Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Distrugerea increderii in fortele proprii ale copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
De cele mai multe ori, parintii au asteptari uneori ireale pentru pruncii lor. De aceea, fiindca odraslele nu pot atinge standardele mult visate de parinti, acestia devin din ce in ce mai dezamagiti si nemultumiti, transmitandu-le copiilor acest lucru si facandu-i astfel sa se simta un fel de nulitate, mai ales daca acest fapt s-a repetat de-a lungul vremii. De regula parintii vor sa faca din copilul lor ceea ce n-au putut fi ei. Sa atinga idealuri numai de ei visate, fara a tine cont si de doleantele copilului sau macar de posibilitatile acestuia (intelectuale, aspect fizic, putere de munca si asimilare).  

Toate aceste lucruri nu duc decat la evenimente si mai greu suportabile, atat de catre unii cat si de catre ceilalti. De exemplu un copil care nu a invatat foarte bine si era mereu certat pentru notele pe care le primea (sa nu-l consideram din start prost sau redus, ci poate pur si simplu nu e atent la ore, profesoara nu-i inspira nimic si nici nu face nimic pentru a-i atrage spre ceea ce preda la clasa, se grabeste la un extemporal gandindu-se ca astfel poate sa iasa mai repede afara, sunt n motive), ori va invata mecanic numai pentru a avea note mai mari, ceea ce in ochii mei e egal cu 0, ori va deveni muuult mai slab la invatatura fata de cum era inainte.

Legat de viata sociala a copilului, o sa va dau un exemplu personal: de cate ori se intampla cate ceva, indiferent cati copii erau acolo, eu eram singura vinovata. E drept c-am facut si eu nenumarate prostii, c-am fost cu totii copii si stim cum e, dar eu vedeam altfel lucrurile. Si le vad si acum asa: chiar daca copilul e vinovat, in grupul lui de prieteni nu-i distrugi tu, ca parinte cu autoritatea ta imbecila, respectul de care se bucura pana atunci. A facut o nazbatie cu copiii de la bloc, indiferent ce minune s-ar intampla, tu ca parinte ia-i apararea in fata celorlalti (adulti sau copii). Lasa morala pentru momentul in care ajungeti intr-un mediu anume doar voi doi.

N-ai dreptul sa-l defaimezi in fata altora, n-ai dreptul sa-i impui standarde idioate (atinge-le tu, daca te tine) !

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postred-rose, on 26th October 2011, 11:59, said:

................
. A facut o nazbatie cu copiii de la bloc, indiferent ce minune s-ar intampla, tu ca parinte ia-i apararea in fata celorlalti (adulti sau copii). Lasa morala pentru momentul in care ajungeti intr-un mediu anume doar voi doi.

N-ai dreptul sa-l defaimezi in fata altora,.... !

retea perfecta de a crea un imbecil care crede ca el are intotdeauna dreptate si cei din jurul lui sunt niste kkti (vezi clasicul domn Goe)
pentru ca asa l-a invatat mama

Edited by aeon, 26 October 2011 - 11:06.


#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postaeon, on 26th October 2011, 12:05, said:

retea perfecta de a crea un imbecil care crede ca el are intotdeauna dreptate si cei din jurul lui sunt niste kkti (vezi clasicul domn Goe)
pentru ca asa l-a invatat mama

Copilul e intr-un fel oglinda ta si-a celuilalt parinte. Asa ca, inseamna ca daca numai atata poate, asta l-ai invatat sau l-ai lasat la mana altora sa ti-l educe. Educatia si responsabilizarea nu se fac in mijlocul drumului, se fac acasa, de-a lungul unor ani.

Edited by red-rose, 26 October 2011 - 11:09.


#4
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postred-rose, on 26th October 2011, 11:59, said:

De cele mai multe ori, parintii au asteptari uneori ireale pentru pruncii lor. De aceea, fiindca odraslele nu pot atinge standardele mult visate de parinti, acestia devin din ce in ce mai dezamagiti si nemultumiti, transmitandu-le copiilor acest lucru si facandu-i astfel sa se simta un fel de nulitate, mai ales daca acest fapt s-a repetat de-a lungul vremii. De regula parintii vor sa faca din copilul lor ceea ce n-au putut fi ei.
Cei ce fac asa ceva nu se pot numi parinti.

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostKelCooper, on 26th October 2011, 12:22, said:

Cei ce fac asa ceva nu se pot numi parinti.
Ca se pot numi sau nu, nu sunt in masura sa spun, insa sunt parinti.

#6
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Deci pana la urma te-ai lamurit ca treaba unui parinte este sa isi impinga odraslele de la spate si sa ajunga cat mai departe?
Cum? Exact asta face diferenta intre niste parinti buni si neparinti.
Eu as zice mai degraba ca nu este treaba ta sa judeci acei parinti cum isi cresc odrasla.
Din ce vad, pe forum isi fac din ce in ce mai multi aparitia, oameni ce duc grija altora cum isi cresc copii, ce mananca, ce isi cumpara, la ce facultate merge, de unde isi face cumparaturile, cum conduce, de unde cumpara piese, cum vorbeste, cum se comporta, etc...in loc sa isi vada de farfuria lor.
Sincer, chiar nu ai nimic mai bun de facut, care sa te priveasca pe tine? Ceva o scoala, un servici, o facultate? Sau esti unul dintre aia care si-a facut un scop in viata de a judeca pe altii?!
Nu esti in masura sa spui ca sunt sau nu parinti, dar esti in masura sa ii judeci cum isi cresc odraslele?

Edited by sandel_u, 26 October 2011 - 11:46.


#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsandel_u, on 26th October 2011, 12:44, said:

Deci pana la urma te-ai lamurit ca treaba unui parinte este sa isi impinga odraslele de la spate si sa ajunga cat mai departe?
Cum? Exact asta face diferenta intre niste parinti buni si neparinti.
Eu as zice mai degraba ca nu este treaba ta sa judeci acei parinti cum isi cresc odrasla.
Din ce vad, pe forum isi fac din ce in ce mai multi aparitia, oameni ce duc grija altora cum isi cresc copii, ce mananca, ce isi cumpara, la ce facultate merge, de unde isi face cumparaturile, cum conduce, de unde cumpara piese, cum vorbeste, cum se comporta, etc...in loc sa isi vada de farfuria lor.
au mama, una e sa-l sprijine (asta inseamna pentru mine, a da tot ce poate) sa-si atinga telurile-n viata si alta e sa-l impinga spre ceva ce copilul nu vrea sau nu poate atinge-n veci.

View Postsandel_u, on 26th October 2011, 12:44, said:

Sincer, chiar nu ai nimic mai bun de facut, care sa te priveasca pe tine? Ceva o scoala, un servici, o facultate? Sau esti unul dintre aia care si-a facut un scop in viata de a judeca pe altii?!
ai fost maltratat (fizic si/sau psihic) in copilarie si acum iti refulezi ideile bagate cu forta de cei ce te-au crescut ? Tot trauma se numeste si asta. Nu incerca sa fii violent in exprimare, ca pe mine ma lasa rece un astfel de limbaj. Inseamna doar ca n-ai nimic de transmis

Edited by red-rose, 26 October 2011 - 11:52.


#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postred-rose, on 26th October 2011, 12:49, said:

ai fost maltratat (fizic si/sau psihic) in copilarie si acum iti refulezi ideile bagate cu forta de cei ce te-au crescut ? Tot trauma se numeste si asta. Nu incerca sa fii violent in exprimare, ca pe mine ma lasa rece un astfel de limbaj. Inseamna doar ca n-ai nimic de transmis
Eu cred ca tu ai fost maltratata de sari asa de fund despre cum isi cresc altii odraslele. Cine esti tu sa spui ce poate in viata sau nu poate un copil?
O vorba spune "People who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do".
Daca tu vrei sa iti cresti copilul spunandu-i "nu are rost sa incerci ca nu o sa reusesti" este treaba ta, dar nu judeca pe altii care ii cresc sub deviza "lumea este a ta".

Aaaa, acuma mi-am dat seama. Pe langa maltratata, tu de fapt ai fost crescuta spunandu-ti-se ca nu are rost sa incerci ca nu vei reusi, iar acuma iti vine sa faci spume la gura.

#9
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsandel_u, on 26th October 2011, 13:18, said:

Eu cred ca tu ai fost maltratata de sari asa de fund despre cum isi cresc altii odraslele. Cine esti tu sa spui ce poate in viata sau nu poate un copil?
O vorba spune "People who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do".
Daca tu vrei sa iti cresti copilul spunandu-i "nu are rost sa incerci ca nu o sa reusesti" este treaba ta, dar nu judeca pe altii care ii cresc sub deviza "lumea este a ta".

Aaaa, acuma mi-am dat seama. Pe langa maltratata, tu de fapt ai fost crescuta spunandu-ti-se ca nu are rost sa incerci ca nu vei reusi, iar acuma iti vine sa faci spume la gura.
Trecand peste faptul ca nu te poti ridica unui discurs oarecare de forum, o sa-ti raspund. Eu nu stiu ce poate sau ba un copil, dar parintii fiecaruia stiu cat de capabil este si daca ar fi realist, ar stii cat sa pretinda. Legat de cum imi cresc eu copilul, ai inteles tocmai pe dos. Imi invat copilul sa se apere verbal si nu sa taca si sa inghita vorbele nimanui, imi invat copilul ca-s alaturi de el, indiferent de situatie.

La dracu, chiar am reusit tot ce mi-am propus. Legat de educatia scolara, spre exemplu, ai mei m-au indrumat spre Economie, dupa 2 ani, am decis ca nu e de mine, ca nu e ceea ce-mi doresc si-a ales sa fac ceeea ce reprezenta pasiunea mea Dreptul. Cu toate ca-i muuult mai mult de invatat, mi-a fost mult mai usor, deoarece am invatat cu placere si mi-s mandra sa spun ca n-am terminat o facultate sa am o diploma, ci chiar am ramas cu o multitudine de invataminte si ca-mi ajyta cu ceva-n viata. La sfarsitul facultatii, parintii mei, au fost incantati sa vada ca ceeea ce-am ales, a fost ceva bun si  de calitate.

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Săndel, dacă ai ceva de spus la subiect, spune, dacă vrei doar să te cerți cu red-rose vezi că există aria H2H sau mesageria privată.


Rose, nu mi se pare normal să iei apărarea copilului când greșește, chiar dacă o faci numai până ajungi acasă. O să priceapă fix "eh, îmi face ea morală mai încolo, da' până una-alta mă apără". N-ar fi o tragedie, da' nush de ce am un filing că puradelu' ăla de la Craiova, cu părinți judecători, și ălalalt, al lui madam Plăcintă, așa au crescut.

#11
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadadoi, on 26th October 2011, 13:50, said:

Săndel, dacă ai ceva de spus la subiect, spune, dacă vrei doar să te cerți cu red-rose vezi că există aria H2H sau mesageria privată.


Rose, nu mi se pare normal să iei apărarea copilului când greșește, chiar dacă o faci numai până ajungi acasă. O să priceapă fix "eh, îmi face ea morală mai încolo, da' până una-alta mă apără". N-ar fi o tragedie, da' nush de ce am un filing că puradelu' ăla de la Craiova, cu părinți judecători, și ălalalt, al lui madam Plăcintă, așa au crescut.
copiii alora si-a multor altii, sigur n-au primit nici acasa nici macar o mustrare. cum am zis mai sus, de obicei, copilul copiaza parintii, in general pe cel care i se pare lui mai cu putere de decizie din casa. Acuma nu sustin ca parintii lor ar fi facut la randul lor grozaviile respective, dar la fel de posibil e sa le fi facut si circumstantele sa-i fi favorizat intr-un fel sau altul

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu văd legătura cu ce-am spus eu. :D

#13
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadadoi, on 26th October 2011, 14:14, said:

nu văd legătura cu ce-am spus eu. :D
adadoiaie, scoate ochelarii  :notangel:

#14
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Adadoi si "wild"red-rose.
Ce am zis eu era exact in linia initiatorului, adica nu era o discutie calma fara a se arunca cu noroi.
Daca red-rose vroia sa fie o discutie fara atacuri, atunci trebuia sa spuna "ce parere aveti despre parintii care isi cearta copii? eu cred ca nu procedeaza corect" sau/si "credeti ca gresesc parintii care incearca sa isi traiasca viata prin copii?".
Va rog pe amandoua sa mai cititi o data primul post si apoi pe ale mele. Parerea mea este ca se continua in aceeasi linie.
Nu cred ca are rost sa ma bag in seama cu rose, Adadoi, pentru ca dupa cum vezi, vorbeste numai pe langa.

#15
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostTrollolozaurusrex, on 26th October 2011, 14:24, said:

Daca ai tine cont de toate acestea, ai avea o lume plina de papusi, masinute, biberoane, trotinete si suzete.
Nu sunt sigur ca esti serioasa. Sper ca nu.


Ai binevoi sa imi spui realist capacitatile si neajunsurile copilului dumneata ?


Cu cat iti propui mai putine, cu atat infaptuiesti mai multe. :D


In ce ai descris in ultimele randuri ale primului post ai reteta formarii unui fatalau. Apoi, nu ai cum sa il protejezi intotdeauna. Nu ai cum sa nu ii pasezi valori gresite.

Overall, la prima impresie as recomanda sa lasi educatia copilului pe maini competente.
Citind cele scrise de tine, am realizat motivul pentru care esti luat in colimator de Thevoid si Manowar de cate ori au ocazia

View Postsandel_u, on 26th October 2011, 14:27, said:

Adadoi si "wild"red-rose.
Ce am zis eu era exact in linia initiatorului, adica nu era o discutie calma fara a se arunca cu noroi.
Daca red-rose vroia sa fie o discutie fara atacuri, atunci trebuia sa spuna "ce parere aveti despre parintii care isi cearta copii? eu cred ca nu procedeaza corect" sau/si "credeti ca gresesc parintii care incearca sa isi traiasca viata prin copii?".
Va rog pe amandoua sa mai cititi o data primul post si apoi pe ale mele. Parerea mea este ca se continua in aceeasi linie.
Nu cred ca are rost sa ma bag in seama cu rose, Adadoi, pentru ca dupa cum vezi, vorbeste numai pe langa.
RIP

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
În nici un caz nu mi se pare că-i distrugi încrederea în forțele proprii dacă-i spui, de față cu alții, "mă, puță, chestia asta nu se face" sau "io-s convins că poți să, dacă pui osu'"

#17
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadadoi, on 26th October 2011, 14:43, said:

În nici un caz nu mi se pare că-i distrugi încrederea în forțele proprii dacă-i spui, de față cu alții, "mă, puță, chestia asta nu se face" sau "io-s convins că poți să, dacă pui osu'"
daca ii zici astfel, e chiar ok. dar sa te apuci sa-i spui" esti un prost, stiam ca numai de atat esti in stare, nu te duce capul, semeni cu ma-ta/tac-tu, numai' probleme-mi faci, imi crapa obrazul de rusine " si lista poate continua.

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postred-rose, on 26th October 2011, 13:54, said:

daca ii zici astfel, e chiar ok. dar sa te apuci sa-i spui" esti un prost, stiam ca numai de atat esti in stare, nu te duce capul, semeni cu ma-ta/tac-tu, numai' probleme-mi faci, imi crapa obrazul de rusine " si lista poate continua.
adică nu e cale de mijloc între "esti un prost, stiam ca numai de atat esti in stare, nu te duce capul, semeni cu ma-ta/tac-tu, numai' probleme-mi faci, imi crapa obrazul de rusine" și "bravo, pătrățel, ai dreptate, da' discutăm acasă"?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate