Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Termopane - Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dellstudio

dellstudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011
Salut,
Am si eu o nedumerire...daca ma poate ajuta cineva
Am de ales intre 2 oferte:
    1.  gealan S 8000 IQ Plus 6 camere toc 83mm , cercevea 85 mm+ feronerie maco titan+geam 44mm 4s+F4mm+lowe4mm
    2.  rehau brilliant design 80 + feronerie roto nt + geam 40mm 4s+lowe+float4mm+arg

ideea ar fi ca pretul este ~ egal la cele doua oferte(cu vreo 5% mai scumpa prima varianta), deci alegerea ar tine exclusiv de calitatea lor

multumesc

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
rehau e cunoscuta pt. calitatea germana  :peacefingers:

#3
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Diferentele sunt la durata inchiderii si deschiderii . Rehau are calitate la garnituri si la manere , balamale . Gealanul este bun dar nu are durata mare de viata. Garniturile cedeaza usor iarna , caucicul este putintel mai dur.

#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 dellstudio, on 19th October 2011, 10:01, said:

Salut,
Am si eu o nedumerire...daca ma poate ajuta cineva
Am de ales intre 2 oferte:
    1.  gealan S 8000 IQ Plus 6 camere toc 83mm , cercevea 85 mm+ feronerie maco titan+geam 44mm 4s+F4mm+lowe4mm
    2.  rehau brilliant design 80 + feronerie roto nt + geam 40mm 4s+lowe+float4mm+arg

ideea ar fi ca pretul este ~ egal la cele doua oferte(cu vreo 5% mai scumpa prima varianta), deci alegerea ar tine exclusiv de calitatea lor

multumesc
Salamander 3D :peacefingers:

#5
dellstudio

dellstudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011

 DIVX2006, on 19th October 2011, 11:08, said:

Salamander 3D :peacefingers:
Imi dau seama ca e cel mai bun, dar nu reusesc sa castig la loto ca sa-mi permit:) (poate si pentru ca nu joc... :OK: )
deci doar intre cele variante

#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 dellstudio, on 19th October 2011, 11:19, said:

Imi dau seama ca e cel mai bun, dar nu reusesc sa castig la loto ca sa-mi permit:) (poate si pentru ca nu joc... :OK: )
deci doar intre cele variante
nu cred sa fie diferenta foarte mare de pret, daca da, atunci e ceva dubios la ofertele cu gealan si rehau...e mare lucrarea ?

#7
dellstudio

dellstudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011

 DIVX2006, on 19th October 2011, 11:24, said:

nu cred sa fie diferenta foarte mare de pret, daca da, atunci e ceva dubios la ofertele cu gealan si rehau...e mare lucrarea ?
E destul de mare. 10.000 RON

#8
dellstudio

dellstudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011

 dellstudio, on 19th October 2011, 11:42, said:

E destul de mare. 10.000 RON
si ca idee...salamander 3D ajunge in jur de 15.000 RON pt ca am si de la ei oferta

#9
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Daca ai fost  la Almaterm , afla ca sunt cei mai scumpi de pe piata !
Mie mi-au ofertat Stremline (care e mai ieftin decat 3D) pe 5 camere cu panou de 40mm mai scump decat mi-au ofertat Qfortul (alti hoti) Veka Alphaline pe 6 camere cu panou de 44mm!
Vezi ca sunt pe forum si termopanisti independenti , poate obtii o oferta mai buna de la ei! :OK:

#10
dellstudio

dellstudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2011

 badsica, on 19th October 2011, 16:31, said:

Daca ai fost  la Almaterm , afla ca sunt cei mai scumpi de pe piata !
Mie mi-au ofertat Stremline (care e mai ieftin decat 3D) pe 5 camere cu panou de 40mm mai scump decat mi-au ofertat Qfortul (alti hoti) Veka Alphaline pe 6 camere cu panou de 44mm!
Vezi ca sunt pe forum si termopanisti independenti , poate obtii o oferta mai buna de la ei! :OK:
pai prima varianta e de la Rotel, a doua e de la Termoplast si cea cu salamander e intr-adevar Almaterm
din pacate eu sint in postura de a schimba vechile termopane puse cu 5 ani in urma pt ca sint ff proste si pt ca le-a pus cu cineva gen termopanisti independenti care nu au cum sa dea garantie

#11
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
care-i materialul cel mai recomnadat pentru termopane, lemn, pvc sau aluminiu?

Edited by ionel.sat, 19 October 2011 - 16:07.


#12
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la salamander streamline e mai bun decat 3d, pentru ca are armatura dreptunghiulara completa si cercevea de 82mm.
almaterm sunt scumpi dar daca strangi toti banii inainte iesi ceva mai jos cu preturile.

intre cele doua variante din primul post as lua rehaul dar cu geam de: 4-6-4 nu 4-4-4 sau 6-4-4 grosimea sticlelor.

cel mai recomandat material pt termopane difera in functie de locul si configuratia ferestrelor, fii mai explicit cum o sa arate si unde se monteaza.

#13
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
sunt ferestre la  o casa cu mansarda la campie in nordul romaniei.

ce alte detalii ar trebui sa dau?

#14
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 ionel.sat, on 19th October 2011, 17:06, said:

care-i materialul cel mai recomnadat pentru termopane, lemn, pvc sau aluminiu?


Aici se spune ca aluminiul. Si le dau dreptate.

#15
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Hmmm....unde e impartialitatea in cele prezentate in link? Firma care se ocupa cu productia de tamplarie de aluminiu, doar nu o fi sa-si denigreze marfa. Nu ma intereseaza prea mult subiectul pentru ca mi-am finalizat locuinta acum 2 ani, dar din calatoriile mele prin toata Europa eu nu prea am vazut sa utilizeze cineva tamplarie de Al cu exceptia cladirilor de birouri. Aceeasi situatie si cu tigla metalica pe care nu o prea vezi prin Europa civilizata.

#16
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
eu am un geam gealan cu 6 camere de vreo 7 ani.celelalte sunt tot gealan dar cu 3-5 camere.mi-as fi dorit ca toate sa fie de 6 cam. dar nu a fost sa fie.diferenta mare domle'.cel de 6 se inchide -deschide perfect.nu a suportat nici un reglaj de-a lungul timpului.e ma lucios,si mai gros.si profilat rotund.despre rehau n-am idee dar recomand cu caldura gealan

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
off offf, detalii:
1 deschidere, daca ai un perete de sticla atunci tre sa mergi pe aluminiu,
2 pozitie, daca sunt pe sud at merge un geam cu 4s,

oricum recent mi-am lat si eu si am ales asa: pvc streamline 5 cam, cu sticla: 4s4mm-argon-6f-argon-4lowe4mm cele pe sud vest, restul lowe-6f-lowe cu argon si un indice de u=0,7.
eu cred ca aproape orice profil clasa a este ok lanoi dar daca iei colorat as opta pt unul care este infoliat in vest nu la noi.
si mai degraba as da ceva bani in plus pe geamuri si as face economie la altele: pachet, mobila



 ionel.sat, on 23rd October 2011, 12:55, said:

sunt ferestre la  o casa cu mansarda la campie in nordul romaniei.

ce alte detalii ar trebui sa dau?


#18
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 edi10000, on 23rd October 2011, 13:59, said:

dar din calatoriile mele prin toata Europa eu nu prea am vazut sa utilizeze cineva tamplarie de Al cu exceptia cladirilor de birouri.
Nu sunt impartiali ci corecti! Totul se reduce in final la pret.
Spre exemplu in Belgia am vazut doar 2 ferestre de PVC iar restul numai aluminiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate