracota, uita de standardele vestice. Curios, medicii occidentali par sa fi facut medicina in scolile lui Ceausescu.

#42
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Intreb si eu, femeile au nevoie de de temperatura mai ridicata in apartament ? Posted Image  

Ma simt bine la 20-22 de grade C, sotia pe la 24-25 de grade C, avem razboi si eu il pied cel mai des :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate