Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Opera - vocile voastre preferate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
FloriaTosca

FloriaTosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.09.2011
Da, acum vad ca Bocelli a inregistrat niste opere, mea culpa. Chiar si asa, nu cred ca vocea ii permite sa cante una pe scena, banuiesc ca toate inregistrarile sunt din studio. Problema nu stiu daca e deplasatul sau cititul partiturilor, solutii s-ar gasi. Problema e ca vocea lui pur si simplu nu s-ar auzi in sala, nu e o voce de opera.

Oricum, ca sa inchei, nu l-as compara cu Marcel Pavel, dar nici cu unul dintre ceilalti tenori din lista.

#20
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
On topic: ce recomandati pentru o plimbare prin ninsoare?
Si acum oleaca de off topic:

 Charger, on 28th October 2011, 16:19, said:

Cat despre comparatia cu Pavel, hai sa nu facem legatura intre trabant si Rolls Royce...
No problem, bagam Trabantul la tuning si avem mari sanse sa il facem mai ceva ca un Rolls Royce !... dar pe M. Pavel nici operat nu cred ca-l rezolvam...

 diorama, on 28th October 2011, 18:08, said:

Dar tu consideri wikipedia reperul tuturor lucrurilor de pe pamant? Si badea a jucat intr-un singur film la viata lui si e considerat si actor pe wikipedia. Dar dupa tine, e sau nu actor?
Chiar trebuia sa exagerezi?  :rolleyes:
Sa-ti vand un pont: in jurnalistica, o stire se verifica din/de la minim 2 surse! (la mine Wikipedia a fost una.)
PS: la cat de greu/cum se ia o diploma in ziua de azi...

#21
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Ileana Cotrubas (soprana), Gino Quilico (bariton), Teresa Berganza, Frederica "Flicka" von Stade si Cecilia Bartoli (mezzosoprane), Luciano Pavarotti si David Quebler (tenori), Benjamin Luxon (bariton), Robert Lloyd (bas), Dame Kiri Te Kanawa (soprana) si, nu in ultimul rand, o tanara soprana pe nume Valentina Nafornita.
De ce imi plac toti acestia? Pur si simplu pentru ca vocile lor imi gadila intr-un mod placut timpanele :thumbup:

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Scurt si cuprinzator.

 flomelomanul, on 31st October 2011, 11:42, said:

...De ce imi plac toti acestia? Pur si simplu pentru ca vocile lor imi gadila intr-un mod placut timpanele :thumbup:
Ma alatur tie. O bere va fi ridicat in sanatate ta ..
Charger
Nu doresc sa il denigrez, dar una e una si alta e alta. Ce a facut acolo Bocelli se cheama recital, nu spectacol de opera in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by Prien, 31 October 2011 - 15:51.


#23
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Prien, on 31st October 2011, 15:47, said:

Scurt si cuprinzator.

Ma alatur tie. O bere va fi ridicat in sanatate ta ..
Danke (asta ca sa folosesc limba manuitorilor de submarine U ) ;)

#24
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 flomelomanul, on 31st October 2011, 11:42, said:

Ileana Cotrubas (soprana), Gino Quilico (bariton), Teresa Berganza, Frederica "Flicka" von Stade si Cecilia Bartoli (mezzosoprane), Luciano Pavarotti si David Quebler (tenori), Benjamin Luxon (bariton), Robert Lloyd (bas), Dame Kiri Te Kanawa (soprana) si, nu in ultimul rand, o tanara soprana pe nume Valentina Nafornita.
De ce imi plac toti acestia? Pur si simplu pentru ca vocile lor imi gadila intr-un mod placut timpanele :thumbup:
Si ca sa-mi "nuantez" putin mesajul citat, o subliniez in mod deosebit pe Frederica Von Stade. Nu pretind ca sunt un mare cunoscator intr-ale operei, dar cred ca este cea mai minunata voce de mezzosoprana pe care am auzit-o vreodata. Cand o ascult cantand "Non so piu cosa son, cosa faccio" sau "Voi che sapete" in rolul Cherubino, pur si simplu simt ca ma trec fiorii pe sira spinarii de emotie.

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
george london, john wegner, martti talvela, jorma hynninen, theo adam, etc

Edited by gigel de hohențolărn, 11 November 2011 - 20:51.


#26
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Preferatii/ preferatele mele sunt printre ei. Nu am avut ocazia sa ii ascult pe toti, din pacate.

http://operatoonity....ale-persuasion/

http://operatoonity....ale-persuasion/

#27
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 FloriaTosca, on 26th October 2011, 21:01, said:

Andrea Bocelli nu canta opera
așa e. l-am ascultat în "wesendonk lieder" de wagner. mai subțire cu inelu, parsifal & șit. nici în alte opere nu l-am auzit. poate doar în chestii de la periferia clascismului - verdisme, manele d-astea :lol:

l-aș mai adăuga pe david vincent da nici ăsta n-a cântat operă. hmmmmm :confuzzled:

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 GabytzuX08, on 27 octombrie 2011 - 04:02, said:

Mai dau un exemplu: Tarja Turunen - mai precis soprana lirica si mult mai cunoscuta ca fosta vocalista a trupei Nightwish. Posted Image
Chiar acum am venit de la un primul Concert de Craciun sustinut de Tarja aici la Rovaniemi, la Biserica Mare.
Demential! Mai bine de o ora de orgasm muzical continuu!

Attached Files

  • Attached File  tt.jpg   59.91K   7 downloads


#29
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
O colectie minunata de voci (toate sunt soprane de coloratura) si nu numai... rochia violet a Dianei Damrau m-a cucerit complet... Iar unele interpretari chiar sunt exceptionale..  Din colectie fac parte: Mado Robin, Mady Mesple, Lily Pons, Silvia Voinea, Anna Morffo, Beverly Sills, Luciana Serra, Edda Moser, Edita Gruberova, Joan Sutherland, June Anderson, Mariella Devia, Ruth Ann Swenson, Natalie Dessay, Elisabeth Vidal, Diana Damrau, Desiree Rancatore, Jessica Pratt, Maria Aleida Rodriguez.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J-GPxk8n0aE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dFuEQEs6A24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Karhu si karuna
Interesante aprecieri si linkuri. Se pare ca stiti si puteti sa comunicati niste chestii dragute.
Asa ca va rog si va astept si pe la discutiile despre Opera/opereta..Sunt convins ca o sa ne spuneti lucruri noi.

#32
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Prien, on 17 februarie 2013 - 21:51, said:

Karhu si karuna
Interesante aprecieri si linkuri. Se pare ca stiti si puteti sa comunicati niste chestii dragute.
Asa ca va rog si va astept si pe la discutiile despre Opera/opereta..Sunt convins ca o sa ne spuneti lucruri noi.

Esti foarte amabil.. O sa vad ce pot face, ca, altfel, cand vad cum iti pot reinterpreta unii vorbele sau faptele, mie personal imi cam piere orice chef de a face vreun comentariu.

#33
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Cautand dupa Philippe Jarousski, iata ca am descoperit si alti posesori de voci deosebite, toti acestia interpretand impreuna opera baroca compusa de Alessandro Scarlatti, Sedecia, Re di Gerusalemme. Nu o sa  spun  decat ca mi-a atras atentia in mod deosebit vocea ca de matase a Virginiei Pochon, in conditiile in care il cunosc deja de multa vreme pe Philippe Jarousski ca interpret, ei doi avand vocile foarte foarte asemanatoare. Altfel, am fost cam uimita ca personajului Sedecia(Zedekia) i-a fost destinat o partitura de contratenor, si astfel interpretat de Gerard Lesne(fost cantaret de rock, ha!), inca o voce speciala a timpurilor noastre...
Si ca lucrurile sa fie un pic mai clare, o sa prezint si care este distributia acestei inregistrari.... Deci:
Gerard Lesne ( contratenor ) - Sedecia
Philippe Jarousski ( contratenor ) - Ismaele (fiul)
Virginie Pochon ( soprana ) - Anna (sotia)
Joseph Cornwell ( tenor ) - Nadabbe (confidentul)
Raimonds Spogis ( bariton ) - Nabucco

  

Alessandro Scarlatti: Sedecia(Zedekia), Re Di Gerusalemme -

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UDoM8fQRw2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by karuna, 18 February 2013 - 17:12.


#34
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Aceeasi arie din Asediul Corintului interpretata de Cecilia Bartoli si Montserrat Caballe. Este interesant de remarcat diferentele dintre vocile si interpretarile acestor doua mari artiste. Eu personal consider ca Montserrat are o voce mult mai buna si mai potrivita(aparent) pentru aceasta arie, in schimb Cecilia pune atata suflet cand o canta incat te face sa plangi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VqrjIXE4Phk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MTBZvfIQZBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/flcZZCClR04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca gasiti pe cineva care sa cante aria asta mai bine decat el, va rog sa ma anuntati si pe mine...

#36
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Cel putin pentru felul in care interpreteaza Habanera...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pJLyZqETuBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate