Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rezolutie Transmisie TV - Cablu Digital

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011
vreau sa-mi cumpar un tv si pe langa alegerea LCD LED vs plasma vreau sa iau ceva potrivit pt canale tv si pt filme HD
m-ar interesa rezolutia nativa care vine pe cablu digital si pe canalele "HD",  e 480p sau 520i sau 720p ?

n-am vazut cum e si nu stiu care e diferenta in practica (cablu digital intre tv de 81 cm diametru) intre rezolutii
tv cu 1366/1024 x 768 sunt mai ieftine ca cele cu 1920x1080 dar cat de mult diferenta pe cablu si la film hd ?

Edited by Marthe, 25 October 2011 - 14:38.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
HD full e 1920Ś1080 si 1080p (nu 1080i).

#3
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011

 neagu_laurentiu, on 25th October 2011, 15:42, said:

HD full e 1920Ś1080 si 1080p (nu 1080i).
nu asta era intrebarea, eu zic sa nu ne poticnim in detalii atat de mici
pe mine ma intereseaza care e calitatea semnalului care vine prin cablu digital si ce rezolutie tv i s-ar potrivi mai bine

1024x768 sau 1920x1080

Edited by Marthe, 25 October 2011 - 14:47.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca e transmisie HD e cea de care am zis.

#5
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011

 neagu_laurentiu, on 25th October 2011, 15:47, said:

Pai daca e transmisie HD e cea de care am zis.
pai transmisia e HD la vreo 10 canale tv, pe mine ma intereseaza in special la celelalte 100
iti dai seama ca nu deschid topic sa-mi spui tu ceea ce stiam deja, ca 1080p e hd

Edited by Marthe, 25 October 2011 - 14:53.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Analogica transforma in digital e 720Ś576 (576i). Alegi ce vrei. Dar daca ai zis ca vrei HD (chiar si numai pentru alea zece) cumpara HD full si esti asigurat.

#7
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011

 neagu_laurentiu, on 25th October 2011, 15:53, said:

Analogica transforma in digital e 720Ś576 (576i).
asa pretene, asta voiam sa stiu
poate vreau sa-l vad pe Mircea Badea cum mananca rahat in hd

720Ś576 (576i) nu se vede aiurea pe o plasma de 107cm cu rezolutie de 1920 x 1080 ?

Edited by Marthe, 25 October 2011 - 15:03.


#8
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sint 2 categorii distincte : canalele tv de cablu ( analogic/digital ) si filmele hd
1 - Canalele tv cablu ( analogic/digital ) - aici marea majoritate a prg. tv pe cablu sint transmise cu o rezolutie de 3xx/4xx x 4xx/5xx maxim 7xx x 5xx ( rezolutia maxima suportata in analogic fiind de 720 x 576 insa nici pe digital nu cred ca depaseste aceasta rezolutie )
Pt. a te putea convinge mai bine incearca si ruleaza un film pe un TV obisnuit/crt la aceasta rezolutie 720 x 576 si apoi poti face o comparatie la prg. TV receptionate prin cablu
Cat legat de prg. tv hd transmise prin cablu si aici sint diferente , fiindca teoretic un prg. tv hd transmis prin cablu ar trebui sa aibe o rezolutie de 1920 x 1080/1088  si sint putine astfel de prg. tv hd care au aceasta rezolutie
Insa sint unele prg. tv care prin upscaling le maresc rezolutia originala la rezolutie hd si astfel acel prg. tv intra in categoria prg. tv hd
In plus un prg. tv hd ar trebui sa detina coloana sonora cu Dolby Digital nu stereo , in practica insa iarasi nu se respecta cu strictete acest lucru
2 - Filme HD - aici deja sint niste lucruri bine definite ca rezolutia de 1920 x 1080 cu/fara sunet Dolby Digital 5.1

Insa nu am inteles un lucru de la tine - Tu vrei sa cumperi un TV normal pe langa un lcd/led/plasma ?

Pe un tv normal/crt + decodorul hd de la rcs prg. TV digitale normale sd au rezolutia de 576i si cele hd de 1080i , astfel ca decodorul in cauza poate reduce rezolutia prg. tv hd la una sd pt. a putea fii vizualizat pe un tv normal/crt
In schimb se respecta aceeasi situatie cum este in analogic cu prg. tv sd , adica :
- Cu cat diagonala tv-ului/lcd-ului/led-ului/plasmei este mai mare si rezolutia prg. tv analog/digital este mai mica , cu atat se va vedea mai prost
Asta deoarece o rezolutie sub 720 x 576 va trebui sa fie afisata atat pe o diagonala de 21" cat si pe una de 32" sau mai mare , deci ce este variabil in aceasta situatie - diagonala

Edited by megafanro, 25 October 2011 - 21:12.


#9
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011

 lupull, on 25th October 2011, 16:05, said:

Insa nu am inteles un lucru de la tine - Tu vrei sa cumperi un tv normal pe langa un lcd/led/plasma ?

Pe un tv normal/crt + decodorul hd de la rcs prg. tv digitale normale sd au rezolutia de 576i si cele hd de 1080i , astfel ca decodorul in cauza poate reduce rezolutia prg. tv hd la una sd pt. a putea fii vizualizat pe un tv normal/crt
In schimb se respecta aceeasi situatie cum este in analogic cu prg. tv sd , adica :
- Cu cat diagonala tv-ului/lcd-ului/led-ului/plasmei este mai mare si rezolutia prg. tv analog/digital este mai mica , cu atat se va vedea mai prost
Asta deoarece o rezolutie sub 720 x 576 va trebui sa fie afisata atat pe o diagonala de 21" cat si pe una de 32" sau mai mare , deci ce este variabil in aceasta situatie - diagonala

vreau sa-mi cumpar un singur tv, o plasma gen http://www.avstore.r...30-e-tx-p42s30e
singura mea nelamurire ar fi calitatea canalelor tv care vin pe semnal digital de la UPC, cum se vor vedea pe ditamai tv-u!?

pt tv digitala SD si filme HD care ar fi cel mai bun COMPROMIS, rezolutie 720p sau cu 1080p? @diagonala 100cm

oricum ms pt raspunsuri

Edited by Marthe, 25 October 2011 - 15:19.


#10
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Din cate stiu eu la UPC nu prea poti receptiona/vizualiza prg. tv de pe dvb-c doar prin tunerul plasmei , fiindca obligatoriu iti trebuie un receptor de la ei ( sd sau hd , ce au ei in ofertele lor )
Asa ca nu ai cum sa iti faci prb. cu calitatea/rezolutia prg. tv , fiindca receptorul in cauza se va ocupa cu redarea sau/si upscalarea prg. tv sd in hd ( daca au aceasta functie/optiune )
La RCS poti receptiona/vizualiza prin tunerul plasmei cele vreo 94 de prg. tv sd/hd free + 8 posturi de radio ( 8/9 prg. tv sint hd free din cele 94 per total )

Edited by lupull, 25 October 2011 - 17:23.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am si plasma Panasonic de 106 HD Ready.Programele digitale se vad foarte bine pe el iar cele HD se vad si mai bine.Din STB HD de la UPC poti folosi atat rezolutia de 720p sau 1080i...ori auto.Eu il tin pe "auto" si atunci STB iti da rezolutia la care este transmis canalul respectiv....
Ex. Pro Tv SD este la 576p iar Pro tv HD este la 1080i. Rezolutie "full HD....1080p" nu prea o sa vezi la furnizorii de cablu atat in RO cat si afara.
Aceasta rezolutie de 1080p l-am prins doar cu Blu-ray...

#12
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 Marthe, on 25th October 2011, 15:02, said:

720Ś576 (576i) nu se vede aiurea pe o plasma de 107cm cu rezolutie de 1920 x 1080 ?
depinde :D

sunt 3 factori determinanti: rata de bit cu care-s transmise canalele, calitatea upscaler-ului din plasma si distanta la care stai. in cazu' canalelor hd, aia optima ie 3 x inaltimea teveului. la alea sd, ie cam inmultita cu 2, 3.
mai mult ca sigur ca n-o sa-ti iei o canapea cu roti :roflmao:
da jos de pe net un content sd, du-te cu-n stick, baga-l in plasma si vezi ce vezi :)

Edited by cooliooo, 25 October 2011 - 18:11.


#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Formatul 1080p din cate stiu eu este valabil doar la materiale audio/video hd/filme hd , televiziunile trasmit doar 1080i ( cel putin pana in prezent )
Cred ca practic totusi poate exista si vreo exceptie de la regula ca peste tot legat de transmisiunile televiziunilor prin satelit , insa doar daca ai posibilitatea de a receptiona un prg. tv hd 1080p prin satelit

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Sfatul lui cooliooo e cel mai corect! :thumbup: Ia un stick,pune pe el un film SD,un film HD și caută un magazin mare unde să poți vedea cu ochii tăi cum merge! Poate au și cablu digital de la careva,caz în care poți urmări direct programele. Eu așa am făcut,le-am spus băieților de acolo clar de la început că vreau doar să văd ce și cum,dar au fost foarte drăguți și m-au ajutat! :thumbup:
Apropo,măsoară acasă cu o ruletă distanța de vizionare și la magazin poziționează-te la fel.
P.S. Ca și părere personală,strict legat de întrebarea ta...nu trebuie să-ți faci atâtea griji,dacă să iei un HD Ready sau un Full HD. Nu vei sta ”cu nasu-n televizor” ca să poți vedea diferența la nivel de pixeli! :rolleyes: Iar dacă stăm să ne gândim că o să vizionezi probabil și ceva .mkv-uri la 1080p sau poate chiar blu-ray-uri...presupun că e mai bine să iei un Full HD,le vei vedea exact așa ”cum le-a făcut mămicuța lor”! :peacefingers:

Edited by crislacor, 25 October 2011 - 20:57.


#15
Marthe

Marthe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 219
  • Înscris: 19.10.2011
faza e ca am fost intr-un magazin d-asta plin de plasme si LCD iar pe un tv era Discovery care se vedea naspa rau
m-am uitat in spate si era conectat prin scart nu prin hdmi cum ar fi fost normal pt un tv de 37"

televizorele conectate la cablu se vdeau ca dracu, alea conectate la materiale de prezentare se vedeau super
cred ca am sa-i pun pe aia din magazin sa faca niste demonstratii pe cablu tv si film hd ca altfel nu poti sa-ti dai seama

#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Cu siguranță toate televizoarele conectate la cablu erau pe analogic. E un lucru știut bine că LCD-urile și chiar plasmele nu se pot ridica la nivelul CRT-urilor atunci când vine vorba de semnal analogic.
Poate nimerești un magazin în care să aibă cablu de la RCS. Le poți cere băieților de acolo să facă o căutare pe digital pentru a vedea calitatea imaginii,o să poți urmări astfel și câteva canale HD! :thumbup:

#17
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
ii ceva logic sa se vada najpa pe analogic pe un led plasma sau lcd _ vb aia ti-ai cumparat un aparat performant atunci ii dai la aparatu ala sa vada bine un reciever HD sau -sd digital in cel mai rau caz _ pe analogic te uiti la CRT pe LED PLASMA sau LCD te uiti pe DIGITAL , SATELIT sau TERESTRU :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate