Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Va rog sa-mi descifrati cerintele de un server

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Buna seara,

Am primit un Caiet de Sarcini cu o specificatie ptr. un server, si marturisesc faptul ca nu inteleg mare lucru din nebunia asta... in afara de cei 64 Gb RAM!, cele doua surse de 1100W (?!), doua placi de retea gigabit si Windows Server 2008 pe 64 biti

V-as fi recunoascator daca mi-ati traduce si mie ce se vrea de fapt, la ce ar fi necesar un asa server, daca aveti sugestii de ofertare (de unde, cine, ce?).

Va rog sa-mi scrieti si pe PM, sa nu se interpereteze ca reclama...

Quote

1 server pentru baza de date si GIS cu urmatoarele caracteristici minime: 4 (patru) procesoare 10 Ten Core (2,4 Ghz,  30 Mb Cache, tehnologie de 32nm), 64 GB RAM,  2 PCI-Express Enterprise SSD in Raid 1 (640 GB,  1500 MB/s citire sustinuta pachete 32kb, 1400MB/s scriere sustinuta pachete 32kb, citiri IOPS: 186,000 la pachete de 4kb, si scrieri IOPS 167,000 la pachete de 4kb)    2 placi retea 10/100/1000, 2 surse a 1100W fiecare, Server 2008 R2 x64 biti cu 20 clienti si software aferent pentru baza de data Enterprise GIS

Iata si precizarile la acest server:

Quote

Se  acceptata o solutie de virtualizare pentru scaderea costurilor (aceasta va trebui sa fie tip server-enterprise, sa includa training de o saptamana pentru maxim 3 oameni desemnati de OR), dar baza de date si sistemul GIS Server vor trebui sa fie licentiate fiecare pentru 3 din cele 4 socket-uri ale serverului pentru a fi posibil un "balancing" ulterior; in cazul virtualizarii, sistemele de operare pentru serverul GIS si pentru cel de baze de date vor putea fi de tip linux/unix, daca se vor intruni urmatoarele conditii: licentele sa fie full ( sistemul sa nu aibe optiuni de licentiere superioare), training profesionist pentru acestea de minim 120h pentru maxim 3 oameni desemnati de OR.
Pentru inceput, se vor asigna jumatate din resursele serverului pentru GIS, iar cealalta pentru pentru baza de date, sistemul de virtualizare trebuind sa permita ulterior o asignare a resurselor serverului de doua treimi pentru GIS si o treime pentru Baza de date, sau invers.
Necesitatea licentei de server windows cu 20 de clienti (CAL) este bazata pe urmatorul considerent: - OR are multe puncte de lucru, departamente, centre regionale care se vor conecta la serverul Windows pentru diferite servicii printre care amintim: printare harti, accesare date GIS prin Autocad, ArcView, Web si nu numai."


Multumesc!

Dan

#2
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Deci serverul trebuie sa aiba 4 x Intel Xeon E7-8870, Ram-ul ar trebui pentru cantitatea necesara sa fie undeva la 16 placute de cate 4Gb Ram pentru a putea folosi quad-channel-ul din aceste procesoare si cele 4 procesoare.

Seamana cu ASTA

SSD-urile habar n-am, iar soft-ul la fel...

PS. Caietul de sarcini pare sa semene cu unul pentru o licitatie "trantita"...

#3
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Multumesc mult ptr. raspuns, Man!

Dan

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pe partea de SSD cred ca se refera la OCZ Z-Drive R4 CM84

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate