Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intrebare despre Android OS

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Google nu a furat NIMIC, nici macar un pachet de date - te trimit la dictionar sau la codul penal, ce preferi.
Da, daca foloseai o conexiune neencriptata si daca nu foloseai SSL intre tine si serverul de email era posibil, daca in secunda aia iti trimiteai parola "de autentificate de email" (ca sa te citez) sa ajunga pe hdd la google. Si? Care-i surpriza? Wardriving exista de cel putin 7 ani, facut atit de companii cit si de privati. Orice om normal in momentul in care a aflat de asta gindeste: ba, da prost am fost sa tin totul in clar, hai sa activez encriptarea si sa schimb parolele.
Dar mai sint si unii paranoici care ii dau cu "ba sinteti prosti in ultimul hal", "spalati pe creier" si pun tot felul de intrebari stupide la care s-a raspuns deja intr-un mod in care ar implica nu stiu ce chestii ascunse.
"Plus ca aceste informatii le-au stocat pe hdd-urile din masina. La ce folos sa faca asta daca nu au nici o intentie sa le foloseasca?" Da, normal ca vor sa foloseasca datele dar dupa cum ti-am spus folosesc asocierea retea-locatie, lucru pe care nu-l fac numai ei. Totul e clar pina in cele mai mici detalii tehnice dar deh e mai usor sa ne ofticam decit sa gindim.

#20
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 28th October 2011, 18:54, said:

Sa-ti vorbesc in exemple, poate asa intelegi mai bine:
Daca tu ai un un CD cu informatii/date confidentiale a firmei , sa zicm. Si vine unu pe "sestache", ia CD-ul, ii face o copie si pleaca. Cum se numeste asta?

Uite ca sa intelegi mai bine
  romania-actualitati.ro/google_acuzat_de_furt_de_date_private_in_coreea_de_sud-23852

Si ca tot o arzi cu codul penal al Romaniei... citeste legea 161 din 2003 ,Prevenirea şi combaterea criminalităţii informatice
  Art. 43. - (1) Interceptarea, fără drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publică şi care este destinată unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectuează în cadrul unui sistem informatic constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
   (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi interceptarea, fără drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce conţine date informatice care nu sunt publice.

  De Facebook vad ca nu ai negat nimic din acuzatiile anterioare. Cum explici ca daca stergi o poza de pe facebook, ea ramane totusi, disparand doar linkul de legatura iar daca ai linkul poti viziona poza si peste cate luni vrei tu. Care-i scopul?

Edited by TurocK, 28 October 2011 - 19:54.


#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In citatul ala din codul penal nu apare nicaieri "furt". De ce persisti intr-o prostie?

Si termina cu "exemplele" ca nu intelegi nimic. Iti dau si eu exemple: iti pui parola pe un zid la universitate. Vine unul (eventual masina google) si face o poza. Care-i problema?
Iti pui parola pe un site. Si mai zici si exact ca e parola si pentru ce e (asa cum zici in clar pe wifi). Vine google si indexeaza. Cine e vinovat?

Cu facebook nu am ce sa zic pentru ca nu stiu situatia (da, spre deosebire de altii nu ma apuc sa presupun ca e nu stiu ce chestie dubioasa in orice chestie pe care n-o cunosc indeaproape). In particular nu detin si nu controlez in nici o forma facebook ca sa am de ce sa "neg acuzatiile". Este o eroare logica destul de populara sa crezi ca ai dreptate daca nimeni nu te contrazice (are si un nume dar imi scapa). In cazul facebook sint convins ca una dintre conditiile cind iti creezi contul e sa le dai o licenta perpetua si irevocabila la tot ce pui pe site. Este chestie standard pentru orice site similar care s-a gindit chiar si un minut la chestiunile de proprietate intelectuala si care are consultanta juridica vag competenta. Deci nu inteleg exact unde e problema. Daca eu scriu aici ca m-am culcat cu 15 prostituate minore in timp ce fumam droguri asta ramine pe forum pentru totdeauna. Poate pot sa ma rog de vreun admin sa stearga postul dar probabil mai exista ceva copii. Ca sa nu mai spun de backupuri, orice firma vag competenta tine backupuri off-site pe perioade extrem de lungi (de ordinul anilor). Nu are nimeni obligatia sa se dea peste cap sa stearga ce am scris eu de buna voie.

Daca vrei sa nu ajunga pozele tale pe internet solutia e simpla: nu le pune pe internet. E aberant sa dai altcuiva o licenta pentru materialele tale si dupa aia sa te vaicaresti ca mai au o copie. NORMAL ca mai au o copie. Facebook a inceput ca un proiect studentesc care a copiat pozele (utilizatorilor) de pe citeva site-uri studentesti oarecum concurente. Crezi ca o sa dispara pozele pe care le pui tu de buna voie pe site-ul lor (si le dai o licenta pentru ele)? Vise.

As intelege sa hostuiesti tu serverul pe ip-ul tau, sa ai pozele pe hard discul tau si dupa aia sa te oftici ca au aparut pe facebook. Dar sa te duci tu de bunavoie sa le upload pe facebook (si sa le dai intre timp o licenta nelimitata sa le foloseasca) si dupa aia sa te plingi ca nu le-au sters imediat ce le-ai sters tu e o chestie care arata doar cit de aerian esti tu nu cit de naspa e facebook. Nu ca ar fi (sau nu) naspa facebook. Doar ca argumentul cu pozele e stupid.

#22
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 28th October 2011, 21:27, said:

In citatul ala din codul penal nu apare nicaieri "furt". De ce persisti intr-o prostie?
Si daca nu apare cuvantul "furt" inseamna ca este OK? Sau partea cu "constitue infractiune" este mai putin interesanta?
Daca gasesti pe strada un poirtofel cu bani, asta inseamna ca ai dreptul sa ti-l insusesti?
Cu facebookul, ca ORICINE  poate sa-ti acceseze in continuare pozele cu toate ca le-ai sters.....este si asta ok, nu?
Nu esti in masura sa afirmi ca eu perseverez in prostie, atat timp cand cu legea in fata, tu continui sa spui "unde scrie furt".  Pai daca nu scrie furt hai domne acasa ca este bine mersii. Nu sunt motive de ingrijorare...coreeni sunt ei mai batuti un cap, chiar paranoici din fire.
  Hai pa si las-o tu moale ca n-ai dreptate.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu inteleg ce vrei sa spui. Recunosti ca e o timpenie "furt" asta pe care il bagi in fiecare post sau vrei sa spui ca orice chestie care seamana vag (desi nu se aplica, ma rog nerelevant) cu ceva prevazut in codul penal (nu ca furt) se cheama furt?

Cu facebook ti-am explicat o data in postul precedent, de altfel mult prea pe larg - nu vad nici o intrebare noua fara raspuns deci incearca sa recitesti postul.

#24
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 28th October 2011, 22:17, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui. Recunosti ca e o timpenie "furt" asta pe care il bagi in fiecare post sau vrei sa spui ca orice chestie care seamana vag (desi nu se aplica, ma rog nerelevant) cu ceva prevazut in codul penal (nu ca furt) se cheama furt?

Cu facebook ti-am explicat o data in postul precedent, de altfel mult prea pe larg - nu vad nici o intrebare noua fara raspuns deci incearca sa recitesti postul.

Esenta acestei "dezbateri":
lumea trebuie sa inteleaga ca nimic din activitatea lor pe internet nu este safe.
Doi la mana: atat timp cat Google au facut ce-au facut (  si Germania, Franta au cerut explicati de la Google pt. ca si pe acolo au facut astfel de manevre. Autoritatile romane se scarpina in....cap. Singura lor abilitate este coruptia si interesul buzunarului propriu. Ii doare in pix de cetateanul roman)  atunci ce ii impiedica sa se foloseasca de datele FURATE si stacate pe hddurile lor?  Se poate numi furt atat timp cat tu nu le-ai dat dreptul sa-ti receptioneze datele. Asa ca nu te mai lega de asta.
Juridic nu este furt in adevaratul sens al cuvantului, dar este o infractiune cel putin cumparabila. Dar notiunea de furt este mai usor de inteles pentru cititori.
Daca eram intr-un cadru juridic, atunci puteai avea pretentia la incadrarea exacta.
  Pana acum n-ai demonstrat decat ca stii semnificatia cuvantului FURT....irelevant pentru mine. Mesajul principal al meu tot se sustine.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Deci stai putin: juridic nu e nimic, nicaieri. S-au interesat unii, altii, s-au scarpinat in cap si s-au lasat pagubasi ca nu ai ce sa le reprosezi.
FURT oricum clar nu e.
Dupa dictionar iar nu e.
Dupa ce este FURT pe care il tot repeti ? Dupa primul cuvint iti vine in cap care sa dea o nuanta cit mai instigatoare situatiei?

#26
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 28th October 2011, 22:41, said:

Deci stai putin: juridic nu e nimic, nicaieri. S-au interesat unii, altii, s-au scarpinat in cap si s-au lasat pagubasi ca nu ai ce sa le reprosezi.
FURT oricum clar nu e.
Dupa dictionar iar nu e.
Dupa ce este FURT pe care il tot repeti ? Dupa primul cuvint iti vine in cap care sa dea o nuanta cit mai instigatoare situatiei?
Juridic nu este nimic, dar asta nu te opreste sa te indoiesti de intentiile lor.
Daca administratorul unui bloc isi face copie la cheile fiecarui imobil? Deja chestia asta pune pe ganduri orice locatar. (Autoritatiile coreene, germane, franceze etc ce-au zis: ce-s copiile astea de "chei" la voi? Se confisca). Si prin asta am terminat cu exemplele.
Eu vorbesc in "nuantele" folosite de ziarele fizice si virtuale din Romania.

Edited by TurocK, 28 October 2011 - 22:21.


#27
Ridah

Ridah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.10.2006
Just feeding the paranoia...

http://www.cracked.c...red-google.html


Orice big-thing de pe net ( Yahoo, Facebook, Google, Youtube etc. ) are partile lui negative, ideea e sa fii pe faza si sa stii la ce nivel de penetrare spui stop.

Pe orice clip din categoria VEVO intri, pe Youtube, o sa vezi copii plangand ca le baga reclame pe gat, cu toate ca nu ii obliga nimeni sa foloseasca serviciul lor. E mai usor sa dai vina pe compania care produce tigari decat sa realizezi ca nu ti-ai dat indeajuns silinta sa te lasi. ( asta vine de la un fumator ).



Cand s-au unit conturile de Youtube si Google m-au batut la cap sa imi unesc si eu conturile timp de cateva luni, apoi mi-au blocat contul si au zis ca a devenit obligatoriu. Cand am intrat sa le unesc, imi cerea nr. de telefon ca sa imi trimita codul de autentificare si ( acum poate gresesc eu, era tarziu si oricum nu prea imi pasa, asa ca nu m-am zbatut prea tare ) n-am vazut o alternativa. Deci practic, ori le dadeam nr. meu de telefon, ori imi luam adio de la serviciul lor.

Cand mi-am luat telefon cu Android am inceput sa il butonez si am observat ca imi poate cupla contactele YM, FB, cele din SIM etc.. Mi s-a parut interesant si ingenios, pana mi-am dat seama ca tocmai am dat numerele de telefon + poze + ID de mess a prietenilor fara sa le cer permisiunea.


In final, ideea e ca google e o companie care se ocupa de vanzari, iar pentru vanzari trebuie sa faci studiu de piata, iar noi facem parte din ea, deci inevitabil vom fi studiati cu sau fara voia noastra. Daca nu iti pasa, folosesti niste servicii moca, daca iti pasa... fugi in padure.

Edited by Ridah, 30 October 2011 - 23:58.


#28
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostRidah, on 30th October 2011, 23:57, said:

Just feeding the paranoia...

http://www.cracked.c...red-google.html


Orice big-thing de pe net ( Yahoo, Facebook, Google, Youtube etc. ) are partile lui negative, ideea e sa fii pe faza si sa stii la ce nivel de penetrare spui stop.

Pe orice clip din categoria VEVO intri, pe Youtube, o sa vezi copii plangand ca le baga reclame pe gat, cu toate ca nu ii obliga nimeni sa foloseasca serviciul lor. E mai usor sa dai vina pe compania care produce tigari decat sa realizezi ca nu ti-ai dat indeajuns silinta sa te lasi. ( asta vine de la un fumator ).



Cand s-au unit conturile de Youtube si Google m-au batut la cap sa imi unesc si eu conturile timp de cateva luni, apoi mi-au blocat contul si au zis ca a devenit obligatoriu. Cand am intrat sa le unesc, imi cerea nr. de telefon ca sa imi trimita codul de autentificare si ( acum poate gresesc eu, era tarziu si oricum nu prea imi pasa, asa ca nu m-am zbatut prea tare ) n-am vazut o alternativa. Deci practic, ori le dadeam nr. meu de telefon, ori imi luam adio de la serviciul lor.

Cand mi-am luat telefon cu Android am inceput sa il butonez si am observat ca imi poate cupla contactele YM, FB, cele din SIM etc.. Mi s-a parut interesant si ingenios, pana mi-am dat seama ca tocmai am dat numerele de telefon + poze + ID de mess a prietenilor fara sa le cer permisiunea.


In final, ideea e ca google e o companie care se ocupa de vanzari, iar pentru vanzari trebuie sa faci studiu de piata, iar noi facem parte din ea, deci inevitabil vom fi studiati cu sau fara voia noastra. Daca nu iti pasa, folosesti niste servicii moca, daca iti pasa... fugi in padure.

"Informatii" care pot fi accesate oricand de FBI, CIA aka Guvernul american (pt. ca majoritatea companiilor sunt din SUA) si sa te gandesti ca asa ceva este de neconceput, inseamna a fi .....

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Putem sa trecem de etapa in care raspunzi la fiecare post cu ceva gen OMFG daca pun poze pe facebook o sa mi le vada CIA-ul ?

#30
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 1st November 2011, 14:07, said:

Putem sa trecem de etapa in care raspunzi la fiecare post cu ceva gen OMFG daca pun poze pe facebook o sa mi le vada CIA-ul ?
Daca asta ai inteles din toate mesajele inseamna ca esti batut in cap. Fara resentimente

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTurocK, on 1st November 2011, 13:35, said:

"Informatii" care pot fi accesate oricand de FBI, CIA aka Guvernul american
Si care e problema ? Ti-e frica de cloud, nu posta. Ti-e frica de tehnologie, nu o folosi. Si tu in locul lor la fel ai face, omenirea e o jungla nu lumea copiilor.

Edited by neagu_laurentiu, 01 November 2011 - 14:27.


#32
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postneagu_laurentiu, on 1st November 2011, 14:26, said:

Si care e problema ? Ti-e frica de cloud, nu posta. Ti-e frica de tehnologie, nu o folosi. Si tu in locul lor la fel ai face, omenirea e o jungla nu lumea copiilor.
Cine a zis ca mi-e frica ? Am zis ceea ce se poate face. Ce este de neinteles? Doar ca unii sunt mai batuti in cap(....si asta este o realitate) si nu vor sa accepte realitatea.

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTurocK, on 1st November 2011, 13:35, said:

"Informatii" care pot fi accesate oricand de FBI, CIA aka Guvernul american (pt. ca majoritatea companiilor sunt din SUA) si sa te gandesti ca asa ceva este de neconceput, inseamna a fi .....
Chiar acum vin de la o bauta cu doi amici de la CIA si unul de la FBI care, dupa ce s-au imbatat bine, au recunoscut ca au venit in Romania special pt. a mai strange niste informatii despre userul Turock de pe SP, ca cele de pe Facebook, Google, Yahoo, etc sunt insuficiente.

Edited by Barboso, 02 November 2011 - 18:02.


#34
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostBarboso, on 2nd November 2011, 18:01, said:

Chiar acum vin de la o bauta cu doi amici de la CIA si unul de la FBI care, dupa ce s-au imbatat bine, au recunoscut ca au venit in Romania special pt. a mai strange niste informatii despre userul Turock de pe SP, ca cele de pe Facebook, Google, Yahoo, etc sunt insuficiente.
Prostia si ignoranta este mare in Romania.
Daca nu ai nimic de spus mai bine te-ai abtine si mai bine i-ai lua la misto pe ai tai. Si vezi sa cazi intr-un canal cand mai vi de la baute. Nu de alta dar faci o favoare (adevaratei) omeniri.
Romania este blestemata cu astfel de oameni ca tine si ca....altii baturi in cap.

#35
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Ce aveti ma cu omul? Lasati-l si pe el sa se simta important fiindca e urmarit...
Un lucru e clar; este foarte greu, daca nu imposibil, sa schimbi mentalitati de genul "teoria conspiratiei".

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTurocK, on 3rd November 2011, 13:24, said:

Prostia si ignoranta este mare in Romania.
Da, este mare, ca este doua, care este !   :lol:
Iar asta ai observat in oglinda, nu-i asa ?    :naughty:
Inca o dovada, mai jos:

View PostTurocK, on 3rd November 2011, 13:24, said:

Si vezi sa cazi intr-un canal cand mai vi de la baute.
Nici macar tu n-ai cum sa vi de la baute, cel mult poti sa vii, asta daca bea cineva cu tine.


Vezi ca "inteligenta" pe care-o dovedesti cu asemenea teorii poarta un nume diagnostic: se numeste paranoia, perspicacule care esti...


Ia zi tu, de ce-ar da CIA, FBI, etc doi bani pe ce face un Gigel din Romania ?
De ce-ar da respectivele institutii doi bani pe ceea ce face marea majoritate (probabil vreo 97 - 99%) din populatia pamantului ?
Cat de cretin tre' sa fii (e adevarat, s-au vazut cateva cazuri) ca, atunci cand faci ceva ilegal sau ai ceva de ascuns, sa postezi pe net ?   :huh:


P.S.   Si vezi ca esti spionat si de FSB (ex KGB), Sergey (Serghei) Brin (cauta-l pe Goagal, s-ar putea sa-ti raspunda, chiar daca nu esti spion american) fiind rus...  :roflmaofast:

Edited by Barboso, 03 November 2011 - 14:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate