Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Moartea domnului Lazarescu (2005)

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Daca pe noi, romanii, care suntem obisnuiti cu faptele relatate, ne-a cam socat! Imi dau seama de ce a avut asa succes afara. Bine, nu succes din ala cu cu incasari de milioane de $, ci mai degraba succes in cadrul criticii. Pentru ei era ceva inedit si de necrezut. Adevarul e ca realitatea din Romania a fost fotografiata destul de bine, chiar daca numai partial.
Mi-a placut, dar nu in sensul ca mi-a dat o satisfactie (dupa vizionare ma simteam cam naspa). Mi-a placut ca a reusit sa opreasca putin timpul in loc si ne-a pus putin sa mai meditam. Macar asta este un merit, pe langa multe altele.

Edited by costelinon1, 15 November 2005 - 10:17.


#74
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Mosotti, on Nov 13 2005, 11:19, said:

generalizati. daca citorva sclifositi cu pretentii de mari critici li se pare o capodopera, nu inseamna ca "cei de afara" inghit rahaturi dintr-astea. :nonobad:
diletanții au tendința de a subestima valoarea lucrurilor pe care nu le înțeleg :)

#75
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Unul din cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut pana acum (nu am vazut prea multe, recunosc). Cineva a postat o cronica mai pe la inceputul topicului, foarte reusita, ma scuteste pe mine sa va mai plictisesc cu motivele pt. care mi-a placut filmul.
Sunt deacord totusi ca nu e un film tocmai potrivit pentru cinema. Eu l-am urmarit acasa, de unul singur si putin mahmur, cred ca a fost combinatia ideala pentru ca mi-a picat cu tronc :)

#76
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 retele, on Nov 17 2005, 19:19, said:

diletanţii au tendinţa de a subestima valoarea lucrurilor pe care nu le înţeleg :)

mi-ai deschis ochii. sint sigur ca e un film fascinant, original si foarte valoros, ca toate filmele romanesti, de altfel. este un produs genial al cinematografiei romanesti, pleonastic vorbind, pentru ca, nu-i asa, cinematografia romaneasca nu poate sa scoata decit filme geniale. cad in genunchi in fata unei asemenea capodopere si ma caiesc mut de admiratie pentru vorbele nesabuite pe care, probabil beat fiind, le-am putut debita intr-un moment de ratacire de neiertat. traiasca cinematografia romaneasca si monstrii ei sacrii, actori de un talent remarcabil si nemaivazut, regizori cu imaginatie, inovativi, inventivi si surprinzatori, scenaristi de o reala valoare mondiala, galactica si universala, machiori, masinisti, camionagii & shit, toate acele minunate fiinte care creaza aceste superbe si citeodata de nepriceput opere de a saptea mina, pardon arta :peacefingers:

edit: sacri cu un i :death:

Edited by Mosotti, 23 November 2005 - 22:35.


#77
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Dupa opinia mea, un film este bun daca te pune pe ganduri, daca reuseste sa te scoata din automatismul cotidian.
Acesta a reusit si atunci ..., nu mai comentez.

Edited by costelinon1, 24 November 2005 - 12:00.


#78
annie_7

annie_7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.07.2005

 H725, on Nov 14 2005, 11:21, said:

Ce o sa zica cei de afara? Prin 1995, sora din canada, pe atunci era la master, a vazut in programul tv ca o sa fie un film romanesc (balanta) la tv. Le-a zis la colegii de master sa se uite in ziua cutare, ora cutare pe un anumit program tv. A 2-a zi, au inceput intrebarile despre romania: la robinet curge apa neagra? femeile sint violate pe strada? etc. Nu sintem in stare sa facem niste filme pozitive, ce e mai trist ca aceste filme se fac pe banii statului...


e normal ca astfel de intrebari sa apara, asa cum poate ai fi facut si tu la filmele nordice in care ti s-ar parea aiurea ca vezi ghetouri sau enorm d multi drogati.. sau sa spui ca asiaticii sunt sadici dupa ce vezi vreo 2 filme si nu stii nimic despre culturav lor. balanta e o ecranizare.

faza cu filmele pozitive imi aminteste de discursurile ceausiste  in care cinematorgrafia trebuia sa-si asume rolul conturarii si promovarii omului nou, dar sunt sigura ca nu la asta te referi ci la a face film valabil pe banii statului...

cat despre posturile anterioare, uite, puiu nu e un regizor format de unatc, ci s-a scolit la geneva.
cat despre subiect.. daca vezi doar rezumatul filmului si nu ti se pare interesant si iti formezi deja o parere, de ce te mai duci la cinema??


in iarna asta ne vor lovi mai multe filme romanesti cu mult sub moartea lui lazarescu (in care ai parte de un fiscuteanu genial si o echipa bine coordonata).

acum vin "femeia din vis" a lui pita, "margo"  a lui carmazan.. de mare impresie.. chiar de vis..
nu ti le recomand, sa nu ai accese vomitive in public..



rectificare: 'femeia visurilor"
http://www.cinemagia...=1&wnd=_default

#79
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Este greu sa stii ce decizie sa iei!
Daca am fi americani ne-am permite sa cosmetizam realitatea.
La noi minciuna a fost si din pacate, mai este, generalizata. Cred ca meritul acestui film este ca ne mai trezeste la realitate. De altfel ne-am obisnuit atata cu minciuna incat a ajuns sa ne fie un rau necesar. Aproape ca nu mai putem trai fara ea.

#80
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Nu inteleg cum filmul asta a ajuns in top pe imdb, si nu in orice top, exact in topul 50 comedii!! Recunosc ca nu am vazut filmul, dar e chiar asa de hilar?

#81
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
comedie a vietii romanesti...
deci da...fooooarte amuzant...

#82
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 narcis_epm, on Mar 29 2006, 09:37, said:

Nu inteleg cum filmul asta a ajuns in top pe imdb, si nu in orice top, exact in topul 50 comedii!! Recunosc ca nu am vazut filmul, dar e chiar asa de hilar?
probabil ca e o gluma proasta a unor romanasi... numai comedie nu e.

si filantropica vad ca e in top, chiar pe locul 8  :lol:

http://www.imdb.com/chart/comedy

Edited by zuppy, 29 March 2006 - 14:46.


#83
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
Moartea domnului Lazarescu, bun sau prost?

-- ma, da pe cine intereseaza?

#84
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Un film bun... spre foarte bun...
Moartea domnului Lazarescu se aseamana cu poeziile lui Arghezi. Cine ii cunoaste opera, stie exact si la ce ma refer (pentru ca probabil multi nu-si mai aduc aminte de poeziile lui studiate in liceu).
Lasand la o parte miciile stangacii: ideea filmului si interpretarea m-au impresionat foarte placut. Un film care te va marca, daca il intelegi. Iar pentru straini... un film care ii va tine departe de Romania daca vor afla ce se ascunde in spatele lui...

#85
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Realitatea cruda din spitalele Romaniei este expusa realistic. Numai bolnav sa nu fi intr-o tara care peste cateva luni va fi europeana.

#86
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Un film frumusel,nu bun,inferior Filantropicii zic eu,comedie..prin interpretarea actorilor,nu cred ca este film romanesc in care sa nu te amuze ceva,Traiasca Romania :))

Edited by TheGrudge, 08 October 2006 - 23:06.


#87
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Filmele sunt totusi diferite, desi trateaza cam aceiasi problema

@iulian.dronca: In film nu e vorba de spitale sau cel putin nu doar de spitale. Acopera o gama mult mai larga de subiecte: sistemul din institutii precum spitale, administratii, justitie, scoli, etc plus firea umana, conditiile de lucru, salarii, etc

Am o curiozitate: La tomograf nu trebuie sa-ti dai jos obiecte cum ar fi ceasul de la mana? :huh:

#88
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Corect! Nu numai spitalele dar totul este exprimat prin ideea ca bolnavul Lazarescu trebuie sa ajunga la spital.
In plus cel mai mare lucru pe care nu mi-l doresc este sa ajung internat in spital. Ai sanse mai mari in Romania sa dai peste scoli mai bune sau de oameni de treaba decat de spitale acceptabile.

Oricum filmul e profund si iti da de gandit in comparatie cu multitudinea de filme americane la care trebuie doar sa privesti.

Edited by iulian.dronca, 09 October 2006 - 00:28.


#89
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Un film destul de bun

#90
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 Nozavi, on Oct 9 2006, 00:13, said:

Am o curiozitate: La tomograf nu trebuie sa-ti dai jos obiecte cum ar fi ceasul de la mana? :huh:
ba da, ca e un mare magnet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate