Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sfaturi constructie casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
razvan_xx

razvan_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.03.2007
Am deschis acest subiect deoarece sunt interesat de constructia unei case.Am gasit un proiect pe internet care ar fi potrivit pentru noi din toate punctele de vedere.( http://www.casamodel...casa-stilo.html ).Acum incepe partea la care am nevoie de niste sfaturi ale unor persoane care au construit si care s-au lovit de aceleasi incertitudini:
-merita ideea de garaj,magazie si spatiu tehnic la demisol?Costul constructiei este comparabil cu al unei anexe care sa indeplineasca acelasi rol?
-modalitatea de constructie a casei:regie proprie sau o firma specializata?Aici ma intereseaza cel mai bun raport calitate pret.
-pretul de 370-420 E/mp la cheie este un pret corect sau prea mic?Mentionez ca doresc un nivel mediu al finisajelor,dar cu materiale de calitate.
Terenul este cumparat,are dimensiunile:32.8mx15.2m,are utilitati si este imprejmuit.
Va multumesc,Razvan!

Edited by razvan_xx, 25 October 2011 - 14:06.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Nu merită să faci demisol, pentru că iese mai scump decât o anexă obișnuită, la nivelul solului. Se face așa ceva dacă ai spațiu prea puțin în curte și vrei să ai mai multă grădină.
Mult mai ieftin în regie proprie, dar cu un constructor recomandat, de la care ai văzut lucrări.
Cred că e un preț normal, dar nu știu dacă îți ajunge și pentru racordurile la utilități, nu prea mai cunosc prețurile actuale (am construit și eu, dar acum vreo 10 ani).

#3
razvan_xx

razvan_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.03.2007
Racordurile la utilitati nu le-am inclus in acest pret.Ideea cu demisolul era si pentru o mai buna izolare termica a parterului si castig de spatiu(curtea avand 500 mp).Multumesc pentru opinie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate