Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schimbare asigurator Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Cum asigurarea incheiata la BCR (unde am credit PC2) expira in noiembrie, am inceput sa caut un alt asigurator (mai ieftin). Cel mai ieftin l-am gasit la Asta. Ca si comparatie:
- BCR asigurari imi ofera pentru 60830euro - 109euro/an
- Astra - aceeasi suma - 62 euro/an

De la ofiter de credite BCR am inteles ca pot incheia asigurarea la orice firma de asigurare, singura conditie este sa apara clauza - cesionata in favoarea statului roman reprezentat prin ministerul de finante.

Si acum, intrebarile:
a) a mai facut cineva ceva de genul asta? schimb asigurare de la bcr asig la x? Daca da, sunt si alte lucruri care ar trebui sa le stiu astfel incat sa nu ma trezesc ca BCR imi respinge asigurarea la Astra?
b ) din cate am vazut, si cei de la bcr au trecut la modificarea in CF a cesiunii (de la 100% garatata de stat la 50% stat, 50% banca). In cazul meu, inca nu au facut aceasta operare.
In caz ca e 50-50, am inteles ca si in asigurare ar trebui sa fie mentionat la fel. Daca, sa presupunem ca in asigurare apare cesionata 100% in fav statului roman, va fi asta o problema?

multumesc pt raspunsuri :)

Edited by schumy80, 18 October 2011 - 09:52.


#2
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 schumy80, on 18th October 2011, 10:51, said:

Cum asigurarea incheiata la BCR (unde am credit PC2) expira in noiembrie, am inceput sa caut un alt asigurator (mai ieftin). Cel mai ieftin l-am gasit la Asta. Ca si comparatie:
- BCR asigurari imi ofera pentru 60830euro - 109euro/an
- Astra - aceeasi suma - 62 euro/an

De la ofiter de credite BCR am inteles ca pot incheia asigurarea la orice firma de asigurare, singura conditie este sa apara clauza - cesionata in favoarea statului roman reprezentat prin ministerul de finante.

Si acum, intrebarile:
a) a mai facut cineva ceva de genul asta? schimb asigurare de la bcr asig la x? Daca da, sunt si alte lucruri care ar trebui sa le stiu astfel incat sa nu ma trezesc ca BCR imi respinge asigurarea la Astra?
b ) din cate am vazut, si cei de la bcr au trecut la modificarea in CF a cesiunii (de la 100% garatata de stat la 50% stat, 50% banca). In cazul meu, inca nu au facut aceasta operare.
In caz ca e 50-50, am inteles ca si in asigurare ar trebui sa fie mentionat la fel. Daca, sa presupunem ca in asigurare apare cesionata 100% in fav statului roman, va fi asta o problema?

multumesc pt raspunsuri :)
Solicitati bancii o lista cu asiguratorii agreati si putetisa va alegeti unul dintre ei. Limita de cesionare depinde de soldul ramas de achitat, iar asiguratorul poate cesiona orice suma pana la limita celor 60830 euro.

#3
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Asa m-a sunat si pe mine cei de la Alpha Bank mai devreme si m-au intrebat daca am vreo firma de asigirari la care sa-mi fac asigurarea la apartament. In caz ca da sa sun functionara si sa ii transmit numele firmei sa-mi spuna daca e sau nu agreata de catre banca.
Mi se pare o mare hotie asta. Suma care urmeaza sa ii intre proprietarului in cont este de 29.500 EURO, iar asigurarea este undeva aproximativ 190 RON la una din firmele agreate de banca.

Intrebarea mea e, daca cealata asigurare de apartament obligatorie mai este obligatorie sau nu... (aceea de 20 Euro/an), pe langa aceasta care o voi face cu firma agreata de banca ?

Cred ca in suma asta de 190 RON este asigurarea de apartament + alta asigurare pe credit, sau ceva de genu.

Aveti idee ce include aceasta ?

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 Geo DJ, on 19th October 2011, 15:03, said:

Asa m-a sunat si pe mine cei de la Alpha Bank mai devreme si m-au intrebat daca am vreo firma de asigirari la care sa-mi fac asigurarea la apartament. In caz ca da sa sun functionara si sa ii transmit numele firmei sa-mi spuna daca e sau nu agreata de catre banca.
Mi se pare o mare hotie asta. Suma care urmeaza sa ii intre proprietarului in cont este de 29.500 EURO, iar asigurarea este undeva aproximativ 190 RON la una din firmele agreate de banca.

Intrebarea mea e, daca cealata asigurare de apartament obligatorie mai este obligatorie sau nu... (aceea de 20 Euro/an), pe langa aceasta care o voi face cu firma agreata de banca ?

Cred ca in suma asta de 190 RON este asigurarea de apartament + alta asigurare pe credit, sau ceva de genu.

Aveti idee ce include aceasta ?
Daca ai in polita facultativa (cea de 190 ron) incluse cele 3 riscuri din polita PAD (si cu siguranta sunt incluse) nu mai este obligatorie incheierea si asigurarii de 20 euro

Si atentie ...am si eu credit la Alpha si daca schimbi asiguratorul fata de anul trecut platesti un comision la banca

#5
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Salutari din nou.
Aseara mi-am adus aminte de un prieten care lucreaza la GENERALI si mi-a facut un calcul si am ajuns undeva pe la 150-160 RON.
Totusi nu sunt 190 RON.

Am gasit societatile de asigurare agreate de ALPHA BANK:

https://www.alphaban...ASIGURATORI.htm

Sunt trecute pe site-ul lor oficial.

Edited by Geo DJ, 20 October 2011 - 07:08.


#6
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005

 schumy80, on 18th October 2011, 10:51, said:

Cum asigurarea incheiata la BCR (unde am credit PC2) expira in noiembrie, am inceput sa caut un alt asigurator (mai ieftin). Cel mai ieftin l-am gasit la Asta. Ca si comparatie:
- BCR asigurari imi ofera pentru 60830euro - 109euro/an
- Astra - aceeasi suma - 62 euro/an

De la ofiter de credite BCR am inteles ca pot incheia asigurarea la orice firma de asigurare, singura conditie este sa apara clauza - cesionata in favoarea statului roman reprezentat prin ministerul de finante.

Si acum, intrebarile:
a) a mai facut cineva ceva de genul asta? schimb asigurare de la bcr asig la x? Daca da, sunt si alte lucruri care ar trebui sa le stiu astfel incat sa nu ma trezesc ca BCR imi respinge asigurarea la Astra?
b ) din cate am vazut, si cei de la bcr au trecut la modificarea in CF a cesiunii (de la 100% garatata de stat la 50% stat, 50% banca). In cazul meu, inca nu au facut aceasta operare.
In caz ca e 50-50, am inteles ca si in asigurare ar trebui sa fie mentionat la fel. Daca, sa presupunem ca in asigurare apare cesionata 100% in fav statului roman, va fi asta o problema?

multumesc pt raspunsuri :)

Le-am trimis si eu un mail acum la [email protected], astept sa-mi raspunda...

"....
As dori sa nu-mi mai reinnoiti asigurarea la expirarea acesteia, deoarece sotul meu este asistent broker si o va face el.
Va rog sa-mi spuneti ce mentiuni trebuiesc trecute in noua polita, care va fi emisa incepand cu 14.12.2011 (deoarece actuala este valabila 12 luni incepand cu 13.12.2010) si ce alte societati de asigurare agreati. Noi am prefera sa o facem la Astra Asigurari si pe suma la cat a fost evaluat imobilul - 50.000 Euro, nu 75.000 Euro cum este asigurata in momentul de fata."

Cred ca am gresit la calcularea datei, va trebui sa fie emisa incepand cu 13.12.2011, nu cu 14, or sa se termine cele 12 luni pe 12.12.2011 la ora 24:00.

#7
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
Bineinteles ca nu s-au grabit sa-mi raspunda, se gandesc ca poate ma razgandesc daca intarzie cu raspunsul.
Am fost la cateva sucursale, care mi-au confirmat ca pot sa fac linistit la alt asigurator, cu mentiunea "Polita se cesioneaza in favoarea statului roman, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice si BCR (Sucursala ...) direct proportional cu procentajul garantat", si se poate face asigura la valoarea soldului curent.
N-am avut timp sa citesc contractul, stiti cumva ce se intampla daca nu vreau sa reinnoiesc asigurarea? Ca BCR-ul mi-a zis ca nu se reinnoieste automat fara acordul meu, si plata asigurarii... :D

#8
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 mahoarca, on 13th November 2011, 09:41, said:

Bineinteles ca nu s-au grabit sa-mi raspunda, se gandesc ca poate ma razgandesc daca intarzie cu raspunsul.
Am fost la cateva sucursale, care mi-au confirmat ca pot sa fac linistit la alt asigurator, cu mentiunea "Polita se cesioneaza in favoarea statului roman, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice si BCR (Sucursala ...) direct proportional cu procentajul garantat", si se poate face asigura la valoarea soldului curent.
N-am avut timp sa citesc contractul, stiti cumva ce se intampla daca nu vreau sa reinnoiesc asigurarea? Ca BCR-ul mi-a zis ca nu se reinnoieste automat fara acordul meu, si plata asigurarii... :D
Este obligatie contractuala sa mentineti o asigurare valabila pe toata perioada creditarii, altfel riscati sa fiti sanctionati de catre banca.Recomandabil ar fi sa incheiati polita la un asigurator agreeat (solicitati lista).

#9
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
O sa verific contractul, nu m-ai convins, am mai intrebat un asigurator si a inceput sa se balbaie, voi asiguratorii normal ca vreti sa asiguram, si eu sunt de acord cu asigurarile, dar cand ma gandesc ca eu oricum nu primesc nimic daca se intampla ceva nu mi se pare normal sa platesc eu asigurarea. Sa si-o plateasca cei care vor beneficia de ea. Imi ajung comisioanele platite si la banca si la Fondul de garantare, parca trebuia sa ne ajute programul asta, nu sa ne jupoaie.
Singurul avantaj pe care l-am avut a fost avansul de 5%. In rest, nici o diferenta, din contra, mai multe comisioane.
Am facut rost de lista, desi angajatele de la BCR Lipscani sustineau ca nu exista o astfel de lista.

Edit: Intrebarea era cum ma poate sanctiona banca?

Edited by mahoarca, 13 November 2011 - 17:40.


#10
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 mahoarca, on 13th November 2011, 18:38, said:

O sa verific contractul, nu m-ai convins, am mai intrebat un asigurator si a inceput sa se balbaie, voi asiguratorii normal ca vreti sa asiguram, si eu sunt de acord cu asigurarile, dar cand ma gandesc ca eu oricum nu primesc nimic daca se intampla ceva nu mi se pare normal sa platesc eu asigurarea. Sa si-o plateasca cei care vor beneficia de ea. Imi ajung comisioanele platite si la banca si la Fondul de garantare, parca trebuia sa ne ajute programul asta, nu sa ne jupoaie.
Singurul avantaj pe care l-am avut a fost avansul de 5%. In rest, nici o diferenta, din contra, mai multe comisioane.
Am facut rost de lista, desi angajatele de la BCR Lipscani sustineau ca nu exista o astfel de lista.

Edit: Intrebarea era cum ma poate sanctiona banca?
La obligatii cu siguranta este stipulat ca trebuie sa aveti o asigurare in vigoare.Banca va poate sanctiona conform contractului de credit(analizati conditiile).

#11
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 mahoarca, on 13th November 2011, 18:38, said:

Am facut rost de lista, desi angajatele de la BCR Lipscani sustineau ca nu exista o astfel de lista.

Pune, te rog, pe forum, lista cu asiguratorii agreati de bcr.

Intr-un final am incheiat o asigurare tot la bcr, insa cu ~10 euro mai ieftina (am primit ceva bonificatie ca inchei tot la ei) decat cea de anul trecut (pe aceeasi suma). Asta, dupa ce am aflat ca polita la Astra ar fi fost doar cu 10 euro mai mica... Ideea e ca noua asigurare trebuie sa fie de tipul "toate riscurile". Iar la astra, asigurarea initiala cu care m-a vrajit broker-ul nu era asa, avea doar cateva din riscuri acoperite... de-aia era mai ieftina.

#12
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
N-am timp s-o reproduc, asa ca o scanez repede ;)

Attached Files



#13
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008

 mahoarca, on 15th November 2011, 21:37, said:

N-am timp s-o reproduc, asa ca o scanez repede ;)
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Eu am un credit normal de la bcr (nu prima casa) si as vrea sa fac asigurare la o alta societate si nu la Omniasig (compania care a fuzionat cu BCR asigurari).
Are cineva o lista noua cu societatile agreate de BCR ?
Stie cineva mai multe detalii despre acest subiect?

#14
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Si eu vreau sa schimb societatea de asigurari. Tot cu BCR-ul am si eu contract. Eu nu inteleg de ce trebuie sa asigur la valoarea evaluata!!!!! Este problema mea la urma urmei. Mie mi se pare normal sa inchei in ceea ce priveste banca la valoarea reziduala a creditului!

DDupa ce facem asigurarea la alta firma, care ar fi urmatorul pas?

#15
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
Stie cineva daca este obligatorie asigurarea de 20 euro dpdv al bancii ? Am facut asigurarea facultativa si initial de la banca mi-au zis ca pe ei nu ii intereseaza, dar la 2 zile au revenit cu telefon cum ca au primit o circulara si este necesara si acea asigurare la dosar...

#16
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 joystick, on 11 august 2012 - 17:53, said:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa asigur la valoarea evaluata!!!!!

Revin cu o informatie legata de asigurare: BCR accepta ca asigurarea sa se faca la valoarea soldului si nu la valoarea evaluata! In plus, asigurarea facultativa cuprinde si asigurarea obligatorie, asa cum e normal.

#17
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Salut, e cam vechi topicul dar am si eu aceeasi problema si nu cred ca mai era cazul sa mai deschid unul nou.
Am o asigurare facultativa la un credit prima casa la BRD prin Groupama. Acum asigurarea expira pe 31 si am discutat cu consilierul BRD daca se poate sa schimb Asiguratorul. Eu as vrea sa fac la Asirom.
Ea mi-a zis ca nu se poate sa schimb si ca imi trebuie si asigurarea obligatorie.
Cine ma poate lamuri si pe mine daca:
- Mai exista lista cu asiguratori agreati pt BRD si care e aceea, nu gasesc nimic pe net.
- Eu stiam ca e de ajuns acum si asigurarea facultativa (s-a schimbat legea undeva in 2011).
- Este posibil ca banca sa imi ceara un comision daca schimb asiguratorul?
Nu am insistat mai mult la dna consilier pentru ca parea ca nu prea e in tema si as vrea cand ma duc data viitoare la banca sa ma duc pregatit.
O sa ma apuc sa caut si contractul sa vad exact ce scria pe acolo.
Multumesc

#18
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Probabil ca in 2 ani vor sta altfel lucrurile:

Quote

In aceeasi ordine de idei, asigurarea locuintei achizitionate prin credit ramane obligatorie, dar clientul va avea posibilitatea de a-si alege asiguratorul fara niciun fel de limite sau impuneri din zona bancii. Va disparea astfel conceptul de asigurator agreat de banca. Nu in ultimul rand, apar reguli noi in privinta activitatilor de promovare a creditelor, dar si a procedurilor de acordare a acestuia.
http://www.bzi.ro/ue...ntajoase-412305

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate