Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Termoizolare pe interior ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
E viabila solutia asta daca din varii motive cea exterioara ce mai greu de facut ?

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostGodefroy, on 14th October 2011, 14:33, said:

E viabila solutia asta daca din varii motive cea exterioara ce mai greu de facut ?


nu prea, va genera probabil igrasie....

#3
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostGodefroy, on 14th October 2011, 13:33, said:

E viabila solutia asta daca din varii motive cea exterioara ce mai greu de facut ?

Izolatia la interior se face cu gips-carton si vata minerala dar niciodata cu polistiren. Si din experienta iti spun ca nu o sa fie niciun pic de igrasie chiar daca stai pe nord!

#4
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
risc de condens, pierzi spatiu, incearca sa faci exterior chiar daca e mai greu

#5
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postbanat, on 14th October 2011, 15:04, said:

risc de condens

Tarile nordice de ce nu izoleaza pe exterior ci cu vata minerala la interior?

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Aia nu e toxica ?

#7
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostRemicade, on 14th October 2011, 17:22, said:

Aia nu e toxica ?


Asta nu mai stiu. Iti spun peste cativa ani daca mai apuc!

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Toxica de la ce sa fie o roca trasa fire la caldura mare?  :huh:

#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Si-au facut niste prieteni la casa si nu sunt foarte multumiti. Mi-au zis ca de cand cu izolatia copiii lor sunt mai tot timpul raciti. Nu stiu ce materiale au folosit.

Edited by ticusor, 14 October 2011 - 19:11.


#10
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu stau la etajul 3, aveam  izolat la interior (iclusiv tavanul)cu plistiren de 10 cm. Mi-am montat de curand centrala termica si a trebuit sa tai polistirenul ca sa monteze tevile direct pe perete. Am gasit peretii curati, n-am observat nici o pata de mucegai sau igrasie. Atunci cand nu era izolat, stergeam de mucegai si la 2-3 saptamani peretii.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Izolatia la interior nu este o idee foarte buna. Camera se incalzaste repede si se raceste si mai repede. Practic, o simpla deschiderere a unei usi goleste camera de caldura.
    Ce se intamplande fapt ? Temperatura in camera creste usor pana la temperaturi aproape insuportabile (28-35 grade).   Dobitocu se bucura ca e cald ! Apoi cineva deschide o usa si temperatura scade brusc la 10-15 grade, ca sa urce inapoi la 30 de grade in cateva minute. Astfel de socuri de temperatura sunt periculoase pentru sanatate.
   O casa sanatoasa este una in care poti obtine o temperatura de decenta de 25 de grade care se mentine constanta. Un salt de la 30 de grade la 10 grade e ca un dush rece dupa plaja. Unii oameni se obisnuiesc altii pot sa se aleaga cu o pneumonie mortala.

#12
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu nu am vazut diferente de temperatura de mai mari de 2-3 grade intre dormitoare si holuri. Ca sa sari de la 25 la 15 doar cand deschizi usa...............este o exagerare. Chiar daca deschid  timp de 15 min. fereastra iarna, nu iregistrez diferente mai mari de 10 grade. Practic ai cel mult doi pereti exteriori si tavanul imbracati cu polistiren. E drept ca ai inertie termica mai mica, dar asta se simte mai ales vara fiindca se face mai cald, dar si asta se poate rezolva cu un  aparat de aer conditionat..

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Iote ce-am gasit:
aKtivTHERM® interior   este un produs termoizolant, de calitate superioara, cu un continut ridicat de microsfere de sticla 3MTM, care functioneaza pe principiul reflexiei.
aKtivTHERM® interior  este un material termoizolant performant care reflecta radiatiile termice catre sursa pe timpul iernii, precum si cu capacitatea de a incetini trecerea de caldura in exces pe timpul verii.
aKtivTHERM® interior este cea mai eficienta metoda de termoizolatie pe interior destinata protectiei impotriva supraincalzirii peretilor pe timp de vara si de incalzire rapida a incaperilor pe timp de iarna.
aKtivTHERM® interior  este un tratament universal, multifunctional, de izolare a suprafetelor pentru acoperisuri, mansarde, tavane, pereti si alte elemente de constructie(conducte, tevi, etc.).
Este un material ideal pentru izolarea termica a peretilor pe interior, acolo unde dorim sa obtinem un confort termic in incapere prin actiunea de crestere a temperaturii suprafetei peretilor si de a influenta economia de energie in combinatie cu gestionarea controlata a reglajului termic al sistemului de incalzire.
Incercarile efectuate si in special experienta utilizatorilor dovedesc ca in functie de categoria cladirii se poate economisi mai mult de 30% din cheltuielile pentru incalzire/racire.
aKtivTHERM® interior este, in prezent, cea mai avansata metoda de acoperire a suprafetelor interioare ale cladirii si ofera cel mai rapid randament de recuperare a investitiilor datorita economiilor mari de energie care se obtin dupa aplicarea materialului.

aKtivTHERM® interior  este certificat in Romania conform Agrementului tehnic nr. 016-03/294-2009 si a Avizului tehnic eliberat de Inspectoratul in Constructii.

Cum functioneaza aKtivTHERM® interior

"In interior sau in afara, caldura este reflectata inapoi catre sursa sa de provenienta".
aKtivTHERM® interior  reflecta caldura in proportie de 80% catre sursa de provenienta, restul de cca.20% trecand prin partea de constructie. In acest fel se asigura "respirabilitatea" peretelui in conditii de rezistenta excelenta la umiditate si vapori.

Si in plus nu se  pierde nimic din suprafata utila a locuintei !

Pe timpul iernii, caldura absorbita de pereti, tavane si pardoseli, se pierde treptat in exterior, motiv pentru care se va "cheltui" mai multa energie pentru incalzire. Izoland pe interior cu aKtivTHERM® interior , nivelul de absorbtie a caldurii la nivelul peretelui se reduce considerabil si deci temperatura din incapere va creste rapid, radiatiile termice fiind reflectate inapoi in incapere.

Pe timpul verii caldura captata determina cresterea temperaturii in interior, ceea ce necesita suplimentarea perioadei de functionare a aerului conditionat sau a sistemelor de ventilare. Peretii izolati cu aKtivTHERM® interior vor incetini considerabil supraincalzirea spatiului datorita faptului ca doar o parte din caldura emanata de radiatiile solare va patrunde in incapere.

Mai mult, aKtivTHERM® interior are capacitatea unica de a exploata activ radiatiile electromagnetice(energia emanata de corpul uman, de caldura degajata chiar si de un bec, de televizor, monitor, filtru cafea, etc) in acest fel temperatura din interiorul incaperii crescand cu 2-3 grade iar economiile datorate acestui fapt sunt de nu mai putin de 10-12%.
Datorita acestor performante confortul termic in incapere este asigurat in scurt timp, energia necesara incalzirii grosimii peretilor fiind economisita. Astfel se obtin economii de minim 30% la plata intretinerii si cheltuielilor curente cu incalzirea si racirea.

#14
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Ok am inteles dar cu BCA pe interior merge ? Intreb si eu nu dati cu paru' :).

#15
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009
...Dar izolatie cu scop principal FONIC (nu au importanta celelalte), doar pe un perete comun cu...vecinii  :angry: , cu ce ar trebui executata?
Ar fi ok asa: perete dreptunghiular din bca=tencuit, apoi vata minerala de 3-5 (cu sau fara "folie"? ) fixata pe zid direct (cu sarma si cuie)+ gipscartonul gletuit ?

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vezi ca zgomotele se vor transmite prin pereti , depinde si ce zgomote sint, daca e vorba de voce probabil va avea efect dar daca e bassul de la muzica nici o sansa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate