Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Opera - vocile voastre preferate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
FloriaTosca

FloriaTosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.09.2011
Din nou in incercarea mea de a diversifica discutiile despre opera... :) . Deci, de cine va place voua mai mult si mai mult si de ce? Nu ma astept neaparat la dizertatii despre tehnica si altele (desi, daca aveti cu ce, sunt bine venite), ci doar sa vedem ce voci ne impresioneaza cel mai mult.

Incep eu cu preferatul meu absolut: tenorul Franco Corelli (1921-2003). Cariera lui s-a desfasurat din anii cincizeci si pana in anii saptezeci si nu cred ca ma insel daca spun ca face parte din generatia care a dat cei mai buni artisti de opera. Apartine acelei categorii de tenori pe care i-ar descrie cel mai bine cuvantul "eroici" - cu o voce plina, intunecata, puternica, dar in acelasi timp capabila de "fineturi" tehnice. A ramas celebru pentru roluri ca Mario Cavaradossi (Tosca), Calaf (Turandot), Manrico (Il trovatore), Andrea Chenier, Radames (Aida). Un barbat frumos, cu o personalitate placuta, destul de copilaroasa, dar cu o frica de scena teribila si superstitioasa. A cantat mai bine de un deceniu in mod constant la Met, fiind unul dintre rasfatatii publicului si chiar al temutului Rudolf Bing, celebrul manager. Probabil tot teama de scena l-a facut sa se retraga destul de devreme, cand vocea lui mai avea inca ceva de spus (cel putin un Otello, rolul pe care fanii lui l-au asteptat intotdeauna, dar care nu a mai venit).

Personal ador vocea lui Franco pentru timbrul intunecat, care ii confera virilitate si il face foarte credibil in unele roluri. Bine, trebuie sa recunosc ca probabil mi-ar placea Corelli si daca ar canta Gingle Bells, dar incerc sa par echidistanta :) . I s-au reprosat multe (mai ales dictia, care nu e chiar la superlativ), dar pentru mine ramane TENORUL, forta si tehnica imbinate, care e in stare sa transmita ceva prin muzica.

Si, de ce sa lasam deoparte, ramane intotdeauna si OMUL. Corelli nu a fost un „divo”, cum au incercat sa-l descrie unii. A fost un om sincer, care si-a descoperit talentul destul de tarziu (ratand „la mustata” meseria de constructor de nave, aviz Prien). Si a fost un original. Doua episoade m-au amuzat in mod deeosebit in cariera lui, si o sa le relatez pe scurt. Primul, in timpul unei reprezentatii cu „Il trovatore”, intr-o sala plin de fani ai lui Mario del Monaco (celebrul rival, cu care a facut totusi pace la sfarsitul vietii), fani care s-au gandit sa-l huiduie pe Corelli. Iar Corelli nu s-a gandit la nimic mai mult decat sa coboare de pe scena, imbracat si inarmat ca Manrico, si sa... il fugareasca cu sabia scoasa prin sala pe cel care huiduise cel mai abitir. Al doilea o implica pe celebra Bigit Nilsson, soprana alaturi de care a interpretat un numar nesfarsit de Turandot-uri. Prin vocea ei puternica si prin notele sale inalte, era poate singura care putea rivaliza cu Franco. Ceea ce, intr-o seara, se pare ca a si facut, tinand o nota dintr-un duet suficient de mult incat sa ii dea tenorului timp... sa plece de pe scena, intrucat nu tinuse nota cat ea. Ei, bine, in actul final, Corelli i-a intors-o, cand la replica principesei Turandot „la mia gloria è finita!” (maretia mea s-a sfarsit) Corelli ar fi trebuit sa-i raspunda „No! Essa incomincia!”(nu, acum incepe). In schimb, raspunsul pe care l-a primit mandra printesa, in sala intesata de lume, a fost „Si, è finita” (da, s-a sfarsit).

In final, va las cu doua sublime interpretari:

Nessun dorma (si ,nu, in viata lui Pavarotti nu a cantat-o la fel):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/avjNx_J1iHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si E lucevan le stelle, interpretarea legendara din Parma (nimeni nu a cantat-o vreodata la fel):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/abip8QaHKb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pavarotti all the way

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fata de cele de mai sus am o foarte mica carcoteala. Prien (Ghunther) a fost comandant de submarin. Din start asta presupune nu sa construiesti nave, ci sa le distrugi...
http://www.u47.org/english/index.asp sau in http://www.uboat.net/men/prien.htm...
Iar eu, dupa cum am tot repetat, sunt un inginer electronist, extrem de multumit cand nu distrug aparate, ci din contra, le readuc la viata...Atunci ma apreciaza si oamenii..
Ma rog, uneori mai iese si fum, dar ...ce arde nu putrezeste, nu-i asa?
Pe Prien l-au apreciat cand distrugea..

Altfel subiectul propus mi se pare extraordinar de interesant. De aceea te rog sa continui..
Voi urmari cu multa placere subiectul, care, recunosc, ma depaseste.

#4
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
José Carreras, Placido Domingo, Luciano Pavarotti (de exemplu) si ma mai gandesc si la altii.

PS: nu mai stiu daca au facut macar vre-o aluzie la Prien Ghunter si in filmul Das Boot (1981) - imi place la nebunie sunetul inconfundabil al sonarului.

Attached Files



#5
FloriaTosca

FloriaTosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.09.2011
Prien: da' carcotas rau :) . Ete, io retinusem ca e cu submarinele, da' ma gandeam ca daca unu' poate construi nave, poate construi si submarine. Da' probabil ca si de data asta gresesc pe undeva :) ...
Cat despre topic, ma gandeam ca poate sari si tu sa ne spui cate ceva despre Anna :) .

Pavarotti e genul de tenor ideal, cu o tehnica perfecta, careuia nu ii poti reprosa nimic. Mult prea "fad" pentru gustul meu, ii prefer pe cei care mai si gresesc, dar a caror voce exprima mai multe sentimente.

Domingo nu m-a convins niciodata. Carreras e ok, dar, din nou, nu e voce care sa imi spuna multe. Cred ca amandoi isi datoreaza mare parte din faima publicitatii pe care si-au facut-o cu "The three tenors".

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 GabytzuX08, on 26th October 2011, 04:49, said:

....PS: nu mai stiu daca au facut macar vre-o aluzie la Prien Ghunter si in filmul Das Boot (1981) - imi place la nebunie sunetul inconfundabil al sonarului.
http://forum.softped...howtopic=725877
Da, au facut. In scena din bar, cand "batranul" discuta cu prietenul lui si zice "Prien si ceilalti s-au dus", iar celalalt confirma "Da, asta tinerii sunt doar apa de ploaie" ..
Ce credeti ca am eu ca sonerie la telefonul mobil? Credeti-ma, e extrem de greu de ghicit. Un sunet de sonar (ASDIC) cu torpile..
La sfasitul lui septembrie, exact cand vizitam un uboot, (U2540) in Germania, ma suna fimiu, ramas din pacate in patria muma..
Au facut o fata cele 2 tinere-candva- doamne de acolo, care evident stiau ce inseamna acel sunet..
Daca il vrei, sapi pe net (sonar, sau sonar and torpiles) sau un MP si rezolvam.
Pt curiosi, http://en.wikipedia....e_Wilhelm_Bauer

FloriaTosca
Am senzatia ca as pangari-o cu lipsa mea de pricepere. Am imbatranit si am puterea sa recunosc ca unele chestii ma depasesc.

#7
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Andrea Bocelli!

#8
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
FloriaTosca
Hai sa te vad acum: Andrea Bocelli, Franco Corelli, Maria Callas, Marcelo Alvarez, Rolando Villazon, Alfredo Kraus, Jussi Bjoerling, Giuseppe di Stefano si Gilbert-Louis Duprez.
PS: norocul meu ca am avut tangenta cu muzica (+ artele plastice) si ca inca mai am o amica pianista careia ii mai pot cere pareri!  :D

Prien
Anna Netrebko - voce, fizic, joc de scena - le are, insa ar fi pacat sa nu aibe si un sot!
Asta am vazut recent: link.
PS: nu-i rea idea cu soneria la mobil... noroc cu internetul ca altfel ma apucam iar de audio-edit! :lol:
Multam!

Edited by GabytzuX08, 26 October 2011 - 16:25.


#9
FloriaTosca

FloriaTosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.09.2011
Prien: pai taman asta era ideea... nu sa aratam cat de bine ne pricepem noi la d-ale operei (ca nici eu nu-s mare priceputa), ci sa spunem care sunt motivele pur subiective din cauza carora ne indragostim de cate o voce (si de posesorul ei).

GabytzuX08: sa ma vezi la ce :) ? Repet, nu ma consider experta, doar imi spun parerea cu privire la un artist sau altul. Dar, ca sa accept provocarea:

Andrea Bocelli nu canta opera. El canta frumos "Time to say goodbay" sau "Vivo per lei", si pentru asta il admir, dar cand ajunge la cate o parte scrisa pentru un tenor pur si simplu nu are de unde. In primul rand ii lipseste forta din voce - niciodata nu o sa-l vezi cantand opera fara microfon, ceea ce un tenor adevarat nu ar face decat in situatii exceptionale, atunci cand chiar e intr-un loc fara acustica buna. In afara de asta, ii mai lipseste ceva din voce, nu as putea exprima in termeni tehnici ce, dar canta ariile intr-un mod lipsit de profunzime. Cand ascult o arie cantata de el mi se pare ca s-a transformat in muzica usoara.

Franco Corelli (hmm... Franco, caro Franco :) ): despre el am scris mai sus. As mai putea sa scriu cateva pagini, dar nu ma provoca...

Maria Callas: soprana mea preferata. O las pe mai incolo, merita o postare separata.

Marcelo Alvarez: trebuie sa recunosc ca nu l-am ascultat niciodata. Acum, ca ai zis tu de el, am cautat cateva arii si as zice mai degraba ca nu e genul meu, are o vocea prea "usoara", cel putin pentru ariile pe care le-am ascultat eu (care pot pur si simplu sa nu fie genul lui de repertoriu).

Villazon: imi place, dar trebuie sa recunosc ca nu am ascultat foarte mult genul lui de repertoriu. Cand canta genul meu de repertoriu (spre exemplu... Tosca, hihi!) nu mai imi place asa mult.

Afredo Kraus, Jussi Bjoerling si Di Stefano sunt toti tenori exceptionali. Fac parte din generatia de tenori de dinainte de Corelli - Del Monaco (desi, cronologic, Kraus e contemporan cu Corelli). Au o tehnica perfecta si niste voci foarte bune, dar si un soi de manierism in interpretare. Nu as zice neaparat ca imi displace asta, e clar ca in unele arii se potriveste mult mai bine decat metoda exploziva si, cumva, naturalista a lui Corelli. Oricum, pe toti trei ii ascult oricand cu placere.

Si, la sfarsit, ca sa ma distrez, fac si un clasament: Corelli, Di Stefano, Kraus, Bjoerling, Villazon, Alvarez, Bocelli (pe Maria o las, ca n-am cum sa o pun intre atati tenori).

#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Birgit Nilsson, Kirsten Flagstad, Ileana Cotrubaș, Cecilia Bartoli si oricand, la orice ora, Sumi Jo. Pavarotti si un bariton asiatic al carui nume imi scapa acum, chiar a fost o surpriza placut cand l-am ascultat prima data.

#11
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 FloriaTosca, on 26th October 2011, 21:01, said:

Andrea Bocelli nu canta opera. El canta frumos "Time to say goodbay" sau "Vivo per lei", si pentru asta il admir, dar cand ajunge la cate o parte scrisa pentru un tenor pur si simplu nu are de unde. In primul rand ii lipseste forta din voce - niciodata nu o sa-l vezi cantand opera fara microfon, ceea ce un tenor adevarat nu ar face decat in situatii exceptionale, atunci cand chiar e intr-un loc fara acustica buna. In afara de asta, ii mai lipseste ceva din voce, nu as putea exprima in termeni tehnici ce, dar canta ariile intr-un mod lipsit de profunzime. Cand ascult o arie cantata de el mi se pare ca s-a transformat in muzica usoara.
Trist... ;)
"Andrea Bocelli, [...], este un tenor italian de pop opera si cantaret de opera." - citat Wikipedia.
Ma rog, mie mi se pare ca le combina.
Mai dau un exemplu: Tarja Turunen - mai precis soprana lirica si mult mai cunoscuta ca fosta vocalista a trupei Nightwish. :wub:

Edited by GabytzuX08, 27 October 2011 - 04:04.


#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Tu faci o confuzie grava. Tarja nu e soprana (in acceptiunea termenului de cantareata de opera), Tarja canta roache. A, ca are voce de soprana, aia e altceva, e vorba de tipul vocii, si anume vocea cu cel mai inalt registru. N-are ce cauta pe aria asta. Si Mariah are voce de soprana de coloratura si, cu toate astea, nu discutam despre ea aici.

Edited by diorama, 27 October 2011 - 20:55.


#13
FloriaTosca

FloriaTosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.09.2011
GabytzuX08: nu vreau sa intru intr-o disputa, toata lumea e libera sa il considere pe Bocelli ce vrea. Desi, e destul de paradoxal sa ii spui cantaret de opera cand (cel putin din cate stiu eu) nu a cantat niciodata o opera cap-coada. Eu, cand vreau sa ascult opera, ii ascult pe ceilalti enumerati de tine, iar cand vreau sa ascult pop il ascult pe Bocelli.

Cam la fel e si cu Tarja - am ascultat destul de mult Nightwish pe vremuri si imi placea. Dar cand vine vorba de opera, le prefer pe altele.

#14
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Din cate stiu eu, Bocelli a cantat mult prin baruri/restaurante pentru a se intretine. Logic ca nu a cantat opera. In timp si-a stricat vocea si acum e un fel de strutocamila. Nici opera nu mai poate sa cante, dar nici popul nu-i chiar pop. Un fel de marcelpavel mai evoluat putin.

#15
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Of, mai!
Nu-mi considerati spusele drept o provocare - departe de mine gandul asta -, stiu ca va referiti la aia "pur sange", insa... (ca fapt divers) nu inteleg de ce Wikipedia ii considera asa ?!
In rest, no comment, de acord cu voi!

Edited by GabytzuX08, 28 October 2011 - 05:07.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 GabytzuX08, on 26th October 2011, 17:24, said:

Prien
Anna Netrebko - voce, fizic, joc de scena - le are, insa ar fi pacat sa nu aibe si un sot!
Asta am vazut recent: link.
PS: nu-i rea idea cu soneria la mobil... noroc cu internetul ca altfel ma apucam iar de audio-edit! :lol:
Multam!

Am vazut si eu linkul. Marturisesc ca _CU MULTA PLACERE, hi, hi. E superdragut(a)..Si am audiat si urmatoarele, L'elisir d'amore ( Parte 10 de 12 )..
Altfel, sa inteleg ca e ....fara sot? Ma rog, nu e treaba mea.
Oricum nu mi-as fi lasat sotia pt ea, hi, hi. (Da, stiu, strugurii sunt acrii).

Cu placere pt sonerie. O am de la un coleg caruia i-a sunat telefonul exact cand trecea pe langa mine. Saracul era nitel cam mirat de ce m-am luat dupa el si asteptam de la distanta sa termine convorbirea, hi, hi...

Bocelli nu stiu cum ar putea sa faca opera. Cum s-ar deplasa pe scena?
Pe de alta parte, ca sa fi un cantaret de opera adevarat iti trebuie foarte multi ani de studiu si extrem de intens.
Cum sa citesca bietul nefericit partiturile si restul de carti? Din cate am auzit la Conservator se studiaza inclusiv anatomia, evident axata pe plamani, ca sa inteleaga cum sa isi foloseasca mai bine respiratia..

Eu am crescut cu Teodorian, Ohanesian, Herlea..
Inca mi-e frica sa incerc sa ii analizez pe ei sau pe altii. Sa mai astept un pic. Sau sa beau ceva mai mult, hi, hi..

Altfel ma bucur ca a reaparut diorama in discutii. Zau ca imi lipsisei, daca pot scrie asa.

#17
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Bocelli a cantat si opera.. Sunt mai multe albume in sensul asta.
http://en.wikipedia....lli_discography


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qv44WJ3Ku8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre comparatia cu Pavel, hai sa nu facem legatura intre trabant si Rolls Royce...
Sau intre Nicoleta Luciu si Olivia Wilde.

#18
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 GabytzuX08, on 28th October 2011, 06:05, said:

... nu inteleg de ce Wikipedia ii considera asa ?!
Dar tu consideri wikipedia reperul tuturor lucrurilor de pe pamant? Si badea a jucat intr-un singur film la viata lui si e considerat si actor pe wikipedia. Dar dupa tine, e sau nu actor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate