Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Efectul proteinelor asupra articulațiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
Salut
am 17 și 8 luni, tip ectomorf și fac sală de mai bine de 7 luni.
Acum câteva zile m-am accidentat puțin la umărul drept (am pus greutate prea mare la extensii din culcat cu bara pt triceps și mi-a 'fugit' umărul drept, nu dizlocare ci doar o entorsă "mică", mă jenează un pic la mișcare de rotație și 'crâcnește'). Nu cred că e vreun ligament sau capsula ruptă,ci doar o inflamare pe undeva, nu tot umărul. În vară pe cel stâng l-am bușit 'un pic' la împins înclinat la piept (la mine 'un pic'= o săptămână de repaos și câteva unguente folosite).
Și ajung încet la chestiunea arzătoare la ordinea zilei: se pare că eu am umerii mai firavi și sunt predispus la accidentări, mai ales din cauza prostiei și neatenției. În scopul vindecării mai rapide și protejării pe viitor a articulațiilor mi-am comandat o cutie de bodyflex (e bun?). De asemenea, eu mai folosesc și proteine, tot de la pn. Și acum vine hiba: mama este asistentă la ortopedie iar doctorii i-au spus că proteinele calcifică articulațiile, mai ales la adolescenți. Eu tind să cred că asta nu este adevărat (așa e?). Cât despre bodyflex (n-am avut bani de animalflex) am văzut că are doar 2 ingrediente, față de vreo 15 cât are animal. Sper că nr lor nu e proporțional cu calitatea...
În final, cei care ați mai avut probleme cu umerii ce ați făcut în scopul vindecării?
Ps: scuze pt titlul alarmant :)

#2
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postcostysmart, on 24th October 2011, 20:48, said:

Salut
am 17 și 8 luni, tip ectomorf și fac sală de mai bine de 7 luni.
Am avut si eu o problema asemanatoare...
1. Mai mult ca sigur pui greutati prea mari si faci repetari putine( incearca 15-20 repetari la o serie) pana pui ceva masa.
2. La mine pentru umeri cel mai bine a dat roade impinsul pentru umeri la aparat, nu cu haltera sau gantere.
Si tot cu mai multe repetari intr-o serie (peste 20)
:coolspeak:

#3
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
Da, fac în jur de 8 repetari pe serie cu aprox 60kg la piept. Repetari mai multe fac pt abdomen, triceps și gambe.
Cât despre masa musculară, eu zic că am strâns ceva (nu masiv, dar nici slăbănog). Despre acel supliment ce părere aveți? Am uitat să specific greutatea și înălțimea: 1.85 și 73kg

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Prea putine 8 si nu cumva le mai si furi( lasi haltera prea repede si apoi o smucesti in sus)?
Poate fi si de la exercitiile pentru triceps cu haltera sau cu ganterele.
Incerca sa faci triceps la paralele (nu cred ca asta-i denumirea corecta a aparatului) dar cred ca ai prins
ideea.Trebuie sa nu fortezi articulatia umarului, evita pe cat posibil ganterele si miscarile bruste.
De suplimente nu ma pronunt ca n-am folosit.

Edited by sandel1, 24 October 2011 - 20:50.


#5
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
Eu încerc mereu să le fac cât mai corect, dar o dată la 2-3 luni mai scapă câte o greșeală... dintr-o prostie...

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
La inceput bagam vreo 70 kg si aproape mi-o scapam pe piept "ca sa sara inapoi" si sa n-am mult de impins,
dar n-am pus nimic asa, numai o accidentare la umar.Mai bine incarci mai putin bara si faci mai multe repetari
ca sa simti ca lucreaza muschiuletul. :D

#7
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Majoritatea am trecut prin astfel de accidentari, mai ales la umar . Pentru refacere iti recomand Arcoxia 120mg + BenGay. Pentru intretinere iti recomand un supliment cu glucozamina (extract din cartilagiu de rechin) foarte bun pentru intarirea articulatiilor. Inainte de a incepe exercitiile de forta intensifica incalzirea articulatiei umarului prin ample exercitii de rotatie a acestuia.

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postatc, on 25th October 2011, 09:37, said:

Majoritatea am trecut prin astfel de accidentari, mai ales la umar . Pentru refacere iti recomand Arcoxia 120mg + BenGay. Pentru intretinere iti recomand un supliment cu glucozamina (extract din cartilagiu de rechin) foarte bun pentru intarirea articulatiilor. Inainte de a incepe exercitiile de forta intensifica incalzirea articulatiei umarului prin ample exercitii de rotatie a acestuia.
Aoleu, am uitat sa spun de incalzire, mii de scuze. Cu asta trebuia sa incep. :clapping:

#9
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postsandel1, on 25th October 2011, 12:21, said:

Aoleu, am uitat sa spun de incalzire, mii de scuze. Cu asta trebuia sa incep. :clapping:

... sa inteleg ca te-ai apucat de exercitii fara nici un pic de incalzire ?  :nonobad:

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postatc, on 25th October 2011, 14:29, said:

... sa inteleg ca te-ai apucat de exercitii fara nici un pic de incalzire ?  :nonobad:
Nu, am uitat sa-i spun initiatorului topicului ca o mare parte din accidentari se datoreaza incalzirii necorespunzatoare.

#11
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010

View Postsandel1, on 25th October 2011, 15:00, said:

Nu, am uitat sa-i spun initiatorului topicului ca o mare parte din accidentari se datoreaza incalzirii necorespunzatoare.
în primul rând vreau să vă mulțumesc pt răspunsuri. Sâmbătă (atunci s-a întâmplat bucuria) am vrut să fac numai brațe și am făcut fără să îmi dau seama și câteva minute încălzire și pt umeri, piept, câteva tracțiuni, din obișnuință, și cred că astea m-au salvat de la o luxație...
Eu folosesc acum o cremă cu extract din "gheara dracului" și parcă mi-a luat o parte din durere (tot mă jenează puțin la anumite mișcări de rotație). Am auzit că glucosamina îmi poate influența astmul. Despre acel bodyflex ce părere aveți? Ar ajunge o săptămână de repaos?

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postcostysmart, on 25th October 2011, 16:41, said:

...Ar ajunge o săptămână de repaos?
Eu zic sa stai mai mult, pana esti sigur 100% ca esti recuperat si dupa aceea poti sa reincepi usor, treptat, cu cateva antrenamente mai mult de fitness decat de culturism.
Si mare atentie pe viitor ca nu-i de glumit cu accidentarile.

#13
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
Mi-a venit azi bodyflex-ul. Să mă aștept la o minune? Până la urmă au vreun efect (negativ) proteinele asupra articulațiilor? (sau au mâncat doctorii că/zahăr/cat ?)

#14
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eu făceam întâi 30 de minute încălzire serioasă. Nu merită să te grăbești.

Sigur ai înțeles pașii de urmat de la început? Mă refer și la serii/greutate. Vei că nu e de glumă. Și nu se reduce totul la suplimente.

Cine te antrenează?

#15
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
salut
ma antrenez singur de vreo 5 luni; in primele doua mi-au mai aratat altii... In total am vreo 7 luni de 'experienta'. eu imi aleg greutatile care imi permit sa fac in jur de 8 repetari pt anumite grupe, si 15-20 pt altele.

#16
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eu cred că forțezi cu 8 repetări. La ce faci 15-20 de repetări?

Și ai avea nevoie de un partener și de cineva cu experiență în a evalua și stabili un program. Altfel riști tot felul de probleme. De-a lungul anilor am văzut tot felul de cazuri nefericite, mai ales la cei care vor mult și repede. Aici nu este ca și cum ai trage tare 1 an și după gata te-ai rezolvat pe viață. Este o filosofie de viață. Mișcare trebuie să faci mereu. Ia-o încet!

#17
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011

View Postcostysmart, on 24th October 2011, 21:21, said:

Da, fac în jur de 8 repetari pe serie cu aprox 60kg la piept. Repetari mai multe fac pt abdomen, triceps și gambe.
Cât despre masa musculară, eu zic că am strâns ceva (nu masiv, dar nici slăbănog). Despre acel supliment ce părere aveți? Am uitat să specific greutatea și înălțimea: 1.85 și 73kg


Nu poti sa cresti pur si simplu ai nevoie sa ajuti asta...foloseste un total mass 4200 este ieftin comanzi cantitate mare la saculet. Clar o sa-ti faca foarte bine pentru ca o sa redice livelul calitatii alimentatiei. Ce recomand este cu aroma de valie si facut cu banana in blender. AM multi prieteni care au avut rezultate excelente cu el.

#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VOJ2SAG3mHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare că sunt 3 ani la mijloc. Nu sunt complet de acord cu rezultatul la care a ajuns, e puțin prea mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate