Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Moartea domnului Lazarescu (2005)

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Mi-a placut ideea si este un film real. Imi amintesc ca exact la fel, poate mai grav, am patit cu tata cand trebuia sa suporte o interventie urgenta si deosebit de grea. Il pregateau de operatie si il trimiteau acasa spunand "nu avem sange". Am ajuns sa cumparam sange noi, familia impreuna cu el. Eram ca niste oameni care merg in "camping" cu ladita frigorifica dupa noi. Nimeni nu stia ca acolo e de fapt sange...Aceeasi atitudine a doctorilor...fiecare smecher mare(mai ales ca ai mei erau in domeniu si ei). Aceeasi nesimtire fata de colegii lor din alt oras...ce sa mai zic.
Da, prestatia actorilor lasa de dorit insa ideea este super. Imi place Monica, nu este ea de "Lost" insa s-a descurcat peste asteptarile mele.
Nu imi place Zamfirescu...nu am vazut actorul in el niciodata...

#92
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Surprinzator de bine jucat, toti actorii avind o naturalete incredibila, dialoguri firesti, atmosfera sinistra din spitale redata cu 'precizie', insa fara ostentatie, grija pentru detalii mult mai accentuata decit majoritatea filmelor romanesti.
Sigur ca noua ni se pare mai aproape de documentar, insa intr-o tara normala ar fi fost schimbati toti din ministerul sanatatii si s-ar fi facut anchete. Scuzati, am zis o tara normala  :naughty:
Nu prea putem sa judecam din punct de vedere artistic acest film tocmai fiindca sintem atit de implicati emotional (asa cum una e sa vezi Love story cind esti indragostit si alta cind traversezi o perioada de singuratate cinica)

#93
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Deci să ridice mâna cel care nu e de acord cu privatizarea spitalelor :D

#94
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006

View PostAprilia, on Oct 9 2006, 07:31, said:

Surprinzator de bine jucat, toti actorii avind o naturalete incredibila, dialoguri firesti, atmosfera sinistra din spitale redata cu 'precizie', insa fara ostentatie, grija pentru detalii mult mai accentuata decit majoritatea filmelor romanesti.
Sigur ca noua ni se pare mai aproape de documentar, insa intr-o tara normala ar fi fost schimbati toti din ministerul sanatatii si s-ar fi facut anchete. Scuzati, am zis o tara normala  :naughty:
Nu prea putem sa judecam din punct de vedere artistic acest film tocmai fiindca sintem atit de implicati emotional (asa cum una e sa vezi Love story cind esti indragostit si alta cind traversezi o perioada de singuratate cinica)
Proooost. Surprinzator de prost jucat, toti actorii parca sunt pe tarla, inclusiv domnu' Lazarescu si Monica Dean, apropo, nenea Lazarescu se plangea zilele trecute pe la un tvr1 sau 2 ca nu si-a luat inca banii pe filmari. Tu nu ai inteles ca ce se vede acolo sunt decoruri si regie, nu ai fost niciodata intr-un spital din Ro, banuiesc.

In spitalele din Ro se sta la coada la radioterapie, pune tu un bolnav de cancer sa stea 4 ore la o coada, in picioare, sa vezi ce bine se simte, dupa ce moare, normal.
In spitalele din Ro dorm vara cate 2-3 intr-un pat de o persoana.
In spitalele din ro se fura plozi sau se imbolnavesc de cine stie ce boala.
Oamenii cu salvarea vin dupa 3 ore dupa ce i-ai chemat si te intreaba de ce i-ai mai chemat, ca omu' e mort.
CACAT.
LAZARESCU and CO sucks.

Edited by Marcica Belearta, 09 October 2006 - 12:08.


#95
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

View Postzuppy, on Oct 9 2006, 01:39, said:

ba da, ca e un mare magnet.

Off: confunzi cu RMN. Tomografu e cam pe aceeasi baza ca si radiografia.
ON:
Scenariul filmului mi se pare plauzibil, din pacate.
Dar din ce am experimentat eu din studentia prin spitalele Clujene va pot spune ca urgenetele sunt tratate mai serios.

Cel mai bun exemplu pe care il pot da este al unui rrom pe care l-a adus salavarea mort de beat si pe care il durea "burta". Asta vroia sa plece chiar a incercat sa sara la bataie pe acolo si asistentele nu l-au repus in ambulanta sa il trimita acasa sau la nebuni ci l-au tratat cu "forta".

Filmul pentru mine a fost captivant pentru ca am putut sa il privesc din dubla perspectiva, de pacient si de medic.

#96
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006

View PostPeacekeeper, on Oct 9 2006, 13:28, said:

Off: confunzi cu RMN. Tomografu e cam pe aceeasi baza ca si radiografia.
ON:
Scenariul filmului mi se pare plauzibil, din pacate.
Dar din ce am experimentat eu din studentia prin spitalele Clujene va pot spune ca urgenetele sunt tratate mai serios.

Cel mai bun exemplu pe care il pot da este al unui rrom pe care l-a adus salavarea mort de beat si pe care il durea "burta". Asta vroia sa plece chiar a incercat sa sara la bataie pe acolo si asistentele nu l-au repus in ambulanta sa il trimita acasa sau la nebuni ci l-au tratat cu "forta".

Filmul pentru mine a fost captivant pentru ca am putut sa il privesc din dubla perspectiva, de pacient si de medic.
Mai, omule, fugi tare.
Ce s-a intamplat in acest film de, ma repet, cacat, este o musamalizare a adevarului.
Cele mai bune exemple sunt cele pe care le-ai trait si crede-ma, stiu ce spun.
Filmul asta a fost un Love story cu final fericit, pe langa adevar.

Edited by Marcica Belearta, 09 October 2006 - 12:42.


#97
Jamais

Jamais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 27.09.2006
Cu prestatie de rahat a actorilor. S-ar pupa undeva astia sa semene cu Dem, cu Dinica, cu Amza. Dumnezeu sa-i odihneasca.

#98
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006

View PostJamais, on Oct 9 2006, 13:42, said:

Cu prestatie de rahat a actorilor. S-ar pupa undeva astia sa semene cu Dem, cu Dinica, cu Amza. Dumnezeu sa-i odihneasca.
Buei, Dinica n-o murit, Dinica se transforma. :emoticon cu un pumn in gura:

#99
Jamais

Jamais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMarcica Belearta, on Oct 9 2006, 13:45, said:

Buei, Dinica n-o murit, Dinica se transforma. :emoticon cu un pumn in gura:
Eh, nici mult nu mai are. Scuze Gheorghe, te iubim
:emoticon cu ficatei:

#100
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

View PostMarcica Belearta, on Oct 9 2006, 13:40, said:

Mai, omule, fugi tare.

Cele mai bune exemple sunt cele pe care le-ai trait si crede-ma, stiu ce spun.

Pai tocmai asta ziceam si eu. Ma bazam pe experientele traite atat ca pacient cat si ca student la medicina in camerele de garda ale spitalelor (adevarat nu in Bucuresti).
Tu pe ce te bazezi?

Cat despre valoarea artistica a filmului nu stiu-nu ma pronunt.
Atat va pot zice ca Fiscuteanu a mimat perfect simptomatologia.

#101
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Nici pe mine nu prea m-a incantat. Sunt unele exagerari pe acolo. Cunosc destul de bine problema. Una peste alta il consider totusi un film fain dar la care nu m-as mai uita si a doua oara.

#102
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006

View PostPeacekeeper, on Oct 9 2006, 14:10, said:

Pai tocmai asta ziceam si eu. Ma bazam pe experientele traite atat ca pacient cat si ca student la medicina in camerele de garda ale spitalelor (adevarat nu in Bucuresti).
Tu pe ce te bazezi?

Cat despre valoarea artistica a filmului nu stiu-nu ma pronunt.
Atat va pot zice ca Fiscuteanu a mimat perfect simptomatologia.
Ma bazez pe ultimii trei morti, in ultimii trei ani din viata mea, ma bazez pe bataia de joc de care au avut parte, Toti, Doamne, si toti trei.

View Postfracture, on Oct 9 2006, 14:12, said:

Nici pe mine nu prea m-a incantat. Sunt unele exagerari pe acolo. Cunosc destul de bine problema. Una peste alta il consider totusi un film fain dar la care nu m-as mai uita si a doua oara.
Cat despre tine, dragul meu domn fracturat, tin sa te anunt ca viata e complexa si are multe aspecte.

Edited by Marcica Belearta, 09 October 2006 - 13:13.


#103
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

View PostMarcica Belearta, on Oct 9 2006, 14:15, said:

Ma bazez pe ultimii trei morti, in ultimii trei ani din viata mea, ma bazez pe bataia de joc de care au avut parte, Toti, Doamne, si toti trei.

Eu nu vreau sa scuz pe nimeni doar fac constatarea ca in majoriatea cazurilor pacientul in urgenta este tratat mai bine decat Dl. Lazarescu.

Am subliniat ca scenariul este plauzibil si pot fi de acord cu tine ca exista stuatii mult mai grave, ceea ce nu inteleg sunt generalizarile.

#104
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Mie mi-a placut mai mult Un cartus de Kent si un pachet de cafea...chiar daca a fost un scurt metraj. Cred ca si din Moartea domnului Lazarescu ar fi iesit un scurt metraj bun.

#105
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
pe mine m-a impresionat interpretarea lui Ion Fiscuteanu, NOTA 10 !!!

cat despre realitatea din spitalele romanesti, are dreptate Marcica cand spune ca e muuuuult mai cruda...

yo cu maica-mea in brate, in coma diabetica, a trebuit sa sparg usa de la urgeta cu picioru'...pt ca "oamenii" erau inchisi pe dinauntru si dormeau...cei revoltati au fost tot ei, dar s-au calmat brusc cand am inceput sa le-nfig mana-n buzunare... -_-

PS: se intampla la Spit. Jud. BV. :death:  :death:  :death:

#106
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006

View PostPeacekeeper, on Oct 9 2006, 14:28, said:

Eu nu vreau sa scuz pe nimeni doar fac constatarea ca in majoriatea cazurilor pacientul in urgenta este tratat mai bine decat Dl. Lazarescu.

Am subliniat ca scenariul este plauzibil si pot fi de acord cu tine ca exista stuatii mult mai grave, ceea ce nu inteleg sunt generalizarile.
Sa generalizez cand am patit odata, da, mi se pare iesit din comun, poate si a doua oara, dar chiar de 3 ori sa se intample aceasi treaba... Oi fi eu ghinionista, dar nu m-as baza pe asta.

View Postkimi, on Oct 9 2006, 14:39, said:

pe mine m-a impresionat interpretarea lui Ion Fiscuteanu, NOTA 10 !!!

cat despre realitatea din spitalele romanesti, are dreptate Marcica cand spune ca e muuuuult mai cruda...

yo cu maica-mea in brate, in coma diabetica, a trebuit sa sparg usa de la urgeta cu picioru'...pt ca "oamenii" erau inchisi pe dinauntru si dormeau...cei revoltati au fost tot ei, dar s-au calmat brusc cand am inceput sa le-nfig mana-n buzunare... -_-

PS: se intampla la Spit. Jud. BV. :death:  :death:  :death:
Imi pare rau de mamuca ta, pe a mea o luat-o salvarea, cu 4 zile inainte de a muri, o dus-o la spital, si o trimis-o acasa pe jos, ca nu mai au ce-i face. Era sa moara de ras, saraca.
Pe unchiu-meu il luau la spital in fiecare luna, ca scuipa sange, din octombrie pana in martie, fiindca nu a impins nimic, somer, saracu, nu i-au gasit nimic.
In martie i-au gasit cancer la stomac in ultimul stadiu, daduse 1 milion, la un doctor, sa-l caute calumea.
Lazarescu e realitate?
Nu, don'le, realitatea e realitate.
Unchiu avea 37 cand o murit si mama 47.
Ma gandesc ca o fi vremea mea, de acu', la 27, prefer sa mor acasa decat sa ma tarasca astia prin spitale si sa-si bata poooola de mine.

Edited by Marcica Belearta, 09 October 2006 - 13:51.


#107
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
chiar daca nu extraordinar a fost peste medie, macar prin simplitatea lui, scenariu, interpretare, actualitate.

Pe langa "15", asta a fost capodopera.

#108
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu mi-a placut filmul pentru simplul motiv ca desi s-a vrut o poveste a fost un banc prost cinic si fara umor.

romanul are un talent de a fcae haz de necaz dar aici nu au existat decat tentative nereusite.

in plus poveste putea fi rezumata in 20 de minute hai juma de ora si ei au lungit-o

nu sunt critic dar ca spectator obisnuit nu m-as duce s-l mai vad odata sau sa inchiriez dvd - ul si nici nu l-as recomanda.

nu mi-a trezit nici un sentiment nici de mila nici de simpatie nimic nu vroiam decat sa se termine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate