Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Am un folder cu fisiere video tip DVD-player, cum le fac sa mearga si pe dvd player si PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
In Nero 7, cum pot face sa mearga aceste fisiere atat pe DVD player cat si pe PC cat mai usor (adica omu care nu se pricepe, cand baga dvd-ul in PC sa ii apara autoplay-ul si daca alege macar media player ca e mai cunoscut, sa ii mearga bine toate)?
Am dat create video dvd, si imi face 2 foldere video si audio, si nu stiu ce sa pun in fiecare.
Am adaugat poza cu ce am de adaugat.
Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by Sorin84k, 20 October 2011 - 16:22.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pui fisierele video intr-un folder numit VIDEO_TS, alaturi de un foler gol AUDIO_TS si le faci imagine cu ImgBurn de exemplu (iei cele doua fisiere, VIDEO_TS cu tot continului DVD-ului si AUDIO_TS, gol si le arzi pe un DVD cu ImgBurn- o sa te invete softulce sa faci, tu dai doar DA sau NEXT).

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
sau folosesti media player classic si iti vede si asa, fara sa scrii pe dvd

#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Data Type: Mode1/2048
File System: ISO9660 + Joliet?
Thanks!

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Sorin84k, on 20th October 2011, 18:01, said:

Data Type: Mode1/2048
File System: ISO9660 + Joliet?
Thanks!
True.

Pentru userul de mai sus: colegul voia sa vada filmul pe DVD player.

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri!
Imgburn mi-a zis ca ar fi mai indicat sa folosesc ISO9660 + UDF si am confirmat ca sunt de acord cu varianta propusa de program.
Faza este ca am mai primit niste fisiere.
Iar la alt dvd, am si un .mp3, ala ma gandesc ca il pun in AUDIO_TS, si va fi singurul de acolo.

Attached Files


Edited by Sorin84k, 20 October 2011 - 21:32.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai nicio treaba cu AUDIO_TS .Tot ce tine de DVD (imagine si sunet) e in VIDEO_TS. AUDIO_TS contine date audio DOAR in cazul DVD-urilor audio. Format care a cam disparut. Uite aici cam ce fisiere trebuie sa contina VIDEO_TS. Inprivinta "arderii" unui DVD nu e necesara optiunea UDF. UDF se foloseste la fisiere mai mari de 2Gb ,VOB-urile din VIDEO_TS au 0,99GB . Asta e standardul

Edited by edigee, 20 October 2011 - 21:34.


#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Nero 7, cand i-am ales VIDEO, a creat 2 foldere VIDEO_TS si AUDIO_TS.
Deci formatul video poate presupune si fisiere audio aflate acolo, doar ca nu stiu daca mp3 pus acolo ar fi ok, sau trebuie tot in video.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu. Are dreptate colegul de mai sus. Fisierul AUDIO_TS ramane gol si singurul lui scop este de a face DVD-ul citibil de catre player-ele mai vechi care nu stiu decat VIDEO_TS si AUDIO_TS. Daca cel din urma nu exista, acestea considera DVD-ul corupt. Dar repet, numai player-ele mai vechi.
Daca pui vreun fisier mp3 sau orice audio in AUDIO_TS, acesta nu va ri rulat, deoarece nu este integrat in structura audio video a DVD-ului= si anume, in vob-urile si meniurile din VIDEO_TS.
Daca vorbim despre un DVD audio, atentie, fara imagine, atunci este alta mancare de peste si trebuie sa creezi discul in mod diferit.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Iar mp3-ul ala oricum nu-l vei putea citi indiferent in ce folder VIDEO_TS sau AUDIO_TS il pui. La DVD-uri partea sonora e inclusa in fisierul mpeg2(VOB) impreuna cu imaginea. mp3 -ul ala poate fi citit doar ca fisier separat in afara DVD-ului. E bine sa pui o poza sa vedem si noi cum arata fisierul ala mp3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate