Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Achizitie antena parabolica !

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

bog4u

bog4u

@Român

• Grup: Senior Members
Fantastic ! Aceeiasi idioti indiferenti de la Fan , care mi-au distrus si mie un Triax 110 trimis de la Elstar acum 3 ani !
Eu insa am returnat antena si am achizitionat altceva de banii respectivi.
dreamquest , sincer imi pare rau pentru ce ai patit---mai poti sa o returnezi si acum daca vorbesti cu firma care ti-a expediat-o si care avea obligatia sa ti-o ambaleze corespunzator.
Parerea mea este ca merita sa faci si o reclamatie la OPC , sau macar sa-i ameninti cu aceasta masura .
Eu m-am hotarat , am stabilit cu proprietarul , undeva la inceputul lui noiembrie merg si ridic monstrul de  2.5M !

dreamquest

dreamquest

Active Member

• Grup: Members
Asa este bog4u dar cei de la Galati mi'au spus cand ajunge curierul sa o desfac in fata lor ... eu nu am ascultat, nu am considerat ca vor fi atat de .... incat sa considere ca au de carat un sac de cartofi, sa imi fie invatatura de minte ! Ce nu am specificat mai devreme este ca de la antena noua pana la receptor am 65 m ... fata de 45 de la cea de 90 cm pana la receptor, dar banuiesc ca nu imi intra nici 12422 daca era vb de distanta.
Oricum, ma hotarasem inca inainte de a desface antena ca la primavara dupa ce voi vedea cum se va "aseza" noul Atlantic Bird 7 respectiv daca 101&102 se vor muta pe 201, voi achizitiona o antena de 2.2 m pe care o voi lasa fixa pe 7 Vest.

Off topic :
In acest moment am semnal stabil pe urmatoarele frecvente 1 H (doar programele nemtesti)pe antena de 90 cm - receptor Technomate 6900 HD Combo

12692 H
12662 H (si pe cea de 110 cm)
12604 H
12480 V
12460 H
12422 H (si pe cea de 110 cm)
12266 H
12110 H
12051 V

Nu intra deloc pe cea de 90 cm urmatoarele :

11836 H
11954 H

In intervalul 21-21:45 a intrat cu imagine stabila 12148 H
12246 V a incercat dar ... nu am reusit sa obtin semnal stabil ca sa pot scana

Edited by dreamquest, 18 October 2011 - 21:53.

rz

rz

Moderator

• Grup: Moderators
Pacat ca nu toata lumea este atenta la ce scrie pe pachete... degeaba vanzatorul are grija de produs si il ambaleaza cu grija daca altul din depozit, nea Caisa, arunca cu el precum sacul de gunoi
Incearca sa returnezi si cumpara altceva similar tot de la ei dar pune-le in vedere problema cu transportul

bonou2

bonou2

Member

@dreamquest imi pare rau de necazul tau cu antena  cea noua                  

este usor sa spun EU  acum ca tu trebuia  sa verifici continutul pachetului    asa cum ti-au transmis  cei de la galati            

dar cand stii ca soseste acel obiect  cu care   doresti sa atingi o alta treapta mai  inalta decat cea initiala te te zdruncina din temelii    

este ca    un soc care poate sa-ti dauneze sanatatea    

dar goana oarba din ziua de azi in care sa facem totul repede,ieftin,cu investitie minima si castig maxim isi spune cuvantul                      

dreamquest

dreamquest

Active Member

View Postbonou2, on 19th October 2011, 04:17, said:

@dreamquest imi pare rau de necazul tau cu antena  cea noua                  

este usor sa spun EU  acum ca tu trebuia  sa verifici continutul pachetului    asa cum ti-au transmis  cei de la galati            

dar cand stii ca soseste acel obiect  cu care   doresti sa atingi o alta treapta mai  inalta decat cea initiala te te zdruncina din temelii    

este ca    un soc care poate sa-ti dauneze sanatatea    

dar goana oarba din ziua de azi in care sa facem totul repede,ieftin,cu investitie minima si castig maxim isi spune cuvantul                      

Multumesc frumos, bonou2, asa este, dar nu e nimic, mergem mai departe, o sa o scot si o pun fixa pe un satelit puternic si voi pune alta. (dar asta peste vreo 2-3 sapt)

dreamquest

dreamquest

Active Member

M'am decis.
Luni scot antena asta si pun deocamdata un Gibertini de 100 cm ... pana gasesc alta pe masura, chiar nu pot face teste pe asta de acum, mai rau ma enervez cand compar rezultatele cu cea de 90 cm si vad ca nici macar nu se apropie ca si rezultate de ea. O intrebare totusi, avand in vedere ca am vreo 70 m de cablu la antena asta acum, sa iau si un amplificator de semnal ? tind sa cred ca imi scade un pic semnalul distanta asta lunga ...  poate

http://www.teledigit..._semnal_satelit
sau
http://www.antech.ro.../?cat=p&page=93

ce parere aveti ?

rz

rz

Moderator

La 60-70M este necesar un asemenea amplificator... si vezi ca se gasesc la 15-20lei, nu 60lei cat vad in link-urile tale
Ala mic de la alcad nu e prea ok in cazul tau... amplifica mai putin - bun pentru 30-40M

dreamquest

dreamquest

Active Member

View Postrz, on 22nd October 2011, 00:12, said:

La 60-70M este necesar un asemenea amplificator... si vezi ca se gasesc la 15-20lei, nu 60lei cat vad in link-urile tale
Ala mic de la alcad nu e prea ok in cazul tau... amplifica mai putin - bun pentru 30-40M

Merci rz
Am mai gasit asa ceva

http://www.mivarom.r...ggfvc6tmlevebv4

bog4u

bog4u

@Român

O noua poza cu antena ce doresc sa o cumpar : se pare ca ar avea 260cm !
Se poate observa destul de bine si lnb-ul .

Attached Files

• Attached File  2251.jpg   277.21K   69 downloads

Edited by bog4u, 22 October 2011 - 14:02.

rz

rz

Moderator

ohoo... 2.6M e beton dar vezi sa nu aiba deformari ca altfel tot pe la 2M ajunge

View Postdreamquest, on 22nd October 2011, 01:12, said:

Merci rz
Am mai gasit asa ceva

http://www.mivarom.r...ggfvc6tmlevebv4

Ceva de genul... e foarte bun

ndor

ndor

Senior Member

Eu unul pina acum nu am gasit pe nimeni care sa fie multumit de un amplificator de genul ala.Baga zgomot la greu si daca nu e motat la o lungime de cablu suficient de mare,risca sa intermoduleze sau sa intre in oscilatie. Cel mai bine ar fi sa foloseasca un cablu de calitate cu pierderi mici si nu o sa fie nici o problema la distanta aia.Eu pe 85m am folosit un RG11 cu messsenger pe el si merge brici.Si e pus de vreo 5 ani.Se gasesc si cabluri mai bune.

bog4u

bog4u

@Român

View Postrz, on 22nd October 2011, 15:12, said:

ohoo... 2.6M e beton dar vezi sa nu aiba deformari ca altfel tot pe la 2M ajunge
Deocamdata ma multumesc cu pozele, am cca 250km distanta de proprietar  si nu am timp decat dupa 1 noiembrie sa merg la antena !
Imi doresc sa fie neatinsa , proprietarul ma asigura ca este perfecta...daca nu corespunde nu o cumpar !

rz

rz

Moderator

Bafta... cu cat o vinde ?
Una noua, dintr-o bucata (si doar 2.2M) ajunge pe la 1700-1800 lei deci foarte mult... nu mai zic de aia de 2.4M sau mai mare, care depasesc mia de euro

rz

rz

Moderator

View Postndor, on 22nd October 2011, 15:42, said:

Eu unul pina acum nu am gasit pe nimeni care sa fie multumit de un amplificator de genul ala.Baga zgomot la greu si daca nu e motat la o lungime de cablu suficient de mare,risca sa intermoduleze sau sa intre in oscilatie.

Merg foarte bine... am pus eu cel putin 200 de bucati (majoritatea la pensiuni 10-15 camere) care functioneaza si in ziua de azi - pe nivel semnal crestere de aprox. 20% si automat stabilizare calitate semnal
Fara el, pica semnalul la prima ploaie obisnuita
La pensiunile sau hotelurile mai mari insa era necesar unul cu alimentare separata, gen Alcad... mai scump, desigur

Edited by rz, 22 October 2011 - 15:39.

bog4u

bog4u

@Român

View Postrz, on 22nd October 2011, 16:13, said:

Bafta... cu cat o vinde ?
Una noua, dintr-o bucata (si doar 2.2M) ajunge pe la 1700-1800 lei deci foarte mult... nu mai zic de aia de 2.4M sau mai mare, care depasesc mia de euro
Multumesc rz !
cca 1000 lei + transportul meu !

rz

rz

Moderator

Super... nu rata ocazia!

Edited by rz, 22 October 2011 - 22:14.

bonou2

bonou2

Member

View Postbog4u, on 22nd October 2011, 14:01, said:

O noua poza cu antena ce doresc sa o cumpar : se pare ca ar avea 260cm !
Se poate observa destul de bine si lnb-ul .
o asemenea jucarie nu se rateaza

intradevar este nevoie de documentatia antenei  pentru a putea vedea care este castigul sau real                

probabil  instalarea  antenei nu sa facut conform documentatie  a acestei antene de unde se presupune ca nu sa receptionat nilesat          

in anii 1990 au fost alte lnb la moda  iar cand a fost inlocuit cu lnb invacom nu sa respectat aceiasi pozitie sau acest lnb  are o alta pozitie  a punctului sensibil de receptie diferita    fata de cel vechii      

in orice caz dintr-o simpla verificare areceptiei nu se pot trage concluzii   ,este nevoi de timp ,incercari, tatonari , pentru a intelege mai bine  functionarea antenei          

este o munca  sisif , o mare provocare              

pentru transport sa folosesti o camioneta cu platforma gen tansport termopane   cu rastel    

dute si sa o aduci acasa  si te ajutam noi cei de pe acest forum sa o pui in functiune  o sa gasim pe cineva care are documentatia antenei  pastrata undeva in sertar      

succes

bog4u

bog4u

@Român

View Postbonou2, on 23rd October 2011, 01:47, said:

o asemenea jucarie nu se rateaza

intradevar este nevoie de documentatia antenei  pentru a putea vedea care este castigul sau real                

probabil  instalarea  antenei nu sa facut conform documentatie  a acestei antene de unde se presupune ca nu sa receptionat nilesat          

in anii 1990 au fost alte lnb la moda  iar cand a fost inlocuit cu lnb invacom nu sa respectat aceiasi pozitie sau acest lnb  are o alta pozitie  a punctului sensibil de receptie diferita    fata de cel vechii      

in orice caz dintr-o simpla verificare areceptiei nu se pot trage concluzii   ,este nevoi de timp ,incercari, tatonari , pentru a intelege mai bine  functionarea antenei          

este o munca  sisif , o mare provocare              

pentru transport sa folosesti o camioneta cu platforma gen tansport termopane   cu rastel    

dute si sa o aduci acasa  si te ajutam noi cei de pe acest forum sa o pui in functiune  o sa gasim pe cineva care are documentatia antenei  pastrata undeva in sertar      

succes

Multumesc bonou2 !
Am o camioneta Logan ...am sa imprumut de la cineva un suport pentru termopane, spre sa fie loc pentru antenuta si sa ajunga acasa in siguranta.
Proprietarul o are deja in garaj la pastrare, nu se mai pune problema sa o ratez decat daca nu corespunde fizic cerintelor mele.
Sunt convins ca am  sa fiu ajutat de de voi toti , fapt pentru care va multumesc anticipat.
p.s. deja ab4 trece pe ab7 , iar semnal in Romania eu nu mai am nici pe 180cm, deci antena este imperios necesara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate