Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce trebuie sa stiu pentru crearea site-urilor

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Vreau sa invat sa creez site-uri ! Rog pe cei experimentati sa-mi indice ce trebuie sa invat, ce softuri sa folosesc !
:thumbup:

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu stiu sigur ca trebuie sa cunosti un limbaj de programare, adica php, mysql, java, flash etc.

Edited by S3Se7, 27 October 2011 - 19:08.


#3
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Nu neaparat . Daca vrei un site static este destul html si css . Daca vrei sa adaugi dinamicitate siteului si o baza de date va trebui sa stii javascript , php ,mysql,flash etc . Iti sugerez sa incepi cu html . Pe w3schools au niste tutoriale foarte bune. Si daca vrei sa-ti faci singur template-ul ar fi necesar sa stii si Photoshop (sau gimp)

Edited by rohen17, 27 October 2011 - 19:20.


#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Pentru inceput ai nevoie de un Notepad, HTML si CSS nimic mai mult.

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
notepad++

#6
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Softurile cu mod de prelucrare grafica precum Dreamweaver nu fac decat sa iti ingreuneze acumularea de experienta. Aici ma refer la grafica web realizata in HTML si CSS. Cel mai bine e sa iei notepad++ si sa lucrezi, lucrezi, [...], lucrezi.
Daca doresti ca site-ul tau sa prelucreze , sa gandeasca ceva, trebuie sa folosesti un limbaj de programare si care sa gestioneze bazele de date. Cel mai utilizat e PHP impreuna cu MySQL ca server de baze de date.
Fie le inveti de pe net, fie iti usurezi munca citind ceva ordonat si in limba romana, mai exact iti recomand cartea: Programare WEB pentru liceu (de Traian Anghel) in care se discuta despre toate: XHTML, CSS, PHP, MySQL.Mai este un tutorial php pe internet (oriceon.com).

Dupa ce inveti astea poti aprofunda si in Javascript (mai tarziu Ajax, jQuery) care iti va perfectiona site-ul, facandu-l mai dinamic si reducand numarul de incarcari ale paginii.

Dar, cel mai bine e sa iei acea carte ca sa iti clarifici si ce inseamna partea de server, partea de client, cum lucreaza fiecare limbaj si pe ce parte, etc.

#7
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Deci HTML e obligatoriu pentru inceput ? (in niciun caz FrontPage sau Dreamweaver sau altele la fel??)

Multumesc !

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
FrontPage sau Dreamweaver sunt doar niste editoare de HTML care nu fac decat sa iti ascunda codul si sa te faca sa intelegi mai greu ce se intampla in spate.

Edited by yonut_a, 27 October 2011 - 20:09.


#9
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Clar nu folosi Dreamweaver sau vreun editor dintr-ăsta care nu te învață nimic.
Uite și aici câteva tutoriale cu care poți începe.

#10
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Am citit cate ceva si am observat ca unele elemente care se foloseau in HTMl 4.01 nu se mai folosesc in HTML 5
Deci eu cum scriu codul unui site HTML 4 sau HTML 5?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde caror categorie de browsere te adresezi.

#12
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

 neagu_laurentiu, on 6th November 2011, 16:18, said:

Depinde caror categorie de browsere te adresezi.
Atunci de unde stiu care browsere folosesc HTML 4 si care HTML 5, respectiv CSS ?

Edited by m2008, 06 November 2011 - 15:44.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cu ajutorul lui Javascript determini versiunea de browser a clientului.
Pentru inceput gandeste-te la clientii site-ului tau, daca ei sunt dintr-un mediu controlabil (o retea interna a unei firme etc) atunci poti decide mai usor. Daca sunt din lumea larga mergi pe versiunea cea mai comuna de standard (cat mai multi sa poata interactiona cu tine).
Cand ajungi sa programezi site-ul din server atunci poti genera clientului ce-i bun pentru el, sunt framework-uri ce abstractizeaza povestea etc.

Edited by neagu_laurentiu, 06 November 2011 - 17:20.


#14
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
wordpress, domeniu, host

#15
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

 uneuroanunt, on 9th November 2011, 22:36, said:

Poate ar fi mai bine sa nu te mai chinui in invatarea multelor coduri de programare si cred ca ai putea folosi destul de bine scripturi gen wordpress, clasipress sunt mult mai usoare de configurat si sunt moca. Un exemplu de acest gen este SPAM sau SPAM .
1. Cred ca e mult mai bine sa invatam decat sa luam ceva facut de altii...
2. Stie cineva un editor css gratis, bun si actualizat (minim css 4) ?

Edited by DarkAngelBv, 13 December 2011 - 13:47.
stergere spam din quote


#16
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 m2008, on 13th December 2011, 11:41, said:

1. Cred ca e mult mai bine sa invatam decat sa luam ceva facut de altii...
2. Stie cineva un editor css gratis, bun si actualizat (minim css 4) ?

CSS4???? LOL!

Probabil CSS4 va exista poate peste vreo 30 de ani, la ritmul actual. In momentul asta standard este CSS2.1 - si asta de anul asta! Dar asta nu inseamna ca nu era suportat de acu 6-7 ani. Deci nu e cazul sa iti bati capul cu ce este standard si ce nu, important este ce suporta browserele, adica 2.1 si 3. Browserele actuale - ca e Chrome, Safari, Opera, Mozilla Firefox sau IE9, au suport destul de solid pentru multe elemente de CSS3, aici ai putea afla ce este suportat si in ce masura - http://www.impressiv...rowser-support/

Site-uri cool despre css3 : http://www.css3.info/, http://www.css3.com/

Nu iti trebuie nici un editor specializat css. Iti trebuie un editor de text care sa faca highlight de cod, ca sa nu te ratacesti prin el, s-atit. Cea mai buna solutie in Win este Notepad++, pe care il posti descarca gratis de la ei: <a href="http://notepad-plus-plus.org/" target="_blank">http://notepad-plus-plus.org/</a>

Dar degeaba stii CSS - ca e 1, 2 sau 3, daca nu stii si HTML. Ideal ar fi sa inveti intii CSS si HTML la modul teoretic - eventual chiar citind articole si/sau carti, si in orice caz sa urmezi tutoriale, sint o gramada pe web. Sa studiezi cazuri concrete, de exemplu cum se fac layouturile - http://www.maxdesign...es/css-layouts/, care sint de baza.

Edited by Jumping Jack, 13 December 2011 - 15:28.


#17
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
M-am cam hazardat cu css4...Multumesc pentru raspunsuri, dar aveam nevoie de un editor css vizual...(gen visual c++, visual fox etc).

#18
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 m2008, on 13th December 2011, 15:05, said:

M-am cam hazardat cu css4...Multumesc pentru raspunsuri, dar aveam nevoie de un editor css vizual...(gen , visual fox etc).

Pai atunci pune-ti Aptana Studio, NetBeans sau Eclipse, eventual chiar Dreamweaver. Dar nu te ajuta cu nimic. Daca incepi cu editor wysiwyg sau cu code autocomplete nu inveti in vecii vecilor. Autocomplete este pentru rapiditate, iar interfata grafica este pentru amatori. Rapiditate ceri cind stii ce scrii, deci stii deja css, iar grafic pentru cei care nici macar nu vor sa invete.
Trebuie sa scrii efectiv codul cu mina ta, altfel habar n-ai ce faci acolo. Pune mina pe Notepad++ si lucreaza cu el. O sa inveti in cel mai scurt timp asa.

Edited by Jumping Jack, 13 December 2011 - 17:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate