Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Opel Meriva

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#19
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
daca e doar bara cu 500 lei o rezolvi (bara din dezmembrari+vopsit)

#20
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Nu cred ca Meriva este un model foarte popular "la baieti"....acolo se poarta Audi, BMW si alte chestii exotice...sau Opel Astra Classic....

Edited by daemonus, 10 November 2011 - 22:44.


#21
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Doar bara este afectata.
Am dat astazi cateva telefoane, la dezmembrari am gasit numai in capatul celalalt al tarii . Baia Mare ,Timisoara ...

Edited by mihai!, 10 November 2011 - 22:46.


#22
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

View Postmihai!, on 10th November 2011, 22:45, said:

Doar bara este afectata.
  Am dat astazi cateva telefoane, dar am gasit numai in capatul celalalt al tarii . Baia Mare ,Timisoara ...
Daca te coafeaza pretul....go for it...eu pentru o amarata de piulita am fost la Pitesti dupa ea....decat sa stau cu Patrolul pe bara inca o saptamana....

#23
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
slabe sanse sa gasesti in zona ta. eu stau in tulcea si am luat bara din oradea, transportul m-a costat 50 lei si a venit a doua zi
intra pe dez.ro si gasesti acolo tot ce vrei

#24
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pretul mi-ar conveni doar daca as fi sigur ca cea din dezmembrari este bara originala a masinii.
La dezmembrari in Timisoara am gasit cu ~500 lei .
Noua costa incepand de la 550 lei continua cu ~750 , ~1000 si ajunge 2200 lei cea originala .
Daca cea din dezmembrari nu este  originala dau si mai multi bani decat noua , pierd si 2 zile pe drum .

Nici prin curier fara sa o vad parca nu as lua .

Edited by mihai!, 10 November 2011 - 22:58.


#25
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
e mult 500 lei. nu stiu preturile la Opel dar eu pe bara de VW Bora am dat 250 si daca nu era diferenta de nuanta nici nu as fi vopsit-o (atat de bine arata)
baietii de la dezmembrari nu prea mint si oricum o poti verifica inainte sa o platesti

#26
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Ai de p**a mea, da' stiu ca l-ai altoit bine de tot pe cainele ala, insa cred ca arata mai rau decat e de fapt.

Daca n-ai avut proiectoare de ceata, o sa te coste doar bara+vopsitul. N-as sti sa-ti spun unde sa cauti in zona de sud un schrott ceva mai acatarii, insa poti incerca sa ceri ajutorul celor de pe clubopel.ro, acolo poate gasesti pe cineva sa te indrume. In zona Mures stiu 2, in zona Cluj iar vreo 2 mai garnisite, iar inainte de Oradea este unul chiar bine dotat: Click. Suna-i, eventual da-le o serie de sasiu, vezi daca te pot ajuta ei cu ceva.

#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sincer, nu cred ca bara ta a fost originala la felul in care s-a spart.
Atentie mare la vopsit. Nu te lacomi la pret ca daca o faci ieftin dupa prima schimbare de sezon se exfoliaza. Sa dea cu primer si tot ce trebuie pe ea. E scump dar tine.

Edited by undercoverbrother, 11 November 2011 - 00:16.


#28
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmihai!, on 10th November 2011, 22:54, said:

Nici prin curier fara sa o vad parca nu as lua .
Ii spui celui care ti-o trimite s-o impacheteze in folie transparenta (majoritatea asa fac), si daca nu iti convine nu o ridici de la curier.
Edit: Urgent Curier permite verificarea coletului.

Edited by alexx1402, 11 November 2011 - 09:27.


#29
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postundercoverbrother, on 11th November 2011, 00:15, said:

Sincer, nu cred ca bara ta a fost originala la felul in care s-a spart.
M-am gandit si la asta ca nu am nici o certitudine . Voi vedea exact cand o demontez .
Totusi pe una din bucati am gasit incris GM pe langa alte lucruri. In plus, la verificarea facuta inaintea cumpararii a reiesit ca mai are locuri unde a fost refacuta vopseaua dar accidentata nu a fost niciodata.

Oricum daca lovea in zona montantului (se vede unde se termina ) era altceva, dar jigodia a lovit exact unde era gol .
In sfarsit ! Acum nu mai conteaza.

Am gasit un sistem interesant pe site-urile de dezmembrari . Faci cerere cu ce anume vrei si ei trimit automat la toate parcurile din tara . Cine are te contacteaza pe email sau la telefon.
Mai astept pana luni, marti si vedem .

Preturile pentru una noua care le vazusem pe unele site-uri de genul 550 sau 750 ron nu se confirma. Cel mai ieftin am gasit la 950 lei .

Attached Files


Edited by mihai!, 12 November 2011 - 14:48.


#30
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
NU as vrea sa te dezamagesc...sper sa fii tu mai norocos ca mine in privinta site-urilor care "te contacteaza". Eu si azi mai asptept (la mai bine de o luna) o oferta pentru o masca de Patrol (intre timp am gasit-o in alte parti).
Intreb si eu ca nu ma pricep.....nu in acea bara sunt si senzorii de airbag ??

#31
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Se gaseste mai ieftin, onlain: http://www.ebay.co.u...V-/130589600165
Aia cu 500 si ceva de lei e modelul pentru benzinare, pentru diesel e nitel mai scumpa.

#32
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
nu astepta sa te sune ei, da cautare dupa marca si model si pune mana pe telefon
e imposibil sa nu gasesti o amarata de bara la un pret decent

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
dar jivina a scapat sa povesteasca la urmasi cum a spart ea o bara de Meriva, sau are coarne si aripi si canta la harpa intr-un norisor?

#34
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Jivina a fugit mancand pamantul!  Nu cred ca avut nici pe dracu' . Asta este , am uitat. :D

   Masina se comporta si functioneaza excelent. Se pare, chiar am avut noroc de masina . :notangel:
La ultimul drum lung in ~600km am prins ploaie ,uscat, ninsoare ..m-am simtit in siguranta si relaxat . Consumul a fost un pic sub 5 % . Am circulat in mare 110 in afara cu sprinturi ocazionale pana mai sus , 80 in localitatile de pe DN1 si impreuna cu traficul pe drumurile virajate aglomerate. Motorul  de 1.7 -101cp ma incanta. Scaunele merita si ele o nota buna pentru confortul oferit.


Multumiri speciale repelentului de ploaie de la Turtle Wax .  
Dupa ce am incercat , va deveni  "dotare" permanenta pe suprafetele vitrate ale masinii mele. :punk:

Edited by mihai!, 12 January 2012 - 21:59.


#35
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Am studiat problema pentru a achizitiona si monta un incalzitor stationar Webasto .
Oferta atasata este de la una din firmele autorizate, de cei de Wabasto , pentru vanzare si montaj .
Pretul de ~ 7.000 lei ma face sa spun pas .

Attached Files


Edited by mihai!, 16 January 2012 - 19:05.


#36
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Webasto gasesti SH pe la 250-350E, cu telecomanda, perfect functional. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate