Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Romania-Spania/Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Acest subiect a mai fost discutat, dar putin vorbesc de farmecele drumurilor nationale. Drumuri ce pe langa faptul ca iti ofera peisaje cu mult diferite fata de autostrada, altele merg chiar paralel,  mai ofera si sansa de a trece prin zeci de orase/sate pline de farmec si istorie. Fuga de autostrazile costisitoare din franta/italia/spania este doar un pretext invocat ce de fapt ascunde dorinta de aventura pura cu doar o harta, rezervor mereu plin si chef de condus.
Pentru cei ce prefera GPS este pot seta varianta cea mai scurta, exceptand autostrazile, luand in calcul cateva orase ce TREBUIE adaugate in plan.
Pe scurt: (de adaugat este ca am facut pe drum 7 zile) Plecarea la mine a fost din Jud Bacau spre frumusetile Romaniei ce se termina in vama Nadlac ( am oprit in aprox toate orasele din romania ce nu le-am vizitat aprox o zi jumatate), spre Ungaria/Budabesta ce merita vizita doar sa fiti inarmati cu multa rabdare, plinul facut si GPS), Optional Austria/vienna, eu am ales varianta Slovenia pe autostrazi nefiind in inclusa in roadtripul meu. Primul oras superb v-a fi Trieste in Italia, foarte frumos noaptea - Venetia ce merita cel putin o zi-Reggio Emilia, unde s-a nascut steagul Italiei, superb - Genova, draguta necesita GPS fiind destul de "incurcata" - urmeaza Coasta de Azur a Frantei San Reno, Monaco, Monte Carlo, Nice, Cannes etc, concentrati-va pe Monaco/Monte Carlo DEMENTIALA, foarte frumoas orasul. Evitati cat puteti autostrazile fiindca ve-ti intalni nationale ce se poate rula cu 130 fara probleme. Marseille nu m-a impresionat - Montpellier frumos dar era in renovari...am "luxat" o geanta - un orasel dragut este Bezier, sau ceva de genul - Spania directia Girona - torroella de montgri, parca, draguta- Pals de vizitat, oras medieval/Plaja pals superba- Toata COSTA BRAVA superba ce merita vizitat, Callela de palafrugell, Platja d'oro, Palamos, Begur, Platja Castell, La Fosca(superba),...
In fruntea tuturora este BArcelona ce sincer am vizitat-o de cateva ori dar continua sa ma fascineze, pur si simplu in orice colt gasesti cateva de vizitat.
Acum nu imi amintesc totul in detaliu, sunt suuuper obosit, am scris fiind vrajit de frumusetea drumului.
Generalitati: Slovenia/Ungaria, GPS fiindca nu merge fara am incercat dar nu sunt atat de "prietenosi" plus ca putini vorbesc engleza, Italia SUUUUPERBA, atentie la vitezomani, sunt multi, Franta plina de "certuri in trafic" foarte neprietenosi in trafic, Spania tara relax, totul este in viteza I, prietenosi dar ca si italienii putini vorbesc engleza.
Pentru detalii in privinta cu fiecare locatie in parte va stau la dispozitie...Scuze pt greseli gramaticale, exprimare sau putine info.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate