Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Intrebare despre Android OS

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Salut.

Mă întreb ce câștiguri are Google de pe urma dezvoltării sistemului de operare Android și pentru alte smartphone-uri, altele cele produse de google (în parteneriat cu Samsung, e.g: Nexus).

Nu ar fi mai profitabil pentru ei să dezvolte acest sistem de operare doar pentru telefoanele lor având în vedere că este un OS de top, mult peste windows mobile, symbian, bada sau chiar IOS (părerea mea:D).

Știm că Android e open source cu o licență tangențială, lucrul ăsta însă, s-ar putea schimba dintr-o versiune următoare, de către ei, fără probleme. Deci, ce îi împiedică? Ce câștigă Google din dezvoltarea de Android OS?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postpuya4ever, on 23rd October 2011, 17:09, said:

având în vedere că este un OS de top, mult peste windows mobile, symbian, bada sau chiar IOS (părerea mea:D).
Cum ai ajuns la concluzia asta? Poti justifica?

#3
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
E doar parerea mea. Asta conteaza prea putin. Poti fi ontopic te rog?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Google nu este o companie axata pe telefoane, ei vind reclame -e mult mai simplu, au vindut un singur telefon si numai din jan pina in mai 2010.
In alta ordine de idei: ai lua un telefon cu un OS nemaivazut si fara aplicatii? Nici eu!

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu le cunosc politica, dar din acest parteneriat, ambii au avut de castigat. Pe de o parte Google, pentru ca nu a trebuit sa-si mai faca o piata de desfacere, mergand pe cea a firmei Samsung si pe de cealalta parte Samsung, care a  primit un imbold inainte din acest parteneriat
Daca Google nu ar fi merc su ei, ar fi castigat bani, dar mai greu decat acum. Probabil castigurile adevarate ar fi venit prea tarziu, ori ei au mizat pe un SO nou si rival al Symbian-ului. Astfel, Nokia nu a avut timp sa se trezeasca, pentru ca nu ai intrezarit aceasta miscare.
Per total, Google a venit cu softul si Samsung cu hardware-ul, iar acum ambii mulg vaca din rasputeri, cat timp aceasta inca da lapte. Bravo lor!

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpuya4ever, on 23rd October 2011, 17:09, said:

ce câștiguri are Google de pe urma dezvoltării sistemului de operare Android și pentru alte smartphone-uri
Vezi un dispozitiv cu Android fara parteneriat cu Google ? Castigul vine de la toti care doresc sa-l instaleze pe device-urile lor.

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 23rd October 2011, 18:02, said:

Vezi un dispozitiv cu Android fara parteneriat cu Google ? Castigul vine de la toti care doresc sa-l instaleze pe device-urile lor.

E, deci sunt parteneriate între firmele ce produc telefoane și google. Îmi e clar acum :)

View Postf300, on 23rd October 2011, 17:30, said:

Google nu este o companie axata pe telefoane, ei vind reclame -e mult mai simplu, au vindut un singur telefon si numai din jan pina in mai 2010.
In alta ordine de idei: ai lua un telefon cu un OS nemaivazut si fara aplicatii? Nici eu!

Google e o multi-companie,  au mai multe domenii de activitate, printre care și producerea de telefoane(smartphone-uri), citește despre Motorola.

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Google castiga exclusiv din publicitatea mobila, care a crescut imens de mult. Licenta de Android este gratuita pentru producatori, desi exista pentru acestia un cost ascuns derivat din faptul ca se pare ca codul Android incalca (voit sau nu) cateva patente tehnologice, in principiu ale Microsoft si Sun.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Banii se fac din publicitatea afisata si din aplicatii vandute prin android market (chiar si din cele gratuite --> dezvoltatorii platesc sa-si faca un cont).

Edited by LensFlare, 23 October 2011 - 20:31.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Un producator de telefoane nu doar isi copie sursele, le compileaza si instaleaza pe dispozitiv. Are tot interesul sa stabileasca o relatie cu producatorul OS-ului (chiar daca acesta e liber).

#11
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 23rd October 2011, 21:46, said:

Are tot interesul sa stabileasca o relatie cu producatorul OS-ului (chiar daca acesta e liber).
De ce? atâta timp cât are telefonul cu software-ul funcțional, pentru ce să se mai agite la parteneriate?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru zile negre ? Pentru suport ? Pentru ca el stie ca banul cu ban se face ?
Tu ti-ai baza afacerea pe nimic ?

Edited by neagu_laurentiu, 23 October 2011 - 20:54.


#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postpuya4ever, on 23rd October 2011, 21:48, said:

De ce? atâta timp cât are telefonul cu software-ul funcțional, pentru ce să se mai agite la parteneriate?
1. pentru a-si alinia roadmap-ul tehnologic la inovatiile care urmeaza sa apara in OS, de ex: utilizarea diversilor senzori (magnetometru, lumina, barometru, giroscop, accelerometru, NFC)
2. pentru a-si asigura un grad de diferentiere fata de experienta software standard pe care o da licenta Android

etc...

#14
miu_dani3

miu_dani3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.09.2010
Google este controlat de CIA si de aia investeste asa mult in softuri de telefoane. Picasa si Blogger sunt cumparate tot de Google. Am auzit ca vrea sa cumpere si Yahoo. Ma rog, asta am auzit eu, acuma nu stiu daca e asa. . .

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmiu_dani3, on 24th October 2011, 19:26, said:

Google este controlat de CIA...
... care sunt controlati de SRI, care sunt controlati de Militia Comunitara Maidaneza, care e controlata de vecinu' meu de la trei, care e controlat de nevasta-sa, pe care o controleaza laptarul, care este amantul ei...    :lol:

#16
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostBarboso, on 27th October 2011, 19:27, said:

... care sunt controlati de SRI, care sunt controlati de Militia Comunitara Maidaneza, care e controlata de vecinu' meu de la trei, care e controlat de nevasta-sa, pe care o controleaza laptarul, care este amantul ei...    :lol:
Nu mai fiti atat  de ignoranti. Nimic in lumea asta nu se face fara cap. Google este una din uneltele SUA contra restul lumii. Nu degeaba China si alte tari (Germania. etc) au cerut explicatii de la Google ca-si baga nasul aiurea.
Spuneti-mi si mie, de ce masinile google cand fotografiau strazile, colectau (furau) datele transmise wifi?
Ca sa nu mai spun de Facebook. O data cr-ai pus ceva acolo (postari,poze) nu mai dispare niciodata de pe serverele loc.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTurocK, on 28th October 2011, 15:23, said:

Spuneti-mi si mie, de ce masinile google cand fotografiau strazile, colectau (furau) datele transmise wifi?
Nu furau nimic, termina cu chestiile peiorative doar de dragul discursului (daca vrei sa stii ce inseamna furat trage un ochi fie in dictionar fie in codul penal).
De cind exista primul iphone este foarte public/clar/cunoscut de ce au nevoie sa-ti miroasa traficul wifi (un singur pachet e suficient): ca sa poata sa iti spuna unde esti in functie de wifi-ul la care esti legat.
E o chestiune rasdiscutata: pentru cei care se oftica de ce le-a vazut google un pachet sau cit putea sa vada dintr-o masina in miscare le recomand cu caldura sa-si activeze encriptia pe reteaua respectiva.
Si inainte de a incepe cu teorii conspirationiste cu ce face google cu o fractiune de secunda de trafic cit l-a spionat pe blocatarul Vasile din Ciorogirla (postac (ca mine) pe softpedia) mai bine v-ati gindi cum e sa va transmiteti traficul in clar 24/24 si 7/7 si dupa aia sa va plingeti ca v-a schimbat cineva parola la contul de yahoo...

#18
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postf300, on 28th October 2011, 17:00, said:

probabil tie-ti pare ok ca o corporatie sa declare ca se deplaseaza pe teren sa faca un lucru si in realitate sa faca inca 3 lucruri obscure (vezi Google). Sau sa-ti stergi o poza de pe siteul de socializare,da' de fapt sa dispara doar link-ul de lagatura la aceea poza. Poza ramanand pe server si daca ai link-ul direct, o poti viziona si dupa 2 ani ( vezi facebook).
  Google nu a FURAT un singur pachet de date, ci Muuuuuulte pachete de de date, atat cat au putut in momentul cand se afla in zona cu wifi necriptat. Printre astea si parole de autentificate de email. Plus ca aceste informatii le-au stocat pe hdd-urile din masina. La ce folos sa faca asta daca nu au nici o intentie sa le foloseasca? Ca zic ei ca "din greseala " au facut asa ceva si pe langa asta sa-i si crezi....inseamna sa fi spalat pe creier.
Sa crezi ca o "arzi" pe internet si sa nu lasi "urme" prin care la un moment dat cineva se va putea folosii de ele, inseamna sa fi prost in ultimul hal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate