Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pro și contra TERMOPAN

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am văzut din ce în ce mai mulți oameni nemulțumiți de ferestrele cu geam termopan.
Umezeală, mucegai, prețuri (încă) mari...
Am auzit că nemții deja au renunțat la ele. Nu am aflat și cu ce au venit în schimb.
Unii zic că la o casă cu termoizolație cu polistiren și geam termopan în mod sigur apare igrasia.
Ce faci când ai o casă din cărămidă și nu vrei să o macine umezeala? Nu îi mai pui termopan?
Ce alternative sunt, atât pentru izolarea termică, cât și pentru cea fonică?

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 bogdan2011, on 14th October 2011, 10:30, said:

Am văzut din ce în ce mai mulți oameni nemulțumiți de ferestrele cu geam termopan.
Umezeală, mucegai, prețuri (încă) mari...
Am auzit că nemții deja au renunțat la ele. Nu am aflat și cu ce au venit în schimb.
Unii zic că la o casă cu termoizolație cu polistiren și geam termopan în mod sigur apare igrasia.
Ce faci când ai o casă din cărămidă și nu vrei să o macine umezeala? Nu îi mai pui termopan?
Ce alternative sunt, atât pentru izolarea termică, cât și pentru cea fonică?


simplu: caramida se monteaza cu tencuiala, fara polistiren, acesta fiind inventat doar pt betoane. (dar sa fie caramida adevarata)
geamul, sticla pusa in rame de lemn stratificat.
asta fac nemtii astazi!
:thumbup:

#3
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
mucegaiul se face si de la faptul ca nu e aerisita camera zi de zi. Acum depinde si de calitatea pvc-ului. Tamplaria din aluminiu este slaba aproape din toate punctelede vedere. Calitatea costa.

 budrom, on 14th October 2011, 10:52, said:

simplu: caramida se monteaza cu tencuiala, fara polistiren, acesta fiind inventat doar pt betoane. (dar sa fie caramida adevarata)
geamul, sticla pusa in rame de lemn stratificat.
asta fac nemtii astazi!
:thumbup:
spune-i si pretul lemnului stratificat. :naughty:

#4
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 bogdan2011, on 14th October 2011, 10:30, said:

Am văzut din ce în ce mai mulți oameni nemulțumiți de ferestrele cu geam termopan.
Umezeală, mucegai, prețuri (încă) mari...
Lasă, bre, că erau mai bune alea cu tîmplărie de lemn, care înghețau pe dinăuntru.

Am auzit că nemții deja au renunțat la ele.
Unde ai auzit ?

Unii zic că la o casă cu termoizolație cu polistiren și geam termopan în mod sigur apare igrasia.
În cazul ăsta ar trebui să spună TOȚI, nu doar unii.
Ăia, unii, ar trebui să-și pună și încălzire în camerele cu termoizolație, să nu se aștepte să le încălzească polistirenul casa.
Apoi, ăia care-și închid balcoanele cu termopan trebuie sau să-și pună calorifer în balcon sau să țină ușa balconului deschisă tot timpul ca să intre căldura din cameră în balcon.

Ce faci când ai o casă din cărămidă și nu vrei să o macine umezeala? Nu îi mai pui termopan?
Ba da, umezeala nu se transformă în igrasie decît dacă dă de pereți reci (condensează) Termoizolația reduce transferul termic din afară spre interior dar nu-l anulează. Pentru asta ar trebui să-ți pui 40 cm de polistiren, ca să-ți faci casă pasivă (să nu existe nici un transfer termic prin pereți)


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Sursã de cãldurã la peretele cu geam și aerisire constantã chiar și iarna.

Multã lume dorește sã stea închisã ca într-un termos, se sperie de ,,curent''.

Nu este sãnãtos sã stai fãrã aer curat.

Plus cã se face umezealã fãrã sã ne dãm seama de la respirație, plante, rufe puse la uscat.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am auzit că nem?ii deja au renun?at la ele.
Nici pomeneala. Faci niste confuzii foarte mari.

Termopan = sanwich-ul de 2 sau mai multe foi de geam cu perna de aer sau gaz intre ele.

Cred ca tu te referi la tamplaria de PVC.

In Germania nu se foloseste la case ci doar la unele anexe. Iar cea de aluminiu pe la firme...

Ptr case se folosete tamplaria din lemn, nu neaparat stratificat si geam termopan.
Unele solutii mai implica si o placare la exterior cu aluminiu a tamplariei de lemn.

Umezeala si condensul mai apar si in unele cazuri de montare incorecta sau fabricare incorecta - vezi de exemplu geam termopan montat in tamplarie de aluminiu fara rupere termica.

Edited by eiffel, 14 October 2011 - 10:50.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In starile nordice se construiesc case relativ pasive - adica se poate mentine temperatura in ele doar cu ajutorul caldurii radiate de oamenii care locuiesc acolo, dar chiar si asa trebuie sa stea totusi oameni in nterior, iar aerisirea trebuie compensata oricum prin incalzire artificiala.

Doar cu 40cm de polistiren aplicat intr-un strat nu este suficient, trebuie aplicat in 4 straturi separate intre ele cu camere de aer, placi OSB si folii polietilena.
Dezavantajul este ca un astfel de perete nu mai respira suficient, si trebuie luate masuri speciale de control al umiditatii.

Daca exista incalzire constanta cat de cat in incaperile cu termopamne, astfel incat peretii sa nu ajunga niciodata la o temperatura semnificativ mai mica decat aerul din incapere, atunci nu apare condens si nu se face igrasie.
Aerisirea prin ferestre este obligatorie atat pt. improspatarea aerului cat si pt. eliminarea radonului acumulat in interior, care este foarte radioactiv.
Din acest motiv amintit mai sus nu se recomanda polistiren la interior, deoarece se raceste imediat la aerisire.
Doar pe un perete dintr-o camera, se poate insa aplica si polistiren la interior, fara probleme, insa izolarea buna se face la exterior.
Incalzirea constanta asigurata in toate incaperile este insa cea care fereste de condens si igrasie.
Ca masura de siguranta, pt. cazul in care se intampla rar sa se raceasca peretii in urma unei ferestre lasate prea mult timp deschise, sau in urma opririi temporare a termoficarii, peretii exteriori se protejeaza la interior cu substante antimucegai, piatra vanata, etc.

Edited by loock, 14 October 2011 - 10:53.


#8
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 mngx, on 14th October 2011, 09:57, said:

Acum depinde si de calitatea pvc-ului. Tamplaria din aluminiu este slaba aproape din toate punctelede vedere. Calitatea costa.

Intr-un ansamblu de tamplarie ponderea calitatii este urmatoarea:
- profil + feronerie = 20%
- sticla = 30%
- executie si montaj = 50%

Dar e bine sa mai cititi inainte sa faceti afirmatii.

Aluminiu? Durata de viata dubla, coeficient de transfer termic / ansamblu foarte bun, diversivitate culori, feronerie mult mai buna, aspect ireprosabil, posibilitati de executie fara limite, tipologii de la ferestre 150mmx150mm pana la zgarie nori, batante, dublu batante, oscilo batante, glisante in galandaj (ascunse in perete), glisante lift-slide, glisante in plan paralel, armonice, ghilotine, rotative, automate cu fotocelula, trape de fum etc. Si toate astea cu bariera termica dar si fara reglaje ulterioare!


 loock, on 14th October 2011, 11:51, said:

In tarile nordice

In Belgia si Olanda predomina aluminiul (am vazut doar 2 ferestre de PVC timp de 2 saptamani) dar in Norvegia 99% lemn stratificat. Vorbim aici doar de case particulare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate