Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

dar cu 100000 de euro ce afacere poti face?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#127
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postloryyyyyyy, on 18th February 2012, 00:14, said:

nu vad sa ii fi dat tu o solutie pt cea ce ti-a cerut. probabil ma cam grabesc sascriu dar chiar mas baca la un test de iq cu tine mai neica nimeni

cine a vrut sa inteleaga a inteles cu tot cu ea sau ia  si nu vad motivul pt care te bagi in seama , te crezi vre-o persoana inportanta

Eu nu ma simt o persoana inportanta dar daca faci cate 10 greseli de ortografie la fiecare post imi pot da seama ce fel de IQ ai.Daca erai asa de destept pe cat te presupui iti dadeai seama ca fata e crescuta la oras poate are si studii unuversitare si tu o trimiti la coada vacii sa se trezeasca la 4 dimineata si sa se culce la 10 seara.Treaba cu grabitul la scris o zic toti care au invatat gramatica limbii romane pe MIRC.In rest ramane cum am zis la primul post.

#128
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
O sa incerc sa sugerez si eu o idee pentru 100.000 de euro.
1)Cumperi bucata asta de pamant in austria.Costuri 15000 pamantul+ 10.000 taxe notariale de stat si legarea la curent,apa si canal.
2)Construiesti pe el o astfel de casa.In romanica ar costa cam 30.000 la rosu si poate 50.000 "la cheie".
3)O transporti in austria si o montezi pe bucata de pamant cumparata.
4)O vinzi ca "pita calda" la 100.000 de euro si ai castigat 25.000 de euro.

Dupa care daca vrei te poti naturaliza ardeleanca si cumpara o casa la 12.000 de euro vecin cu mine cu 2800mp de teren si sa-ti construiesti pe ea un tiny house sau o coliba ecologica. :coolspeak: .Casa ar fi intr-un sat din judetul alba la 50km de cluj si tot atat de alba-iulia.Daca faci miscare asta 2-3 ani la rand iti poti asigura un trai spartan in coliba pe 20-30 de ani.De hobby mai poti da cu sapaliga prin prejur si mulge o capra sau o oaie :thumbup:
   Ca sa poti pune puzzle-ul asta cap la cap ai avea nevoie de un insider ca mine in austria si de unul in romanica ca sa construiesti casa.
Risc nu prea exista pentru ca o casa din barne singura incepe de pe la 150.000 de euroi.Iar tu ai da-o la cheie cu pamant cu tot.

Attached Files



#129
loryyyyyyy

loryyyyyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.10.2010
ce misto se fac cei 25000 euro pac pac si gata, dar dupa cum vezi eu nu o trimit neaparat la tara ea vrea sa se trimita  si inca ceva eu am specificat ca ma ocup de altceva nu imi castig traiul din animale dar dc s-ar putea mi-ar place sa fie asa   pt ca este o pasiune amea

#130
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006

View Postnuda, on 16th October 2011, 12:12, said:

ma gandeam sa-mi vand casa si sa incep o afacere. ce-mi recomandati? :rolleyes:

NIMIC .
O sa-i pierzi pe toti .

Cei 100000 euro sunt obtinuti prin munca ta sau "mostenire" ?
Parerea mea este sa tii cat mai mult din ei ( depozit bancar) pentru ca nu esti capabil sa-i inmultesti investind in afaceri .
Un afacerist nu cauta raspunsuri pe forumuri .

#131
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Cu 10 % din ce ai tu acolo , iti inchiriezi un spatiu de depozitare si pt achizitii de produse traditionale romanesti. ai piata de desfacere in special daca ai produse de calitate.

Succes, vezi ca s-a discutat ceva pe aria de agricultura AICI

Gasesti producatori destui  pe aria de agricultura . SUCCES

#132
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAirbag, on 18th February 2012, 19:13, said:

O sa incerc sa sugerez si eu o idee pentru 100.000 de euro.
1)Cumperi bucata asta de pamant in austria.Costuri 15000 pamantul+ 10.000 taxe notariale de stat si legarea la curent,apa si canal.
2)Construiesti pe el o astfel de casa.In romanica ar costa cam 30.000 la rosu si poate 50.000 "la cheie".
3)O transporti in austria si o montezi pe bucata de pamant cumparata.
4)O vinzi ca "pita calda" la 100.000 de euro si ai castigat 25.000 de euro.

Dupa care daca vrei te poti naturaliza ardeleanca si cumpara o casa la 12.000 de euro vecin cu mine cu 2800mp de teren si sa-ti construiesti pe ea un tiny house sau o coliba ecologica. :coolspeak: .Casa ar fi intr-un sat din judetul alba la 50km de cluj si tot atat de alba-iulia.Daca faci miscare asta 2-3 ani la rand iti poti asigura un trai spartan in coliba pe 20-30 de ani.De hobby mai poti da cu sapaliga prin prejur si mulge o capra sau o oaie :thumbup:
   Ca sa poti pune puzzle-ul asta cap la cap ai avea nevoie de un insider ca mine in austria si de unul in romanica ca sa construiesti casa.
Risc nu prea exista pentru ca o casa din barne singura incepe de pe la 150.000 de euroi.Iar tu ai da-o la cheie cu pamant cu tot.

misto! o sa ma gandesc la propunerea ta mai in detaliu dupa ce am banii. sper, in curand... :)

pentru ceilalti: nu ma prea omor cu munca, mie imi place sa meditez, sa fac aikido, sa joc sah, sa citesc si...sa nu mor de foame. asadar, chestia cu caprele, iepurii, etc( aici chiar am experienta) iese din discutie. si ideea cu munca de 14 ore pe zi( pfffff, ce viata!). iar ideile cu fiare vechi imi repugna prin antiestetismul lor :rolleyes: .

asadar, astept in continuare idei care sa imi indeplineasca visul: coliba ecologica, sa nu mor de foame, timp libeeeer.

#133
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postnuda, on 3rd November 2011, 01:02, said:

munca la camp e reconfortanta. plus ca pentru un porc si cinzeci de gaini e chiar o joaca de copil cand nu ai altceva de facut. crede-ma pe cuvant!


vreascuri din padure aduni oricand. te faci prieten cu padurarul ca doar o sa fii de-al casei. ne intelegem noi, intre noi, oamenii...da-l in pana noastra de sistem...ca doar n-om sta noi acum de grija sistemului ...si de corectitudinea intruchipata...gandeste-te ca nu-ti trebe masini intregi de lemne ca sa incalzesti o singura camera bine izolata. nu te gandi la casele obisnuite si la atat de cunoscutele probleme de procurare a lemnului ( care, fie vorba intre noi, tot furat e)

Depinde in ce vila stai. Nu poti sa incalzesti zilnic 500 m3 din vreascuri.

Poti sa faci bani si sa traiesti "bio" din agricultura: cultivi ceapa, orceag, morcovi, leustean, marar ETC si le vinzi in piata. Cultivi grau/porumb ca sa intretii gaini, vaci, porci: mananci cat iti trebuie si restul vinzi. Dar asta presupune sa muncesti, nu sa visezi cu ochii deschisi.

#134
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ma gandeam sa-mi vand casa si sa incep o afacere. ce-mi recomandati?
Ai inceput ceva? Cum e?

#135
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postnuda, on 16th May 2012, 17:09, said:

asadar, astept in continuare idei care sa imi indeplineasca visul: coliba ecologica, sa nu mor de foame, timp libeeeer.

Nici macar nu m-am uitat daca tu esti initiatorul/oarea.
Ca falfaie afara.

Iei varsta ...aprox 35 ani.
Deci inca 35 (dincolo de 70 dementa te face asa de leguma ca nu mai conteaza ...oricum ai murit)
Suma: imparti la ani si la 12 luni = vreo 280 euroi/luna

O leafa de sclav (la banda, in comert, bla-bla)
..........
Concluzie: stai. Priveste stelele, afla cum e cu energia neagra si te mira ca traim intr-un Multi-vers. :rolleyes:
Rozi 300euro/luna si contemplii Lumea.
.........
Afaceri?
Partz!

#136
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAirbag, on 18th February 2012, 19:13, said:

O sa incerc sa sugerez si eu o idee pentru 100.000 de euro.
1)Cumperi bucata asta de pamant in austria.Costuri 15000 pamantul+ 10.000 taxe notariale de stat si legarea la curent,apa si canal.
2)Construiesti pe el o astfel de casa.In romanica ar costa cam 30.000 la rosu si poate 50.000 "la cheie".
3)O transporti in austria si o montezi pe bucata de pamant cumparata.
4)O vinzi ca "pita calda" la 100.000 de euro si ai castigat 25.000 de euro.

Dupa care daca vrei te poti naturaliza ardeleanca si cumpara o casa la 12.000 de euro vecin cu mine cu 2800mp de teren si sa-ti construiesti pe ea un tiny house sau o coliba ecologica. :coolspeak: .Casa ar fi intr-un sat din judetul alba la 50km de cluj si tot atat de alba-iulia.Daca faci miscare asta 2-3 ani la rand iti poti asigura un trai spartan in coliba pe 20-30 de ani.De hobby mai poti da cu sapaliga prin prejur si mulge o capra sau o oaie :thumbup:
   Ca sa poti pune puzzle-ul asta cap la cap ai avea nevoie de un insider ca mine in austria si de unul in romanica ca sa construiesti casa.
Risc nu prea exista pentru ca o casa din barne singura incepe de pe la 150.000 de euroi.Iar tu ai da-o la cheie cu pamant cu tot.

real estate in 2012 si un profit de aproximativ 30% in cateva luni ? un fel de too good to be true al lunii iunie?

#137
johnny_testerra

johnny_testerra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009
Cu 100000 de euro iti poti investi intro afacere in asa fel incat peste 10 ani poti face inconjurul planetei toate cele 257 de tari, iti mai faci si un Bucket List cu 10000 de lucruri de facut intro viata pana sa mori, poti escalada Everestul si ajunge in Groapa Marianelor si iti mai ajung bani sa mergi si pe Luna. Deci, ce mai astepti?

#138
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postjohnny_testerra, on 8th June 2012, 21:42, said:

Cu 100000 de euro iti poti investi intro afacere in asa fel incat peste 10 ani poti face inconjurul planetei toate cele 257 de tari, iti mai faci si un Bucket List cu 10000 de lucruri de facut intro viata pana sa mori, poti escalada Everestul si ajunge in Groapa Marianelor si iti mai ajung bani sa mergi si pe Luna. Deci, ce mai astepti?
Te obosesti degeaba, fiindca mai are multe de invatat ca sa reuseasca ceea ce-i propui, altfel cu brio reuseste sa se indrepte catre cota de avarie sau cota zero.

#139
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postcuculili, on 3rd June 2012, 10:20, said:

Nici macar nu m-am uitat daca tu esti initiatorul/oarea.
Ca falfaie afara.

Iei varsta ...aprox 35 ani.
Deci inca 35 (dincolo de 70 dementa te face asa de leguma ca nu mai conteaza ...oricum ai murit)
Suma: imparti la ani si la 12 luni = vreo 280 euroi/luna

O leafa de sclav (la banda, in comert, bla-bla)
..........
Concluzie: stai. Priveste stelele, afla cum e cu energia neagra si te mira ca traim intr-un Multi-vers. :rolleyes:
Rozi 300euro/luna si contemplii Lumea.
.........
Afaceri?
Partz!

n-ai luat in calcul inflatia... :rolleyes:

#140
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcuculili, on 3rd June 2012, 10:20, said:

Iei varsta ...aprox 35 ani.
Deci inca 35 (dincolo de 70 dementa te face asa de leguma ca nu mai conteaza ...oricum ai murit)
Suma: imparti la ani si la 12 luni = vreo 280 euroi/luna

O leafa de sclav (la banda, in comert, bla-bla)
..........
Concluzie: stai. Priveste stelele, afla cum e cu energia neagra si te mira ca traim intr-un Multi-vers. :rolleyes:
Rozi 300euro/luna si contemplii Lumea.
.........
Afaceri?
Partz!
Una dintre cele mai proaste solutii, dar fiecare isi cunoaste cel mai bine prioritatile.

#141
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postnuda, on 16th May 2012, 17:09, said:

misto! o sa ma gandesc la propunerea ta mai in detaliu dupa ce am banii. sper, in curand... :)

pentru ceilalti: nu ma prea omor cu munca, mie imi place sa meditez, sa fac aikido, sa joc sah, sa citesc si...sa nu mor de foame. asadar, chestia cu caprele, iepurii, etc( aici chiar am experienta) iese din discutie. si ideea cu munca de 14 ore pe zi( pfffff, ce viata!). iar ideile cu fiare vechi imi repugna prin antiestetismul lor :rolleyes: .

asadar, astept in continuare idei care sa imi indeplineasca visul: coliba ecologica, sa nu mor de foame, timp libeeeer.
afacere de succes fara munca ???????????
vreau si eu
mai bine faci un video chat si scapi de grija muncii
poti medita pana te saturi

#142
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postpetre69, on 21st July 2012, 14:38, said:

afacere de succes fara munca ???????????
vreau si eu
mai bine faci un video chat si scapi de grija muncii
poti medita pana te saturi

depinde ce intelegi prin succes. eu prin succes inteleg sa nu mor de foame si de sete si sa nu mananc sau sa beau laturile din supermarketuri. nu ma intereseaza vacantele exotice, nici confortul urban si nici consumerismul. sunt un adept al austeritatii autoimpuse...dar nu aia de care vorbeste merkel...

videochat-ul...e imoral :rolleyes:

Edited by nuda, 22 July 2012 - 18:51.


#143
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Te invarti cu pile/relatii (eventual te inscrii in partidul de la putere de la tine din oras, trebuie sa ai vreo ruda, ceva deja pe-acolo) + spaga (ca ai de unde) de un teren intr-un loc cu vad extrem de bun din oras (esti din Bucuresti cumva sau macar dintr-un oras mare ?) apoi iti faci o mica terasa unde vinzi mititei + alte preparate din carne pe loc + bere si alte bauturi (ramai minunat cata priza au la consumatorul roman produsele din carne, mai ales mititeii) si foarte probabil vei castiga cateva mii bune de lei/zi.
Cunosc cazul unui nene care si-a deschis o astfel de terasa (folosindu-se de toate "atuurile" de care ti-am pomenit) intr-un oras cu vreo 100.000 locuitori si castiga in cele mai proaste zile pe la 1000lei/zi iar in cele mai bune pana pe la 6000lei/zi. Media normala este de cam 3000 - 4000lei/zi.

Eu, facand parte din aceeasi bransa (sau domeniu, adica alimentatie publica) si fiind baiat perseverent, deja lucrez la a-i calca pe urme, insa mai am niste amanunte de pus la punct la partea cu facutul rost de spatiul ideal.

Sper ca ti-am fost de folos cu o idee...

#144
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostProtopopeus, on 22nd July 2012, 20:47, said:

Cunosc cazul unui nene care si-a deschis o astfel de terasa (folosindu-se de toate "atuurile" de care ti-am pomenit) intr-un oras cu vreo 100.000 locuitori si castiga in cele mai proaste zile pe la 1000lei/zi iar in cele mai bune pana pe la 6000lei/zi. Media normala este de cam 3000 - 4000lei/zi.
Eu, facand parte din aceeasi bransa (sau domeniu, adica alimentatie publica) si fiind baiat perseverent, deja lucrez la a-i calca pe urme, insa mai am niste amanunte de pus la punct la partea cu facutul rost de spatiul ideal.
Sper ca ti-am fost de folos cu o idee...
"in cele mai proaste zile pe la 1000lei/zi iar in cele mai bune pana pe la 6000lei/zi. Media normala este de cam 3000 - 4000lei/zi."  :w00t:  Atata incaseaza sau acela este castigul zilnic?
Succes!

Edited by poadol, 23 July 2012 - 01:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate